Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2024 р. № 400/15711/23 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, вул. 2 Екіпажна, 1,м. Миколаїв,54003,
провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області про:
- визнання протиправними дій, які виразились у встановленні невірного базового місяця для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення та у ненарахуванні та невиплаті за період з 01 січня 2016 року по 26 лютого 2017 року індексації грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17,07.2003 року № 1078, з визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року;
- зобов`язання нарахувати та виплатити за період з 01 січня 2016 року по 26 лютого 2017 року із врахуванням нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що при виконанні рішення суду по справі № 400/5459/23 відповідачем неправильно розраховано суму індексації грошового забезпечення, оскільки базовий місяць враховано грудень 2013 року. Постановою КМУ від 07.11.2007 р. № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008 р., було встановлено підвищені оклади військовослужбовців, у тому числі позивачу. Отже, саме січень 2008 року має бути базовим для нарахування індексації грошового забезпечення за спірний період.
30.01.2024 р. відповідач подав відзив на позов, згідно з яким позивачем пропущено строк звернення до суду. Починаючи з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, в тому числі особа служби цивільного захисту. Тобто Постановою № 1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015, але й визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації. З грудня 2013 року позивачу було підвищено премію, за рахунок чого відбулося підвищення рівня грошового забезпечення. Отже грудень 2013 року став базовим місяцем для проведення подальшої індексації доходів ОСОБА_1 . Індексація доходів позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2017 проводилась з урахуванням грудня 2013 року як базового місяця. Головним управлінням виконано вимоги рішення суду від 15.08.2023 у справі № 400/5459/23 проведено нарахування і виплату сум індексації грошового забезпечення за місяці, у яких така виплата не проводилась. Наказом ДСНС України від 31.12.2015 року № 670 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2016 році» з 01 січня 2016 року відбулося підвищення щомісячного виду грошового забезпечення - премії у фіксованому розмірі і на постійній основі. Збільшений розмір премії значно перевищив суму індексації грошового забезпечення позивача. Наказом ДСНС України від 29.12.2016 року № 707 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2017 році» з 01 січня 2017 року відбулося підвищення щомісячного виду грошового забезпечення - премії у фіксованому розмірі і на постійній основі. Головне управління, як розпорядник бюджетних коштів, проводило видатки виключно у межах бюджетних асигнувань, які встановлені кошторисом на поточний бюджетний рік. Разом з тим, в Головному управління відсутня можливість виплатити індексацію грошового забезпечення позивачу за рахунок інших коштів. При цьому, Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» виплата індексації не передбачалось. Аналогічні позовні вимоги позивача вже було вирішено у справі № 400/5459/23, що є підставою для закриття провадження у справі, що розглядається.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходив службу у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.08.2022 р. по справі № 400/5459/23 зобов`язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 26.02.2017 р. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 26.02.2017 р.
Відповідач виконав рішення суду, здійснив нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за відповідний період у розмірі 1528,00 грн. При нарахуванні індексації базовий місяць враховано листопад 2013 року.
Саме із застосуванням базового місяця листопада 2013 року позивач не згоден, вважаючи, що необхідно застосовувати базовий місяць січень 2008 року.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного:
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до частин 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 2 Закону України № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 1282-ХІІ) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
В силу статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Питання щодо підтвердження права позивача на індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 26.02.2017 вирішено судом в межах адміністративної справи № 400/5459/23.
Зважаючи на те, що предметом спору є порядок обчислення позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 26.02.2017 з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, при її обчисленні застосуванню підлягає пункт 5 Порядку №1078, в редакції постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015, яка застосовується з 01.12.2015.
На момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова №1294), якою було затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до пункту 13 Постанови №1294 вона набрала чинності з 01.01.2008.
Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01.03.2018.
Згідно з наведеними положеннями пункту 5 Порядку №1078 місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) (базовий місяць) є тим місяцем, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу) та нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу.
Оскільки підвищення тарифних ставок (окладів) мало місце у січні 2008 року, то для розрахунку індексації з 01.01.2016 цей місяць і є базовим.
При цьому зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
Беручи до уваги викладене, відповідач з 01.01.2016 по 26.02.2017 повинен був застосовувати січень 2008 року як базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення.
Аналогічна позиція висловлена П`ятим апеляційним адміністративним судом у постанові від 12.03.2024 р. по справі № 420/5749/23.
Відтак, оскільки відповідачем нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 26.02.2017 проведено з порушенням Порядку № 1078, та не застосовано базовий місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в цей період січень 2008 року, то такі дії відповідача є протиправними.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Щодо дотримання позивачем строку звернення суд висловив свою позицію в ухвалі від 22.01.2024 р., якою визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлено пропущений строк. Нових обставин відповідач суду не повідомив.
Щодо наявності підстав для закриття провадження у справі суд виходиться з того, що підставою для звернення позивача до суду у справі № 4005459/23 було ненарахування індексації грошового забезпечення за спірний період. Натомість у даній справі підставою для звернення позивача стало застосування невірного базового місяця під час розрахунку розміру індексації. Таким чином, підстави позову у даних справах різні.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (вул. 2-га Екіпажна, 1, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 38524996) про визнання протиправними дій, які виразились у встановленні невірного базового місяця для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення та у ненарахуванні та невиплаті за період з 01 січня 2016 року по 26 лютого 2017 року індексації грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17,07.2003 року № 1078, з визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року; зобов`язання нарахувати та виплатити за період з 01 січня 2016 року по 26 лютого 2017 року із врахуванням нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області щодо встановлення невірного базового місяця для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 та щодо ненарахування та невиплати за період з 01 січня 2016 року по 26 лютого 2017 року індексації грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17,07.2003 року № 1078, з визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року.
3. Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області нарахувати та виплатити за період з 01 січня 2016 року по 26 лютого 2017 року індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 , із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 18.03.2024 р.
СуддяН.В. Лісовська