Постанова № 11740001, 17.09.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2010
Номер справи
2а-6625/10/1370
Номер документу
11740001
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2010 р. № 2а-6625/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді Потабенко В.А.

при секретарі судового засідання Білас Ю.Ю.,

з участю представника позивача Сергєєва О.І., згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції (надалі ДПІ) у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області до Приватного підприємства "Укрзахідліс" про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ПП "Укрзахідліс" 1428625 грн. податкового боргу.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що ПП "Укрзахідліс" має заборгованість з податку на прибуток, яка виникла внаслідок несплати узгодженої суми податкового зобовязання відповідно до поданих декларацій з податку на прибуток за 2008 р., І квартал 2009 р., 6 місяців 2009 р., 9 місяців 2009р., та штрафними (фінансовими) санкціями, відповідно до податкових повідомлень-рішень № 0000431501/0 від 09.04.2009 року, № 0000952301/2 від 08.05.2009 р., № 0000212301/2 від 08.05.2009 р., № 0000881501/0 від 15.06.2009 р. № 0000891501/2 від 08.05.2009 р., № 0000881501/0 від 15.06.2009 р. № 0000891501/0 від 15.06.2009 р. № 000113150/0 від 03.08.2009 р.; з податку на додану вартість внаслідок застосування штрафних (фінансових) санкцій внаслідок винесених податковим органом податкових повідомлень-рішень № 0000962301/2 від 08.05.2009 року, №0000431501/0 від 09.04.2009 р., № 0000801502/0 та № 0000811502/0 від 31.07.2009 р., № 0001131501/0 від 03.08.2008 р. та з податку з доходів найманих працівників податкове повідомлення-рішення № 0005181711 від 05.12.2008 р. Станом на момент подання позову до суду сума заборгованості є узгодженою, але у встановленому законом порядку відповідачем не сплаченою, відтак, визнається сумою податкового боргу і підлягає примусовому стягненню.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Просить позов задовольнити.

Відповідач не забезпечив участі в судовому засіданні представника, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Відтак, суд вважає, що в матеріалах адміністративної справи достатньо доказів, для розгляду справи у відсутності представника відповідача, на підставі ст. 71 КАС України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані представником позивача докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.

Приватне підприємство "Укрзахідліс" зареєстроване Кам'янка-Бузькою районною адміністрацією Львівської області за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, с. Сапіжанка, вул. В.Великого, 65/1, код ЄДРПОУ 32801764, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та копією свідоцтва про державну перереєстрацію. 23.02.2004 року ПП "Укрзахідліс" взято на облік платника податків в ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі Львівської області за № 1198/19-2.

Згідно самостійно поданих відповідачем декларацій з податку на прибуток підприємств за 2008 рік, за І квартал 2009 року, за 6 місяців 2009 року та 9 місяців 2009 року ПП "Укрзахдліс" визначило податкове зобов'язання з даного податку в розмірі 36066,00 грн. Однак, до бюджету вказану суму по податку на прибуток підприємства в повному розмірі не сплатило.

На підставі акта № 149/23-0/32801764 від 25.11.2008 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі винесено податкове повідомлення-рішення №0000212301/2 від 08.05.2009 року та податкове повідомлення-рішення № 0000952301/2, яким відповідачу визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в розмірі 755110,00 грн., з них: за основним платежем 503390,00 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 251695,00 грн.

Крім того, на підставі акта № 3/15-0/32801764 від 20.01.2010 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі винесло податкове повідомлення-рішення №0000031501/0 від 20.01.2010 року, яким застосувало до ПП "Укрзахідліс" штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 3954,01 грн. за платежем податок на прибуток приватних підприємств у звязку із затримкою сплати узгодженого податкового зобовязання більше ніж 90 календарних днів.

Крім того, на підставі акта № 72/15-0/32801764 від 09.04.2010 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі винесло податкове повідомлення-рішення № 0000431501/0 від 09.04.2009 року, яким застосувало штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 400 грн. за платежем податок на прибуток підприємств за затримку сплати узгодженого податкового зобовязання від 31 до 90 календарних днів.

Крім того, на підставі акта № 114/15-0/32801764 від 12.06.2010 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі винесло податкове повідомлення-рішення № 0000881501/0 від 15.06.2009 року, яким застосувало штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1147,59 грн. за платежем податок на прибуток підприємств за затримку сплати узгодженого податкового зобовязання більше ніж 90 календарних днів, а податковим повідомленням-рішенням № 0000891501/0 від 15.06.2009 року штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 55,66 грн. за платежем податок на прибуток підприємств за затримку сплати узгодженого податкового зобовязання від 31 до 90 календарних днів.

Крім того, на підставі акта № 160/15-0/32801764 від 03.08.2009 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі винесло податкове повідомлення-рішення № 0001131501/0 від 03.08.2009 року, яким застосувало штрафні (фінансові) санкції за платежем податок на прибуток підприємств за затримку сплати узгодженого податкового зобовязання більше ніж 90 календарних днів в розмірі 1978,13 грн.

Крім того, податковим повідомлення-рішенням № 0000021503/0 від 09.01.2009 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі застосувало штрафну (фінансову) санкцію за платежем податок на прибуток підприємств за затримку сплати узгодженого податкового зобовязання до 30 календарних днів в розмірі 993,04 грн.

Згідно поданих відповідачем декларацій з податку на додану вартість за червень 2009 року, липень 2009 року, листопад 2009 року, січень 2010 року, квітень 2010 року, ПП "Укрзахдліс" самостійно визначило податкове зобов'язання з даного податку в розмірі 268122,00 грн. Однак, до бюджету вказану суму по податку на додану вартість в повному розмірі не сплатило.

На підставі акта № 149/23-0/32801764 від 25.11.2008 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі винесено податкове повідомлення-рішення №000096301/2 від 08.05.2009 року яким відповідачу визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на додану вартість в розмірі 606939,00 грн., з них: за основним платежем 404626,00 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 202313,00 грн.

Крім того, на підставі акта № 159/15-0/32801764 від 31.07.2009 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі винесло податкове повідомлення-рішення №0000811502/0 від 31.07.2009 року, яким застосувало до ПП "Укрзахідліс" штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 119,80 грн. за платежем податок на додану вартість у звязку із затримкою сплати узгодженого податкового зобовязання до 30 календарних днів, а податковим повідомленням-рішенням № 00000801502/0 від 31.07.2009 року - штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 199,00 грн. за затримку сплати узгодженого податкового зобовязання від 31 до 90 календарних днів.

Крім того, податковим повідомленням-рішенням № 0000221502/0 від 11.05.2010 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі застосувало до ПП "Укрзахідліс" штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 475,20 грн. з податку на додану вартість у звязку із затримкою сплати узгодженого податкового зобовязання від 31 до 90 календарних днів.

Також, на підставі акта № 149/23-0/32801764 від 25.11.2008 року ДПІ в Кам'янка-Бузькому районі винесено податкове повідомлення-рішення №0005181711/0 від 05.12.2008 року, яким відповідачу визначено суму податкового зобовязання за платежем податок з доходів найманих працівників в розмірі 2264,64 грн., з них: за основним платежем 1217,99 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 1046,64 грн.

Крім того, згідно самостійно поданого розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2010 рік, ПП "Укрзахідліс" мало сплатити до бюджету 2542 грн. податку, однак, несплаченою залишилась сума 615,34 грн.

Згідно п.п. 6.2.1 п. 6.2. ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21 грудня 2000 року, із змінами і доповненнями (надалі Закон № 2181), ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області виставило ПП "Укрзахідліс" податкові вимоги:

-І податкова вимога № 1/35 від 24.12.2008 року на суму 2264,63 грн.;

-ІІ податкова вимога № 2/7 від 28.01.2009 року на суму 7575,89 грн. Обидві вимоги отримані відповідачем.

Зі слів представника позивача, ПП "Укрзахідліс" не оскаржувало ні податкові повідомлення-рішення, ні податкові вимоги.

Згідно норм Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом терміни.

Відповідно до п. 1.3 ст.1 Закону № 2182, податковий борг податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до цього закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що не суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення. Остаточне рішення вищого (центрального) контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону № 2181, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону № 2181.

Згідно п.п. 6.2.3 п. 6.2. ст.6 Закону № 2181, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Матеріали справи містять докази належного отримання платником податкових повідомлень рішень. Крім того, наявні акти про розміщення актів про порушення податкового законодавства та податкових повідомлень-рішень на дошці оголошень ДПІ. Відтак, вказані документи вважаються належним чином врученими відповідачу.

Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону № 2181, контролюючий орган державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю і повнотою нарахування податків і зборів (обовязкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.

Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обовязкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181, активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу.

У будь-яких інших випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обовязковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обовязкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкового зобовязання.

На даний час сума податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій, нарахована відповідачу, є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у термін) і підлягає стягненню в примусовому порядку.

Згідно наявної в матеріалах справи довідки про стан заборгованості, сума податкового боргу ПП "Укрзахідліс" становить 1428625,00 грн.

Відтак, дану суму слід стягнути з відповідача на користь державного бюджету.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства "Укрзахідліс", код ЄДРПОУ 32801764, що зареєстроване за адресою: 80406, Львівська область, Кам'янка-Бузький район, с. Сапіжанка, вул. Володимира Великого, 65/1, в користь бюджету податковий борг в сумі 1428625 (один мільйон чотириста двадцять вісім тисяч шістсот двадцять пять) гривень рівно.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 22.09.2010 року.

Суддя Потабенко В.А.