Ухвала суду № 117148399, 19.02.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2024
Номер справи
380/20225/23
Номер документу
117148399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №380/20225/23

У Х В А Л А

з питань встановлення судового контролю за виконання судового рішення

19 лютого 2024 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Желік О.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №380/20225/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із вимогою визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження ОСОБА_1 із 01 грудня 2021 року розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, при здійсненні її перерахунків та виплат на виконання Законів України Про Державний бюджет України на 2021 рік та 2022 рік, рішень Львівського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 у справі № 380/19958/21 та від 31.01.2023 року у справі № 380/16643/22, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01 грудня 2021 року без обмеження її максимальним розміром із врахування всіх нарахованих доплат, підвищень, надбавок, в тому числі щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнтів збільшення пенсії у 2022 році - 1,14, у 2023 році - 1,197, та провести виплату пенсії із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

Ухвалою судді від 31.08.2023 в справі відкрито провадження в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 08.11.2023 в справі закрито провадження в частині позовних вимог щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №380/20225/23 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.12.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) без обмеження її максимальним розміром, а також здійснити її виплату з урахуванням вже виплачених сум.

На виконання вказаного судового рішення Львівським окружним адміністративним судом 14.12.2023 видано виконавчий лист №380/20225/23.

08.02.2024 від позивача на адресу суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконання рішення суду від 08.11.2023. Обгрунтовано подану заяву тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №380/20225/23 Головним управління здійснено перерахунок пенсії позивача 01.01.2024 (з 01.12.2021). Як зазначає позивач, згідно перерахунку пенсії з 01.01.2024, підсумок його пенсії з надбавками становить 28587,03 грн., при цьому її виплата здійснюється з урахуванням максимального розміру пенсії в розмірі 24888,03 грн. Таким чином, як вказує позивач, виплата його пенсії вчергове обмежується максимальним розміром. При цьому її недоплата щомісячно становить 3699,00 грн. (28587,03 24888,03).

Розглянувши подану позивачем заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд зазначає таке.

Згідно з ст. 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі «Сіка проти Словаччини» (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006р., пп. 18 рішення «Ліпісвіцька проти України» №11944/05 від 12.05.2011).

Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах «Бурдов проти Росії» від 07.05.2002р., «Ромашов проти України» від 27.07.2004р., «Шаренок проти України» від 22.02.2004р. зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов`язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.

Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі «Сокур проти України» (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005р., та у справі «Крищук проти України» (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009р.).

Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Відповідно до ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Як встановив суд з поданої позивачем заяви, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.11.2023, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.12.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, а також здійснити її виплату з урахуванням вже виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду, Головним управлінням здійснено 01.01.2024 перерахунок пенсії позивача. Згідно перерахунку пенсії з 01.01.2024 за пенсійною справою №1301007632 Міноборони, основний розмір пенсії позивача (вислуга років 33) у розмірі: 19676,12. З урахуванням індексації: 23930,78. З урахуванням доплати: індексація базового ОСНП 2022 (19676,12 * 0,140): 2754,66; індексація базового ОСНП 2023 (22430,78 * 0,197): 1500,00; щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду): 2000,00., а також підвищення та надбавки до пенсії.

Згідно вказаного перерахунку підсумок пенсії (з надбавками): 28587,03 грн.; з урахуванням максимального розміру пенсії: 24888,28 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №1300-5308-8/13911 від 25.01.2024 ОСОБА_1 повідомлено, зокрема, про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №380/20225/23 виконано.

Оцінюючи доводи позивача в частині повторного обмеження пенсії позивача максимальним розміром суд відзначає, що відповідно до частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі Закон №2262-ХІІ) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (надалі вказане положення статті 43 Закону визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду №7-рп/2016 від 20.12.2016).

Таким чином, вищевказана стаття Закону №2262-ХІІ ставить в залежність максимальний розмір пенсії осіб, призначених відповідно до цього Закону, до розміру прожиткового мінімуму, встановлено для осіб, які втратили працездатність.

У даному випадку рішенням суду зобов`язано здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження максимальним розміром з 01.12.2021.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 грудня 2021 року становить 1934 гривні.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень, з 1 грудня - 2093 гривні.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2023 року становить 2093,00 гривні.

На підставі викладеного, максимальний розмір пенсії осіб пенсія яким призначена на основі Закону №2262-ХІІ, відповідно до частини сьомої статті 43 Закону не повинна перевищувати (що, на думку суду, є протиправним та підтверджено рішенням суду від 08.11.2023 у справі №380/20225/23):

- з 01.12.2021 19340,00 грн.;

- з 01.01.2022 по 30.06.2022 19340,00 грн.;

- з 01.07.2022 по 30.11.2022 20270,00 грн.;

- з 01.12.2022 по 31.12.2022 20930,00 грн.;

- з 01.01.2023 по 31.12.2023 20930,00 грн.

Як встановив суд з розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії на виконання рішення суду, ОСОБА_1 підлягало виплаті та фактично виплачено пенсію в розмірі:

- за період з грудня 2021 року по лютий 2022 року (включно) 20090,37 грн.;

- за період з березня 2022 року по листопад 2023 року (включно) 24888,28 грн.

З урахуванням наведеного суд висновує, що пенсію за вказані періоди ОСОБА_1 нараховано та виплачено без урахування вказівки щодо максимального розміру пенсії, встановленої частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ, що, у свою чергу, свідчить про виконання відповідачем рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №380/20225/23.

Суд презюмує, що Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області не здійснюється виплата ОСОБА_1 окремих надбавок, доплат чи підвищень, проте нарахування та виплата таких надбавок, доплат чи підвищень не була предметом розгляду в межах адміністративної справи №380/20225/23.

Враховуючи наведене, підстави для застосування судом приписів статті 382 КАС України щодо встановлення судового контролю та зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення відсутні, а тому у задоволенні заяви позивача слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №380/20225/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Желік О.М.