Рішення № 117277882, 26.02.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2024
Номер справи
160/27991/23
Номер документу
117277882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2024 року Справа № 160/27991/23 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи «Дніпровська виправна колонія (№89), Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

27 жовтня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи «Дніпровська виправна колонія (№89), Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність державної установи «Дніпровська виправна колонія (№89)» щодо відмови в прийняті у ОСОБА_1 документів необхідних для оформлення паспорту та відмови у здійснені заходів щодо одержання ОСОБА_1 паспорту, у тому числі в зверненні уповноваженої особи державної установи «Дніпровська виправна колонія (№89)» в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України для оформлення та видачі ОСОБА_1 нового паспорту громадянина України замість втраченого згідно вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. No302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016р. № 745);

- зобов`язати державну установу «Дніпровська виправна колонія (№ 89)» вжити заходи для одержання ОСОБА_1 нового паспорту громадянина України замість втраченого.

- зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України видати ОСОБА_1 новий паспорт громадянина України замість втраченого у строки визначені п. 8 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016р. № 745).

Ухвалою суду від 22.12.2023 відкрито провадження в адміністративній справі № 160/27991/23 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує протиправною бездіяльністю Державної установи «Дніпровська виправна колонія (№89)» щодо прийняття у ОСОБА_1 документів необхідних для оформлення паспорту та відмовою у здійснені заходів щодо одержання ОСОБА_1 паспорту, у тому числі в зверненні уповноваженої особи державної установи «Дніпровська виправна колонія (№89)» в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України для оформлення та видачі нового паспорту громадянина України замість втраченого, згідно вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. No302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016р. № 745).

18.01.2024 відповідачем - Державною установою «Дніпровська виправна колонія (№89)» подано відзив на позовну заяву (вх.. № 5522/24), в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що позивач звернувся до адміністрації установи з проханням оформити документи для видачі нового паспорту. У зв`язку з тим, що паспорт громадянина СРСР ОСОБА_1 виходячи із його слів був втрачений, та йому потрібен паспорт нового зразка для того, щоб оформити пенсію за віком. В особовій справі засудженого до позбавлення волі ОСОБА_1 відсутній паспорт громадянина України, тому на виконання вимог ЗУ «Кримінально-виконавчій кодекс України» ст.153 ч 4. установою було направлено запит до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області Новокодацького відділу у м. Дніпрі, щодо оформлення документів. 04.12.2023 року за вх. № 5028 установа отримала відповідь Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області Новокодацького відділу у м. Дніпрі про те, що стосовно ОСОБА_1 відсутня інформація в Єдиному державому демографічному реєстрі, подальше оформлення паспорта громадянина України не є можливим. Отже, установою були вжиті всі необхідні заходи для забезпечення Позивача паспортом.

29.01.2023 відповідачем - Головним управлінням Державної міграційної служби в Дніпропетровській області надано до суду відзив на позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що ОСОБА_1 до Головного у правління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, з питання оформлення паспорта громадянина України, ні особисто ні через уповноважену особу не звертався. Окрім того, адміністративний позов ОСОБА_1 не містить будь-яких твертжень, доводів та фактичних доказів які б вказували на будь-яку протиправність чи бездіяльність з боку ГУ ДМС у Дніпропетровській області. Враховуючи відсутність звернення та подання відповідних документів до і ГУ ДМС у Дніпропетровській області та його територіальних підрозділів для оформлення паспорта громадянина України, зобов`язання видати паспорт громадянина України буде втручанням в дискреційні повноваження ГУ ДМС у Дніпропетровській області.

18.01.2024 за (вх..№5641/24) та 06.02.2024 за (вх..№10743/24) на адресу суду від представника позивача надійшли відповідв на відзив Державної установи «Дніпровська виправна колонія (№89)» та Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області в яких підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що відзиви є законодавчо необґрунтованими та такими, що не спростовують доводи, викладені в позовній заяві, як підстави для задоволення позову.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

У зв`язку з перебуванням головуючого судді у період з 25.12.2023 по 16.02.2024 у творчій відпустці та з 19.02.2024 по 23.02.2024 на періодичному навчанні, розгляд справи здійснено 26.02.2024.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відбуває покарання у Державній установі «Дніпровська виправна колонія (№89)», за ст.15 ч 3, 115 ч 1, 185 ч 1, 357 ч 1, 70 ч 1, 72 КК України строком до 8 років позбавлення волі (початок строку 06.02.2020 року - кінець строку 06.02.2028 року) за вироком Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16.12.2020 року справа №191/621/20.

Як зазначає позивач у зв`язку із втратою паспорта громадянина України він неодноразово усно та письмово звертався до ДУ «ДВК (№ 89)» з приводу звернення уповноваженою особою ДУ «ДВК (№ 89)» в інтересах ОСОБА_1 до територіального підрозділу державної міграційної служби за місцем розташування ДУ «ДВК (№ 89)», а саме структурного підрозділу Головного управління Державної міграційної служби України - Новокодацького відділу у місті Дніпрі державної міграційної служби України для оформлення та видачі ОСОБА_1 нового паспорта громадянина України замість втраченого згідно вимог Порядку №302.

Проте, ДУ «ДВК (№ 89)» відмовила у прийняті у ОСОБА_1 документів необхідних для оформлення паспорту та усно відмовила у здійснені заходів щодо одержання ОСОБА_1 паспорту, у тому числі в зверненні уповноваженої особи ДУ «ДВК (№ 89)» в інтересах ОСОБА_1 до структурного підрозділу Головного управління Державної міграційної служби України - Новокодацького відділу у місті Дніпрі державної міграційної служби України для оформлення та видачі ОСОБА_1 нового паспорту громадянина України замість втраченого згідно вимог Порядку № 302.

Вважаючи дану бездіяльність протиправною відмовою відповідача, позивач звернулась з даним адміністративним позовом до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

У відповідності до частини 1 статті 1 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК України) кримінально-виконавче законодавство України регламентує порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань з метою захисту інтересів особи, суспільства і держави шляхом створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених, запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами, а також запобігання тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню із засудженими.

Завданнями кримінально-виконавчого законодавства України є визначення принципів виконання кримінальних покарань, правового статусу засуджених, гарантій захисту їхніх прав, законних інтересів та обов`язків; порядку застосування до них заходів впливу з метою виправлення і профілактики асоціальної поведінки; системи органів і установ виконання покарань, їх функцій та порядку діяльності; нагляду і контролю за виконанням кримінальних покарань, участі громадськості в цьому процесі; а також регламентація порядку і умов виконання та відбування кримінальних покарань; звільнення від відбування покарання, допомоги особам, звільненим від покарання, контролю і нагляду за ними (ч. 2 ст. 1 Кримінально-виконавчого кодексу України ).

Згідно із частиною 1 статті 2 Кримінально-виконавчого кодексу України кримінально-виконавче законодавство України складається з цього Кодексу, інших актів законодавства, а також чинних міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 3 Кримінально-виконавчого кодексу України встановлено дію кримінально-виконавчого законодавства у просторі й часі.

Так, до засуджених, які відбувають покарання на території України, застосовується кримінально-виконавче законодавство України.

Порядок і умови виконання та відбування покарань визначаються та забезпечуються відповідно до законодавства, яке діє на час виконання та відбування кримінального покарання.

Підставою виконання і відбування покарання є вирок суду, який набрав законної сили, інші рішення суду, а також закон України про амністію та акт помилування (ч. 1 ст. 4 Кримінально-виконавчого кодексу України ).

Аналіз наведених положень дають суду підстави дійти до висновку, що положення КВК України застосовуються до осіб, які є засудженими та відбувають покарання на території України на підставі вироку суду, який набрав законної сили.

Згідно ч. 2 ст. 7 Кримінально-виконавчого кодексу України засуджені користуються всіма правами людини та громадянина, передбаченимиКонституцією України, за винятком обмежень, визначених цим Кодексом, законами України і встановлених вироком суду.

Частиною 1 ст. 8 Кримінально-виконавчого кодексу України визначено, що засуджені мають право: на соціальне забезпечення, у тому числі й на оформлення пенсій, відповідно до законів України.

Відповідно до ч. 4 ст. 153 Кримінально-виконавчого кодексу України паспорт особі, яка звільняється від відбування покарання у виді арешту, обмеження або позбавлення волі, видається при звільненні. При відсутності паспорта в особовій справі засудженого адміністрація установи виконання покарань завчасно вживає заходів щодо його одержання.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відбуває покарання у Державній установі «Дніпровська виправна колонія (№89)» за вироком Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16.12.2020 року справа №191/621/20.

Держава установа «Дніпровська виправна колонія (№89)» у своїй діяльності керується Конституцією України Кримінальним, Кримінальним процесуальним та Кримінально-виконавчим кодексами України, Законами України «Про попереднє ув`язнення», «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про центральні органи виконавчої влади», «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь V кримінальному судочинстві», «Про запобігання корупції» та іншими Законами, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мін`юсту. (п.2 Положення про державну установу «Дніпровська виправна колонія (№89)» затвердженого Наказом Майстерства юстиції України №1109/5 від 20.03.2020р.).

У зв`язку із втратою паспорта громадянина України позивач неодноразово усно та письмово звертався до ДУ «ДВК (№ 89)» з приводу звернення уповноваженою особою ДУ «ДВК (№ 89)» в інтересах ОСОБА_1 до територіального підрозділу державної міграційної служби за місцем розташування ДУ «ДВК (№ 89)», а саме структурного підрозділу Головного управління Державної міграційної служби України - Новокодацького відділу у місті Дніпрі державної міграційної служби України для оформлення та видачі ОСОБА_1 нового паспорта громадянина України замість втраченого згідно вимог Порядку №302.

Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» № 5492-VI від 20.11.2012 визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Згідно вимог абзацу другого ч. 2 ст. 21 Закону № 5492-VI, оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положеннями ч. 2 ст. 15 Закону № 5492-VI передбачено, що бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Постанова № 302) запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру: з 1 січня 2016 р. оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII.

Відповідно до п. 3 п. 7 Постанови № 302 - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - через уповноважену особу адміністрації відповідної установи, місця попереднього ув`язнення або закладу (далі - уповноважена особа).

Пунктом 19 Постанови № 302, серед іншого, встановлено, що документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб`єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.

Подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта здійснюється лише до територіального підрозділу ДМС у разі, відбування особою покарання в установах виконання покарань або перебування на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.

Згідно із пунктом 20 Постанови № 302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.

Особа, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, подає документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта через уповноважену особу до територіального підрозділу ДМС за місцем розташування адміністрації відповідної установи або закладу.

Згідно з пунктом 35 Постанови № 302, установлено, що заявник для оформлення паспорта подає:

1) свідоцтво про народження (за наявності) або витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (за наявності), або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі -свідоцтво про народження);

2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

у випадках, коли у заявника з поважних причин (тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідомо або вони померли, зв`язок з ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав, про що зазначається у письмовому поясненні заявника) відсутня можливість подати документи, зазначені вабзаці першомуцього підпункту, перевірка факту належності заявника до громадянства України здійснюється за обліками ДМС, інших державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, що перебувають у власності держави;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, або для особи, яка набула громадянство України за кордоном);

3-1) заява про зняття з консульського обліку (для особи, яка досягла 14-річного віку, постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну) за встановленою формою (далі - заява про зняття з консульського обліку);

4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки Згідно з оригіналом та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):

про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;

про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;

про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред`явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації;

10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмову заяву в довільній формі, в якій зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про свідків, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи відповідно доабзацу третьогопункту 43 цього Порядку. Працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснюється перевірка відомостей та документів, поданих свідками за наявними обліками ДМС, іншими державними та єдиними реєстрами, іншими інформаційними базами, що перебувають у власності держави;

11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби).

У разі оформлення паспорта особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, документи, зазначені в цьому пункті, подаються уповноваженою особою територіальному підрозділу ДМС із супровідним листом відповідної установи, місця попереднього ув`язнення або закладу.

До документів також долучається власноручно написана заява особи про необхідність оформлення паспорта, у якій за відсутності документів, зазначених вабзаці першомупідпункту 2 цього пункту, зазначається відповідна інформація, та окремий аркуш з підписом особи (у разі відсутності фізичних вад) для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.

Під час підготовки документів уповноважена особа проводить перевірку тотожності особи, зображеної на фотокартці, з особою, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.

Згідно з пунктом 39 Постанови № 302 - Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.

Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).

До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.

Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.

Аналізуючи наведені положення чинного законодавства суд звертає увагу, що Постанови № 302 дійсно врегульовую обставини видачі, обміну паспорта громадянина України особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань.

Суд зазначає, що факт звернення позивача до ДУ «ДВК (№ 89)», стосовно оформлення та видачі нового паспорта громадянина України замість втраченого, відповідачем - ДУ «ДВК (№ 89)» не заперечується.

Так, відповідно до запиту ДУ «ДВК (№ 89)» «Про надання інформації» № 89/2-6526/ від 17.11.2023 до Новокодацького відділу у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області стосовно перевірки можливості оформлення паспорту громадянина України у вигляді ID-картки в електронному реєстрі України згідно заяв засуджених, які на дань час відбувають покарання у державній установі «Дніпровська виправна колон (№89)» відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнім 04.12.2023 року за вх. № 5028 було надано відповідь про те, що стосовно ОСОБА_1 відсутня інформація в Єдиному державному демографічному реєстрі, у зв`язку з чим подальше оформлення паспорта громадянина України не є можливим.

Проте, суд критично розцінює посилання ДУ «ДВК (№ 89)» на вказану відповідь, як на підставу для відмови у задоволенні позову з огляду на те, що відповідь Новокодацького відділу у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області за вх. № 5028 від 04.12.2023 року не є рішенням територіального підрозділу ДМС щодо заяви позивача про видачу паспорта громадянина України.

Відповідно до положень статей 21, 24 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно із статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.97 (далі - Конвенція) високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.

Відповідно до статті 14 Конвенції користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.

ЄСПЛ у своєму рішенні по справі «Х`ю Джордан проти Великої Британії» сформулював наступну позицію: якщо загальна політика або захід мають непропорційно шкідливі наслідки для конкретної групи, то вони (загальна політика або захід) можуть вважатися дискримінаційними, незважаючи на те, що вони не спрямовані конкретно на цю групу.

Суд акцентує увагу на тому, що вищезазначеними нормативно-правовими актами України передбачено право громадянина України - особи, яка відбуває покарання в установах виконання покарань, подавати документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), паспорта через уповноважену особу до територіального підрозділу ДМС за місцем розташування адміністрації відповідної установи або закладу.

Приймаючи до уваги конституційні принципи і загальні засади Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає, що відповідачем порушено права та охоронювані законом інтереси ОСОБА_1 щодо відмови в прийняті документів необхідних для оформлення нового паспорту громадянина України замість втраченого згідно вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №302.

Таким чином, на думку суду, Державною установою «Дніпровська виправна колонія (№89)» допущено протиправну бездіяльність щодо відмови в прийняті документів від ОСОБА_1 та не подання таких документів до територіального підрозділу ДМС за місцем свого розташування для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України ОСОБА_1 , згідно вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №302.

Приймаючи до уваги встановлені в ході розгляду справи обставини, з урахуванням відсутності обставин обмежень щодо реалізації позивачем свого права на отримання паспорту громадянина України, суд вбачає наявними підстави для зобов`язання Державну установу «Дніпровська виправна колонія (№89)» підготувати та подати документи до територіального підрозділу ДМС за місцем свого розташування для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України ОСОБА_1 .

Разом з тим вимоги в частині зобов`язати - Головне управління Державної міграційної служби України видати ОСОБА_1 новий паспорт громадянина України замість втраченого у строки визначені п. 8 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016р. № 745) задоволенню не підлягають з огляду на таке.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на отримання паспорту громадянина України замість втраченого.

Суд зауважує, що Головним управлінням Державної міграційної служби України рішення щодо оформлення паспорта громадянства України відносно ОСОБА_1 не приймалось. Відтак спору щодо такого рішення на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині є порушеними.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Згідно з частиною другою статті другої Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи «Дніпровська виправна колонія (№89), (вул. Данили Галицького, буд. 1, м. Дніпро, 49128; ІК в ЄДРПОУ 08562909), Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області (вул. Володимира Липинського, буд. 7, м. Дніпро, 49000; ІК в ЄДРПОУ 37806243) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправну бездіяльність Державної установи «Дніпровська виправна колонія (№89)» щодо відмови в прийняті документів від ОСОБА_1 та не подання таких документів до територіального підрозділу ДМС за місцем свого розташування для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України ОСОБА_1 , згідно вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №302.

Зобов`язати Державну установу «Дніпровська виправна колонія (№89)» підготувати та подати документи до територіального підрозділу ДМС за місцем свого розташування для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 26 лютого 2024 року.

Суддя Е.О. Юрков