Постанова № 117459422, 06.03.2024, Козельщинський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
06.03.2024
Номер справи
533/100/24
Номер документу
117459422
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

06.03.2024 року КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 533/100/24

Провадження № 3/533/115/24

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2024 року селище Козельщина

Суддя Козельщинського районного суду Полтавської області Козир В.П, розглянувши матеріали, які надійшли від сектору поліцейської діяльності №1 відділу поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянка України; місце народження: с. Хорішки Козельщинського району Полтавської області; зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ; працює продавцем в магазині «Лавка»; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; до адміністративної відповідальності протягом року не притягувалася,

- за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИЛА:

24 січня 2024року близько 11 години 50 хвилин громадянка ОСОБА_1 здійснила роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме - без марок акцизного податку одну пачку тютюнових виробів у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 , чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Громадянка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася. 05.03.2024 через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без її участі, щиро каялася; при винесенні рішення по справі просила прийняти до уваги її щире каяття та застосувати найменшу з передбачених законом санкцій.

З положень ч. 2 ст. 268 КУпАП вбачається, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи за ч. 1 ст. 156 КУпАП не є обов`язковою.

Відтак, суддя відповідно до вимог ст. 268 КУпАП уважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що сприятиме досягненню завдань, визначених ст. 245 КУпАП, та розгляду справи у межах строків, які передбачені ст. 38 КУпАП.

Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя встановила таке.

Частиною 1 статті 156 КУпАП передбачено відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, у виді накладення штрафу від двохсот до шестисотнеоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом ст. 245, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

На підставі ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

На підтвердження вини громадянки ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, надано такі докази:

- протокол про адміністративне правопорушення від 24.01.2024 серії ВАВ № 282337 (а.с. 3);

- протокол вилучення речей і документів від 24.01.2024, відповідно до якого у громадянки ОСОБА_1 працівниками поліції у порядку ст. 264, 265 КУпАП було вилучено у присутності понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 п`ять пачок тютюнових виробів без марок акцизного податку «Evening Desert» в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 , які добровільно видала громадянка ОСОБА_1 (а.с. 4);

- протокол вилучення речей і документів від 24.01.2024, відповідно до якого у громадянки ОСОБА_4 працівниками поліції у порядку ст. 264, 265 КУпАП було вилучено у присутності понятих ОСОБА_5 та ОСОБА_6 одну пачку тютюнових виробів без марок акцизного податку «Morning Desert», яку громадянка ОСОБА_4 придбала в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 , за 50,00 грн (а.с. 5);

- письмові пояснення громадянки ОСОБА_4 від 24.01.2024, відповідно до яких вона підтвердила факт придбання тютюнових виробів у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » без акцизної марки (а.с. 6);

- письмову відмову громадянки ОСОБА_1 від надання пояснень (а.с. 7);

- квитанцію про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення № 1/24 від 24.01.2024 (а.с. 8):

- фотокопію трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, укладеного 19.02.2019 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 та ОСОБА_1 (а.с. 9-10);

- фотокопію посадової інструкції продавця магазина «Лавка» (а.с. 11-12);

- фотокопію свідоцтва про сплату єдиного податку, виданого суб`єкту підприємницької діяльності фізичній особі ОСОБА_7 16 листопада 2010 року (а.с. 13);

- фотокопію ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами (реєстраційний номер 16140311202302745) терміном дії з 23.12.2023 по 23.12.2024, виданої ФОП ОСОБА_8 (а.с.13);

- фотокопії свідоцтв про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_8 та ОСОБА_7 (а.с.14-15);

- фотокопію дозволу Козельщинської селищної ради на розміщення об`єкта торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 , виданого ОСОБА_7 (а.с. 15);

- фотознімки вилучених тютюнових виробів без акцизних марок (а.с.16).

Отже, враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, оскільки остання здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку.

