Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 615/2440/23
Провадження № 3/615/141/24
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 березня 2024 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Левченко А.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
22 грудня 2023 року близько 02 год 00 хв в місці тимчасової дислокації відділення матеріального забезпечення військової частини було виявлено в нетверезому стані (у стані алкогольного сп`яніння) солдата ОСОБА_1 . У ході з`ясування обставин встановлено, що ОСОБА_1 знаходився у стані алкогольного сп`яніння на території військового об`єкту. Своїми діями порушив вимоги ст.ст. 11, 13, 49, 241 Статуту Внутрішньої служби Збройних сил України, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвокат Гур`єв Андрій Альбертович у судовому засіданні просив провадження у справі закрити, у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи не містять відомостей, які могли б підтвердити повноваження ОСОБА_2 на складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно військовослужбовців. Зазначив, що матеріали справи не містять підтвердження того, що ОСОБА_2 є безпосереднім командиром ОСОБА_1 , зокрема відомостей, що ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді в відділенні матеріального забезпечення НОМЕР_2 прикордонного загону, що позбавляє можливості встановити, чи перебуває ОСОБА_1 в підпорядкуванні ОСОБА_2 . Крім того вказав, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 22 грудня 2023 року о 02 год 00 хв перебував у стані алкогольного сп`яніння, при цьому з матеріалів справи неможливо встановити, які саме службові обов`язки виконувались у цей момент ОСОБА_1 , що свідчить про відсутність в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-20 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вислухавши пояснення захисника, оцінивши наявні докази в їх сукупності, приходжу до наступного висновку.
Відповідно доч.1ст.9КУпАП адміністративнимправопорушенням (проступком)визнається протиправна,винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
За змістом ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При цьому, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів.
З аналізу наведених вище норм вбачається, що оцінці підлягає як кожний окремий доказ, так і всі зібрані докази в цілому, на підставі чого суддя повинен зробити обґрунтований висновок про їх достовірність та достатність фактичних даних, що встановлюються цими доказами, та мають значення для справи.
Згідно вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд повинен повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, дати належну оцінку зібраним доказам. Зокрема, суд повинен з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи є винною дана особа в його вчиненні.
Частина 3 статті 172-20 КУпАП в тому числі передбачає адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, вчинене особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року № 1932-Х11 зі змінами: особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який діє і на теперішній час.
Згідно ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби:
1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);
2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;
3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);
4) під час виконання державних обов`язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов`язки не були пов`язані з військовою службою;
5) під час виконання обов`язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, повністю підтверджується сукупністю доказів, які були досліджені у ході судового розгляду, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 22 грудня 2023 року серії СхРУ № 113084;
- копією військового квитка серії НОМЕР_3 , згідно якого ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині на території якої вчинено адміністративне правопорушення;
- висновком щодо результатів медичного огляду для встановлення факту сп`яніння від 22 грудня 2023 року, відповідно до якого 22 грудня 2023 року у КНП «Валківська центральна районна лікарня» проведено огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння, за результатами якого встановлено перебування останнього у стані алкогольного сп`яніння, результат дослідження 0,75 ‰;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22 грудня 2023 року, у яких він зазначив, що 21 грудня 2023 року вийшов за межі тимчасової дислокації до магазину, прибувши до якого придбали воду, цигарки та три літра пива, які вжили по дорозі назад. Повернувшись до місця дислокації, доповіли начальнику та пішли спати. 22 грудня 2023 року під час раптової перевірки його розбудив перевіряючий з ВВБ. Пізніше, почувши від нього запах алкоголю, запропонував пройти алкогольне освідчення. З його згоди перевіряючий відвіз його до Валківської лікарні для проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, за результатами чого встановлено 0,7 ‰ алкоголю;
- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 22 грудня 2023 року, у яких він вказав, що близько 02 год 00 хв 22 грудня 2023 року у ході раптової перевірки його розбудив перевіряючий офіцер ВВБ, та запитав, чи відчуває він запах алкоголю в приміщенні відпочинку особового складу. Після чого запитав в тому числі у ОСОБА_1 чи вживав він алкогольні напої, на що він відповів, що вживав, при виході за межі тимчасової дислокації в магазині. Після чого йому запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння в лікарні у м. Валки, на що він погодився;
- службовою характеристикою на помічника начальника служби перевезень експедитора ОСОБА_1 , яка складеною начальником відділення матеріального забезпечення ОСОБА_4 , згідно якої ОСОБА_1 за час проходження служби на займаній посаді зарекомендував себе з не найкращої сторони;
- копією наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 282 від 17 березня 2023 року ОСОБА_5 , яким уповноважено складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-10 172-20 КУпАП, відносно особового складу прикордонного загону в тому числі керівників структурних підрозділів (прикордонних комендатур, відділів прикордонної служби, прикордонних застав, відділень, служб, груп), або осіб, що виконують їх обов`язки, відносно підпорядкованого їм с особового складу.
- витягом з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 31 грудня 2022 року № 535-ОС, відповідно до якого молодшого лейтенанта ОСОБА_2 , який перебуває в розпорядженні НОМЕР_2 прикордонного загону, призначено начальником відділення матеріального забезпечення;
- довідкою військової частини № 08/208 від 19 лютого 2024 року, згідно якої ОСОБА_2 перебуває на посаді начальника відділення матеріального забезпечення з 31 грудня 2022 року по теперішній час;
- довідкою військової частини № 08/207 від 19 лютого 2024 року, згідно якої солдат ОСОБА_1 перебуває на посаді помічника начальника служби-перевезень експедитора відділення матеріального забезпечення з 06 вересня 2022 року по 27 грудня 2023 року.
Оцінивши докази в їх сукупності, вважаю, що порушник своїми протиправними діями вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме виконував обов`язки військової служби у стані алкогольного сп`яніння, в умовах особливого періоду та в період воєнного стану.
При цьому, доводи захисника про те, що ОСОБА_2 не мав права складати стосовно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення повністю спростовуються матеріалами справи, зокрема довідками військової частини, з яких вбачається, що ОСОБА_1 станом на час вчинення адміністративного правопорушення перебував на посаді помічника начальника служби-перевезень експедитора відділення матеріального забезпечення, а ОСОБА_2 перебував на посаді начальника відділення матеріального забезпечення однієї військової частини.
Наявна в матеріалах справи в тому числі копія наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 282 ОСОБА_5 , на якій відображено його підпис, завірена належним чином та скріплена печаткою військової частини для пакетів. Підстав ставити під сумнів автентичність копії її оригіналу захисником не доведено.
Також суд не приймає до уваги доводи захисника про те, що на час виявлення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 не виконував обов`язки військової служби, з огляду на те, що на момент виявлення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 перебував на території військової частини, а тому, у відповідності до п. 1 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» вважається таким, що виконував обов`язки військової служби.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що обтяжують та пом`якшують його відповідальність.
Враховуючи вищевикладене, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вина якої у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується доказами по справі в їх сукупності, суддя враховує, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України 24 лютого 2022 року, Указом Президента України введено воєнний стан який триває й на теперішній час, та військовослужбовці зобов`язані здійснювати заходи щодо оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Приймаючи до уваги характер вчиненого адміністративного правопорушення, вважаю необхідним накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в межах санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, що буде достатнім для попередження вчинення ним інших правопорушень в подальшому.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків, звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Керуючись ст.ст. 24, 27, 33, 172-20, 283 КУпАП, суддя,
П О С Т А Н О В И В:
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп., який повинен бути сплачений на користь держави за наступними реквізитами: одержувач: ГУК Харків обл/МТГ Валки/24060300, код ЄДРПОУ: 37874947, банк отримувача: Казначайство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача: UA528999980313030115000020591, код класифікації доходів бюджету: 24060300, призначення платежу: штраф на користь держави.
Роз`яснити, що у відповідності з вимогами ст.ст. 307, 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови складено 07 березня 2024 року.
Суддя А.М. Левченко