Єдиний державний реєстр судових рішень Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2010 р. Справа № 2а-23920/10/0570
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойка М.І.,
суддів Бєломєстнова О. Ю., Фещук А.В.,
при секретарі Скокіні О.Л.,
за участі:
представників позивача Зубка С.Д., Долударьова Р.М.,
представника відповідача Попова М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Донецької міської організації партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» до Донецької міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправною та часткове скасування постанови Донецької міської виборчої комісії Донецької області №85 від 15 жовтня 2010 року про утворення складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку, зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Донецька міська організація партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Донецької міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Донецької міської виборчої комісії Донецької області від 15 жовтня 2010 року про утворення складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку, та зобовязання вчинити певні дії, а саме включити до складу відповідних дільничних виборчих комісій осіб, кандидатури яких подані Донецькою міською організацією партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина».
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Донецькою міською організацією партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» в порядку та строки, встановлені ст.23 Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», надано подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій Донецькій міській виборчій комісії Донецької області. Зазначене подання подано за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, подання відповідає вимогам ч. 4 ст. 23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010р. №2487-VI (далі за текстом - Закон України №2487) та в ньому зазначені всі необхідні відомості.
Згідно ч.5 ст. 23 Закону України №2487, технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлені описки та (або) неточності відповідна територіальна виборча комісія невідкладно повідомляє суб'єкта подання кандидатур до складу дільничної комісії. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше наступного дня з дня отримання суб'єктом подання кандидатур до складу дільничної виборчої комісії зазначеного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у встановлений строк, відповідна територіальна виборча комісія не враховує відповідні подання при утворенні складу дільничної виборчої комісії.
Надане позивачем подання прийняте відповідачем без зауважень, відповідач не повідомив позивача у встановлений строк про виявлені описки та неточності, тобто подання відповідає вимогам Закону України №2487.
Постановою відповідача №85 від 15.10.2010р. не були включені до складу дільничних виборчих комісій кандидати від позивача та подання позивача взагалі не було розглянуто відповідачем.
Позивач вважає такі дії відповідача незаконними та такими, що порушують право на представництво його інтересів в дільничних виборчих комісіях поряд з іншими субєктами виборчого процесу.
На підставі викладеного, просив визнати протиправним та скасувати рішення Донецької міської виборчої комісії Донецької області від 15 жовтня 2010 року про утворення складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку Донецької області, зобовязати вчинити дії, а саме: своїм рішенням включити до складу відповідних дільничних виборчих комісій осіб, кандидатури яких подані позивачем.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить задовольнити позов в повному обсязі. Крім того, представник позивача зазначає, що голосування було проведено відповідачем з порушеннями. У осіб, кандидатури яких не були розглянуті комісією, наявний досвід роботи у виборчих комісіях.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Надав письмовий відзив на адміністративний позов, відповідно до якого зазначив, що до Донецької міської виборчої комісії Донецької області надійшли подання на членів дільничних виборчих комісій у м. Донецьку від 33 субєктів виборчого процесу. У звязку з тим, що особи, які були подані Донецькою міською організацією партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» в члени дільничних виборчих комісій у м. Донецьку не мають взагалі або не мають достатнього досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях референдуму (ч.1 ст.23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»), вони не були включені до складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку.
Свідок ОСОБА_4, в судовому засіданні надала пояснення по справі, зазначила, що засідання проводилось з порушенням порядку денного, зокрема 1-ше питання розглядалося останнім.
Свідок ОСОБА_5, в судовому засіданні надав пояснення по справі, зазначив, що голова порушив порядок, затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 р. №351, зокрема в порушення цього порядку голова Донецької міської виборчої комісії проголосував першим.
Заслухавши представника позивача та представника відповідача, свідків по справі, перевіривши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, суд встановив наступне.
Частиною 1 статті 172 КАС України передбачено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 року N 2487-VI(далі за текстом Закон №2487) субєктами виборчого процесу є, зокрема, виборчі комісії та місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Судом встановлено, що Донецька міська виборча комісія Донецької області сформована відповідно до постанови ЦВК № 355 від 15.09.2010 року «Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя), районних у місті Севастополі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» та у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» є субєктом виборчого процесу, який в даних правовідносинах реалізує надані йому цим Законом повноваження.
Донецька міська організація партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» є субєктом виборчого процесу, зареєстрована Ворошиловським районним управлінням юстиції у м. Донецьку, що підтверджується відповідним свідоцтвом про реєстрацію структурного підрозділу політичної партії №33 від 25 квітня 2002 року.
Позивач звернувся до відповідача з поданням Донецької міської організації партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» щодо кандидатур до складу виборчих комісій у місті Донецьку.
Постановою Донецької міської виборчої комісії Донецької області №85 від 15.10.2010р. було утворено склад дільничних виборчих комісій виборчих дільниць з №10001 по №10420 у місті Донецьку Донецької області. Як вбачається із додатків до постанови, до складу дільничних виборчих комісій кандидати від Донецької міської організації партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» включені не були. При цьому, відповідно до протоколу засідання Донецької міської виборчої комісії Донецької області №14 від 15.10.2010 року зазначене подання позивача на засіданні комісії розглядалося. Як вже зазначалося, представник відповідача у судовому засіданні надав пояснення, що всі подання від субєктів виборчого процесу розглядалися про що зазначено в протоколі засідання.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Порядок утворення дільничних виборчих комісій регламентований статтею 23 Закону №2487, частина 4 якої передбачає, що місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня. Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як за 20 днів до дня виборів (Постановою ЦВК від 21.09.2010 № 360 «Про форми подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, які утворюються для підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» затверджена форма такого подання). Цією ж частиною статті 23 визначено відомості щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії які мають зазначатися у поданні.
При цьому, частиною 5 статті 23 Закону №2487 встановлено, що технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлені описки та (або) неточності відповідна територіальна виборча комісія невідкладно повідомляє суб'єкта подання кандидатур до складу дільничної комісії. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше наступного дня з дня отримання суб'єктом подання кандидатур до складу дільничної виборчої комісії зазначеного повідомлення.
Частиною 1 статті 23 Закону №2487 передбачено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті. При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Пунктом 2 частини 1 статті 24 Закону №2487 встановлено, що Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону.
Відповідно до ст.3, ч.1-4 ст.21, ст.23, п. 1, 2 ч.1 ст. 24 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, ст.ст.11-13, п. 4,5 ст.17, п.2 ст.21 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” Центральною виборчою комісією 22 вересня 2010 року була прийнята постанова №362 “Про Роз'яснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.
Згідно з п.18 “Роз'яснень щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”(надалі - “Розяснення”) при утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду їх роботи у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Пунктом 15 Розяснень встановлено, що рішення щодо відхилення відповідних подань і окремих кандидатур не приймається.
Пунктами 21, 22 Розяснень передбачено, що територіальна виборча комісія, що утворила відповідну дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє суб'єкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.
Як вже зазначалося, відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону №2487 при утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
З аналізу приписів Закону №2487 та Розяснень впливає, що законодавчо не встановлені критерії, за якими має відбуватися урахування досвіду роботи.
Відповідачем на вимогу суду надані копії подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених у межах районів м. Донецька від місцевих організацій партій субєктів виборчого процесу (т. 2 а.с. 220 т. 6 а.с. 245). Як вбачається з цих подань, у них наявні заповнені графи „Наявність досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях референдуму” із зазначенням року проведення вибрів, референдуму, посади в комісії. Саме на підставі цих подань відповідачем був затверджений склад дільничних виборчих комісій.
Тому у відповідача були наявні документи, на підставі яких члени комісії мали можливість дослідити наявність у осіб, які пропонуються до включення у дільничні виборчі комісії, певного досвіду роботи.
Відповідно до ч. 14 статті 27 Закону 2487 рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії. Тобто рішення виборчої комісії приймається колегіально, що передбачає реалізацію волевиявлення кожного з її членів. Кожний з них під час голосування висловив своє відношення щодо переліку осіб, які мають бути включені до складу дільничних виборчих комісій.
Таким чином, колегіальний орган більшістю голосів прийняв рішення, яке входить до його компетенції. Підстав для твердження про те, що його члени не мали можливості враховувати досвід роботи запропонованих субєктами виборчого процесу осіб судом не встановлено.
Доводи позивача про наявність у осіб, яких він запропонував для включення до дільничних виборчих комісій більшого досвіду відповідної роботи, що надає їм переваги при обранні перед іншими особами, суд не приймає до уваги, оскільки вказаний критерій оцінювався членами Донецької міської виборчої комісії діскреційно.
При цьому суд враховує, що у переліку документів, які подаються субєктами виборчого процесу при утворенні дільничних виборчих комісій у відповідності до ч.4 ст. 27 Закону 2487 та п. 8-11 Розяснень відсутні документи, які б підтверджували досвід осіб, що пропонуються до включення до вказаних комісій.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на наявність порушень ст. 21 Закону 2487 при включенні окремих осіб до складу дільничних виборчих комісій через те, що це не може бути підставою для визнання протиправним спірного рішення відповідача вцілому.
Що стосується доводів позивача про порушення відповідачем приписів п. 2.20 та 2.21 Порядку організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, який затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 N 351 суд виходить з наступного.
Згідно з вказаними нормами при прийнятті рішення головуючий на засіданні виборчої комісії голосує останнім. Також головуючий на засіданні виборчої комісії забезпечує дотримання встановленого порядку розгляду питань, їх повне і всебічне вивчення, фіксацію перебігу засідання.
Як вже зазначалося, відповідно до ч. 14 статті 27 Закону 2487 рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії. Судом не встановлено обставин, які б свідчили про те, що черговість голосування членів комісії могла вплинути на його результат.
За таких обставин позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі пункту 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 158-163, 172, 177, 178 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Донецької міської організації партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» до Донецької міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправною та часткове скасування постанови Донецької міської виборчої комісії Донецької області №85 від 15 жовтня 2010 року про утворення складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку та зобовязання вчинити певні дії, а саме включити до складу відповідних дільничних виборчих комісій осіб, кандидатури яких подані Донецькою міською організацією партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» відмовити.
Стягнути з Донецької міської організації партії «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» на користь до Державного бюджету України (р/р 31112095700005, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, отримувач: Державний бюджет Калінінського району м. Донецька) судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 3 (три) грн. 40 (сорок) коп.
Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті та повний текст постанови проголошений 21 жовтня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду може бути оскаржена протягом двох днів з дня проголошення постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Головуючий суддя Бойко М.І.
Судді Бєломєстнов О. Ю. Фещук А.В.