Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2024 року № 320/37875/23
Київський окружний адміністративний суду у складі головуючої судді Панченко Н.Д., розглянувши у місті Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БРЕНД ПРОПЕРТІ» до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправною бездіяльність податкового органу та зобов`язання внести до реєстру заяв про повернення бюджетного відшкодування ПДВ щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Бренд Проперті» (далі по тексту Позивач, ТОВ «Бренд Проперті»; ЄДРПОУ: 43479830; адреса: 09119, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Фастівська, буд. 33) з позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі по тексту також Відповідач, ГУ ДПС у Київській області; ЄДРПОУ: ВП 44096797; адреса: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5а), в якому просить суд визнати бездіяльність Головного управління Державної податкової служби у Київській області протиправною та зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Київській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодження суми бюджетного відшкодування, заявленої Товариством з обмеженою відповідальністю «Бренд Проперті» (код ЄДРПОУ 43479830) у розмірі 10204630, 00 (десять мільйонів двісті чотири тисячі шістсот тридцять гривень, 00 коп.) у відповідності до абзацу 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем в грудні 2021 року було імпортовано з країн ЄС вживаний одяг, взуття та текстильні вироби на загальну суму 41 908 196,91 грн., яка була оцінена митним органом в розмірі 48 441 512.00 грн. На зазначену вартість товарів митним органом було нараховано ввізне мито в розмірі 2 581 637,00 грн. та ПДВ (20%) в розмірі 10 204 630,00 грн.
Загальна вартість імпортованого товару, з урахуванням нарахованого ввізного мита, в розмірі 51 023 149 грн. була включена до податкової декларації з ПДВ за грудень 2021 року в рядок 11.1, колонка А, а розмір сплаченого ПДВ в розмірі 10 204 630,00 грн. рядок 11.1, колонка Б.
Сплачену суму ПДВ за митними деклараціями в розмірі 10204630,00 грн. було включено до рядку 11.1 колонки Б податкової декларації з ПДВ за грудень 2021 року.
Суму ПДВ, зазначену в рядку 20.2.1 цієї декларації за нормою підпункту «б» пункту 200.4 статті 200 ПК України, було заявлено до бюджетного відшкодування, про що подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4) від 20.01.2022 року.
Відповідно до Наказів ГУ ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 43141377) від 27.01.2022 р. №83-п та від 07.02.2022 р. №124-п та направлення на перевірку від 28.01.2022 року №437/10-36-07-05/43479830 посадовою особою ГУ ДПС України у Київській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з ПДВ, в тому числі заявленого до бюджетного відшкодування за податковий період - грудень 2021 року (податкова декларація з ПДВ від 20.01.2022 р. №9422837294 та уточнюючий розрахунок від 31.01.2022 р. №9014655794).
За результатами перевірки складено акт від 16.02.2022 р. № 2352/10-36-07- 05/43479830 (надалі - Акт перевірки).
Висновки, викладені в Акті перевірки, ґрунтуються на порушенні ТОВ «Бренд Продерті» вимог пункту 200.1, підпункту «б» пункту 200.4. статті 200 ПК України, тому, з урахуванням вимог пункту 200.14 статті 200 ПК України податковим органом відмовлено в отримані бюджетного відшкодування суми ПДВ на рахунок платника в банку (рядок 20.2.1 декларації) за звітний (податковий) період за грудень 2021 року у розмірі 10 204 630,00 грн.
03.06.2022 ГУ ДПС у Київській області прийнято рішення про відмову в отриманні бюджетного відшкодування за період грудень 2021 року в розмірі 10 204 630,00 грн. (податкове повідомлення-рішення від 03.06.2022 р. за №0051930705, форма «ВЗ»).
05.12.2022 Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №640/16289/22 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 03.06.2022 р. за №0051930705. форма «ВЗ».
10.05.2023 Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/16289/22 вищевказане судове рішення залишено без змін.
Відповідно до статті 359 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.12.2022 р. у справі №640/16289/22 набрало законної сили 10.05.2023 р. та є обов`язковим для виконання податковим органом.
Згідно з пунктом 200.12 статті 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат, зокрема, ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 200.15 статті 200 ПК України після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Таким чином, відповідно до вимог статті 200 ПК України відповідач зобов`язаний був, принаймні, у строк до 26.05.2023 року внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування позивача в розмірі 10 204 630,00 грн. Станом на день звернення з даним позовом, відповідач зазначені вимоги закону так і не виконав.
