Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2024 року Справа№200/6388/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:
визнати протиправними дії щодо не нарахування та не виплати доплати до пенсії, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000,00 грн з 01.04.2023;
зобов`язати здійснити нарахування і виплату з 01.04.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо невиплати щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 після перерахунку пенсії на виконання рішення суду в розмірі більшим за суму 2000 грн. Позивач зазначає про безпідставність та незаконність таких дій відповідача, оскільки здійснений перерахунок пенсії фактично є поновленням права позивача на належні пенсійні виплати та не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Ухвалою від 14 листопада 2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач надав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2022 у справі № 200/3760/22, розмір пенсійної виплати позивача переглядався, та результатом якого пенсія була збільшена більш як на дві тисячі.
Тому вважає, що підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 відсутні. Вважає безпідставними доводи позивача про те, що перерахунок пенсії, проведений на підставі рішення суду спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01.03.2018 відповідно до норм чинного пенсійного законодавства. В розумінні Постанови № 713 перерахунок (перегляд) пенсії полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв`язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.
Відповідач зауважив, що ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови № 713 після 01.03.2018 є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01.03.2018, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов`язаних, наприклад, зі зменшенням відсотка грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права Позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови №713. Водночас якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01.03.2018 і пов`язане зі зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні вказаної Постанови №713.
Крім того, абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року, за якими зменшується чи припиняється виплата щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до збільшення пенсійних виплат.
Також відповідач зазначив про пропуск позивачем строку звернення до суду.
Відповідно до статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. Основними засадами судочинства є, в тому числі, розумні строки розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Тому, відповідно до наведених норм, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, враховуючи обставини здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), є отримувачем пенсії за вислугу років, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2022 у справі №200/3760/22, яке набрало законної сили 31.01.2023 відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , в тому числі зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату з 01.12.2019 пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №33/25-4042, яка видана 28 грудня 2021 року Державною установою "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області", з урахуванням раніше проведених виплат.
У відповіді від 27.10.2023 на звернення представника позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначило, що після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі № 200/3760/22 розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на дві тисячі грн. Отже підставі виплати 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 відсутні. В зв`язку з цим з 01.04.2023 припинено нарахування та виплату вказаної доплати.
За відомостями протоколу про перерахунок пенсії від 26.10.2023 додаткова виплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 не включена до суми пенсії позивача, яка складає 12428,39 грн.
Крім того, відповідно до протоколу 01.03.2022 здійснена індексаця суми пенсії позивача в розмірі 1739,97 грн, з 01.03.2023 - в розмірі 1500 грн. Підсумок пенсії складає 15668,36 грн.
Вважаючи протиправними дії відповідача позивач звернувся з даним позовом до суду.
Стосовно строків звернення до суду з цим адміністративним позовом суд зауважує, що за приписами статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З 1 липня 2023 року на всій території України скасований карантин, який був встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, після чого обчислення процесуальних строків здійснюється на загальних підставах, в тому числі строків звернення до суду.
Позивач звернувся до суду з цим позовом 09.11.2023, тобто, в межах шестимісячного строку, через що суд не встановив підстав для залишення позову без розгляду.
Вирішуючи справу з урахуванням встановлених обставин, суд зазначає, що спірні відносини врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», пунктом 1 якої установлено з 1 липня 2021 року особам яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
При розгляді справи № 420/2473/22 зі схожими підставами та предметом позову Верховний Суд у пунктах 44 - 46 постанови від 08.11.2022 дійшов таких висновків:
«44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
45.Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
46.Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії».
З вищенаведених норм постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 №713 випливає, що визначальною умовою для продовження щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. є:
- призначення пенсії до 1 березня 2018 року (абз. 1 пункту 1 постанови № 713);
- розрахунок розміру пенсії з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати (абз. 2 пункту 1 постанови № 713).
У висновках Верховного Суду у справі № 420/2473/22 також зазначено, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії (п.46 постанови Верховного Суду від 08.11.2021).
Таким чином, як в постанові Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 №713 так і у висновках Верховного Суду у справі № 420/2473/22 сформульована умова продовження щомісячної доплати визначення розміру пенсії з суми грошового забезпечення станом на будь-яку дату, що передує 01.03.2018.
З наведеного прямо випливає, що у разі перерахунку, перегляду, поновленню тощо пенсії, передбаченої Законом № 2262-ХІІ, виходячи з грошового забезпечення станом після 01.03.2018 право на виплату щомісячної доплати зберігається лише у разі, якщо збільшення відбулося на суму не більше ніж 2000 грн у відповідній різниці з такою сумою збільшення.
У цій справі за позовом ОСОБА_1 судом встановлено, що за судовим рішенням у справі №200/3760/22 позивачу в березні 2023 року здійснений перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №33/25-4042.
При цьому, відповідно, для здійснення перерахунку врахована сума грошового забезпечення, визначена станом на листопад 2019 року, тобто після 01.03.2018. В результаті такого перерахунку розмір пенсії позивача збільшився значно більше суми 2000 грн.
Отже, стосовно позивача усунуті будь-які диспропорції, на зменшення яких приймалася постанова КМ України № 713, про що зазначено у постанові Верховного Суду від 08.11.2021 у справі № 420/2473/22.
Крім перерахунку за рішенням суду, пенсія позивача перераховувалась з інших підстав, ніж за судовим рішенням, через що рівень пенсії зріс більш ніж на 2000 грн. (12428,39 грн. відповідно до перерахунку за рішенням суду, 15668,36 грн станом на час розгляду справи).
Зокрема, з наданого відповідачем протоколу перерахунку пенсії з 01.03.2023 випливає також здійснення індексації за 2022 рік у сумі 1739,97 грн., та за 2023 рік у сумі 1500 грн.
Сумарно таке збільшення розміру пенсії на суму 3239,97 грн. НЕ ПОВ`ЯЗАНЕ З ВИКОНАННЯМ СУДОВОГО РІШЕННЯ і складає більше 2000 грн., що є самостійною підставою для припинення виплати щомісячної доплати за постановою КМ України №713.
Суд також звертає увагу, що збереження щомісячної доплати у сумі 2000 грн після неодноразових перерахунків пенсії позивача у бік збільшення, що вимагає сторона позивача, створить протилежну диспропорцію, за якою сума пенсійних виплат позивачеві за аналогічних умов перевищить суми пенсійних виплат особам, які набули право на пенсію після листопада 2019 року.
Це суперечить як змісту постанови КМ України № 713, так і принципам недискримінації у законодавстві України, які, в тому числі, передбачають незалежно від певних ознак забезпечення РІВНОСТІ ПРАВ і свобод осіб та/або груп осіб.
З цього приводу суд зауважує, що нормами статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» визначено, що непряма дискримінація - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Тому суд вважає неправомірним встановлення для позивача більш сприятливих умов пенсійного забезпечення, порівняно з іншими особами, які отримують пенсію за аналогічних умов, виходячи з однакових розмірів складових грошового забезпечення поліцейського, встановлених станом на листопад 2019 року або пізніші періоди.
З наведених підстав суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заявленого позову.
Через відмову у позові відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 295-297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов