Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2024 рокуСправа №160/19966/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
установив:
08 серпня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла вищевказана позовна заява, у якій заявлено такі вимоги:
- визнати протиправним та скасувати рішення оформлене листом відділу перерахунку пенсій №2 управління Пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області «Про відмову в перерахунку пенсії» від 11.07.2023 року №10858/03-16 щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 у зв`язку з не зарахуванням до спеціального (педагогічного) стажу, періоду роботи: з 01.09.1981 року по 23.06.2023 року (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача скрипки в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа №9»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу, а саме з 01.09.1981 року по 23.06.2023 року (дата досягнення пенсійного віку) на посаді викладача скрипки в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа №9» та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більше ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що вона звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком та виплати грошової допомоги згідно до п.7-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Проте, рішенням Головного управління ПФУ в Миколаївській області відмовлено в перерахунку пенсії, щодо призначення та виплати грошової допомоги в розмірі 10 пенсій, як працівнику освіти, у зв`язку із тим, що згідно Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений Постановою КМУ №909 від 04.11.1993 р. правом користуються завідуючі бібліотекою лише закладів освіти, а не закладів культури.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08 вересня 2023 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив, в якому він, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що відповідно до заяви від 05.07.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій згідно до п.7-1 Прикінцевих положень ЗУ Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон України № 1058) відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській було відмовлено в виплаті грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій рішення про відмову від 11.07.2023 року №10858/03-16. (045550020589). Розділом «1.Освіта» Переліку № 909 передбачено посаду викладача в музичних школах. Відповідно до частини другої статті 12 Закону України від 05.09.2017 № 2145- VIII «Про освіту» (далі Закон № 2145) повна загальна середня освіта в Україні є обов`язковою і здобувається в інституційних або індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, в закладах освіти. Дитяча музична школа Переліком № 135 не передбачено. Проаналізувавши матеріали електронної пенсійної справи та додатково надані документи встановлено, що ОСОБА_1 працює з 01.09.1981 року по теперішній час на посаді викладача скрипки у Міському комунальному закладі культури Дніпровська дитяча музична школа № 9, яка за відомчою належністю відноситься до органів культури. Отже, враховуючи вищевикладене, здійснити перерахунок пенсії немає можливості в зв`язку з тим що не виконані вищезазначені умови які визначають право на виплату грошової допомоги у розмірі їх 10 місячних пенсій станом на день її призначення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.09.2023 р. заяву Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про поновлення строку для подачі відзиву на позовну заяву в адміністративній справі №160/19966/23 задоволено. Поновлено та прийнято до розгляду відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в адміністративній справі №160/19966/23.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.09.2023 р. залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) до участі у справі №160/19966/23, у якості співвідповідача.
21 вересня 2022 року від Головного управління ПФУ в Миколаївській області надійшов відзив, в якому останній зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 24.06.2023 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 05.07.2023 Позивач звернувся із заявою про призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення згідно п. 7-1 Прикінцевих положень Закону 1058. 11.07.2023 за принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області розглянуто заяву Позивача від 05.07.2023 та прийнято рішення № 045550020589 про відмову в призначенні грошової допомоги. З матеріалів електронної пенсійної справи та додатково наданих до заяви від 05.07.2023 документів встановлено, що Позивач працює з 01.09.1981 року по теперішній час на посаді викладача скрипки у Міському комунальному закладі культури Дніпровська дитяча музична школа № 9, яке за відомчою належністю відноситься до органів культури. Отже, підстави для врахування періодів роботи Позивача з 01.09.1981 року по теперішній час до страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та докази, проаналізувавши зміст норм матеріального, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 05.07.2023 р. ОСОБА_1 звернулась до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії та виплати грошової допомоги згідно до п.7-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Після реєстрації заяву позивачки від 05.07.2023 р. про перерахунок пенсії та виплати грошової допомоги згідно з п.7-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області.