Відповідач надіслав до Київського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти заявлених позовних вимог, зазначивши про те, що Головним управлінням ДПС у Київській області, на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 640/16289/22, до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість внесено інформацію щодо суми, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, узгодженої за результатами судового оскарження ТОВ «Бренд Проперті» по декларації з ПДВ за грудень 2021 в розмірі 10204630, 00 гривень.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, у діях відповідача відсутня протиправна бездіяльність щодо невнесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування заявленої позивачем в розмірі 10 204630, 00 грн.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до Наказів ГУ ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) від 27.01.2022 р. №83-п та від 07.02.2022 р. №124-п та направлення на перевірку від 28.01.2022 року №437/10-36-07-05/43479830 посадовою особою ГУ ДПС України у Київській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з ПДВ, в тому числі заявленого до бюджетного відшкодування за податковий період - грудень 2021 року (податкова декларація з ПДВ від 20.01.2022 №9422837294 та уточнюючий розрахунок від 31.01.2022 №9014655794).
За результатами перевірки складено акт від 16.02.2022 № 2352/10-36-07- 05/43479830.
Висновки, викладені в Акті перевірки, ґрунтуються на порушенні ТОВ «Бренд Продерті» вимог пункту.200.1, підпункту «б» п.200.4. статті 200 ПК України, тому, з урахуванням вимог пункту 200.14 статті 200 ПК України податковим органом відмовлено в отримані бюджетного відшкодування суми ПДВ на рахунок платника в банку (рядок 20.2.1 декларації) за звітний (податковий) період за грудень 2021 року у розмірі 10 204 630,00 грн.
03.06.2022 ГУ ДПС у Київській області прийнято рішення про відмову в отриманні бюджетного відшкодування за період грудень 2021 року в розмірі 10 204 630,00 грн. (податкове повідомлення-рішення від 03.06.2022 р. за №0051930705, форма «ВЗ» наявне в матеріалах справи).
05.12.2022 Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №640/16289/22 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 03.06.2022 р. за №0051930705. форма «ВЗ» (копія Рішення наявна в матеріалах справи).
10.05.2023 Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/16289/22 вищевказане судове рішення залишено без змін (копія Постанови наявна в матеріалах справи).
03.10.2023 Постановою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду у справі №640/16289/22 касаційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області залишено без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.12.2022 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.05.2023 у справі №640/16289/22 залишено без змін (копія Постанови наявна в матеріалах справи).
Отже, враховуючи приписи статті 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття у даному випадку це 10.05.2023.
З постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.05.2023 справа № 640/16289/22 вбачається, що в судовому засіданні був присутній представник Головного управління ДПС у Київській області Баладжаєв Орхан Фаіг Огли, отже, відповідач був обізнаний про набрання постановою законної сили.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти дише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, шо передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, то справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до ппідпункту14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України бюджетне відшкодування - це відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з пункту 200.2 статті 200 ПК України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, шо реалізує державну податкову та митну політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов`язань, перераховує суми податку до бюджету.
Пунктом 200.4 статті 200 ПК України визначено, що при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент
отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу;
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.7 статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади. що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
До такого Реєстру вносяться такі дані: 1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер; 2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); 3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов`язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, шо сплачуються до державного бюджету: 4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу; 5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; 6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку; 8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); 9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; 10) дата складення та вручення платнику податків акту перевірки; 11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; 12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; 13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження: 14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження; 15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку; 16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.
Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України (підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 ПК України).
Згідно з підпунктом 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 ПК України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Пунктом 200.9 статті 200 ПК України визначено, що форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу (пункт 200.10 статті 200 ПК України).
Відповідно до пункту 200.14 статті 200 ПК України, якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Згідно з пунктом 200.13 статті 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженого бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та^бо на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.
Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України (пункт 200.17 статті 200 ПК України).
Механізм ведення інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Реєстр) визначений Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 р. №26 (далі- Порядок №26).
Згідно підпунктом «ґ» пункту 200.12 статті 200 ПК України, зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку (абзац 6, 8 пункту 200.12 статті 200 ПК України).
Відповідно до абзацу 1 пункту200.15 статті 200 ПК України, у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника (абзац 2 пункту 200.15 статті 200 ПК України).
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування. або її частини зобов`язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
Пунктом 4 Порядку №26 встановлено, що податковий орган здійснює формування реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, шляхом внесення даних щодо, зокрема найменування платника податку на додану вартість та його індивідуальний податковий номер; дату додання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (в разі їх подання); дату надсилання платнику податку органом ДФС повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов`язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшену на суму податкового боргу тощо.
Відповідно до пункту 5 Порядку №26 заяви виключаються з Реєстру, згідно з пунктом 48.7 статті 48, пунктом 49.1 1 статті 49 і пунктом 50.1 статті 50 ПК України.
Заяви автоматично вносяться до Реєстру протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Згідно з пунктом 6 Порядку №26 інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДПС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
В силу пункту 12 Порядку №26 узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.1 3 статті 200 ПК України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.
Разом з тим, передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДГІС в Реєстрі інформації про її узгодження.
Наведене дає підстави для висновку, то держава в особі відповідних державних органів, виконуючи певний комплекс дій, зобов`язана повернути платнику податку на додану вартість суму бюджетного відшкодування протягом законодавчо встановленого строку після дня набуття відповідною сумою статусу узгодженої.
Як вбачається з матеріалів справи Відповідачем внесено Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4) за період грудень 2021 року, номер податкової декларації 9422837294 до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі
№640/16289/22 від 10.05.2023 року, набрала законної сили 10.05.2023 року. Тобто, 10.05.2023 року податкове повідомлення-рішення № 051930705 від 03.06.2022 року є скасованим у судовому порядку. Таким чином, з 11.05.2023 року бюджетне відшкодування в сумі 10 204 630, 00 грн. стало узгодженим, а інформація про дане узгодження повинна бути відображена в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ розміщується на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів України (https://www.minfin.gov.ua/reestr).
Як вже зазначалося, відповідно до підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 ПК України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ (далі Реєстр) здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Порядку інформаційної взаємодії Міністерства фінансів України з Державною фіскальною службою України та Державною казначейською службою України в процесі формування Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.03.2017 № 326, Міністерство фінансів України до 13-ї години забезпечує автоматичну обробку інформації, отриманої від ДПС, та щоденне оприлюднення (крім вихідних, святкових та неробочих днів) Реєстру на своєму офіційному веб-сайті (https://www.minfin.gov.ua/reestr) відповідно до вимог ПКУ України.
Суд звертає увагу, що згідно інформації, яка відображена в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за посиланнням URL: https://mof.gov.ua/uk/vat-refund/results?vat%5Bkod_pdv%5D=&vat%5Btin%5D=&vat%5Bname%5D=&vat%5Bn_reg%5D=9422837294&vat%5Bd_get%5D= , відсутня інформація щодо дати узгодження органом ДПС суми бюджетного відшкодування.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної податкової служби у Київській області та зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Київській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодження суми бюджетного відшкодування, заявленої Товариством з обмеженою відповідальністю «Бренд Проперті» (код ЄДРПОУ 43479830) у розмірі 10204630, 00 (десять мільйонів двісті чотири тисячі шістсот тридцять гривень, 00 коп.) у відповідності до абзацу 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України.
Твердження, відповідача, що Головним управлінням ДПС у Київській області, на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 640/16289/22, до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість внесено інформацію щодо суми, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, узгодженої за результатами судового оскарження ТОВ «Бренд Проперті» по декларації з ПДВ за грудень 2021 в розмірі 10204630,00 гривень не знаходить свого підтвердження та спростовується наявними доказами у матеріалах справи.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання даного адміністративного позову до суду позивачем було сплачено за реквізитами Київського окружного адміністративного суду судовий збір у сумі 2684,00 грн., який в силу положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797).
Зобов`язати Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797) внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленого Товариством з обмеженою відповідальністю «Бренд Проперті» (код ЄДРПОУ 43479830) за грудень 2021 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бренд Проперті» (ідентифікаційний код: 43479830; адреса: 09119, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Фастівська, буд. 33) судовий збір у сумі 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Київській області (ЄДРПОУ: ВП 44096797; адреса: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5а).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
рішення виготовлене та підписане 02.02.2024
Суддя Панченко Н.Д.