Рішення № 117184587, 20.02.2024, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2024
Номер справи
560/21727/23
Номер документу
117184587
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/21727/23

РІШЕННЯ

іменем України

20 лютого 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови від 20.09.2023 №ПШ030417.

Позов мотивований тим, що на час здійснення рейдової перевірки у позивача були наявні схема маршруту та розгляд руху, що спростовує встановлені посадовими особами відповідача порушення вимог Закону України від 05.04.2001 №2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі по тексту - Закон №2344-III).

У відзиві на позов відповідач зазначив, що, під час здійснення рейдової перевірки у водія були відсутні схема маршруту та розклад руху, що є порушення статті 39 Закону №2344-III.

Хмельницький окружний адміністративний суд розглядає адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

10.08.2023 посадові особи Відділу державного нагляду (контролю) в Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті здійснили рейдову перевірку транспортного засобу позивача Volkswagen LT35, державний номер НОМЕР_1 .

За результатами перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.08.2023 №027903, в якому посадові особи відповідача встановили, що водій здійснював регулярні пасажирські перевезення за відсутності схеми маршруту та розкладу руху, що є порушенням статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт".

20.09.2023 начальник Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті прийняв постанову №ПШ030417 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн.

Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною дванадцятої статті 6 Закону №2344-III передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Статтею 39 Закону №2344-III визначено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документами для регулярних пасажирських перевезень:

- для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

- для водія автобуса є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Так, абзацом 3 частини першої статті 60 Закону №2344-III встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підставою для прийняття спірної постанови слугували висновки відповідача про відсутність у позивача під час здійснення пасажирських перевезень схеми маршруту та розкладу руху.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що на момент проведення рейдової перевірки у водія були присутні схема маршруту та розклад руху. Вказані обставини підтверджуються відео та фото матеріалами рейдової перевірки, які містять в матеріалах справи.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що наявний на фото маршрут руху від 19.07.2018 не є належним документом, оскільки на момент перевірки у нього сплинув п`ятирічний термін, на який видається дозвільний документ.

Суд вважає такі доводи відповідач безпідставними, оскільки відповідно до статті 1 Закону №2344-III паспорт маршруту - документ, що містить схему маршруту, розклад руху, таблицю вартості проїзду, графіки режимів праці та відпочинку водіїв тощо.

Згідно з пунктом 4.1 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.05.2010 №278, паспорт автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень оформлюється на строк дії договору про перевезення пасажирів між замовником послуг та перевізником.

При цьому Додатковою угодою від 20.06.2023 №3 строк дії договору від 09.07.2013 №17 продовжений на період дії воєнного стану.

Оскільки договір від 09.07.2013 №17, відповідно до якого позивач надає послуги пасажирських перевезень, на момент рейдової перевірки був чинним, тому і маршрут руху від 19.07.2018 відповідно був чинним.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про те, що у відповідача були відсутні підстави для прийняття постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.09.2023 №ПШ030417.

Таким чином, вимоги про її скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.09.2023 №ПШ030417.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Соборна, 75,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя О.Л. Польовий