Єдиний державний реєстр судових рішень
ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 483/1500/23
Провадження № 2/483/84/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2024 року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючої судді - Шевиріної Т.Д.,
за участю секретаря - Акопової К.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Очаківської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
23 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, предметом якого є: визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка за життя склала на ім`я позивачки заповіт. Вона у передбачений законом строк не прийняла спадщину через те, що є внутрішньо переміщеною особою, а для прийняття спадщини необхідно було зібрати ряд документів, що залишились в м. Очакові Миколаївської області, який постійно перебував під обстрілами. Оскільки нотаріусом роз`яснено неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину через її неприйняття у встановлений законом строк, позивачка змушена звернутися до суду.
Позивачка та її представник в судове засідання не з`явилися. Від представника надійшла заява про розгляд справи без їх участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 12 вересня 2022 року ОСОБА_2 скала заповіт, яким на випадок своєї смерті зробила розпорядження, заповівши усе належне їй майно ОСОБА_1 (а.с. 11).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , не змінивши заповіту, померла (а.с. 12, 13).
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
При цьому, спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
З викладеного слідує, що право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Строк прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , закінчився 19 березня 2023 року.
Після смерті ОСОБА_2 позивачка у визначений законом строк не зверталася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Як слідує зі спадкової справи № 812/2023 року, заведеної Київською державною нотаріальною конторою у м. Одеса, після смерті ОСОБА_2 заведено спадкову справу за заявою ОСОБА_1 від 13 вересня 2023 року (а.с. 59-77).
Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропуску строку для прийняття спадщини. Зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст.1272ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови «Про судову практикуу справахпро спадкування»від 30травня 2008року №7 роз`яснив, що при вирішенні питання про визначення особі додаткового строку, суд має дослідити поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вказаний вище висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 04 листопада 2015 року № 6-1486цс15, від 14 вересня 2016 року у справі № 6-1215цс16 та Верховного Суду від 28 лютого 2018 року у справі № 710/1397/16-ц.
Постановою нотаріуса Київської державної нотаріальної контори у м. Одеса підтверджується факт пропуску позивачкою строку прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 (а.с. 15).
З урахуванням викладеного, а також того, що в період часу, протягом якого позивачка зобов`язана була звернутися із заявою про прийняття спадщини, на території України діяв режим воєнного стану, та у зв`язку із постійними обстрілами міста Очакова нотаріальні контори були зачинені, що є загальновідомим фактом і не потребує доказування, суд вважає причину пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини поважною, а тому визначає додатковий строк для її прийняття тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263- 265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Очаківської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуюча:
Судове рішення № 117321570, Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області було прийнято 28.02.2024. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти важливі відомості про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити важливі відомості.
Це рішення відноситься до справи № 483/1500/23. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: