Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/4695/24
У Х В А Л А
з питань сплати судового збору
06 березня 2024 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Костецький Н.В., розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Сокільницької сільської ради про оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника публічної інформації, у частині доступу до публічної інформації,-
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Сокільницької сільської ради, у якій позивач просить суд:
- визнати порушення Сокільницькою сільською радою його права на інформацію, а саме: надання неповної інформації на запит від 09 лютого 2024 року щодо питання № 4 запиту; ненадання повної інформації на запит від 09 лютого 2024 року щодо питання № 4 запиту своєчасно;
- зобов`язати Сокільницьку сільську раду повторно розглянути його запит від 09 лютого 2024 року в частині питання № 4 та надати відповідь.
Позивачем подано до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору. Таке клопотання мотивоване неспроможністю позивача сплатити судовий збір.
При вирішенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір».
Так, положеннями статті 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічні положення містить стаття 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 21.02.2024, за період з 1 кварталу 2023 року по 4 квартал 2023 року доходи у позивача відсутні.
Відповідно до довідки Синельниківської районної військової адміністрації від 23.08.2023 №24-2445/0/114-23, позивач не перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації та не отримує жодних видів державних соціальних допомог, в тому числі пільг та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно листа Петропавлівського відділу Синельниківської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 12.01.2024 №34, позивач станом на 12.01.2024 не перебуває на обліку в Петропавлівському відділі та інших центрах зайнятості України.
Вказані обставини, на думку суду, свідчать про те, що майновий стан не дозволяє позивачу сплатити судовий збір за подання позовної заяви.
З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суд висновує про наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в:
клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Сокільницької сільської ради про оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника публічної інформації, у частині доступу до публічної інформації.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дати підписання ухвали.
Повний текст ухвали складено 06.03.2024 року.
Суддя Костецький Н.В.