ЄВПАТОРІЙСЬКІЙ МІСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Справа № 2а-546/2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2010 року м. Євпаторія
Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - АБЗАТОВОЇ Г.Г.
при секретарі - ЗУЄВОЇ К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Євпаторії адміністративну справу за позовом прокурора м. Євпаторія в інтересах виконавчого комітету Євпаторійської міської Ради до громадської організації Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія» про примусовий розпуск громадської організації,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Євпаторія звернувся до суду в інтересах виконавчого комітету Євпаторійської міської Ради з позовом до громадської організації «Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія» про примусовий розпуск громадської організації.
Позовні вимоги мотивовані тим, що громадська організація Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія», ідентифікаційний номер платника податків 25126802, зареєстровано рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської Ради АР Крим від 01.09.97р. № 452 п-р, та внесено до Єдиного державного реєстру Державного комітету статистики України. Відповідач з 20.01.1999 р. (звіт про використання коштів неприбуткових організацій та установ за 1998 р.) не надавав в органи державної податкової служби податкові декларації, документи бухгалтерської звітності, що підтверджується довідкою. Таким чином, відповідач своїми діями порушує вимоги які на нього покладені законом, що унеможливлює належне виконання органами Державної податкової служби своїх функцій з контролю за виконанням вимог податкового законодавства. Згідно з Актом від 29.01.2010р., робочою групою при виході по юридичній адресі Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія» встановлена його відсутність за адресою зазначеною в установчих документах. Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 16.02.10р. №119 громадську організацію Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія»винесено попередження за порушення діючого законодавства у частині не попередження до реєструючого органу о змінах в уставних документах. Попередження було опубліковане в засобах масової інформації (газета Євпаторійська здравниця від 27 лютого 2010р.). Після винесення попередження Відповідач продовжує протиправну діяльність у вигляді не попередження реєструючого органу о змінах в уставних документах, та не подаючи бухгалтерську, податкову та іншу звітність до податкової інспекції. Просить розпустити Громадську організацію Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія», ідентифікаційний номер 25126802, зареєстровану за адресою:м. Євпаторія, вул. Леніна, 2 .
Справа надійшла на розгляд Євпаторійського міського суду за підсудністю відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду від 16.09.2010 р.
В судовому засіданні представник позивача прокуратури м. Євпаторії помічник прокурора м. Євпаторія Яновська В.В. підтримала позов, дала пояснення відповідно до викладеного в позовній заяві та просила задовльнити вимоги в повному обсязі.
Представник Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обємі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце його проведення повідомлявся належно , про що свідчить судова розписка. Про причини неявки відповідач суду не повідомив, заперечення проти позову не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття у судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи.
Суд, вислухав представника прокуратури м. Євпаторії і виконавчого комітету Євпаторійської міської Ради, дослідивши надані докази, оцінив їх у сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Встановлено, що Громадську організацію Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія», ідентифікаційний номер платника податків 25126802 було зареєстровано рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської Ради АР Крим від 01.09.97р. № 452 п-р та внесено до Єдиного державного реєстру Державного комітету статистики України, що підтверджується довідкою про включення в єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (а.с. 18).
Згідно з довідкою заступника начальника ДПІ м. Євпаторії АР Крим від квітня 2010 р. № 4726/10/15-1, останньою датою надання до податкових органів фінансової звітності є 20.01.1999 р., що підтверджується цією довідкою (а.с.6) та копією звітності про використання коштів неприбуткових організацій і установ за обліковий (податковий) період за 1998 р. (а.с.13-14) .
Відповідно до частини 2 та 3 статті 1 Закону України «Про обєднання громадян», об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політична партія або громадська організація.
Громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Суть позову полягає у вимогах про припинення відповідача-юридичної особи у зв'язку із неподанням податкової звітності на підставі статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та вимог Закону України «Про об'єднання громадян» , що встановлює норми та правила створення і припинення обєднань, здійснення ними діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
У той же час ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» встановлено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій
Згідно ч.4 ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян» реєстрація як один із способів легалізації (офіційного визнання) об'єднань громадян здійснюється Міністерством юстиції України, місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно п.7 п. б ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчим органам сільських селищних, міських рад були надані повноваження щодо реєстрації у встановленому порядку місцевих об'єднань громадян.
Закон України «Про об'єднання громадян» є спеціальним законом, який регулює порядок створення діяльності, припинення діяльності об'єднань громадян, їх права та обов'язки, відповідальність за порушення встановлених для цих об'єднань норм та правил.
Згідно із ст. 19 Закону України «Про об'єднання громадян», припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно із ст.24 Закону України «Про об'єднання громадян», об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Статтею 26 зазначеного закону передбачений порядок здійснення фінансового контролю.Так, об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Згідно із ст. 27 Закону України «Про об'єднання громадян», посадові особи легалізуючих органів об'єднань громадян та громадяни за порушення законодавства про об'єднання громадян несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність. Об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Відповідно до акту від від 29.01.2010 р., робочою групою при виході за юридичною адресою відповідача встановлена його відсутність за адресою, зазначеною у статутних документах (а.с. 9, статут на а.с.14-15).
Статтею 28 вищевказаного закону визначено вичерпний перелік стягнень, які можуть бути застосовані до об'єднання громадян за порушення законодавства, а саме: попередження; штраф; тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності; тимчасова заборона (зупинення) діяльності; примусовий розпуск (ліквідація).
Статтею 32 Закону України «Про об'єднання громадян» визначено порядок примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян, вичерпний перелік випадків, коли до об'єднання громадян застосовується даний вид стягнення, а також органи, яким надано право ініціювати примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.
Так, згідно із ст.32 вищевказаного закону, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таким чином суд зазначає, що спеціальним Законом передбачено припинення діяльності об'єднання громадян шляхом його примусового розпуску (ліквідації) як спеціальна санкція за порушення норм Закону України «Про об'єднання громадян», яка, до того ж, має застосовуватися судом за поданням чітко визначеного кола осіб - легалізуючого органу або прокурора.
Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 16.02.10р. №119 громадській організації Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія» винесено попередження за порушення діючого законодавства у частині не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах, а саме, про зміну юридичної адреси (а.с. 15). Зазначене попередження було опубліковане у друкованих засобах (а.с. 12).
Після винесення зазначеного попередження, відповідач продовжував протиправну діяльність у вигляді не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах та не подаючи фінансову звітність до податкових органів.
Таким чином, оскільки позивачем по справі є Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради АР Крим орган, рішенням якого було зареєстровано відповідача, а також те, що відповідач більше року не подає до податкових органів документи фінансової звітності та продовження здійснення відповідачем протиправної діяльності, шляхом не попередження реєстраційного органу про зміну у статутних документах, а саме, про зміну юридичної адреси, суд вважає наявними правові підстави для задоволення позову та примусовому розпуску громадської організації Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія».
На підставі викладеного , керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, Законом України «Про обєднання громадян» від 16 червня 1992 року № 2460-Х11, ст.ст. 10,11,71,86,94,95,159,160,161,163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги прокурора м. Євпаторія в інтересах виконавчого комітету Євпаторійської міської Ради до громадської організації «Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія» про примусовий розпуск громадської організації задовольнити.
Громадську організацію Громадський фонд сприяння депортованим «Євпаторія», зареєстрованою рішенням виконавчого комітету Євпаторійської міської Ради від 1.09.1997 року № 452 п-р, розпустити.
Копію постанови після набрання законної сили направити державному реєстратору.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Євпаторійський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
СУДДЯ Г.Г. АБЗАТОВА