КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
7 вересня 2010 р. №2-а-5901/10/1070
приміщення суду за адресою:
м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , зал судових засідань №1003
час прийняття постанови : 10 год. 45 хв.
Київський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лиска І.Г.
при секретарі - Пономаренко Б.В.
за участю представника позивача - не зявився
представник відповідача: не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача - Фізичної особи підприємця ОСОБА_2, в якому просить стягнути до Державного бюджету України штраф у розмірі 1700 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 07.07.2009 р. посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області була проведена перевірка з питань дотримання вимог законодавства у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в Україні магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить відповідачу.
Перевіркою виявлено, що в магазині знаходились алкогольні напої без марок акцизного збору встановленого зразка, а саме: 2 пляшки вина міцного червоного «Портвейн 555», ємністю 0,7 л., за ціною 9, 00грн. за пляшку. За результатами перевірки було складено Акт №100785-32-206/0254 від 07 липня 2009року. Керуючись ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового , коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового , коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», після розгляду матеріалів перевірки було прийняте рішення від 14.07.2009 року № 100791-32-206/0226 про застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. Протягом 30 днів після отримання, рішення відповідачем не виконано, тому сума санкцій підлягає стягненню на підставі рішення суду.
У судове засідання представник позивача не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, 7 вересня 2010 року представником позивача Кривошея Л.Г. надано суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, в якому зазначено, що Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області позов підтримує у повному обсязі та просить розглянути справу у відсутності представника позивача.
Відповідач в судове засідання не зявився , про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відзив на позов не надав, будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв, не зважаючи на те, що судом були дотримані вимоги ст. 35 КАС України, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив.
Судом визнано за можливе розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів .
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Фізична особа підприємець ОСОБА_2 18.04.2003 року зареєстрований, як фізична особа підприємець Макарівською районною державною адміністрацією Київської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи підприємця НОМЕР_2 .
07.07.2009 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області, відповідно до направлення на перевірку від 07.07.2009 року №322, була проведена перевірка з питань дотримання вимог законодавства у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в Україні магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить відповідачу.
Перевіркою, зокрема, виявлено, що в магазині в реалізації знаходились алкогольних напоїв у пляшках без марок акцизного збору встановленого зразка, а саме: 2 пляшки вина міцного червоного «Портвейн 555», ємністю 0,7 л., за ціною 9, 00грн. за пляшку.
За результатами перевірки було складено Акт №100785-32-206/0254 від 07 липня 2009 року, який був підписаний продавцем ОСОБА_4 без зауважень.
Відповідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. зі змінами та доповненнями, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Згідно ст. 7 Закону України « Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби » від 15 вересня 1995 року N 329/95-ВР зі змінами та доповненнями , маркування алкогольних напоїв здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5% обємних одиниць. Кожна марка акцизного збору на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного збору за одиницю маркованої продукції. Порядок запровадження марок акцизного збору нового зразка встановлюється Кабінетом Міністрів
України. Наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам. Забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізації на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
Пунктом 20 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 23.04.2003 року №567 передбачено, що марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів. Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари. Вважаються немаркованими: алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробникові (імпортерові) зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного збору попереднього зразка, що не відповідають виду продукції та місткості тари; алкогольні напої з марками акцизного збору нового зразка, на яких зазначення суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.
Згідно п. 12 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року №854, зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка обємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Відповідно до п. 20 та п. 21 Постанови Кабінету Міістрів України від 23 квітня 2003 року №567 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями, марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів.
Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.
Вважаються немаркованими: алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробникові (імпортерові) зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного збору попереднього зразка, що не відповідають виду продукції та місткості тари; алкогольні напої з марками акцизного збору нового зразка, на яких зазначення суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.
Для прикріплення марок повинен використовуватися клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.
Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового , коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», передбачено, що у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного зборудо субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового , коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», рішення про застосування штрафів, передбачених частиною другою ст. 17 цього Закону , приймаються органом , який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим , коньячним і плодовим , алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної Законами України .
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 р. №940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту , алкогольних напоїв і тютюнових виробів і та справляння акцизного збору (зі змінами та доповненнями) визначені основні функції Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту , алкогольних напоїв та тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Київській області та його регіональних управлінь, однією з яких є ліцензування діяльності субєктів підприємницької діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Згідно з п. 3.5 та п. 3.16 Положення «Про регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту , алкогольних напоїв та тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Київській області» від 11.03.2007 р., затвердженого Наказом директора Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту , алкогольних напоїв та тютюнових виробів державної податкової адміністрації України, до функції Регіонального управління Департаменту належить, зокрема , проведення перевірок діяльності субєктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту , алкогольних напоїв , тютюнових виробів ; застосування у випадках, передбачених законодавством , фінансових санкцій до субєктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва і обігу спирту , алкогольних напоїв та тютюнових виробів; звернення до суду з позовами , в тому числі про стягнення з субєктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафу за порушення вимог законодавства , яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту , алкогольних напоїв і тютюнових виробів .
Керуючись ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового , коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку застосування фінансових санкцій , передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», після розгляду матеріалів перевірки позивачем було прийняте рішення від 14.07.2009 року № 100791-32-206/0226 про застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 1700 грн., яке було вручене відповідачу 16.07.2009 року.
Відповідно до вимог п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового , коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», рішення про застосування фінансових санкцій складається в трьох примірниках , один з яких залишається в органі , посадова особа якого прийняла це рішення; другий у 3-денний строк після його прийняття надсилається субєкту підприємницької діяльності або видається його уповноваженому представникові під розписку ; третій надсилається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації субєкту підприємницької діяльності як платника податків для контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу.
Частиною 5 та ч. 6 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового , коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у разі невиконання субєктом підприємницької діяльності рішення органів , зазначених у частині 3 цієї статті , сума штрафу стягується на підставі рішення суду ; дії органу , які мають право контролю за реалізацією норм цього закону , можуть бути оскарженні в місячний строк у судовому порядку .
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» також передбачено, що у разі невиконання субєктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій підлягає стягненню на підставі рішення суду.
Як вбачається з матеріалів справи , відповідач був належним чином ознайомлений
з рішенням від 14.07.2009 року № 100791-32-206/0226 про застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 1700 грн., доказів на підтвердження того , що відповідач оскаржив рішення контролюючого органу до суду , або доказів скасування цього рішення в адміністративному порядку , а також інших доказі на спростування доводів позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту , алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області підлягають задоволенню .
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення 1700 грн. фінансових санкцій до Державного бюджету України - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Державного бюджету України ( р\р 31110106700385, одержувач УДК у Київській області, МФО 821018, код платежу 21081100, ЗКПО 23570013 ) штраф у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя : Лиска І.Г.
Повний текст постанови виготовлено 09.09.2010 р.