Рішенням Головного управління ПФУ в Миколаївській області від 11.07.2023 р. №045550020589 було відмовлено у задоволенні заяви позивачки щодо перерахунку пенсії щодо призначення та виплати грошової допомоги в розмірі десяти пенсій, як працівнику освіти відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
У вказаному рішенні зазначено, що відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, визначеного ст.26 Закону №1058, працювали в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років і мають страховий стаж (для чоловіків-35 та жінок-30 років) на таких посадах, а також, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, під час призначення пенсії за віком виплачують грошову допомогу у розмірі їх 10 місячних пенсій станом на день її призначення. Проаналізувавши матеріали електронної пенсійної справи та додатково надані документи встановлено, що ОСОБА_1 працює з 01.09.1981 року по теперішній час на посаді викладача скрипки у Міському комунальному закладі культури "Дніпровська дитяча музична школа № 9" , яка за відомчою належністю відноситься до органів культури.
Згідно Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений Постановою КМУ № 909 від 04.11.1993 р., правом користуються лише заклади освіти, а не заклади культури. Враховуючи зазначене відмовлено ОСОБА_1 в призначенні та виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій, як працівнику освіти, в зв`язку з відсутністю права на цей вид допомоги.
Згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 від 05.09.1981 р. у спірні періоди ОСОБА_1 працювала:
- з 01.09.1981 р. по 23.06.2023 р. - на посаді викладача скрипки у Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа №9»
Рішенням виконавчого комітету Дніпровської міської ради №89 від 16.01.2003 року «Дитяча музична школа №9» реорганізована у Міський комунальний заклад культури «Дніпропетровська музична школа №9»
Рішенням Дніпровської міської ради №39/13 від 07.09.2016 року Міський комунальний заклад культури «Дніпропетровська музична школа №9» перейменовано в Міський комунальний заклад культури «Дніпровська дитяча музична школа №9».
Не погоджуючись з спірним рішенням відповідача, та вважаючи його протиправним позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Приписами частини другоїстатті 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з частиною першоюстатті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
ПреамбулоюЗакону України №2145-VІІІ «Про освіту»(далі - Закон №2145-VIII) визначено, що цейЗаконрегулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов`язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.
Педагогічна діяльність - інтелектуальна, творча діяльність педагогічного(науково-педагогічного) працівника або самозайнятої особи у формальній та/або неформальній освіті, спрямована на навчання. виховання та розвиток особистості, її загальнокультурних, громадянських та/або професійних компетентностей.
Відповідно до частини 1статті 10 Закону №2145-VIIIневід`ємними складниками системи освіти є, зокрема, позашкільна освіта.
Згідно із частинами 1, 2статті 14 Закону №2145-VIIIметою позашкільної освіти є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, технічної та іншої творчості, здобуття ними первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для їх соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності.
Позашкільна освіта може здобуватися одночасно із здобуттям дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти.
Статтею 12 «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 №1841-III (далі Закон №1841-III) та п. 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, що затвердженийПостановою Кабінету Міністрів України 06.05.2001 за № 433, передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Відповідно дост. 21 Закону № 1841-III, право на пенсію за вислугою років мають педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 01.09.1981 року по 23.06.2023 року позивачка перебувала на посаді викладача скрипки в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа №9).
Вказаний навчальний заклад віднесено до закладу позашкільної освіти.
Відповідно до п. «е»ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII(далі - Закон № 1788-XII) передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років.
Пунктом 7-1 частини 1Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Згідно з Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров`я і соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 за № 909, зокрема, в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
При цьому, суд звертає увагу на те, щопостановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 за № 909був затверджений перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Посада викладача цим переліком не була передбачена, однак, за дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1995 № 397/21 дія зазначеної постанови поширена, в тому числі і на викладачів музичних шкіл без внесення змін до постанови, що підтверджується листом Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 № 01-3/133-02-2.
Окрім того,постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.
З аналізу наведених норм законодавства суд приходить до висновку, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»будь-якого іншого виду пенсії.
Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV та механізм її виплати визначається Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191(даліПорядок № 1191).
