Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №-953/9958/23 Провадження № 2-а/613/4/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2024 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Сеник О.С., розглянувши питання можливості прийняття до провадження адміністративної справи №953/9958/23 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції про визнання дій Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо зупинки транспортного засобу протиправними,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 20.12.2023 справу № 953/9958/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції про визнання дій Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо зупинки транспортного засобу протиправними, передано за підсудністю за зареєстрованим місцем проживання позивача на розгляд до Богодухівського районного суду Харківської області,
23.02.2024 дана справа надійшла до Богодухівського районного суду Харківської області та за результатами автоматизованого розподілу була передана в провадження судді Сеник О.С..
Розглянувши питання можливості прийняття до провадження даної адміністративної справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно із п. 3 ч. 1 ст.4КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…).
Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст.171КАС України суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Частиною 1 статті 20 КАС України визначено перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, зокрема: 1)адміністративні справиз приводурішень,дій чибездіяльності суб`єктіввладних повноваженьу справахпро притягненнядо адміністративноївідповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
В силу ч. 1 ст. 318 КАС України порушення правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу при прийнятті рішення є підставою для скасування такого рішення.
Так, відповідно до матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з відповіддю № 492618 від 26.02.2024 з Єдиного державного демографічного реєстру, отриманою на запит суду, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , станом на 26.02.2024 значиться зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, населений пункт, в якому зареєстрований та проживає позивач ОСОБА_1 , відноситься до Золочівської територіальної громади Богодухівського району Харківської області.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України №807-IX від 17 липня 2020 року «Про утворення та ліквідацію районів», у Харківській області утворено Богодухівський район (з адміністративним центром у місті Богодухів) у складі територій Богодухівської міської, Валківської міської, Золочівської селищної, Коломацької селищної, Краснокутської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Однак, у відповідності до п. 3.1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» (в редакції Законів № 2808-IX від 01.12.2022, № 3511-IX від 09.12.2023),до набраннячинності закономУкраїни щодозміни системимісцевих судівна територіїУкраїни узв`язку зутворенням (ліквідацією)районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року№ 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року№ 64/2022"Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№ 2102-IX.
За приписамип.2ч.1ст.28КАС Українисуд передаєадміністративну справуна розглядіншого адміністративногосуду,якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні (ч.5 ст.28 КАС України).
Згідно з ч.2 ст.26 КАС України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Таким чином, з урахуванням положень ст. ст. 20, 25, 26 КАС України щодо визначення правил територіальної підсудності, дана справа відноситься до територіальної підсудності Золочівського районного суду Харківської області, а Богодухівський районний суд Харківської області за змістом вказаної норми не є у даній справі судом, встановленим законом.
Частиною сьомою ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції Закону № 2112-ХІ від 03.03.2022) визначено, у разінеможливості здійсненняправосуддя судомз об`єктивнихпричин підчас воєнногоабо надзвичайногостану,у зв`язкузі стихійнимлихом,військовими діями,заходами щодоборотьби зтероризмом абоіншими надзвичайнимиобставинами можебути зміненотериторіальну підсудністьсудових справ,що розглядаютьсяв такомусуді,за рішеннямВищої радиправосуддя,що ухвалюєтьсяза поданнямГолови ВерховногоСуду,шляхом їїпередачі досуду,який найбільштериторіально наближенийдо суду,який неможе здійснюватиправосуддя,або іншоговизначеного суду.У разінеможливості здійсненняВищою радоюправосуддя такогоповноваження воноздійснюється зарозпорядженням ГоловиВерховного Суду.Відповідне рішенняє такожпідставою дляпередачі усіхсправ,які перебувалина розглядісуду,територіальна підсудністьякого змінюється.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 20.04.2023№ 399/0/15-23 «Про зміну територіальної підсудності судових справ окремих судів Харківської області» відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено з 1 травня 2023 року територіальну підсудність судових справ Золочівського районного суду Харківської області Дергачівському районному суду Харківської області.
На підставі викладеного, з урахуванням зміненої рішенням Вищої ради правосуддя підсудності, позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції про визнання дій Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо зупинки транспортного засобу протиправними необхідно направити до Дергачівського районного суду Харківської області.
Враховуючи, що частиною 1 статті 28 КАС України чітко визначено порядок дій суду у разі, якщо при відкритті провадження у справі встановлено належність справи до юрисдикції іншого суду передача справи за підсудністю, вважаю за необхідне передати дану справу до адміністративного суду за місцем реєстрації позивача Дергачівського районного суду Харківської області.
Згідно ч. 8 ст. 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно доч.1,ч.2ст.30КАС Україниспори міжадміністративними судамищодо підсудностіне допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому ст.29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Керуючись ст.ст.4, 20, 26, 28, 29, 30, 171, 294, 295, 297 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу №953/9958/23 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції про визнання дій Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо зупинки транспортного засобу протиправними, - передати на розгляд до Дергачівського районного суду Харківської області (62300, Харківська область, м. Дергачі, вул. 1 Травня, 63).
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала про передачу справи на розгляд іншого суду може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя О.С. Сеник