Рішення № 117281843, 27.02.2024, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2024
Номер справи
480/9073/23
Номер документу
117281843
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2024 року Справа № 480/9073/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу №480/9073/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом доГоловного управління Національної поліції в Сумській області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області в зарахуванні позивачу періоду служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України з 01.02.2012 по 12.07.2014 до стажу служби в органах Національної поліції України, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області зарахувати позивачу період служби з 01.02.2012 по 12.07.2014 в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в органах Національної поліції України, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, з дати зарахування до органів Національної поліції України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в період з 01.02.2012 по 12.07.2014 проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України (на момент звільнення в Державній пенітенціарній службі України). Позивач звернувся до ГУНП у Сумській області із рапортом, в якому просив зарахувати стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в органах Національної поліції. Проте, ГУНП в Сумській області листом від 10.08.2023 відмовило у зарахуванні позивачу стажу служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в органах Національної поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, з тих підстав що нормами статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" не передбачено зарахування такої служби до стажу служби в поліції. Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 28.08.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позову.

На виконання вимог ухвали суду від 28.08.2023, представником позивача подано заяву про усунення недоліків від 03.10.2023 з додатками.

Ухвалою суду від 09.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що в Законі України "Про Національну поліцію" відсутня норма, яка передбачає зарахування до стажу служби в поліції стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 у період з 01.02.2012 по 09.07.2014 проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України.

Згідно з наказом Управління Державної пенітенціарної служби України в Сумській області від 09.07.2014№ 104 о/с відповідно до п. ж ст. 64 (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено у запас Збройних Сил України старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 , начальника відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи Сумської виправної колонії (№116), 09.07.2014. Визначено вислугу років на день звільнення в календарному обчисленні 12 років 02 місяці 29 днів, у пільговому обчисленні - 13 років 00 місяців 22 дні.

Відповідно до наказу Управління МВС України в Сумській області від 24.07.2014 № 166 о/с ОСОБА_1 призначено старшим інспектором взводу № 1 роти патрульної служби міліції особового призначення "Суми", підпорядкованої УМВС (а.с. 29).

Згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.11.2015 № 26 о/с ОСОБА_1 призначено старшим інспектором роти патрульної служби особливого призначення "Суми", підпорядкованої Головному управлінню Національної поліції.

Позивач звернувся до ГУНП у Сумській області із рапортом від 02.08.2023, у якому просив зарахувати стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в органах Національної поліції для виплати надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Проте, ГУНП в Сумській області листом від 10.08.2023 відмовило позивачу, з тих підстав, що норма статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" не містить положень про зарахування стажу служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби до стажу служби в поліції.

Не погодившись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень статті 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 02 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Приписами статті 78 Закону № 580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Згідно з пунктом 3 частини другої статті 78 Закону №580-VIII до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України від 11 липня 2003 року №1129-IV до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України «Про міліцію», а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

При цьому, частина п`ята статті 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" від 23 червня 2005 року №2713-IV передбачає, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

Системний аналіз вище наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що фактично законодавець поширив дію усіх норм, які врегульовують порядок і умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, а в подальшому - поліцейськими, на працівників кримінально-виконавчої служби.

Сутність службової дисципліни, обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначені Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, затвердженим Законом України від 22 лютого 2006 року №3460-IV.

Згідно з преамбулою зазначеного Статуту його дія поширюється на осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та податкової міліції, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Крім того, частиною першою статті 6 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" закріплено, що Державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров`я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.

Тобто, всі обов`язки, обмеження служби в органах внутрішніх справ та поліції, її специфічні умови, порядок та підстави дисциплінарної відповідальності визнані законодавцем є тотожними умовам проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 у період з 01.02.2012 по 09.07.2014 проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України.

Згідно з наказом Управління Державної пенітенціарної служби України в Сумській області від 09.07.2014№ 104 о/с старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 , начальника відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи Сумської виправної колонії (№116) звільнено 09.07.2014.

Таким чином, на позивача, як на працівника кримінально-виконавчої служби, під час проходження ними служби в період з 01.02.2012 по 09.07.2014 розповсюджувалася дія нормативно-правових актів органів внутрішніх справ України, а в подальшому - поліції, в тому числі й дія статей 22, 23 Закону України "Про міліцію" та відповідні норми Закону України "Про Національну поліцію", Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114, Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України.

Врахувавши тотожність правового статусу служби в органах внутрішніх справ і служби в установі виконання покарань, суд дійшов висновку, що стаж служби позивача в Державній кримінально-виконавчій службі України підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.10.2022 №160/11127/20.

Проте, ГУНП в Сумській області листом від 10.08.2023 відмовило у зарахуванні ОСОБА_1 періоду служби з 01.02.2012 по 09.07.2014 в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначених в ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу періоду служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України з 01.02.2012 по 09.07.2014 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, та зобов`язати ГУ НП в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 період служби з 01.02.2012 по 09.07.2014 в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Водночас суд відмовляє в задоволенні вимог про зобов`язання ГУ НП в Сумській області зарахувати позивачу період з 10.07.2014 по 12.07.2014 до стажу служби в поліції, оскільки позивача звільнено з органів Державної кримінально-виконавчої служби України 09.07.2014, а в роту патрульної служби міліції прийнято 24.07.2014.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 періоду служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України з 01.02.2012 по 09.07.2014 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23, м. Суми, Сумська область, код ЄДРПОУ 40108777) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період служби з 01.02.2012 по 09.07.2014 в органах Державної кримінально-виконавчої служби України до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар