Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2024 року Справа № 480/12026/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що полягає у не переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня звернення з відповідною заявою.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного як матері дитини з інвалідністю. У зв`язку із досягненням 60 років позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, оскільки має право призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону. Позивач вважає поведінку відповідача, а саме бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що полягає у не переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" протиправною та такою, що порушує її конституційні права на соціальний захист, а тому змушена звернутися до суду за захистом своїх порушених прав та власних інтересів. Зазначає, що позивач жодним із видів пенсії відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не користувався раніше, право на пенсію за віком по досягненні 60 років виникло вперше. Зважаючи на те, що із заявою про переведення на пенсію за віком позивач звернулася у вересні 2023, нарахування та виплата пенсії за віком повинна відбуватися з дня звернення із заявою.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав. На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів представником відповідача надано лише документи, які були витребувані судом. Також відповідачем надано для огляду оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 , копії з якої, стосовно спірних правовідносин, долучені судом до матеріалів справи.
Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Судом додатково витребовувалися докази у сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, а також матеріали оригіналу пенсійної справи, копії з якої долучено судом до матеріалів справи, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що на підставі заяви позивача від 22.05.2012 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності, позивачем також надавалася заява від 06.03.2013 про призначення надбавки до пенсії на дитину.
В подальшому, ОСОБА_1 подано заяву від 06.06.2013 про призначення пенсії за віком. Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до зави позивача від 06.06.2013 позивачу призначено пенсію за віком як матері дитини з інвалідністю довічно відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», проводилися відповідні перерахунки під час виплати пенсії. Дані обставини не є спірними сторонами не оскаржуються.
В адміністративному позові в обґрунтування позовних вимог зазначено, що у зв`язку із досягненням 60 років позивач звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії, бо вважала, що набула право на призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до закону, жодним із видів пенсії відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не користувався раніше
На звернення позивача від 11.09.2023 відповідач листом від 28.09.2023 №1800-0202-8/43497 повідомив зокрема, що позивачу призначено пенсію за віком, пенсія перераховується у відповідності до законодавства, і нормами закону не передбачено перерахунків при досягненні 60 років.
Не погоджуючись з протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що полягає у не переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", позивач звернулася із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV) в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з ч.1 ст. 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше 5 років.
Відповідно до абз. 4 п. 3 розд. VIII «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.
Отже, право на дострокову пенсію за віком мають матері, які виховали інвалідів з дитинства до шестирічного віку (після досягнення матір`ю 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу, що не оспорюється у цій справі).
За змістом наведеної норми однією з обов`язкових умов для призначення дострокової пенсії за віком є виховання до шестирічного віку саме дитини з інвалідністю з дитинства.
В даному випадку, ОСОБА_1 , як матері дитини з інвалідністю з дитинства, згідно заяви від 06.06.2013, ГУ ПФУ в Сумській області призначено пенсію за віком довічно у відповідності до Закону №1058-IV, що підтверджується матеріалами справи та пенсійною справою позивача.
В адміністративному позові в обґрунтування позовних вимог зазначено, що у зв`язку із досягненням 60 років позивач звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії, бо вважала, що набула право на призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до закону, а також те , що жодним із видів пенсії відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не користувалася раніше.
Разом із тим, матеріалами справи не підтверджується, що позивач зверталася до відповідача із заявою про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня звернення з відповідною заявою, вимоги які заявлені представником позивача в адміністративному позові.
Судом витребовувалися у позивача та відповідача копії всіх заяв, з якими зверталася позивач до ГУ ПФУ в Сумській області. На виконання вимог ухвали суду представником ГУ ПФУ в Сумській області надано суду копію заяви від 16.03.2021, а також від 11.09.2023. Крім того, надано витяг щодо звернення позивача на Урядову «гарячу лінію».
Зазначені звернення не містять жодної інформації із вимогами до ГУ ПФУ в Сумській області про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Так, матеріалами справи підтверджується, що заява від 16.03.2021 свідчить звернення до відповідача із вимогами ОСОБА_1 здійснити перерахунку у зв`язку із тим, що позивач вважає, що має право на отримання повної пенсії, а не мінімальної пенсії. Відповідно до змісту звернення на Урядову «гарячу лінію» позивач просила здійснити перевірку по призначенню пенсії та відповідних нарахувань. Також позивач звернулася із заявою від 11.09.2023 про перерахунок пенсії згідно Закону України, так як у позивача пільгова пенсія, стажу достатньо для повноцінної пенсії.
Разом із тим, представником позивача не обґрунтовуються та не заявляються вимоги щодо розміру пенсії позивача, яку призначено за віком довічно з 06.06.2013, чи будь-які інші перерахунки пенсії позивача, судом не досліджуються, не є предметом розгляду заявлених позовних вимог.
В даному випадку, позовні вимоги обґрунтовані виключно тим, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку із досягненням 60 років та отримання пенсії, як особа, що досягла 60 років та те, що позивач із видів загальної пенсії відповідно до норм Закону № 1058-IV не користувалася раніше, то право на пенсії за віком виникло вперше під час досягнення 60 років.
Такі твердження представником позивача не підтверджено належними доказами, та спростовуються матеріалами справи.
Матеріали справи та пенсійної справи свідчать про те, що у 2013 році позивач реалізувала своє право на призначення пенсії за віком згідно поданої заяви від 06.06.2013 і пенсія позивачу за віком була призначена довічно.
Так, позивачу присію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» призначено довічно згідно заяви від 06.06.2013, що спростовує твердження позивача про те, що жодним із видів пенсії відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач не користувалася раніше, а також те, що за віком пенсію позивачу не призначалося.
Факт досягнення ОСОБА_1 віку 60 років згідно норм Закону № 1058-IV не свідчить про те, що по досягненню 60 років у позивача виникло право на пенсію вперше, оскільки з 2013 року згідно заяви позивача від 06.06.2013 призначена пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а у відповідача є відсутній обов`язок відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви позивача від 11.09.2023 повторно перепризначати пенсію за віком.
Призначення позивачу пенсії по досягненню 50 років як матері дитини з інвалідністю з дитинства не є окремим видом пенсійного забезпечення, не є спеціальною пенсією, це є пільгова умова надання пенсій за віком, яка полягає у зменшенні пенсійного віку громадянам, які здійснювали догляд за дитиною з інвалідністю з дитинства. Досягнення позивачем передбаченого законом пенсійного віку не зумовлює виникнення права на повторне призначення вже призначеної пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, зміни виду пенсії не відбувається.
Дана позиція суду узгоджується з висновками викладеними Верховним Судом у постановах від 27.06.2023 року у справі № 500/4392/22 та від 30.11.2023 у справі №580/3792/23.
Так, Верховний Суд у постанові від 30.11.2023 по справі № 580/3792/23 провадження № К/990/35105/23, відмовляючи у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020 - 2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 13 березня 2023 року, сформулював такі правові висновки у спірних правовідносинах:
1) статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови надання пенсій за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку;
2) пенсія за віком, призначена з урахуванням положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається, перераховується та виплачується у відповідності з положеннями Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За приписами ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене, судом визнаються позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що полягає у не переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня звернення з відповідною заявою відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета