Ухвала суду № 116793591, 05.02.2024, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
05.02.2024
Номер справи
905/68/23
Номер документу
116793591
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

05.02.2024 Справа №905/68/23

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія "Збагачувач" (01133, м.Київ, вул.Михайла Задніпровського, б.13).

Відповідач Комунальне підприємство "Віднова" Олександрівської селищної ради Донецької області (84000, Донецька область, Краматорський район, смт.Олександрівка, вул.Самарська, б.28).

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія "Збагачувач" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Комунального підприємства "Віднова" Олександрівської селищної ради Донецької області про стягнення 2762361,82 грн.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 13.06.2023, позов задоволено частково.

Постановою Східного апеляційного господарської суду від 21.09.2023, рішення Господарського суду Донецької області від 13.06.2023 у справі №905/68/23 залишено без змін.

До суду надійшла заява від представника Комунального підприємства "Віднова" Олександрівської селищної ради Донецької області про розстрочку виконання судового рішення від 13.06.2023.

Відповідач зазначає, що причинами несвоєчасного виконання зобов`язань за договором та виконання рішення суду стали обставини, пов`язані з військовою агресією РФ проти України, значне скорочення надходжень у вигляді плати за надані послуги теплопостачання, відсутність бюджетного відшкодування різниці у тарифах на опалення.

Олександрівська селищна територіальна громада включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який був затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309.

Селище Олександрівка знаходиться у прифронтовій зоні, на території можливих бойових дій.

В обґрунтування клопотання відповідач зазначає, що є комунальним підприємством та має суспільну цінність для територіальної громади селища Олександрівка. Основний вид діяльності відповідача надання комунальних послуг населенню громади. Отримана вугільна продукція використовувалась виключно для генерування теплової енергії, яка постачається споживачам. Джерелом надходження коштів та можливість погашення заборгованості за отримане вугілля є кошти, які сплачуються споживачами такої теплової енергії. Місцеві тарифи на теплопостачання нижче собівартості, що позбавляє відповідача не тільки отримати прибуток від власної діяльності, але й не дає змоги покривати витрати на виробництво комунальних послуг. В той же час, відповідач не вправі припинити постачання теплової енергії споживачам. Відповідач є єдиним постачальником послуг з централізованого опалення у с. Олександрівка Краматорського району Донецької області.

Рішенням виконавчого комітету Олександрівської селищної ради від 13.10.2021 р № 129/01-05 "Про встановлення тарифів на послугу з теплопостачання, які надаються комунальним підприємством "ВІДНОВА" встановлено тариф за 1 Гкал 1930,10 грн. ( з ПДВ) та 1608,42 грн ( без ПДВ) для всіх споживачів послуги. Як вбачається з довідки № 41 від 24.03.2023, під час розрахунку тарифу врахована ціна вугілля із розрахунку 2916,67 грн (без ПДВ) за 1 тн. Рішенням виконавчого комітету Олександрівської селищної ради від 07.10.2022 р № 229/01-05 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії" встановлені тарифи на теплову енергію 3827,65грн/ Гкал (зПДВ) та 3189,71 грн./Гкал (без ПДВ). Під час розрахунку тарифу врахована вартість вугілля із розрахунку 6700 грн за 1 тн.

Відповідно до вимог Закону України від 29.07.2022 № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", запроваджено мораторій на підвищення тарифів у сфері теплопостачання на час дії воєнного стану. У зв`язку з цим, протягом опалювального сезону 2022-2024 років КП "ВІДНОВА" застосовує тариф на послуги з теплопостачання, встановлений рішенням виконавчого комітету Олександрівської селищної ради від 13.10.2021 р № 129/01-05 "Про встановлення тарифів на послугу з теплопостачання, які надаються комунальним підприємством "ВІДНОВА": за 1 Гкал 1930,10 грн. ( з ПДВ) та 1608,42 грн (без ПДВ) для всіх споживачів послуги, із розрахунку вартості вугілля 2916,67 грн (без ПДВ) за 1 тн (довідка від 24.03.2023 №41), у той час, як вартість вугілля за Договором склала 3500 грн (без ПДВ) за 1 тн, тобто майже на 600 грн більше, ніж закладено у тариф.

Згідно з Законом України від 03.11.2016 № 1730-VIII "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водопостачання", Постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021 № 932 "Про затвердження Типового положення про територіальну комісію з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах", КП "ВІДНОВА" подавало до Територіальної комісії для узгодження заборгованості з різниці в тарифах Донецької облдержадміністрації, Донецької обласної військової цивільної адміністрації заявки (листи від 08.03.23 №33, від 08.12.22 №261, від 28.10.21 №201, від 05.05.2023 № 60, від 31.07.2023 № 112, від 01.11.2023 № 203) для узгодження розрахунків обсягів з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, яка виникла, на загальну суму 14 096 041,83 грн. Станом на 20.03.2023 у рахунок компенсації різниці в тарифах надійшло 0 грн.

Як зазначив відповідач, збиток від реалізації теплової енергії за 2022 рік склав 3014364,59 грн, а за 9 місяців (січень - вересень 2023 року) 2023 року - 3885666,50 грн.

Державним виконавцем Олександрівського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження №73640551 від 20.12.2024 про стягнення заборгованості за наказом суду від 24.10.2023 №905/68/23.

На виконання рішення суду відповідачем сплачено заборгованість у розмірі 1250000 грн, що підтверджуються платіжними інструкціями які додані до заяви.

Вказані обставини свідчать про істотне ускладнення виконання рішення суду в повному обсязі.

Відповідач зазначає про неможливість погашення наявної заборгованості відповідача перед позивачем одним разовим платежем.

Боржник не ухиляється від виконання рішення суду, частково сплатив заборгованість.

До суду надійшов відзив на заяву про розстрочку виконання судового рішення, в якому представник позивача не заперечує щодо її задоволення, просить суд задовольнити заяву та розстрочити виконання рішення суду від 13.06.2023 у справі № 905/68/23 рівними частинами протягом шести місяців по 231166,13 грн щомісячно.

Суд, розглянувши заяву про відстрочення виконання рішення суду строком на 6 місяців, дослідивши надані відповідачем до заяви документи, зазначає наступне.

Статтею 1291 Конституції України встановлено, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч.1 ст.18 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно до ч.ч.1-4 ст.331 ГПК України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Отже, наведеною нормою чітко визначені підстави, з наявністю яких суд наділяється правом для відстрочення виконання рішення суду у справі, такими підставами є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Обов`язок доведення наявності обставин, на які сторона посилається як на підставу своїх вимог, покладається на таку сторону.

Наведене заявником обґрунтування в заяві та додані до неї докази свідчать про наявність обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення або можуть зробити його неможливим.

Зокрема, загальновідомим є факт, що на території Донецької області, внаслідок триваючої широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України, ведуться жорстокі бойові дії, що вочевидь зумовило переміщення осіб до більш безпечних місць проживання.

За даними Олександрівської селищної ради кількість населення зменшилась на 55%, відтак на 55% зменшилась і кількість споживачів послуг категорії "населення". Показник надходження плати за послуги теплозабезпечення склав 62%. Сума заборгованості за категорією споживачів "населення" станом на 01.01.2024 склала 2665530 грн.

Судом враховано, що відповідач є комунальним підприємством, здійснює свою господарську діяльність в межах с. Олександрівка Краматорського району Донецької області. Основним видом діяльності відповідача є надання комунальних послуг переважно населенню.

Враховуючи викладене вище, приймаючи до що відповідачем виконано рішення суду у справі на більш ніж 47%, враховуючи складну економічну ситуацію, яка склалась внаслідок воєнного стану по всій території України, суд вважає за можливе розстрочити залишок невиконаної частини рішення суду рівними частинами строком на шість місяців.

Крім того, сторонами, на стадії виконання рішення суду, погоджений такий саме графік погашення залишку заборгованості, який просить затвердити Комунальне підприємство "Віднова" Олександрівської селищної ради Донецької області.

Керуючись ст.ст. 234, 331 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Заяву Комунального підприємства "Віднова" Олександрівської селищної ради Донецької області про розстрочку виконання судового рішення від 13.06.2023 задовольнити.

Розстрочити залишок невиконаної частини рішення суду у справі №905/68/23, шляхом сплати Комунальним підприємством "Віднова" Олександрівської селищної ради (84000, Донецька область, Краматорський район, смт.Олександрівка, вул.Самарська, б.28, ідентифікаційний код юридичної особи - 42494774) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія "Збагачувач" (01133, м.Київ, вул.Михайла Задніпровського, б.13, ідентифікаційний код юридичної особи - 39784028):

до 28.01.2024 - 231166 (двісті тридцять одна тисяча сто шістдесят шість) грн 13 коп.;

до 28.02.2024 - 231166 (двісті тридцять одна тисяча сто шістдесят шість) грн 13 коп.;

до 28.03.2024 - 231166 (двісті тридцять одна тисяча сто шістдесят шість) грн 13 коп.;

до 28.04.2024 - 231166 (двісті тридцять одна тисяча сто шістдесят шість) грн 13 коп.;

до 28.05.2024 - 231166 (двісті тридцять одна тисяча сто шістдесят шість) грн 13 коп;

до 13.06.2024 - 231166 (двісті тридцять одна тисяча сто шістдесят шість) грн 13 коп.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом десяти днів до Східного апеляційного господарського суду.

Суддя О.В. Говорун