Постанова № 117615281, 12.03.2024, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.03.2024
Номер справи
346/25/24
Номер документу
117615281
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 346/25/24

Провадження № 3/346/441/24

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2024 року м. Коломия

Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Третьякова І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за ст. 130 ч. 1 КУпАП, яка надійшла від Коломийського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області, складену відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,українця,громадянина України,проживаючого заадресою: АДРЕСА_1 ,непрацюючого,

у с т а н о в и л а :

27.12.2023р. о 21.38 год. в с-щі. Печеніжин по вул. Незалежності, Коломийського району, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 2107» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі, ОСОБА_1 відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст.. 130 ч.1 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення визнав повністю та підтвердив, що зазначені в протоколі обставини правопорушення є достовірними та відповідають фактичним обставинам події.

Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності адвокат Баранов Ю.Г. не оспорюючи в судовому засіданні фактичні обставини вчиненого правопорушення, просив при притягненні ОСОБА_1 до відповідальності не застосовувати до нього адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки останній такого права не має так як посвідчення водія ще не отримував.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника, дослідивши матеріали справи, оцінивши представлені докази, суд прийшов до наступного висновку.

Згідно зіст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно достатті 245 КУпАПзавданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Водночас,стаття 280 КУпАПзакріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення,в провину ОСОБА_1 зазначається порушення нимп. 2.5 ПДРУкраїни, який передбачає, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція, затверджена спільним наказом МВС та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 р.

Відповідно до п.2 Інструкції, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку) (п. 6 Розділу І Інструкції).

Відповідно до п. 6 Порядку від 17 грудня 2008 року № 1103 та п. 7 Розділу І. Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я,якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266КУпАП.

Відповідно до ч.1, 2, 5ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним..

Норма ч.1ст. 130 КУпАПпередбачає адміністративну відповідальність зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно достатті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

В якості доказів вчинення адміністративного правопорушення працівником поліції надано:

- протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 588213 в якому вказано дату та час вчинення правопорушення 27 грудня 2023р. о 21:38 год., місце вчинення с-ще. Печеніжин, вул. Незалежності, та суть порушення відмова водія ОСОБА_1 від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння;

- акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначені виявлені у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, порушення мови, порушення координації рухів, а також вказано, що огляд на стан сп`яніння не проводився оскільки водій відмовився;

- направлення на огляд водія транспортного засобу до КНП «Коломийська ЦРЛ» в якому також вказані ознаки алкогольного сп`яніння та зазначено, що огляд в медичному закладі не проводився через відмову ОСОБА_1 від його проходження;

- рапорти працівників поліції Григоріва Л. та ОСОБА_2 , з яких вбачається, що 27.12.2023р. близько 21:38 год. в смт. Печеніжин по вул. Незалежності був зупинений автомобіль марки «ВАЗ 2107» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 , оскільки на транспортному засобі не працювала ліва фара в режимі ближнього світла в темну пору доби. В ході спілкування з водієм було встановлено, що останній не має права керування транспортними засобами, а також виникла підозра, що останній перебуває в стані алкогольного сп`яніння в зв`язку з чим йому було запропоновано пройти огляд на факт вживання алкоголю за допомогою газоаналізатора «Drager» та в медичному закладі. Водій відмовився. В зв`язку з цим, відносно нього були складені адміністративні матеріали за ч.1 ст. 121 КУпАП, ч. 2 ст. 126 КУпАП та ч.1 ст. 130 КУпАП. Від керування водій був відсторонений, автомобіль доставлений на арешт майданчик.

- копію постанови від 27.12.2023р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.. 121 ч.1, ст.. 126 ч.2 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 3400,00 грн.

