Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.19
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 жовтня 2010 року Справа № 2а-7229/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді : Чиркіна С.М.
при секретарі: Лисенко Є.М.
за участю :
прокурора-заявника: Прибіги І.О.(посвідчення №984, видане 13.05.2010)
представника позивача: Селезньової О.О.(довіреність № 174 від 19.04.2010)
представника відповідача: Ушакової О.М.(довіреність №1-3/3д-4 від 10.12.2009)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора м.Ровенки Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держнагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта №81 «Київська» про стягнення штрафу у сумі 1700,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
21 вересня 2010 року Прокурор м.Ровеньки Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держнагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (далі-позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта №81 «Київська» ( далі відповідач) про стягнення штрафу у сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що 03 березня 2010 року відповідачу було видано припис №02/26-0538, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення виявлених порушень законодавства у галузі електроенергетики. 28 липня 2010 у присутності відповідача було проведено перевірку виконання вимог указаного припису. Актом перевірки ( протоколом) від 28 липня 2010 №02/26-0130 встановлено невиконання відповідачем виданого 03 березня 2010 припису. На підставі зазначеного акту перевірки постановою від 30 липня 2010 №02/26-0130 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач, згідно з повідомленням про вручення, отримав 05.08.2010. До тепер штраф відповідачем не сплачено.
У звязку з чим прокурор просить стягнути з відповідача штраф у сумі 1700,00 грн.
У судовому засіданні прокурор-заявник підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладено у позовній заяві.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив стягнути з відповідача штраф у сумі 1700,00 грн.
Представник відповідача позовні вимоги визнав.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд переходить до наступного.
Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах .
ДП «НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.
Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.
Відповідач - Державне підприємство «Ровенькиантрацит», і.к.32320704 , зареєстроване виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради 17.04.2003, номер запису 1389120 0000 000007 ( а.с.24).
Відокремлений підрозділ «Шахта №81 «Київська» Державного підприємства «Ровенькиантрацит», і.к.26263079, без права юридичної особи.( а.с.25).
Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно п. 4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.
Судом установлено, що Краснолучським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Луганській області 03.03.2010 відповідачу було видано припис №02/26-0538, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення виявлених порушень в галузі електроенергетики та про виконання припису в цілому повідомити -06.06.2010 (а.с.21-22).
28.07.2010 у присутності відповідача було проведено перевірку виконання припису від 03.03.2010 №02/26-0538 про усунення порушень законодавства про електроенергетику,
про що було складено акт № 02/26-0130 (а.с. 20). Вказаним актом встановлено невиконання відповідачем 13 пунктів вищезазначеного припису.
На підставі акту перевірки № 02/26-0130 начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. прийнято постанову від 30.07.2010 № 02/26-0130 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику» на суму 1700 грн. у звязку з невиконанням пунктів припису від 03.03.2010 №02/26-0538 (а.с.19). Відповідач отримав постанову 05.08.2010, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 23), до цього часу штраф не сплатив.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Дії представника відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає , що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі у сумі 1700,00 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Прокурора м.Ровенки Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держнагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта №81 «Київська» про стягнення штрафу у сумі 1700,00 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта №81 «Київська» ( 94700, Луганська обл., м.Ровеньки, вул.Комуністична,6, код ЄДРПОУ 32320704) до Державного бюджету України (п/р № 31117106700059, одержувач Держбюджет м.Ровенки, банк одержувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24046930, код бюджетної класифікації -2181100) штраф у сумі 1700,00 ( одна тисяча сімсот гривень) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.М. Чиркін