Вимоги п. 5-7 Порядку № 1191 передбачають, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченогостаттею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію. Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями27і28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення. Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1191 вбачається, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж`статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Страховий стаж, передбачений пунктами 2 і 3 цього Порядку, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів «е»-«ж»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(п. 4 Порядку № 1191).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 01 квітня 2022 року о/р №045550020589 ОСОБА_1 відмовлено у нарахуванні та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій у зв`язку з відсутністю необхідного спеціального стажу та повідомлено про неможливість зарахувати її стаж з з 01.09.1981 року по 23.06.2023 року по день звернення, у зв`язку з тим, що посада, на якій вона працювала, не передбачена переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Згідно правової позиції Верховного Суду, висловленої в постанові від 30 січня 2019 року у справі № 876/5312/17, викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років. У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що викладач позашкільного навчального закладу є педагогічним працівником цього позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем повинен зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінніст. 55 пункту «е» Закону України «Про пенсійне забезпечення»при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.
Відповідно до ч. 5ст. 242 КАС Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Виходячи з наведеного, суд зазначає що викладач скрипки у музичній школі є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, тому стаж роботи позивача на вказаних посадах повинен зараховуватися до його пільгового стажу у розумінні п. «е»ст. 55 Закону № 1788-ХІІнавіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.
Відповідно до ч. 1ст. 48 Кодексу законів про працю Українитрудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІвстановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637(далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомостіпро періоди роботи (п.3 Порядку № 637).
Таким чином, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує його стаж роботи.
Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 05.09.1981 р. у спірні періоди ОСОБА_1 працювала з 01.09.1981 р. по 23.06.2023 р. - на посаді викладача скрипки у Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа №9».За наведених обставин, суд дійшов висновку, що Головне управління ПФУ в Миколаївській області, не зарахувавши періоди роботи ОСОБА_1 до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, передбаченої п. «е»ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, а саме: з 01.09.1981 року по 23.06.2023 року на посаді викладача скрипки в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа №9» допустив протиправні дії, що призвели до порушення права позивачки на отримання грошової допомоги у розмірідесяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком.
Відтак, порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання Головного управління ПФУ в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи спірні періоди.
З матеріалів справи вбачається, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивачки здійснювало Головне управління ПФУ в Миколаївській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку. З огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивачки, що потягло за собою порушення її прав, суд вважає наявними підстави покласти обов`язок щодо призначення грошової допомоги позивачці саме на Головне управління ПФУ в Миколаївській області, як орган, що розглядав її заяву.
Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За приписами пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Отже, зі змісту вказаних норм вбачається, що після того, як пенсійний орган, визначений за принципом екстериторіальності призначає пенсію, він передає пенсійну справу до пенсійного органу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Таким чином, суд не вбачає підстав для зобов`язання Головного управління ПФУ у Вінницькій області виплатити позивачці грошову допомогу, оскільки таку виплату, у цьому випадку, здійснює Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області, але після надходження пенсійної справи.
Тому, на цей час, поки справа не надійшла до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, підстав для виплати грошової допомоги позивачці у Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області ще не було.
Таким чином, суд відмовляє у задоволенні цієї частини позовних вимог.
Разом з тим, відповідно до п. 10 ч. 2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів
Таким чином, суд зобов`язує Головне управління ПФУ в Миколаївській області направити до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, а саме, Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, для здійснення ОСОБА_1 виплати грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З урахуванням викладеного, враховуючи підтвердження обґрунтованості позовних вимог відповідними доказами, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як свідчать матеріали справи, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а тому підлягає стягненню з Головного управління ПФУ в Миколаївській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у сумі 536,80 грн.
Керуючись ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 255, 260-262 КАС України, суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159)про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови виплатити грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 у зв`язку з не зарахуванням до спеціального стажу, періоду роботи: з 01.09.1981 року по 23.06.2023 року на посаді викладача скрипки в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа №9».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального стажу, а саме з 01.09.1981 року по 23.06.2023 року на посаді викладача скрипки в Міському комунальному закладі культури «Дніпровська дитяча музична школа №9».
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 11.07.2023 р. о/р №045550020589 щодо відмови призначити ОСОБА_1 грошову допомогу відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області передати електронну пенсійну справу засобами програмного забезпечення до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, а саме, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, для здійснення виплати ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 536,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко