Постанова № 11746127, 23.09.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2010
Номер справи
2а-5206/10/1870
Номер документу
11746127
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

<Копія >

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2010 р. Справа № 2а-5206/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

представника позивача Груздо Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного науково-виробничого підприємства "Промтехнус" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до суду з позовною заявою до Приватного науково-виробничого підприємства "Промтехнус", в якій просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 4480 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 53 грн.60 коп.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (далі Закон), відповідач повинен у разі невиконання встановленого статтею 19 цього Закону нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачувати відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, розраховані виходячи з розміру середньої річної заробітної плати на підприємстві в сумі 4480 грн. У зв`язку з порушенням відповідачем термінів сплати на суму адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 53,60 грн. Сума адміністративно-господарських санкцій, а також пеня відповідачем не сплачена, у зв`язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі, зазначає, що сума адміністративно-господарських санкцій, а також пені відповідачем не сплачена, у зв`язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В судовому засіданні 01 липня 2010 року, представник відповідача проти позову заперечувала, нею подано письмовий відзив на позов, в якому зазначає, що згідно з ч. 8 ст. 69 Господарського кодексу України на підприємство з правом найму робочої сили покладається забезпечення певної кількості робочих місць для працевлаштування, зокрема, інвалідів. Згідно зі ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоровя, здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК. Відповідно до п.п. 11, 12 Положення про робоче місце інваліда на місцеві органи соціального захисту населення покладаються обовязки: - виявляти інвалідів, які бажають працювати; щомісячно надсилати державній службі зайнятості списки інвалідів, які виявили бажання працювати; подавати державній службі зайнятості заявки на професійне навчання інвалідів; вести інформаційний банк даних про інвалідів, які працюють і бажають працювати. Проте, вказані вище органи не виконали своїх передбачених діючим законодавством обов'язків з працевлаштування. Нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні передбачено, що на підприємство покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не обовязок їх працевлаштовувати. Відповідно до встановленого нормативу ПВНП "Промтехнус" створило робоче місце для працевлаштування інваліда. Фактично в 2009 році на підприємстві працював 1 інвалід - ОСОБА_2, прийнята на посаду з 01.10.2009р., наказ №28-к від 01.10.2009р. Також представник відповідача у відзиві на позов зазначила, що Управлінням праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, Сумським центром зайнятості населення інваліди для працевлаштування на підприємство не направлялись, так само як і не було безпосереднього звернення інвалідів на підприємство з метою працевлаштування. Тобто, 10 місяців інваліди на підприємстві не працювали, оскільки їх не було направлено органами влади та самоврядування, звернень інвалідів безпосередньо до відповідача з приводу працевлаштування на протязі 9 місяців не було. За таких обставин, на думку відповідача, ПНВП "Промтехнус" не порушувало покладений на нього обовязок щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, до суду надав заяву про перенесення розгляду справи, в звязку з неможливістю прибути в судове засідання. Причини неявки судом не визнані поважними, суд розглядає справу за наявними в ній доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно із ч. 9 ст.19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Сумським обласним відділення Фонду соціального захисту інвалідів була проведена перевірка ПНВП "Промтехнус", щодо виконання вимог ст.ст.19,20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", про що складено акт від 25.05.2010р. (а.с.5). В процесі перевірки встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за 2009 рік складала 15 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб, кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях складає 1 особа.

Таким чином, відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 р. в кількості 1-го робочого місця.

Статтею 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Як вбачається із копії акту перевірки, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 4480 грн. таким чином сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів правомірно становить 4480 грн.(а.с.4).

Згідно ч. 2 ст. 20 вище зазначеного Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, тобто в даному випадку правомірно становить 53,60 грн.

Заперечення відповідача не можуть бути прийняті судом до уваги, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення” підприємства, установи і організації незалежно від форм власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцем знаходження як платники збору до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 р. за № 420, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 р. за № 1534/11814 та погодженого з Держкомстатом, затверджено форму звітності № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакансій), яку повинні подавати підприємства, установи організації щомісяця відповідно до положень ч. 4 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення”.

Тобто, на підприємство хоча і не покладається обовязок працевлаштовувати інвалідів, але покладається обовязок не тільки створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, а і належним чином інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007року №70 “Про затвердження порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування ” інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно до ст. 18-1 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів “, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікацій та знань, з урахуванням його побажань.

Як вбачається із довідки Сумського міського центру зайнятості №04-16/1114 від 22.07.2010 року (а.с.29) ПНВП "Промтехнус" жодного разу не зверталося з офіційною заявкою до Сумського міського центру зайнятості про направлення для працевлаштування інвалідів. Крім того, протягом 2009 року відповідачем до міського центру зайнятості не було подано жодного звіту за формою 3-ПН "Про наявність робочих місць (вакантних посад) та потреб у працівниках".

Таким чином, відповідачем не було належним чином проінформовано державну службу зайнятості про кількість вільних робочих місць на підприємстві не зайнятих працівниками-інвалідами та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування, здійснив не всі передбачені чинним законодавством заходи щодо створення умов для працевлаштування інвалідів та не вжив заходів щодо інформування вищезазначеного органу про наявну можливість працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача.

Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем сума заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 4480 грн., а також пені за порушення строків їх сплати в розмірі 53,60 грн. відповідачем не сплачені, суд вважає позовні вимоги Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного науково-виробничого підприємства "Промтехнус" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити в повному обсязі

Стягнути з Приватного науково-виробничого підприємства "Промтехнус" (40011, м. Суми, вул. Новомістенська, 10, кв. 11, код 31311374) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40030, м. Суми, вул. Горького, 2) адміністративно-господарські санкції в розмірі 4480 грн. (чотири тисячі чотириста вісімдесят гривень) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 53 грн. 60 коп. (пятдесят три гривні шістдесят копійок).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.



Суддя С.М. Гелета


Повний текст постанови складено та підписано 28.09.2010 р.