Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
21 лютого 2024 р. Справа № 120/11253/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області, Барського відділу УДМС у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області (далі - відповідач 1), Барського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області (далі - відповідач 2) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги законна представниця ОСОБА_1 зазначила, що по досягненню її донькою 14 - річного віку в червні 2023 року вона та її донька ОСОБА_2 звернулись до відповідача із заявою, в якій просили оформити і видати неповнолітній ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку з незгодою на обробку персональних даних та присвоєння будь - яких ідентифікаторів особистості.
Проте, відповідач листом від 13.07.2023 за №КО-5/6/0514-23/0514/5-23 відмовив у видачі такого паспорта, посилаючись на те, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456 (зі змінами), який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591, затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, який визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Також у вказаній відповіді визначено перелік документів відповідно до п. 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку для оформлення паспорта вперше, зокрема: рішення суду, що набрало законної сили про зобов`язання Барський відділ УДМС у Вінницькій області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Вважаючи таку відмову протиправною, з метою захисту прав та інтересів своєї неповнолітньої дитини, законна представниця звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 31.07.2023 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
17.08.2023 позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви, відповідно до якої вимоги ухвали суду від 31.07.2023 виконані, у зв`язку з чим ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами, також встановлено сторонам строки для подання заяв по суті позову.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечує щодо задоволення даного позову. Окремо зазначає, що право отримати паспорт у формі книжечки наявне у особи, яка досягла саме 16-річного віку та звернулась до уповноваженого органу із заявою, форма якої встановлена додатком 1 до Тимчасового порядку. У той же час вказує, що Положення (постанова Верховної Ради України № 2503-ХІІ від 26.06.1992) не регулює питання видачі паспорта у формі книжечки особам, які не досягли 16-річного віку.
Відповідач зазначає, що оскільки доводи позовної заяви стосуються ситуації, коли уповноважений орган відмовляється оформити і видати паспорт у вигляді книжечки особі, яка вже досягла 16-річного віку, у даних правовідносинах ОСОБА_2 не досягла 16-річного віку, а відтак позовні вимоги є передчасними.
Відповідач вважає, що його письмова відповідь від 13.07.2023 року не є рішення суб`єкта владних повноважень, оскільки відповідь надана саме за результатами розгляду звернення громадянина, а також консультації працівниками територіального підрозділу, як отримати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Отже, на думку відповідача, за відсутності відмови суб`єкта владних повноважень відсутній і предмет спору, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивачем ОСОБА_1 надано відповідь на відзив, в якій, посилаючись на висновки Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 806/3265/17 від 19.09.2018, вважає відмову відповідача у видачі її донці ОСОБА_2 паспорта у формі книжечки протиправною. Також зазначає, що ними подано усі необхідні документи для оформлення паспорта у формі книжечки.
Заперечення на відповідь на відзив відповідачем не подавались.
Суд, з`ясувавши доводи сторін, викладені в поданих заявах по суті справи, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як зазначає позивач, 29 червня 2023 року вона зі своєю неповнолітньою донькою ОСОБА_2 особисто звернулася до Барського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області з метою оформлення паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки, маючи при собі всі необхідні документи. Проте, працівником Барського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області було відмовлено позивачам у прийнятті документів на видачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, мотивуючи відмову можливістю отримати паспорт лише у формі ID картки.
У зв`язку з відмовою в прийнятті документів, 29.06.2023 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до відповідача із письмовою заявою про оформлення та видачу неповнолітній ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, в зв`язку з досягненням останньою 14 - річного віку. При цьому заява мотивована відмовою позивачів від обробки персональних даних та присвоєння будь - яких ідентифікаторів особистості. До заяви додані необхідні документи.
Разом із тим, листом від 13.07.2023 за №КО-5/6/0514-23/0514/5-23 відповідач відмовив у видачі такого паспорта, посилаючись на те, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456 (зі змінами), який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591, затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, який визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Також у вказаній відповіді визначено перелік документів відповідно до п. 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку для оформлення паспорта вперше, зокрема: рішення суду, що набрало законної сили про зобов`язання Барський відділ УДМС у Вінницькій області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивачі звернулись до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, та визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" № 2235-III від 18.01.2001 визначено, що документом який підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Згідно з п. 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України № 2503-ХІІ від 26.06.1992 (далі Положення № 2503-ХІІ) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
20.11.2012 прийнято Закон України № 5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі Закон № 5492-VI), яким визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.
В силу положень ч. 1, 2, 4, 5, 6 ст. 14 Закону № 5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації.
Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
За змістом частини першої статті 13 Закону № 5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.
Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Водночас частиною четвертою статті 13 Закону № 5492-VI особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб`єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Частинами другою-четвертою статті 21 Закону № 5492-VI визначено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб`єктами, передбаченими пунктом 4 частини 1 статті 2 цього Закону (ч. 5 ст. 21 Закону № 5492-VI).
При цьому згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 21 Закону № 5492-VI оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі Порядок № 302).
Пунктом 2 Порядку № 302 запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру з 1 січня 2016 року оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.
Згідно з пунктами 2-3 Порядку № 302 паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-ти річного віку, зобов`язаний отримати паспорт.
Відповідно до п. 7 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-ти річного віку на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Водночас, як встановлено судом, законний представник ОСОБА_1 разом з неповнолітньою донькою ОСОБА_2 звернулась до Барського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області з заявою, в якій просила оформити її донці - неповнолітній ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки на підставі Постанови Верховної Ради від 26.06.1992 № 2503-ХІІ "Про затвердження Положення про паспорт громадянина України", без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру.
Так, згідно з п. 2 Положення № 2503-ХІІ паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства після досягнення 16-річного віку.
Крім того, відповідно до п. 3 Положення № 2503-ХІІ бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, за змістом норм Положення № 2503-ХІІ право на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ виникає в особи після досягнення нею 16-річного віку, за умови особистого звернення з відповідною заявою за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України.
Разом із тим, частиною 2 статті 21 Закону № 5492-VI чітко встановлено, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядком № 302 також визначено, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт.
Таким чином, положення Тимчасового порядку № 456 у частині правила про оформлення та видачу паспорта громадянина України особам, що досягли 16-річного віку, не відповідають ані Закону № 5492-VI, ані Порядку № 302. Тому, в силу частини 3 статті 7 КАС України, яка передбачає, що у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України, суд не застосовує положення Тимчасового порядку № 456 в частині щодо оформлення паспорту зразка 1994 року особам після досягнення 16-річного віку.
У такому випадку, при визначенні віку особи із якого виникає право на отримання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, слід застосовувати норми Закону № 5492-VI та Порядку № 302, які передбачають, що кожен громадянин України який досяг 14 - ти річного віку може отримати паспорт громадянина України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.12.2022 року в справі №420/5353/20.
Крім того, в контексті правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених в постанові від 19 вересня 2018 року в зразковій справі 806/3265/17 (Пз/9901/2/18), які належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт № 2503-XII, та зважаючи на наявність у громадянина України права на отримання паспорту у формі книжечки суд вказує, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, має право на отримання паспорту громадянина України зразка 1994 року.
Оскільки, відповідач ( Барський відділ УДМС у Вінницькій області ) відмовив в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, посилаючись також на те, що особа не досягла 16-річного віку, то таку відповідь суд вважає неправомірною відмовою у вчиненні дій щодо оформлення та видачі паспорта у формі книжечки.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у спосіб визнання протиправними дії Барського відділу УДМС у Вінницькій області, що полягають у відмові ОСОБА_2 в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII та зобов`язання відповідача (Барський відділ УДМС у Вінницькій області ) оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII.
Водночас суд зазначає, що у позовній заяві законний представник не ототожнює лист - відмову відповідача із формою рішення суб`єкта владних повноважень, а оскаржує дії територіального органу Державної міграційної служби України щодо не оформлення бажаного для її неповнолітньої доньки ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки. Тому, аргументи відповідача про те, що спірна відмова не є рішенням відповідача та не може бути оскаржена у встановленому КАС України порядку, оцінюються судом як помилкові.
Крім того, позиція представника відповідача щодо правомірності відмови у видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки також обґрунтовується тим, що доводи позовної заяви стосуються ситуації, коли уповноважений орган відмовляється оформити і видати паспорт у вигляді книжечки особі, яка вже досягла 16-річного віку, у даних правовідносинах ОСОБА_2 не досягла 16-річного віку, а відтак позовні вимоги є передчасними.
Щодо таких доводів представника відповідача суд зауважує, що відмова у видачі паспорта ОСОБА_2 у формі книжечки від 13.07.2023 мотивована відсутністю відповідного рішення суду, а також інших документів, передбачених Тимчасовим порядком, однак не стосується питання недосягнення ОСОБА_2 віку 16 років. Відтак, відповідач не може посилатись на вказані доводи під час розгляду цієї справи, оскільки такі фактично не були підставою для відмови в оформленні та видачі паспорта, що викладена в листі від 13.07.2023.
В той же час, суд вище навів правові висновки щодо наявності у громадянина України, який досяг 14-річного віку, права на отримання паспорту у формі книжечки, зразка 1994 року.
Разом з тим, суд не знаходить підстав для задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання юридичну особу - Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області організувати роботу з оформлення та видачі неповнолітній ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, та з урахуванням вимог Закону України від 14.07.2016 року №1474, виходячи з того, що позивачем не оскаржуються будь - які рішення, дії чи бездіяльність безпосередньо Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області.
При цьому, виходячи з спірних правовідносин суд вважає, що достатнім та ефективним для відновлення порушених прав позивача буде обраний судом спосіб захисту, а саме шляхом зобов`язання територіальний підрозділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області ( Барський відділ УДМС у Вінницькій області) оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши доводи сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить переконання про наявність підстав для задоволення позову частково відповідно до вищенаведених мотивів.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1073,60 грн. належить стягнути на користь позивача (законного представника неповнолітньої) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень ( юридичної особи ) Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, територіальним підрозділом якого є Барський відділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Барського відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати Барський відділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 )
Відповідач: Барський відділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області (майдан Святого Миколи, 14, м. Бар, Вінницька область, 23000, код ЄДРПОУ 37836770)
СуддяЗаброцька Людмила Олександрівна