Ухвала суду № 117013038, 09.02.2024, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.02.2024
Номер справи
757/6557/24-к
Номер документу
117013038
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/6557/24-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2024 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно

підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Республіки Молдова, громадянина України, розлученого, заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального та контролю за обігом марок акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Чернівецькій області, проживаючого: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором першого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи клопотання прокурор посилається на те, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000532, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 21.06.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 204, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України. Зокрема, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тому, на даний час існують ризики того, що він, враховуючи тяжкість вчиненого кримінального правопорушення та можливу міру покарання перебуваючи на волі, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, інших учасників кримінального провадження, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення, у зв`язку з чим, виникла необхідність у застосуванні до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання з підстав в ньому зазначених.

Підозрюваний та його захисник проти задоволення клопотання заперечували, посилаючись на необґрунтованість підозри та відсутність передбачених ст. 177 КПК України ризиків. Вказали, що всі слідчі дії проведені та документи вилучені. Зазначили, що застава про яку просить сторона обвинувачення є завідомо непомірною для підозрюваного ОСОБА_5 , при її визначенні не було враховано майновий статус, соціальні зв`язки, а тому просили визначити заставу в розмірі до 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб або запобіжний захід у вигляді часткового, нічного домашнього арешту.

Заслухавши думку прокурора, пояснення підозрюваного, його захисника, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Під час розгляду клопотання встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000532, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 21.06.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 204, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України.

Під час досудового розслідування встановлено, що згідно наказу Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області (далі - ГУ ДПС у Чернівецькій області) № 115-О від 28.08.2020 ОСОБА_5 з 31.08.2020 переведено на посаду заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального та контролю за обігом марок акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Чернівецькій області.

У відповідності до ч. 3 ст. 18 КК України, п. 1 примітки до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до посадових інструкцій заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального та контролю за обігом марок акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Чернівецькій області, затверджених начальником ГУ ДПС у Чернівецькій області 11.01.2021 та 20.06.2023 (далі - посадова інструкція), до основних посадових обов`язків ОСОБА_5 , окрім іншого, входить також:

здійснення керівництва діяльністю та організація роботи структурного підрозділу ГУ відповідно до Регламенту ГУ та положення про структурний підрозділ;

надання обов`язкових до виконання доручень працівникам структурного підрозділу з питань, що належать до його функціональних повноважень, контроль за їх виконанням;

організація та контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати акцизного податку платниками податку;

організація та контроль за наданням адміністративних послуг; ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального;

здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, пального, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та забезпечення міжгалузевої координації у цій сфері;

контроль за обігом марки акцизного податку;

застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасність подання звітності, встановленої законодавством, контроль за додержанням якого покладено на ДПС, та за результатами проведення перевірок платників податків, штрафних (фінансових) санкцій; організація проведення фактичних перевірок платників податків;

Також відповідно до посадової інструкції ОСОБА_5 має право:

представляти за дорученням керівництва Головне управління ДПС у Чернівецькій області у взаємовідносинах з міністерствами та іншими органами виконавчої влади з питань, що належать до компетенції управління;

представляти за дорученням керівництва Головне управління ДПС у Чернівецькій області у взаємовідносинах з територіальними органами Головного управління ДПС у Чернівецькій області з питань, що належать до компетенції управління;

вимагати від працівників управління чіткого, своєчасного та якісного виконання обов`язків і функцій, передбачених законодавством України про працю та посадовими інструкціями;

вносити на розгляд керівництва Головного управління пропозиції щодо призначення на посади, звільнення з посад та переміщення працівників управління, своєчасного заміщення вакансій, заохочення, присвоєння спеціальних звань, накладення стягнень;

одержувати від структурних підрозділів Головного управління та територіальних органів Головного управління інформацію і матеріали, необхідні для виконання покладених на управління завдань і функцій.

Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального та контролю за обігом марок акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Чернівецькій області, здійснюючи функції представника влади та обіймаючи посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на час вчинення кримінальних правопорушень був службовою особою.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронні органи - це органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Згідно п. п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України цей кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. п. 41.1.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Згідно ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу; обліку та моніторингу діяльності фінансових агентів відповідно до статті 39-3 цього Кодексу.

Згідно п. п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п. п. 75.1.3 ст. 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно п. п. 1, 3 Положення про Державну податкову службу України (далі - Положення про ДПС України), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 227 від 06.03.2019, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Основними завданнями ДПС є: реалізація державної податкової політики, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Згідно п. 4 Положення про ДПС України ДПС відповідно до покладених на неї завдань:

п. п. 4) здійснює контроль за дотриманням вимог податкового законодавства, законодавства щодо адміністрування єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС;

п. п. 12) здійснює адміністрування податків, зборів, платежів, єдиного внеску, у тому числі проводить відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (платників єдиного внеску);

п. п. 14) застосовує до платників податків (платників єдиного внеску) передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення вимог податкового законодавства чи законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС;

п. п. 15) складає стосовно платників податків - фізичних осіб та посадових осіб платників податків - юридичних осіб протоколи про адміністративні правопорушення та виносить постанови у справах про адміністративні правопорушення у порядку, встановленому законом;

п. п. 27) здійснює ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та контроль за таким виробництвом та обігом; здійснює ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом та обігом;

п. п. 28) організовує роботу, пов`язану із замовленням марок акцизного податку, їх зберіганням, продажем, відбором зразків з метою проведення експертизи щодо їх автентичності та здійсненням контролю за наявністю таких марок на пляшках (упаковках) з алкогольними напоями і пачках (упаковках) тютюнових виробів, ємностях (упаковках) з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, під час їх транспортування, зберігання і реалізації;

п. п. 29) здійснює контроль за виробництвом, обігом та реалізацією підакцизних товарів, за їх цільовим використанням, забезпечує міжгалузеву координацію у цій сфері;

п. п. 31) здійснює заходи щодо запобігання та виявлення порушень вимог законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального;

п. п. 34) проводить роботу, пов`язану з посиленням боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального та інших підакцизних товарів (продукції).

Відповідно до п. 7 Положення про ДПС України ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).

Згідно п. 1 Положення про Головне управління ДПС у Чернівецькій області, затвердженого наказом ДПС України № 643 від 12.11.2020 (із змінами та доповненнями), Головне управління ДПС у Чернівецькій області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Чернівецької області.

Отже, ОСОБА_5 , постійно обіймаючи посаду в органі, який здійснює правозастосовні та правоохоронні функції та будучи наділеним відповідними повноваженнями, відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» на час вчинення кримінальних правопорушень був працівником правоохоронного органу.

Крім того, згідно п. 2 Примітки до ст. 368 Кримінального кодексу України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-5, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», судді, прокурори, слідчі і дізнавачі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» до категорії «Б» посад державної служби належать:

керівники та заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення;

керівники державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва і Севастополя, одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення;

керівники та заступники керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів.

Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального та контролю за обігом марок акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Чернівецькій області, тобто заступника керівника структурного підрозділу державного органу незалежно від рівня юрисдикції такого органу, що належить до категорії «Б» посад державної служби (ст. 6 Закону України «Про державну службу»), на час вчинення кримінальних правопорушень був службовою особою, яка займає відповідальне становище.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 68 Конституції України ОСОБА_5 зобов`язаний неухильно додержуватись Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику є суб`єктами, на яких поширюються законодавство у сфері запобігання корупції.

Згідно ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняні до них особи у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов`язані невідкладно вжити таких заходів: 1) відмовитися від пропозиції; 2) за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; 3) залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; 4) письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.

Однак, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального та контролю за обігом марок акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Чернівецькій області, здійснюючи як працівник органу, що реалізує державну податкову політику правозастосовні та правоохоронні функції, будучи працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка займає відповідальне становище, незважаючи на обов`язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм законодавства, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував цими вимогами і умисно вчинив дії спрямовані на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення та невчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду та в інтересах третьої особи дій з використанням наданої йому влади та службового становища.

Так, ОСОБА_5 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 09.06.2023, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного особистого збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх правові наслідки, розробив та забезпечив функціонування злочинної схеми по вимаганню та отриманню на системній основі неправомірної вигоди від фізичних осіб і суб`єктів господарювання за безперешкодну видачу ліцензій на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та алкогольними напоями на території Чернівецької області та за нестворення штучних перешкод під час здійснення такого виду підприємницької діяльності, а також за «прикриття» та неприпинення незаконної діяльності, пов`язаної із незаконним придбанням з метою збуту, зберіганням з цією метою, а також збутом і транспортуванням з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території Чернівецької області, в розрахунку 600 доларів США кожного місяця від однієї фізичної особи чи суб`єкта господарювання.

При цьому, ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що вчиняє злочинні дії, які можуть документуватися працівниками правоохоронних органів, з метою прикриття своєї протиправної діяльності та мінімізації можливості її викриття правоохоронними органами і притягнення до кримінальної відповідальності за такі дії, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 09.06.2023, залучив до своєї злочинної діяльності в якості пособника та посередника в отриманні неправомірної вигоди свого знайомого ОСОБА_7 .

Так, 09.06.2023 (точний час досудовим розслідування не встановлено), ОСОБА_8 , будучи зареєстрованим фізичною особою-підприємцем та маючи намір здійснювати на території Чернівецької області спільно із своїм знайомим ОСОБА_9 господарську діяльність, пов`язану із роздрібною торгівлею тютюновими виробами, за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , звернувся через ОСОБА_9 до ОСОБА_7 , який є знайомим ОСОБА_9 , з метою уточнення у нього повного переліку документів та процедури отримання ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на території Чернівецької області, оскільки останній він був обізнаний про це та мав досвід здійснення господарської діяльності у цій сфері.

Під час зустрічі, яка відбулася 09.06.2023 (точний час досудовим розслідуванням не встановлено) біля приміщення фітнес-клубу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_4 , ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_8 та ОСОБА_9 про те, що для зайняття підприємницькою діяльністю такого виду на території Чернівецької області, у тому числі для безперешкодного отримання ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, необхідно мати знайомства серед службових осіб Управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Чернівецькій області та сприяння з їх сторони у здійсненні такого виду господарської діяльності. Також ОСОБА_7 повідомив, що він товаришує з ОСОБА_5 та, заручившись підтримкою останнього, може посприяти в безперешкодному отриманні ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на території Чернівецької області та в нестворенні службовими особами ГУ ДПС у Чернівецькій області штучних перешкод під час здійснення такого виду підприємницької діяльності. Під час указаної розмови ОСОБА_7 зателефонував ОСОБА_5 та повідомив, що фізична особа-підприємець ОСОБА_8 хоче отримати ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на території Чернівецької області та здійснювати такий вид господарської діяльності, на що ОСОБА_5 сказав, щоб ОСОБА_7 розповів ОСОБА_8 про умови отримання такої ліцензії та здійснення такого виду господарської діяльності на території Чернівецької області, а також повідомив, що зможе посприяти в цьому, а також у нестворенні штучних перешкод під час здійснення такого виду господарської діяльності зі сторони працівників ГУ ДПС у Чернівецькій області.

Далі, 16.06.2023 приблизно о 12:00 год. під час зустрічі, яка відбулася біля приміщення торговельного центру «Майдан» за адресою: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 71, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою та з відома ОСОБА_5 , переслідуючи корисливий мотив та мету незаконного особистого збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх правові наслідки, в ультимативній формі повідомив ОСОБА_8 та ОСОБА_9 про те, що для безперешкодного отримання ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та здійснення такого виду господарської діяльності на території Чернівецької області необхідно буде щомісячно передавати неправомірну вигоду для ОСОБА_5 в розмірі 600 доларів США. У разі ненадання щомісяця неправомірної вигоди у вказаному розмірі ОСОБА_5 - їм будуть створюватися штучні перешкоди зі сторони працівників ГУ ДПС у Чернівецькій області під час отримання ліцензій на роздрібну торгівлю тютюновими виробами і така ліцензія взагалі видана не буде. І навіть у разі отримання такої ліцензії, працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області будуть створюватися штучні перешкоди у здійснення такого виду господарської діяльності, у тому числі шляхом проведення перевірок тощо.

У відповідь ОСОБА_8 повідомив ОСОБА_7 , що це є досить великою сумою і він не зможе щомісяця надавати неправомірну вигоду для ОСОБА_5 в такому розмірі, оскільки у разі її надання - він працюватиме собі у збиток і нічого не зароблятиме. На це ОСОБА_7 сказав, що в такому разі ОСОБА_8 необхідно буде купувати у нього незаконно виготовлені тютюнові вироби без марок акцизного податку, які є набагато дешевшими і здійснювати їх збут в своїх точках продажу, таким чином він збільшить свої доходи від підприємницької діяльності і зможе надавати ОСОБА_5 неправомірну вигоду в зазначеному розмірі. При цьому, ОСОБА_7 також повідомив, що за такою схемою працює ціла мережа точок збуту незаконного виготовлених тютюнових виробів і алкогольних напоїв на території Чернівецької області, яку він спільно з ОСОБА_5 контролюють і забезпечують їх безперешкодну діяльність.

ОСОБА_8 , почувши вищевказану інформацію від ОСОБА_7 , з метою запобігання шкідливим наслідкам щодо своїх прав і законних інтересів в процесі отримання ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та здійснення такого виду господарської діяльності на території Чернівецької області, вимушено погодився на умови, висунуті ОСОБА_7 , щодо необхідності щомісячного надання неправомірної вигоди для ОСОБА_5 .

Після цього, ОСОБА_7 зателефонував ОСОБА_5 та повідомив про необхідність швидкого оформлення і видачі ОСОБА_8 ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на території Чернівецької області. У відповідь ОСОБА_5 сказав ОСОБА_7 завезти ОСОБА_8 до працівника ГУ ДПС у Чернівецькій області ОСОБА_10 , яка є його довіреною особою і яка забезпечиться прийняття відповідних документів та швидке оформлення і видачу указаної ліцензії.

Далі ОСОБА_7 зателефонував до ОСОБА_10 та домовився з нею про зустріч, на яку одразу ж і попрямував спільно із ОСОБА_8 . Під час зустрічі, яка відбулася 16.06.2023 (точний час досудовим розслідуванням не встановлено) біля приміщення ГУ ДПС у Чернівецькій області за адресою: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200А, ОСОБА_10 отримала від ОСОБА_8 необхідні документи, повідомила про їх достатність та правильність оформлення, а також сказала, що бере їх в роботу і в найближчий час ОСОБА_8 буде оформлено і видано ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами.

30.06.2023, як і обіцяв ОСОБА_7 спільно з ОСОБА_5 , ГУ ДПС у Чернівецькій області за сприяння останнього було безперешкодно видано ОСОБА_8 ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами з реєстраційним номером 24120311202300988.

03.07.2023 приблизно о 14:10 год., за попередньою домовленістю, ОСОБА_7 зустрівся із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на паркувальному майданчику біля ресторану «Іва» за адресою: Чернівецька обл., Чернівецький р-н, с. Коровія, вул. Головна, 78г. Під час зустрічі ОСОБА_8 повідомив ОСОБА_7 , що вже отримав у ГУ ДПС у Чернівецькій області ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та домовився про оптове постачання йому тютюнових виробів третіми особами. У відповідь ОСОБА_7 повідомив про необхідність придбання тільки у нього незаконно виготовлених тютюнових виробів без марок акцизного податку - з метою збільшення прибутків, а також незаконно виготовлених алкогольних напоїв, які він зможе безперешкодно продавати у своїх точках продажу, як умову безперешкодного здійснення такого виду господарської діяльності на території Чернівецької області. Також ОСОБА_7 повідомив, що вже спілкувався з даного приводу з ОСОБА_5 , і що останній забезпечить «прикриття» такої незаконної діяльності та не вживатиме заходів до її припинення працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області за умови щомісячної передачі йому неправомірної вигоди в розмірі 600 доларів США.

04.08.2023 приблизно о 11:00 год. ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 та з відома останнього, продовжуючи свою злочинну діяльність, направлену на отримання неправомірної вигоди для ОСОБА_5 , зустрівшись із ОСОБА_9 біля приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , продовжив вимагати в останнього надання йому неправомірної вигоди в розмірі 600 доларів США, яку він в подальшому повинен передати ОСОБА_5 . При цьому ОСОБА_7 повідомив, що ОСОБА_5 встановлено такі правила, що неправомірна вигода повинна передаватися в перших числах місяця за безперешкодний попередній місяць роботи торгових точок. На це ОСОБА_9 відповів, що фактично вони почали працювати і торгувати лише 12.07.2023, а тому ще не пройшов місяць за який необхідно надати неправомірну вигоду. На це ОСОБА_7 відповів, що його це не цікавить і у подальшому неправомірну вигоду необхідно буде йому надавати в перших числах місяця за безперешкодний попередній місяць роботи, яку він передаватиме ОСОБА_5

11.08.2023 приблизно о 13:20 год., ОСОБА_9 , перебуваючи біля приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , на виконання вимог ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , передав, а ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою та з відома ОСОБА_5 , продовжуючи свою протиправну діяльність та бажаючи довести до кінця свій злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, одержав від ОСОБА_9 для ОСОБА_5 неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США, що відповідно до офіційного курсу долара США до української гривні, встановленого Національним банком України на 11.08.2023 становило 21 941,16 грн., за вчиненням ОСОБА_5 дій в інтересах ОСОБА_9 та ОСОБА_8 з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за безперешкодну видачу ГУ ДПС у Чернівецькій області фізичній особі-підприємцю ОСОБА_8 ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та за не здійснення штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 на території Чернівецької області, а також за безперешкодну реалізацію останніми незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у своїх точках продажу за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , та за не припинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області.

Таким чином, 11.08.2023 приблизно о 13:20 год. біля приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_5 , будучи працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка займає відповідальне становище, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного особистого збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій і їх правові наслідки, діючи за попередньою змовою та посередництва ОСОБА_7 , умисно, вимагав та одержав від ОСОБА_9 , за посередництва ОСОБА_7 , неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США, що відповідно до офіційного курсу долара США до української гривні, встановленого Національним банком України на 11.08.2023 становило 21 941,16 грн., за вчинення дій в інтересах ОСОБА_9 та ОСОБА_8 з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за безперешкодну видачу ГУ ДПС у Чернівецькій області фізичній особі-підприємцю ОСОБА_8 ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та за не здійснення штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 на території Чернівецької області, а також за безперешкодну реалізацію останніми незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у своїх точках продажу за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , та за не припинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області у липні місяці 2023 року.

Крім того, 02.09.2023 приблизно о 14:17 год., біля приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, будучи працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка займає відповідальне становище, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного особистого збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій і їх правові наслідки, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_7 , одержав від ОСОБА_9 , за посередництва ОСОБА_7 , неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США, що відповідно до офіційного курсу долара США до української гривні, встановленого Національним банком України на 02.09.2023 становило 21 941,16 грн., за вчинення дій в інтересах ОСОБА_9 та ОСОБА_8 з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за не здійснення штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 на території Чернівецької області, а також за безперешкодну реалізацію останніми незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у своїх точках продажу за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , та за неприпинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області у серпні місяці 2023 року.

Крім того, 02.10.2023 приблизно о 17:11 год., біля приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, будучи працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка займає відповідальне становище, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного особистого збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій і їх правові наслідки, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_7 , одержав від ОСОБА_9 , за посередництва ОСОБА_7 , неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США, що відповідно до офіційного курсу долара США до української гривні, встановленого Національним банком України на 02.10.2023 становило 21 941,16 грн., за вчинення дій в інтересах ОСОБА_9 та ОСОБА_8 з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за не здійснення штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 на території Чернівецької області, а також за безперешкодну реалізацію останніми незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у своїх точках продажу за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , та за неприпинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області у вересні місяці 2023 року.

Крім того, 04.11.2023 приблизно о 16:25 год., біля приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, будучи працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка займає відповідальне становище, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного особистого збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій і їх правові наслідки, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_7 , одержав від ОСОБА_9 , за посередництва ОСОБА_7 , неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США, що відповідно до офіційного курсу долара США до української гривні, встановленого Національним банком України на 04.11.2023 становило 21 759,54 грн., за вчинення дій в інтересах ОСОБА_9 та ОСОБА_8 з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за не здійснення штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 на території Чернівецької області, а також за безперешкодну реалізацію останніми незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у своїх точках продажу за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , та за неприпинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області у жовтні місяці 2023 року.

15.11.2023 під час проведення працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області ОСОБА_11 та ОСОБА_12 фактичної перевірки у точці продажу за адресою: АДРЕСА_3 , де здійснює свою господарську діяльність ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , перебуваючи у місті Чернівці, на виконання своїх зобов`язань перед ОСОБА_8 та ОСОБА_9 щодо забезпечення безперешкодної реалізації ними незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у своїх точках продажу та не припинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області, за що він за посередництва ОСОБА_7 щомісячно одержує неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США, забезпечив непритягнення до адміністративної відповідальності за ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_8 як суб`єкта господарювання або ОСОБА_13 як продавця у вказаній точці продажу, за провадження господарської діяльності без отримання ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, а саме без ліцензій на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та алкогольними напоями, а також забезпечив неприпинення їх незаконної діяльності по незаконному збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області.

02.12.2023 приблизно о 14:43 год., за попередньою домовленістю, ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_7 зустрівся із ОСОБА_8 у ресторані «ROTI» за адресою: АДРЕСА_5 . Під час зустрічі ОСОБА_5 розповів ОСОБА_8 про підстави проведення 15.11.2023 працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області фактичної перевірки у точці продажу за адресою: АДРЕСА_3 , де здійснює свою господарську діяльність ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 , а також пояснив причини, з яких він не зміг убезпечити їх від вказаної перевірки, та запобігти її проведенню. Також ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_8 про те, що йому необхідно зробити і які дії вчинити, щоб у подальшому він зміг контролювати усі звернення осіб, що надходитимуть на адресу ГУ ДПС у Чернівецькій області щодо незаконної діяльності, яка здійснюється у вищевказаній точці продажу, та не допускати проведення працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області фактичних перевірок у точках продажу за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , де здійснює свою господарську діяльність ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 . Окрім того, ОСОБА_5 запевнив ОСОБА_8 в тому, що з початком нового 2024 року не зросте розмір неправомірної вигоди, яку щомісяця необхідно йому передавати за не здійснення штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності фізичною особою-підприємцем

ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 на території Чернівецької області, а також за безперешкодну реалізацію останніми незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у вищевказаних точках продажу та за неприпинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області.

Крім того, 06.12.2023 приблизно о 16:00 год., біля магазину «Хліб-Сіль» за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, будучи працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка займає відповідальне становище, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного особистого збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій і їх правові наслідки, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_7 , одержав від ОСОБА_9 , за посередництва ОСОБА_7 , неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США, що відповідно до офіційного курсу долара США до української гривні, встановленого Національним банком України на 06.12.2023 становило 21 997,08 грн., за вчинення дій в інтересах

ОСОБА_9 та ОСОБА_8 з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за не здійснення штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 на території Чернівецької області, а також за безперешкодну реалізацію останніми незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у своїх точках продажу за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , та за неприпинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області у листопаді місяці 2023 року.

Крім того, 12.01.2024 приблизно о 10:38 год., біля приміщення станції технічного обслуговування автомобілів за адресою: АДРЕСА_6 , ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, будучи працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка займає відповідальне становище, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного особистого збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій і їх правові наслідки, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_7 , одержав від ОСОБА_9 , за посередництва ОСОБА_7 , неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США, що відповідно до офіційного курсу долара США до української гривні, встановленого Національним банком України на 12.01.2024 становило 22 798,92 грн., за вчинення дій в інтересах ОСОБА_9 та ОСОБА_8 з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за не здійснення штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 на території Чернівецької області, а також за безперешкодну реалізацію останніми незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у своїх точках продажу за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , та за неприпинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області у грудні місяці 2023 року.

У подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 03.02.2024, ОСОБА_7 , дізнавшись у невстановлений досудовим розслідувань спосіб про документування його злочинної діяльності правоохоронними органами, з метою забезпечення безперебійного функціонування указаної злочинної схеми по отриманню неправомірної вигоди та ускладнення її викриття правоохоронними органами, залучив до цієї злочинної діяльності ОСОБА_14 , якому довів до відома план вчинення злочинних дій по отриманню неправомірної вигоди та його роль у їх вчиненні.

Враховуючи зазначене, 03.02.2024 приблизно о 14:55 год., ОСОБА_7 в телефонній розмові повідомив ОСОБА_9 про те, що його протиправні дії документуються правоохоронними органами, у зв`язку із чим, з метою недопущення викриття його злочинної діяльності та притягнення до кримінальної відповідальності за такі дії, у подальшому ОСОБА_9 повинен зустрічатися і співпрацювати з його довіреною особою, яка діятиме від його імені та невдовзі йому зателефонує, у тому числі в частині придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв і тютюнових виробів, передачі грошових коштів за це, а також грошових коштів в якості неправомірної вигоди для ОСОБА_5

03.02.2024 приблизно о 15:10 год., до ОСОБА_9 зателефонував ОСОБА_14 та повідомив, що він від ОСОБА_7 і що їм необхідно зустрітися.

Цього ж дня, тобто 03.02.2024, приблизно о 15:18 год., ОСОБА_9 зустрівся із ОСОБА_14 біля приміщення за адресою: АДРЕСА_3 . Під час зустрічі ОСОБА_14 повідомив ОСОБА_9 про те, що протиправні дії ОСОБА_7 документуються правоохоронними органами, у зв`язку із чим, з метою недопущення викриття його злочинної діяльності та притягнення до кримінальної відповідальності за такі дії, у подальшому ОСОБА_9 повинен зустрічатися і співпрацювати з ним, тобто ОСОБА_14 , а також те, що він є довіреною особою ОСОБА_7 і діятиме від його імені, у тому числі в частині постачання та збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв і тютюнових виробів, отриманні грошових коштів за це, а також отриманні грошових коштів в якості неправомірної вигоди для ОСОБА_5 .

У подальшому, 06.02.2024 приблизно о 10:50 год. ОСОБА_14 , зустрівшись із ОСОБА_9 біля приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , повідомив останньому про необхідність передачі йому 07.02.2024 неправомірної вигоди в розмірі 600 доларів США для її подальшої передачі ОСОБА_5 через ОСОБА_7

07.02.2024 приблизно о 14:15 год., біля житлового будинку АДРЕСА_7 , ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, будучи працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка займає відповідальне становище, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного особистого збагачення, усвідомлюючи протиправність своїх дій і їх правові наслідки, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_14 , одержав від ОСОБА_9 , за посередництва ОСОБА_7 і ОСОБА_14 , неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США, що відповідно до офіційного курсу долара США до української гривні, встановленого Національним банком України на 07.02.2024 становило 22 575,24 грн., за вчинення дій в інтересах ОСОБА_9 та ОСОБА_8 з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме за не здійснення штучних перешкод у здійсненні господарської діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 спільно із ОСОБА_9 на території Чернівецької області, а також за безперешкодну реалізацію останніми незаконно виготовлених тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку у своїх точках продажу за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , та за неприпинення такої незаконної діяльності працівниками ГУ ДПС у Чернівецькій області у січні місяці 2024 року.

Отже ОСОБА_5 , у період з 09.06.2023 по 07.02.2024, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 і ОСОБА_14 та за посередництва останніх, отримав неправомірну вигоду від ОСОБА_9 в загальній сумі 4 200 доларів США, що відповідно до офіційного курсу долара США до української гривні, встановленого Національним банком України на відповідні дати отримання неправомірної вигоди, в загальній сумі становить 154 954,26 грн.

07.02.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затримано в порядку ст. 208 КПК України, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

08.02.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини та вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів щодо можливого вчинення підозрюваним ОСОБА_5 інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, містяться у їх сукупності, в матеріалах, здобутих в ході проведення досудового розслідування та долучених до клопотання, а саме: протоколом затримання ОСОБА_14 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України, безпосередньо після отримання ним предмету неправомірної вигоди для ОСОБА_5 ; протоколом затримання ОСОБА_7 за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України, безпосередньо після отримання ОСОБА_14 предмету неправомірної вигоди для ОСОБА_5 ; протоколом затримання ОСОБА_5 за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, безпосередньо після отримання ОСОБА_14 для нього предмету неправомірної вигоди; протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення у ОСОБА_8 , в якій останній повідомив про факт та обставини вимагання у нього неправомірної вигоди ОСОБА_7 спільно з ОСОБА_5 ; протоколами допитів в статусі свідка ОСОБА_8 під час яких останній повідомив про факт та обставини вимагання та отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 спільно з ОСОБА_5 ; протоколами допитів в статусі свідка ОСОБА_9 під час яких останній повідомив про факт та обставини вимагання та отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 спільно з ОСОБА_5 , а також про незаконний збут ОСОБА_7 спільно з іншими особами незаконно виготовлених алкогольних напоїв і тютюнових виробів; документами, отриманими в ГУ ДПС у Чернівецькій області, відповідно до яких ОСОБА_5 на період вчинення кримінальних правопорушень перебував на посаді заступника начальника управління контролю за підакцизними товарами - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального та контролю за обігом марок акцизного податку ГУ ДПС у Чернівецькій області; протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контролю за вчиненням злочину у формі оперативної закупки від 12.07.2023, під час проведення якої 11.07.2023 в ОСОБА_7 було закуплено незаконно виготовлені алкогольні напої і тютюнові вироби; протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 14.08.2023, під час проведення якого ОСОБА_7 11.08.2023 отримав для ОСОБА_5 неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США; протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 04.09.2023, під час проведення якого ОСОБА_7 02.09.2023 отримав для ОСОБА_5 неправомірну вигоду в розмірі 600 доларів США; протоколом про хід і результати негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо,-відеоконтролю особи ОСОБА_5 від 06.12.2023, під час проведення якого ОСОБА_5 та ОСОБА_7 повідомляють про свою обізнаність із вищевказаною злочинною діяльністю та підтверджують свою участь у ній; висновком судової експертизи спиртовмісних сумішей № СЕ-19/123-23/13498-ФХД від 09.01.2024 відповідно до якого надана на експертизу рідина, яка була закуплена 11.07.2023, містить етиловий спирт і є водно-спиртовим (етанольним) розчином. Міцність наданої на дослідження рідини становить 36,4% об`ємних. Надана на експертизу рідина не відповідає ДСТУ 4256:2021 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови» за вмістом етилового спирту; висновком судової експертизи спиртовмісних сумішей № СЕ-19/123-23/13497-ФХД від 10.01.2024 відповідно до якого надана на експертизу рідина, яка була закуплена 17.11.2023, містить етиловий спирт і є водно-спиртовим (етанольним) розчином. Міцність наданої на дослідження рідини становить 41,8% об`ємних. Надана на експертизу рідина за використаною сировиною не відповідає ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови»; іншими матеріалами досудового розслідування у своїй сукупності, чим спростовуються відповідні доводи сторони захисту щодо необґрунтованої підозри.

Щодо наявності передбачених ст. 177 КПК України ризиків щодо підозрюваного, слідчий суддя вважає необхідним зазначити, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув`язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв`язками з державою, у якій його переслідують, та міжнародними контактами.

Слідчий суддя вважає доведеними в ході розгляду клопотання наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, зокрема можливість переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду, враховуючи тяжкість злочинів, у вчиненні яких обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , та суворість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим, що оцінені в тому числі в сукупності з даними про особу підозрюваного, можливість перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, зокрема та не виключно шляхом погодження показань із іншими підозрюваними у кримінальному провадження, враховуючи інкримінування вчинення злочину у співучасті із іншими особами, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а тому обрання щодо нього більш м`якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, може призвести до спілкування його зі співучасниками злочинів, розробляти стратегії та дії, спрямовані на приховання слідів злочину, які їх викривають, чим перешкоджатиме встановленню істини у кримінальному провадженні; незаконно впливати на потерпілих, свідків, інших підозрюваних, експертів, спеціалістів у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки фактично встановлено його вплив, надання доручень та вказівок іншим особам, щодо здійснення злочинних дій тощо, також може перешкоджати іншим чином кримінальному провадженню, або вчинити інше кримінальне правопорушення.

З урахуванням вимог статей 177, 178, 183 КПК України, враховуючи обґрунтованість повідомленої підозри, тяжкість ймовірного покарання за ч. 3 ст. 332 КПК України, конкретні обставини кримінального правопорушення, встановлені ризики, що оцінені в сукупності із наданими даними про особу підозрюваного, вважаю, що належний контроль за поведінкою підозрюваного та дієве запобігання встановленим в провадженні ризикам неможливе шляхом застосування запобіжного заходу, не пов`язаного з триманням під вартою, а тому клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Строк тримання під вартою підозрюваному слід визначити в межах строку досудового розслідування кримінального провадження, з урахуванням часу затримання особи, підозрюваної у вчиненні вказаного кримінального правопорушення (з 14 год. 22 хв. 7 лютого 2024 року), до 06 квітня 2024 року включно.

Згідно з ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Отже, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваного розмір застави, а також покласти на підозрюваного обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, необхідність покладення яких вбачається з наведеного в обґрунтування клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави, щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, визначається у розмірі від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Виходячи з мети застави, головним критерієм, за яким має бути визначений розмір застави є його достатність для забезпечення виконання підозрюваним його процесуальних обов`язків.

Саме така позиція міститься в рішеннях Європейського суду з прав людини.

Згідно з рішенням у справі «Мангурас проти Іспанії» суд зазначив, що суму застави необхідно оцінювати за ступенем впевненості, що можлива перспектива втрати застави буде діяти як достатній стримуючий фактор, щоб розвіяти будь-яке бажання втекти.

Аналогічної думки ЄСПЛ дотримався в справі «Істоміна проти України» де зазначив, що, гарантії передбачена пунктом 3 статті 5 Конвенції має на меті забезпечити не відшкодування будь-яких збитків, а лише присутність обвинуваченого на судовому засіданні.

Враховуючи обставини вчинення кримінального правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_5 , особи останнього, те, що застава у зазначених слідчим в клопотанні в межах 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, здатна забезпечити виконання підозрюваним передбачених законом обов`язків під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, вважаю за належне призначити заставу у межах 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідно складає 242 240 грн. та забезпечить виконання підозрюваним ОСОБА_5 передбачених законом обов`язків під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, враховуючи його майновий та сімейний стан, тяжкість злочину, розмір завданої шкоди в рамках вказаного кримінального провадження.

Окрім цього, обираючи відносно підозрюваного запобіжний захід у виді застави, вважаю за необхідне відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на нього такі обов`язки:

1) прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожним їхнім викликом, вимогою та визначеною ними періодичністю;

2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;

3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

4) утримуватися від спілкування з працівниками Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області;

5) утримуватися від спілкування з ОСОБА_7 , ОСОБА_15 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ;

6) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

7) носити електронний засіб контролю.

Керуючись ст. 177, 178, 182, 193, 194, 196, 205, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 - задовольнити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком 60 діб, тобто до 6 квітня 2024 року включно.

Строк тримання під вартою підозрюваному рахувати з часу затримання - 14 год. 22 хв. 7 лютого 2024 року.

Одночасно визначити запобіжний захід у вигляді застави для забезпечення виконання обов`язків, визначених КПК України.

Розмір застави визначити у межах 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідно становить 242 240 грн.

Сума застави у національній грошовій одиниці може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок:

Отримувач ТУ ДСАУ у м. Києві

ЄДРПОУ банку: 26268059;

р/рUA128201720355259002001012089

Банк одержувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

МФО 820172;

Застава за …(П.І.П., дата народження особи за яку вноситься застава), згідно ухвали … (назва суду), від …(дата ухвали), по справі № …, внесені …(П.І.П. особи, що вносить заставу).

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.

У разі внесення застави покласти на підозрюваного такі обов`язки:

1) прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожним їхнім викликом, вимогою та визначеною ними періодичністю;

2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;

3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

4) утримуватися від спілкування з працівниками Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області;

5) утримуватися від спілкування з ОСОБА_7 , ОСОБА_15 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ;

6) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

7) носити електронний засіб контролю.

Строк дії обов`язків, покладених судом, у разі внесення застави визначити в межах строків досудового розслідування, тобто до 8 квітня 2024 року включно.

У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.

Роз`яснити заставодавцю обов`язок із забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом, передбачені ч. 8-11 ст. 182 КПК України.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.

Слідчий суддя ОСОБА_1