Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/17100/23
УХВАЛА
15 березня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №420/17100/23, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року по справі №420/17100/23 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійснені перерахунку пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №940 від 05.06.2023 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.02.2023 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №940 від 05.06.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 1073,60 грн.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.12.2023 року по справі №420/17100/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області було залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року залишено без змін.
Зазначене судове рішення набрало законної сили 27.12.2023 року.
29.01.2024 року від позивача до суду надійшла заява з клопотанням про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт про виконання судового рішення у справі №420/17100/23. Зазначена заява була обґрунтована тим, що на час її подання рішення суду, яке набрало законної сили 26.12.2023 року, залишалось не виконаним.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.02.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області було зобов`язано подати до суду звіт про виконання судового рішення від 18.09.2023 року по справі №420/17100/23 у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали суду.
08.03.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду від 18.09.2023 року по справі №420/17100/23.
У зазначеному звіті відповідач зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.12.2023 року по справі №420/17100/23, пенсійним органом 19.02.2024 року було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №940 від 05.06.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області. Розмір пенсії позивача з 01.02.2023 року становить 21 077,51 грн.
Таким чином відповідачем зазначено, що покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на пенсійний орган.
На підтвердження зазначених обставин відповідачем до суду було надано перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року, виконаний 19.02.2024 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.12.2023 року по справі №420/17100/23.
12.03.2024 року від позивача надійшла заява щодо відмови у прийнятті судом звіту про виконання судового рішення, в обґрунтування якої ОСОБА_1 зазначив, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.12.2023 року по справі №420/17100/23, не є виконаним, оскільки виконаний 19.02.2024 року пенсійним органом перерахунок пенсії позивача не виправляє його порушені права та інтереси. Позивач в обґрунтування власних доводів щодо неприйняття звіту ГУ ПФУ в Одеській області посилається в заяві на рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/10165/21, яким визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2020 її розміру до 70% грошового забезпечення, визначеного довідкою Управління Служби безпеки України в Одеській області №140 від 19.08.2020 року про розмір грошового забезпечення та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 пенсії за вислугу років ОСОБА_1 перерахованої згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 року по справі №420/11662/20 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області №140 від 19.08.2020 року про розмір грошового забезпечення, виходячи з розрахунку 89% грошового забезпечення.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судові рішення є обов`язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №420/17100/23, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року по справі №420/17100/23 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійснені перерахунку пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №940 від 05.06.2023 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.02.2023 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №940 від 05.06.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.12.2023 року по справі №420/17100/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області було залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року залишено без змін.
Зазначене судове рішення набрало законної сили 27.12.2023 року.
19.02.2024 року пенсійним органом було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки №33/36-4695 від 18.11.2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області».
Розмір пенсії позивача (згідно наданих пенсійним органом протоколів перерахунку пенсії) з 01.02.2023 року визначений у розмірі 70% від грошового забезпечення ОСОБА_1 та почав становити 55 798,76 грн., але к виплаті пенсію (з урахуванням обмеженням її максимальним розміром) було визначено у сумі 21 077,51 грн. з 01.02.2023 року та в сумі 23 610,00 грн. з 01.03.2024 року.
Вирішуючи питання прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суд зазначає таке.
У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07 травня 2002 року у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
Суд вказує, що Великою Палатою Верховного Суду було змінено підхід до застосування судового контролю, що визначений в Постанові Пленуму ВАС України від 13.03.2017 року №3 «Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 КАСУ» (наразі ст. 382 КАС України).
ВАС України у вказаній Постанові Пленуму було установлено, що судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови у справі.
Разом з тим, Велика Палата дійшла висновку, що відповідні дії може бути вчинено судом також після ухвалення рішення по справі (ухвала ВП ВС від 20.06.2018 року справа №800/592/17).
Також судом, на виконання положень ч.5 ст.242 КАС України, було враховано правові висновки Верховного Суду, що викладені в Постанові від 31 жовтня 2018 року (справа №704/1547/17) відносно мети судового контролю.
Суд акцентує увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.
До того ж суд звертає увагу, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом, під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31 липня 2018 року у справі №235/7638/16-а та в ухвалі від 23 квітня 2019 року у справі №805/516/18-а.
Вирішуючи клопотання позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт про виконання судового рішення у справі №420/17100/23 судом в ухвалі від 08.02.2024 року було відмовлено в задоволеннні клопотання позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок його пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №940 від 05.06.2023 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, без обмеження пенсії максимальним розміром, оскільки зазначені вимоги (виплата пенсії без обмеження її розміру) позивачем при зверненні до суду з позовом у справі №420/17100/23 не заявлялись та судом не вирішувались.
Суд також зазначає, що при позивачем при зверненні до суду з позовом у справі №420/17100/23 не заявлялись та судом не вирішувались позовні вимоги про визначення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку з 01.02.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №940 від 05.06.2023 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області.
За таких умов суд доходить висновку, що відповідачем на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.12.2023 року по справі №420/17100/23, було проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №940 від 05.06.2023 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області.
З наданих до суду документів вбачається, що відповідачем були вжиті всі необхідні дії щодо були визначені зобов`язальною частиною судового рішення у справі №420/17100/23, а тому суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення у справі.
У заяві позивача щодо відмови у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №420/17100/23 суд вважає за необхідне відмовити з вищенаведених підстав.
Керуючись приписами ст.ст. 2, 5-11, 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В АЛ И В :
Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №420/17100/23.
Ухвала набуває законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 КАС України. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 КАС України, окремо від рішення суду не допускається.
Суддя О.В. Білостоцький