Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2024 року Суми Справа № 480/11741/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидорука А.І.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом законного представника ОСОБА_1 -
ОСОБА_2 ,
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,
про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії.
Стислий виклад позицій сторін. Клопотання сторін. Процесуальні дії суду.
Законний представник позивача звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу основного розімру призначеної пенсії з 89% до 70% сум грошового забезпечення;
- зобов`язати відповідачаздійснити перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії в основному розмірі 89% грошового забезпечення, починаючи з 04.05.2023;
2) визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивачу на підстаі довідки про грошове забезпечення від 17.08.2023;
- зобов`язати відповідача перерахувати позивачу пенсію з 04.05.2023 з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі вказаної довідки, з рохрахунку основного розміру пенії 89% від суми грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, здійснивши виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що йому призначена пенсія за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ в розмірі 89% грошового забезпечення. В той же час, позивач при здійсненні позивачу перерахунків застосовує 70% грошового забезпечення. Крім того, до відповідача була направлена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак відповідач, в порушення вимог ЗУ № 2262-ХІІ, відмовив у здійсненні такого перерахунку.
12.12.2023 до суду надішли письмові пояснення законного представника позивача, а 01.03.2024 відповідачем надано докази.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд, на підставі норми ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені судом обставини.
Позивачу призначено у 1996 році пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ у розмірі 89% грошового забезпечення.
З 01.01.2018, 01.07.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 відповідач перераховував позивачу пенсію з розрахунку 70% грошового забезпечення.
Позивачу Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України було видано довідку № 11/44512/6128 від 17.08.2023 про розмір грошового забезпечення (за березень 2019), що враховується для перерахування пенсій позивачу. Позивач через свого законного представника звернувся до відповідача із заявою та вказаною довідкою.
Суд звертає увагу, що надана позивачем довідка містить два номера, а саме в назві зазначено довідка № 44512, в той же час, в реквізитах довідки зазначено, що вона видана 17.08.2023 за № 11/44512/6128. Тому суд дійшов висновку, що номером довідки є номер, який більш повно деталізує реквізити вказаної довідки, а саме №11/44512/6128.
Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку на підставі отриманої довідки, про що повідомив листом. Відповідач зазначив у листі, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнення з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, інших рішень щодо визначення складових грошового забезпечення, умов та порядку проведення перерахунку пенсій урядом не приймалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до головного управління не надходило.
Не погоджуючись із такою відмовою, а також з відсотком грошового забезпечення з якого повинна перераховуватися пенсія, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Висновки суду та їх мотиви.
Щодо відсотку грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія.
На час призначення пенсії позивачу норма ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Як встановлено судом, пенсія позивачу призначена з розрахунку 89% сум грошового забезпечення.
Так, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України № 2262-ХІІ, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80". У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
У подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України № 2262-ХІІ, якими цифри "80" (відсотків) замінено цифрами "70".
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час здійснення відповідачем перерахунків пенсії з 01.01.2018, 01.07.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Суд зазначає, що дана норма Закону стосується виключно призначення пенсії за вислугу років, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Нормою, яка регулює перерахунок вже призначеної пенсії є саме ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Суд звертає увагу, що норма ст. 63 Закону № 2262-ХІІ не містить жодних положень щодо відсоткового обмеження пенсії при здійсненні її перерахунку.
Враховуючи той факт, що відповідач при здійсненні перерахунку позивачу вже призначеної пенсії керувався нормою закону, яка регулює порядок призначення пенсії, суд вважає що відповідач діяв всупереч ч. 2 ст. 19 Конституції України, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, суд враховує, що ст. 58 Конституції України закріплено принцип незворотності дії в часі законів та інших правових актів, відповідного до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Імперативність даної норми в контексті спірних відносин полягає в тому, що зміна розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно з положеннями Закону, не може мати наслідком скасування вже призначеного пенсіонеру відсоткового співвідношення пенсії до грошового забезпечення у розмірі 89%, з якого і повинен бути проведений відповідний перерахунок.
Щодо перерахунку пенсії на підставі довідки.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, обов`язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано п. 1, п. 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, регулює також Порядок, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Пунктами 23, 24 якого встановлено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 ст. 63 вказаного закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яким затверджено схеми складових грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону№ 2262-ХІІ.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103. Пунктом 6 вказаної постанови внесені зміни і до порядку № 45.
Постановою № 103 до Порядку № 45 внесено зміни, згідно яких пункт 5 Порядку № 45 викладено в наступній редакції: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Вказаними змінами додаток 2 Порядку № 45, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, викладено в новій редакції, згідно якої виключно 3 складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за звання та надбавка за вислугу років) враховуються для перерахунку пенсії військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановами апеляційної (05.03.2019) та касаційної інстанції, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, тобто з 05.03.2019, пункти 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
За таких обставин суд вважає, що саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Судом встановлено, що відповідачем було отримано довідку Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України було видано довідку № 11/44512/6128 від 17.08.2023про розмір грошового забезпечення позивачастаном на березень 2019 року.
Отже, відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі вказаної довідки.
Остаточні висновки суду.
Відповідно до норми ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно до яфективного захисту прав позивача.
Позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу основного розімру призначеної пенсії з 89% до 70% сум грошового забезпеченн та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок з 89% грошового забезпечення, починаючи з 04.05.2023; 2) визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивачу на підстаі довідки про грошове забезпечення від 17.08.2023 та зобов`язати відповідача перерахувати позивачу пенсію з 04.05.2023 з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі вказаної довідки, з рохрахунку основного розміру пенії 89% від суми грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, здійснивши виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії.
Враховуючи те, що судом встановлено факти призначення позивачу пенсії з розрахунку 89% грошового забезпечення, і здійснення відповідачем перерахунків пенсії з 01.01.2018, 01.07.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 з урахуванням 70% сум грошового забезпечення, суд виходить за межі позовних вимог, а також задовольняє позов в цій частині, шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо здійснення з 01.01.2018 перерахунків пенсії позивачу з урахуванням 70% сум грошового забезпечення та зобов`язує відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 89% сум грошового забезпечення.
В іншій частині суд також виходить за межі позовних вимог та задовольняє позов частково, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення з 01.04.2019 перерахунку пенсії за оновленою довідкою та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.04.2019 відповідно до вказаної довідки з урахуванням виплачених сум, оскільки довідка про розмір грошового забезпечення видана станом на 05.03.2019, а перерахунок пенсії у ваідповідності до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Вимоги щодо зобов`язання здійснити перерахунок за оновленою довідкою у розмірі 89% сум грошового забезпечення задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними. Перерахунок пенсії за довідкою на підставі цього рішення суду відповідачем не здійснено, відповідно у суду відсутні підстави вважати, що при здійсненні такого перерахунку, відповідачем буде застосовано інший відсоток грошового забезпечення, а ніж той, який призначено позивачу при звільненні.
Таким чином, позовні вимоги задовольняються судом частково.
Судові витрати.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч. 8 ст. 139 КАС України стягує з відповідача судовий збір у повному обсязі в сумі 2147,20 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов законного представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018, в тому числі з 01.07.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 у розмірі 70% грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2018, в тому числі з 01.07.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, у розмірі 89% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України № 11/44512/6128 від 17.08.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України № 11/44512/6128 від 17.08.2023, з урахуванням виплачених сум.
6. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
7. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), за рахунок бюджетних асигнувань, 2147 (дві тисячі сто сорок сім) грн 20 (двадцять) коп. витрат по сплаті судового збору.
8. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
9. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано суддею 15.03.2024.
Суддя А.І. Сидорук