Справа № 2а-481/10 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2010 року Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим
в складі:
головуючого судді Володарець Н.М.
при секретарі Рикові К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Євпаторії справу за адміністративним позовом прокурора міста Євпаторії в інтересах держави в особі виконавчого комітету Євпаторійської міської ради до Громадської організації «Центр відродження культури «Муза» про примусовий розпуск громадської організації,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Євпаторії в інтересах держави в особі виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим звернувся до суду з позовом до Громадської організації «Центр відродження культури «Муза» про примусовий розпуск громадської організації.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Громадська організація «Центр відродження культури «Муза», ідентифікаційний номер платника податків 24690328, зареєстрована рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим від 07.02.1997р. №54 п-р за адресою м. Євпаторія, вул. Інтернаціональна, 144 кв. 37, та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців згідно довідки №1436/02-19 від 12.03.2010 року. Відповідач з 20.07.2006 року (декларація з податку на прибуток підприємства) не надавав в органи державної податкової служби податкові декларації, документи бухгалтерської звітності. Відповідно до ст. 67 конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Таким чином, відповідач своїми діями порушує вимоги які на нього покладені законом, що унеможливлює належне виконання органами Державної податкової служби своїх функцій з контролю за виконанням вимог податкового законодавства. Згідно з Актом від 29.01.2010р., робочою групою при виході по юридичній адресі Громадської організації «Центр відродження культури «Муза» встановлена її відсутність за адресою, зазначеною в установчих документах. У відповідності до п. З ст. 32 Закону України "Про об'єднання громадян" від 16.06.92 року N 2460-ХІІ Примусовий розпуск (ліквідація) за поданням легалізуючого органу або прокурора за рішенням суду, примусово, розпускається (ліквідується) у випадку продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом. Згідно до ст. 28. Закону N 2460-ХІІ за порушення законодавства до об'єднання громадян можуть бути стягнення, у тому числі попередження. Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 16.02.10р. №119 Громадській організації «Центр відродження культури «Муза» винесено попередження за порушення діючого законодавства у частині не попередження до реєструючого органу про змінах в уставних документах. Попередження було опубліковане в засобах масової інформації (газета «Євпаторійська здравниця» від 27 лютого 2010 р.) Після винесення попередження відповідач продовжує протиправну діяльність у вигляді не попередження реєструючого органу о змінах в установчих документах, та не подаючи бухгалтерську, податкову та іншу звітність до податкової інспекції. Просить розпустити Громадську організацію «Центр відродження культури «Муза», ідентифікаційний номер платника податків 24690328, зареєстровану рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим від 07.02.1997р. №54 п-р за адресою м. Євпаторія, вул. Інтернаціональна, 144 кв. 37.
Справа надійшла на розгляд Євпаторійського міського суду за підсудністю відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду від 15.07.2010 р.
В судове засідання представник позивача прокуратури м. Євпаторії не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою, яка міститься в матеріалах справи, надіслав на адресу суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу у його відсутність.
Представник виконкому Євпаторійської міської Ради в судовосу засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення, аналогічно викладеному у позові, просив суд задовольнити позовні вимоги..
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, проте поштове відправлення з конвертом було повернуто суду, судова повістка не була вручена відповідачу з причин, незалежних від суду. Згідно з складеним КП «Житловик-3» вручити повістку відповідачу не представляється можливим, оскільки за зазначеною адресою (юридичною адресою відповідача) така громадська організація відсутня. Відповідно до ст. 35 ч. 11 КАС України повістка вважається врученою відповідачу. Про причини неявки відповідач суду не повідомив, заперечення проти позову не надав. При таких обставинах суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача.
Вислухавши доводи представника позивача виконкому Євпаторійської міської ради, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та підлягаючими задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Громадська організація «Центр відродження культури «Муза», ідентифікаційний номер платника податків 24690328, зареєстрована рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим від 07.02.1997р. №54 п-р за адресою м. Євпаторія, вул. Інтернаціональна, 144 кв. 37, та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців згідно довідки №1436/02-19 від 12.03.2010 року.
Згідно з довідкою ДПІ м. Євпаторії АР Крим від 30.04.2010 р. № 4722/10/15-1, останньою датою надання до податкових органів фінансової звітності є 20.07.2006 р.. (а.с.5 та копія декларації з податку на прибуток підприємства на а.с. 8).
