Рішення № 117510294, 06.03.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2024
Номер справи
380/20635/23
Номер документу
117510294
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2024 рокусправа № 380/20635/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить суд:

- визнати неправомірним відмову управління з обслуговування громадян (відділ розгляду звернень громадян) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № ВЕБ-1301-Ф-С-23-122761 від 19 червня 2023 року № 16130-16056/Я-52/8-1300/23 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії із врахуванням довідки від 20.05.2014 року, виданої Відкритим акціонерним товариством «Галлак» із зазначенням розміру заробітної плати;

- зобов`язати відповідача призначити таку пенсію із врахуванням наданої довідки про розмір заробітної плати від 20.05.2014 року, виданої Відкритим акціонерним товариством «Галлак» із зазначенням розміру заробітної плати відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з часу звернення до органів Пенсійного фонду України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 14.06.2018 року їй було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Для проведення перерахунку розміру пенсії позивач неодноразово зверталась до відповідача із заявами про проведення такого перерахунку, надаючи зокрема довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 20.05.2014 року, видану ВАТ «Галлак» із зазначення розміру заробітної плати та просила провести перерахунок розміру призначеної пенсії у відповідності до даної довідки. Листом відповідача від 19.06.2023 №16130-16056/Я-52/8-1300/23 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії із врахуванням вищевказаної довідки, оскільки така довідка не відповідає додатку 5 Порядку надання та оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій відповідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Вважаючи неправомірною відмову відповідача у перерахунку пенсії, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 08.09.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 14.06.2018 отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

06.06.2023 позивач звернулася через веб-портал Пенсійного фонду України щодо обчислення розміру її пенсії з урахуванням довідки від 20.05.2014 № 33, виданої Відкритим акціонерним товариством «Галлак». У зверненні позивач повідомила, що ВАТ «Галлак», яке видало довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, не працює і документація цього підприємства не передана до архіву.

Листом від 19.06.2023 за № 16130-16056/Я-52/8-1300/23 Головне управління у порядку та строки, визначені Законом України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян», повідомило заявницю про необхідність звернення до Головного управління із заявою щодо перерахунку пенсії та долученням оригіналу довідки від 20.05.2014 № 33, виданої Відкритим акціонерним товариством «Галлак». Вказаним листом надано роз`яснення щодо відсутності підстав для обчислення пенсії ОСОБА_1 з врахуванням даної довідки, оскільки довідка не відповідає додатку 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1, а саме - у довідці не зазначено місцезнаходження первинних документів, на підставі яких видано довідку та відсутня адреса, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Крім цього, у вищезазначеному листі Головне управління повідомило ОСОБА_1 про те, що детальні роз`яснення щодо відсутності підстав для обчислення пенсії з врахуванням довідки від 20.05.2014 № 33, виданої Відкритим акціонерним товариством «Галлак», викладені у листах від 16.12.2022 № 18445-18516/Я-52/8-1300/23 та від 03.01.2023 № 130-19548/Я-52/8-1300-23.

Відповідач зауважує, що при зверненні 15.05.2018 із заявою про призначення пенсії, позивачем не долучалась довідка про заробітну плату від 20.05.2014 № 33, видана ВАТ «Галлак», та в матеріалах електронної пенсійної справи зазначена довідка відсутня.

Щодо вимоги позивача про призначення їй пенсії з часу звернення до органів Пенсійного фонду, відповідач зазначає, що із заявою встановленого зразка щодо перерахунку пенсії із урахуванням довідки про заробітну плату та оригіналом цієї довідки до територіального органу Пенсійного фонду України не зверталася, відтак, підстави для розгляду питання щодо проведення перерахунку пенсії позивачці із урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 33 від 20.05.2014, виданої ВАТ «Галлак» відсутні.

Крім цього, відсутність первинних документів, на підставі яких була видана довідка від 20.05.2014 № 33 ВАТ «Галлак», на думку відповідача, ставить під сумнів достовірність сум заробітної плати, які в ній зазначені.

З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 14.06.2018 отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 16.12.2022 №18445-18516/Я-52/8-1300/22, наданим у відповідь на звернення позивача від 18.11.2022 щодо перерахунку пенсії з врахуванням довідки про заробітку від 20.05.2014 №33, виданої Відкритим акціонерним товариством «Галлак», відповідач повідомив, що оскільки вказана довідка не відповідає додатку 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, а саме, у ній не зазначено місцезнаходження первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреса, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, підстави для перерахунку пенсії з урахуванням заробітку за 1993-1997 роки відсутні.

06.06.2023 позивач звернулася через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою, у якій просила перерахувати пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату, виданої ВАТ «Галлак» від 20.05.2014 №33. У заяві позивач вказала, що видача довідки про заробітну плату (дохід) відповідно до абз. 2 підп. 3 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є неможливою, оскільки такого підприємства немає. Місцезнаходження первинних документів м. Борислав, вул. Дрогобицька, 721, підприємство «Галлак», але підприємство не працює і документація не передана в архів.

Листом від 19.06.2023 №16130-16056/Я-52/8-1300/23 відповідач повідомив позивача про те, що детальні роз`яснення щодо відсутності підстав для обчислення пенсії з врахуванням довідки Відкритого акціонерного товариства «Галлак» від 20.05.2014 №33 про заробітну плату за 1993-1997 роки, надані позивачу листами Головного управління від 16.12.2022 №18445-18516/Я-52/8-1300/22 та від 03.01.2023 №130- 19548/Я-52/8-1300/23. Додатково зазначив, що до поданої позивачем 15.05.2018 заяви про призначення пенсії довідка про заробітну плату від 20.05.2014 №33, видана Відкритим акціонерним товариством «Галлак», не долучалась та в матеріалах електронної пенсійної справи позивача зазначена довідка відсутня.

У листі відповідач також вказав, що із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Порядку подання та подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, з урахуванням довідки від 20.05.2014 №33, до органів Пенсійного фонду України позивач не звертався. У разі звернення із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії та оригіналом вищезазначеної довідки, органом Пенсійного фонду України буде прийнято рішення про перерахунок (відмову в перерахунку) пенсії.

Не погодившись із відмовою у перерахунку пенсії, наданою відповідачем у листі від 19.06.2023, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком.

Формула для обчислення розміру пенсії за віком визначена статтею 27 Закону № 1058.

Відповідно до частини першої цієї статті розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Отже, на розмір пенсії за віком впливають два показники:

1) заробітна плата (дохід) застрахованої особи, яка визначається відповідно до статті 40 Закону № 1058; та

2) коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, який визначається відповідно до статті 25 Закону № 1058.

Статтею 40 Закону № 1058 визначено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Згідно із абз. 1, 2 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Абзацами четвертим та п`ятим ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 передбачено, що для визначення розміру пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії врегульований нормами ст. 44 Закону № 1058.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846) (далі Порядок № 22-1).

Відповідно до абз. 1, 2 п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2);заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно з п. 2.10 розділу ІІ Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Зміст наведених вище норм права свідчить про те, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі № 2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 17 квітня 2018 року у справі № 376/2559/17, від 25 вересня 2018 року у справі № 539/1386/17, від 10 липня 2019 року у справі № 539/2726/16-а та від 05 березня 2020 року у справі № 539/3234/16-а.

Із матеріалів справи судом встановлено, що позивач зверталась до пенсійного органу 18.11.2022 та 06.06.2023 щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, виданої ВАТ «Галлак» від 20.05.2014 №33.

Суд зауважує, що позивач не зверталась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, зразок якої затверджено Порядком № 22-1. Підтвердженням цього є лист відповідача від 19.06.2023 №16130-16056/Я-52/8-1300/23, у якому вказано, що позивач із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Порядку № 22-1 до органів Пенсійного фонду України не зверталась. Доказів протилежного позивачем до суду не надано.

У позовній заяві позивач стверджує, що 15 серпня 2018 року разом із заявою про призначення пенсії нею була подана довідка про заробітну плату від 20.05.2014 №33, виданої ВАТ «Галлак».

Водночас, позивачем не надано суду доказів долучення вказаної довідки до заяви про призначення пенсії від 15.08.2018 року.

Із дослідженої довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 20.05.2014 №33, виданої Відкритим акціонерним товариством «Галлак», судом встановлено, що така не відповідає вимогам підпункту 3 п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, оскільки не містить місцезнаходження первинних документів, на підставі яких її видано, та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Також, у довідці відсутній підпис головного бухгалтера ВАТ «Галлак».

Крім цього суд звертає увагу, що довідка від 20.05.2014 №33 видана на ім`я ОСОБА_2 , хоча у паспорті позивача серії НОМЕР_2 , виданого 02.12.1999 Дрогобицьким МВ УМВС України у Львівській області, вказано ОСОБА_1 .

З огляду на те, що позивачем не дотримано вимог ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 та п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 щодо звернення до відповідача із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії, а довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 20.05.2014 №33, видана ВАТ «Галлак» не відповідає вимогам, встановленим підпунктом 3 п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 06.03.2024 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович