Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2024 рокусправа №380/1108/24Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кухар Н.А., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ПФУ у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» про стягнення боргу,-
в с т а н о в и в:
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» (вул. Грушевського, 37, м. Новий Розділ Львівська область, 81652; ЄДРПОУ 33525073) про стягнення заборгованості з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за грудень 2023 року в сумі 33 786 грн. 69 коп.
Підставою звернення позивача з цим позовом вказано невиконання відповідачем обов`язку відшкодувати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Підприємство у встановлений законодавством спосіб повідомлене про необхідність щомісячного відшкодування витрат ПФУ шляхом скеровування відповідних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Оскільки підприємство вчасно не відшкодувало витрат ПФУ на виплату пільгових пенсій, це зумовило появу заборгованості, про стягнення котрої заявлено цей позов.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Кухар Н.А.
Ухвалою судді від 18 січня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (вх. №8637 від 02.02.2024) в якому просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» не спроможне було своєчасно розрахуватися з позивачем з незалежних від товариства причин, зокрема через: 1) накладення ухвалами слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва у справах № 760/32373/18 від 17.12.2018р та №760/24817/19 від 30.08.2019 р. арештів на рахунки товариства. Арешт на грошові кошти ТзОВ «Енергія-Новий Розділ», накладений вказаними ухвалами суду є чинним по даний час і був чинним на момент виникнення у відповідача боргу перед позивачем. Одночасно інформую, що станом на 11.04.2023р. на арештованих рахунках товариства знаходяться грошові кошти у сумі 3954701,97 грн., яких є достатньо для погашення відповідачем заборгованості перед позивачем, по сплаті обов`язкових платежів до бюджету та інших вкрай необхідних виробничих потреб.
2) перебування товариства у скрутному фінансовому становищі та відсутність обігових коштів. Вказане має місце через несвоєчасне і неналежне проведення споживачами розрахунку за надані товариством комунальні послуги. Діяльність товариства є збитковою:
- збитки Товариства від господарської діяльності за дев`ять місяців 2023р. становили 9085 тис. грн.;
- згідно з балансом непокритий збиток Товариства станом на 30.09.2023р. становив 728428 тис. грн.;
- дебіторська заборгованість контрагентів, яка виникла на підставі укладених цивільно-правових і господарських договорів станом на 30.09.2023р. становила 27693 тис. грн. На підтвердження цього ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» до відзиву на позовну заяву додає фінансову звітність за дев`ять місяців 2023 року: звіт про фінансові результати і баланс.
3) примусове виконання відділом ДВС рішень судів про стягнення коштів в користь ГУ ПФУ у Львівській області по відшкодуванню фактичних витрат з виплати та доставки пенсій призначених на пільгових умовах за попередні періоди.
4) не проведення контрагентами розрахунків по укладених з товариством договорах.
5) інші нижче викладені обставини.
Основним споживачем комунальних послуг у місті Новий Розділ є населення.
Відсутність своєчасної оплати за надані товариством послуги, накладення арештів на рахунки впливає як на господарську діяльність так і на фінансовий стан товариства, яке працює у надскладних обставинах, потребує ресурсів і не може своєчасно виплачувати працівникам заробітну плату, провести розрахунок з кредиторами і сплатити заборгованість перед Пенсійним фондом.
ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» до 01 липня 2023 року надавало споживачам послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення по тарифах, які вступили в дію з 1 квітня 2021 року, були збитковими та такими, що не покривали витрат Товариства.
ТзОВ «Енергія Новий Розділ» в умовах правового режиму воєнного стану, задовольняє потреби населення, підприємств та організації міста Новий Розділ та інших населених пунктів питною водою згідно доведених мобілізаційних завдань (замовлень).
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі частини п`ятої статті 262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного статтею 258 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як платник страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. п. 1, 2, 3, 6 ч.1 ст.14 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об`єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 4-1, 10, 14 статті 11 цього Закону; філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами, - для осіб, зазначених у пункті 4 статті 11 цього Закону; іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України, - для осіб, зазначених у пункті 5 статті 11 цього Закону; 2) підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію, - для осіб, зазначених у пунктах 6-9, 11 і 12 статті 11 цього Закону; 5) застраховані особи, зазначені у пунктах 2, 3 і 13 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону; 6) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зовнішніх зносин, уповноважений орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період, - для осіб, зазначених у пункті 14 статті 11 цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
Для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком; за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», управлінням пенсійного фонду було призначено пенсію на пільгових умовах колишнім працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ».
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах врегульовано Розділом 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою КМУ №21-1 від 19 грудня 2003 року.
Відповідно до п. п. 6.2, 6.4, 6.5, 6.7 розділу 6 Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи..
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Органами Пенсійного фонду України відповідно до розділу 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» на адресу відповідача направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за грудень 2023 року, та листи, якими відповідача повідомлено про необхідність сплати до 25 числа поточного місяця кошти за фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, проте заборгованість відповідачем не сплачена.
Таким чином, заборгованість відповідача по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах за грудень 2023 року складає 33786,69 грн., що підтверджується відповідними розрахунками та картками особового рахунку відповідача.
Зазначена заборгованість відповідачем не сплачена, а тому має бути стягнута в судовому порядку.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області обґрунтовані, відповідають вимогам законодавств та підлягають задоволенню повністю.
Щодо клопотання представника відповідача про розстрочення виконання рішення, суд зазначає наступне.
Пунктом 2 частини 6 статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
Згідно частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
За частиною 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Суд звертає увагу, що розстрочення виконання рішення є правом, а не обов`язком суду. Обставини цієї справи не дають достатніх підстав для визнання відповідної заяви відповідача обґрунтованою.
Отже, клопотання про розстрочення виконання рішення є необґрунтованим, в зв`язку з чим у його задоволенні належить відмовити.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а отже судові витрати по даній справі стягненню на користь позивача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов Головного управління ПФУ у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» про стягнення боргу - задоволити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» (код ЄДРПОУ 33525073) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 33786 (тридцять три тисячі сімсот вісімдесят шість) грн. 69 коп. за грудень 2023 року.
У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» про розстрочення виконання рішення суду відмовити.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяКухар Наталія Андріївна