Відповідно до частини 2 та 3 статті 1 Закону України «Про обєднання громадян», об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політична партія або громадська організація.
Громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Суть позову полягає у вимогах про припинення відповідача-юридичної особи у зв'язку із неподанням податкової звітності на підставі статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та вимог Закону України «Про об'єднання громадян», що встановлює норми та правила створення і припинення обєднань, здійснення ними діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
У той же час ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» встановлено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій
Згідно ч.4 ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян» реєстрація як один із способів легалізації (офіційного визнання) об'єднань громадян здійснюється Міністерством юстиції України, місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно пп.7 п. б ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчим органам сільських селищних, міських рад були надані повноваження щодо реєстрації у встановленому порядку місцевих об'єднань громадян.
Закон України «Про об'єднання громадян» є спеціальним законом, який регулює порядок створення діяльності, припинення діяльності об'єднань громадян, їх права та обов'язки, відповідальність за порушення встановлених для цих об'єднань норм та правил.
Згідно з ст. 19 Закону України «Про об'єднання громадян» припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про об'єднання громадян» об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Статтею 26 зазначеного закону передбачений порядок здійснення фінансового контролю.Так, об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Згідно із ст. 27 Закону України «Про об'єднання громадян», посадові особи легалізуючих органів об'єднань громадян та громадяни за порушення законодавства про об'єднання громадян несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність. Об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Відповідно до акту від від 29.01.2010 р., робочою групою при виході за юридичною адресою відповідача встановлена його відсутність за адресою, зазначеною у статутних документах (а.с. 10).
Статтею 28 вищевказаного закону визначено вичерпний перелік стягнень, які можуть бути застосовані до об'єднання громадян за порушення законодавства, а саме: попередження; штраф; тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності; тимчасова заборона (зупинення) діяльності; примусовий розпуск (ліквідація).
Статтею 32 Закону України «Про об'єднання громадян» визначено порядок примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян, вичерпний перелік випадків, коли до об'єднання громадян застосовується даний вид стягнення, а також органи, яким надано право ініціювати примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.
Так, згідно із ст. 32 вищевказаного Закону, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таким чином суд зазначає, що спеціальним Законом передбачено припинення діяльності об'єднання громадян шляхом його примусового розпуску (ліквідації) як спеціальна санкція за порушення норм Закону України «Про об'єднання громадян», яка, до того ж, має застосовуватися судом за поданням чітко визначеного кола осіб - легалізуючого органу або прокурора.
Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 16.02.10 р. №119 Громадській організації «Центр відродження культури «Муза» винесено попередження за порушення діючого законодавства у частині не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах, а саме, про зміну юридичної адреси (а.с. 9). Зазначене попередження було опубліковане у друкованих засобах (а.с. 7).
Після винесення зазначеного попередження, відповідач продовжував протиправну діяльність у вигляді не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах та не подаючи фінансову звітність до податкових органів.
Таким чином, оскільки позивачем по справі є виконавчий комітет Євпаторійської міської ради АР Крим орган, рішенням якого було зареєстровано відповідача, а також те, що відповідач більше року не подає до податкових органів документи фінансової звітності та продовження здійснення відповідачем протиправної діяльності, шляхом не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах, а саме, про зміну юридичної адреси, суд вважає наявними правові підстави для задоволення позову та примусовому розпуску громадської організації «Центр відродження культури «Муза»
На підставі ст. ст. 28, 29, 32 Закону України «Про обєднання громадян», керуючись ст. ст. 7 12, 71, 158 - 161, ч. 1 ст. 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора міста Євпаторії в інтересах держави в особі виконавчого комітету Євпаторійської міської ради до Громадської організації «Центр відродження культури «Муза» про примусовий розпуск громадської організації задовольнити.
Громадську організацію «Центр відродження культури «Муза» ідентифікаційний номер платника податків 24690328, зареєстровану рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим від 07.02.1997р. №54 п-р за адресою м. Євпаторія, вул. Інтернаціональна, 144 кв. 37 розпустити.
Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через Євпаторійський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови за правилами ч. 3 ст. 160 КАС України протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.М. Володарець