Відповідно до ст. 33 Кодексу України про адміністративне правопорушення стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Дотримуючись вищевказаних вимог чинного законодавства, врахувавши характер вчиненого правопорушення, ступінь його суспільної небезпеки, а також відомості про особу ОСОБА_1 , яка притягується до адміністративної відповідальності вперше, щиро каялася, вину свою не заперечувала суддя дійшла висновку про призначення адміністративного стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі - двісті неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що передбачено санкцією ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Щодо вирішенні долі вилучених речей у цій справі

Санкція частини першої статті 156 КУпАП, за якою суддя визнав винною особу, передбачає застосування стягнення у виді конфіскації предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.

Відповідно до ст. 314, 315 КУпАП виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.

Згідно зпп.13п.9Порядку обліку,зберігання,оцінки конфіскованогота іншогомайна,що переходитьу власністьдержави,і розпорядженняним,затвердженого постановоюКМУ від25.08.1998№ 1340, спирт етиловий та алкогольні напої, прилади для незаконного виготовлення спирту етилового, алкогольних напоїв, виробнича, транспортна, споживча тара (упаковка), етикетки, корки, засоби закупорки, марки акцизного податку (у тому числі підроблені) та тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, обладнання для промислового виробництва сигарет та цигарок, папір цигарковий (товарна позиція 4813 згідно з УКТЗЕД, крім товарної підкатегорії 4813 10 00 00), фільтри для промислового виробництва сигарет: фільтропалочки ацетатні (товарна підкатегорія 5601 22 90 00 згідно з УКТЗЕД) (далі - папір цигарковий і фільтри) підлягають знищенню. Обладнання для промислового виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв підлягає реалізації. У разі нереалізації такого обладнання воно підлягає знищенню (утилізації).

За ч. 1 ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об`єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують. Вилучені орден, медаль, нагрудний знак до почесного звання СРСР, почесного звання Української РСР, Почесної Грамоти і Грамоти Президії Верховної Ради Української РСР, почесного звання України, відзнаки Президента України, нагородна зброя, після розгляду справи підлягають поверненню їх законному володільцеві, а якщо він невідомий, надсилаються відповідно до Адміністрації Президента України. Вилучені самогон та інші міцні спиртні напої домашнього вироблення, апарати для їх вироблення після розгляду справи підлягають знищенню поліцейськими.

Аналізуючи наведені норми щодо порядку конфіскації та знищення предметів торгівлі (тютюнових виробів без марок акцизного податку) суддя уважає, що вилучені речі недоцільно безоплатно передавати у власність держави (конфіскувати), та їх необхідно знищити на підставі ст. 265 КУпАП.

Конфіскація виручки як стягнення до ОСОБА_1 не застосовується, оскільки сума виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, суддею не встановлена.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день винесення постанови становить 605 гривень 60 коп.

Матеріали справи не містять відомостей про те, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору, а відтак, з неї слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 24, 40-1, ч. 1 ст. 156, 251, 252, 256, 265, ст. 276-279, 280, 283-285, 287-289, 294 КУпАП суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,винною увчиненні адміністративногоправопорушення,передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 гривень.

Вилучені на підставі протоколу від 24.01.2024 п`ять пачок тютюнових виробів без марок акцизного податку «Evening Deser»t; одну пачку тютюнових виробів без марок акцизного податку «Morning Desert» знищити.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 гривень 60 коп.

Реквізити сплати штрафу: отримувач ГУК у Полт.обл/тг смт Козельщ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37959255, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, номер рахунку (IBAN) UА528999980313040106000016614, код класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».

Реквізити сплати судового збору: отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, номер рахунку (IBAN) UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір».

Строк пред`явлення постанови до виконання: протягом трьох місяців з дня винесення постанови, а при оскарженні - постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.

Роз`яснити особі, що штраф маєбути сплаченийне пізнішеяк через15днів здня отримання постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, із наданнямвідповідної квитанціїпро сплатуштрафу доканцелярії суду. У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно з ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф підлягатиме стягненню у подвійному розмірі.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Козельщинський районний суд Полтавської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя В.П.Козир