- матеріали відеозапису на якому зафіксовано, як по дорозі назустріч поліцейському екіпажу рухається автомобіль на якому не працює ліва фара. Вказаний транспортний засіб зупиняється працівниками поліції. Підійшовши до автомобіля поліцейський виявляє, що на водійському сидінні нікого не має, а на передньому пасажирському сидінні знаходиться ОСОБА_1 , інші особи в салоні автомобіля відсутні. При цьому, відеозаписом підтверджується, що після зупинки з транспортного засобу ніхто не виходив, а отже ОСОБА_1 і є тією особою, яка керувала транспортним засобом та після зупинки пересів з водійського сидіння на пасажирське. В ході спілкування працівники поліції неодноразово просять надати особу посвідчення водія або документи, що її посвідчують. Жодних документів останній не надає. При цьому на відеозаписі в особи вбачаються чіткі ознаки алкогольного сп`яніння, а саме: порушення мови та порушення координації рухів. В ході спілкування ОСОБА_1 неодноразово просить у працівників поліції вибачення за те, що він п`яний та пропонує поспілкуватися з ними на наступний день. В подальшому ОСОБА_1 пропонують пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням приладу «Drager». ОСОБА_1 відмовляється. Після цього йому пропонують пройти огляд в медичному закладі КНП «Коломийська ЦРЛ», на що він також відмовляється. В зв`язку з відмовою, поліцейський роз`яснює ОСОБА_1 його права та повідомляє, що відносно нього буде складено протокол за ч.1 ст. 130 КУпАП. Далі відеозаписом зафіксовано складання адміністративних матеріалів, розгляд поліцейським справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 121 КУпАП, ч. 2 ст. 126 КУпАП, ознайомлення з постановою та протоколом ОСОБА_1 , відмова від підписання ним протоколу та отримання ним його копії.

Згідно ст.. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Дослідивши та оцінивши вищевказані докази, суд прийшов до висновку про підтвердження ними факту відмови ОСОБА_1 від проходження на вимогу поліцейського в установленому порядку медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп`яніння, що являє собою порушення п.2.5 ПДР України.

Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.130 ч.1 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння

При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує конкретні обставини правопорушення, особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності не притягувався, не працює. Обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність правопорушника згідно ст.ст. 34-35 КУпАПсудом не встановлено.

Санкція ч.1 ст. 130 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В судовому засіданні захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, просив не застосовувати до ОСОБА_1 додаткове стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки вказаного права ОСОБА_1 не має, посвідчення водія не отримував.

Пунктом 28Постанови Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005 року(зі змінамивід 19.12.2008 року) «Про практикузастосування судамиУкраїни законодавствау справах продеякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатаціїтранспорту, а також про адміністративні правопорушенняна транспорті», передбачено, що суди не вправі застосовувати адміністративне стягненняу вигляді позбавлення права керування транспортними засобами тоді, коли винна особавже позбавлена такого права або його взагалі не мала.

Однак, в постанові ОП ККС від 04.09.2023р. по справі №702/301/20 вказано, що підхід щодонеможливості призначеннядодаткового покаранняу видіпозбавлення правакерувати транспортнимизасобами особі,яка неотримувала посвідченняводія направо керуваннятранспортними засобами,не відповідаєзасаді справедливостіта принципурівності всіхперед законом,а такожнівелює попереджувальнумету покарання. Враховуючи зазначене, виходячи із аналізу положень статей1,50,55,65,286,286-1 КК, особі, яку визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого відповідною частиною статей286,286-1 КК, суд може призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення кримінального правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.

17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію "Про захист прав людини і основоположних свобод", а також Протоколи 1, 7, 11, які є невід`ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов`язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа "Надточій проти України" від 15 травня 2008 року). ЄСПЛ зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер правопорушення.

У рішенні «Шмауцер проти Австрії» від 23.10.1995 року ЄСПЛ зазначив, що дорожньо-транспортні правопорушення, за які може бути накладено стягнення у вигляді штрафу чи обмеження у користуванні водійськими правами підпадають під визначення «кримінального обвинувачення».

Зібраними в даній справі матеріалами отримання ОСОБА_1 посвідчення водія не підтверджується. Однак, виходячи з приписів постанови ОП ККС від 04.09.2023р. по справі №702/301/20 та висновків, викладених в рішеннях ЄСПЛ, суд вважає можливим застосування до ОСОБА_1 додаткового адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами.

З урахуванням наведеного, вважаю, що стягнення повинно бути обрано у виді штрафу в межах санкції ст. 130 ч.1 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами.

Відповідно дост. 40-1 КУпАПу разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом. Відповідно дост. 4 ч.2 п. 5 ЗУ «Про судовий збір»у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.40-1,130ч.1,283,284 КУпАП,

п о с т а н о в и л а :

Притягнути до адміністративної відповідальності заст.130 ч.1 КУпАП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ,наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

На підставі ч. 2ст. 308 КУпАПу разі несплати штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієїпостановиорганами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу.

Стягнути з ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_3 судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок у дохід держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.

На постанову суду протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.

Суддя: Третьякова І. В.