Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2023 року Справа № 160/18836/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхно І. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
27.07.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, поданий представником позивачаадвокатом Адигезаловим Мехманом Адалетом огли, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.01.2016 розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023 № 33/24/С-10290, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області»;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, які виявились в не нарахуванні та не виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 згіднопостанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»у сумі 2000 грн;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.12.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023№ 33/24/С-10290, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області», з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 з 26.01.2023 щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»у сумі 2000 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2023 адміністративний позов було залишено без руху та запропоновано позивачу протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду: - уточненого адміністративного позову, який містить реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України представника позивача, а також його копії для направлення відповідачу у справі; - доказів, що підтверджують обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; - документу, що підтверджує сплату судового збору у розмірі та порядку, встановлених чинним законодавством України. - заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску в частині позовних вимог, що перевищують встановлений ч.2 ст.122 КАС України шестимісячний строк звернення до дня подання позовної заяви до адміністративного суду.
Копію зазначеної ухвали, враховуючи припинення фінансування суду за кошторисними призначеннями для придбання поштових марок через військове вторгнення російської федерації на територію України та введенням на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №64/202 воєнного стану, 31.08.2023 направлено позивачу засобами телекомунікаційного зв`язку на електронну адресу, зазначену в позовній заяві. Тобто, строк для усунення недоліків з урахуванням ч.6 ст.120 КАС України до 31.08.2023.
06.09.2023 від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано заяву про поновлення строку звернення до суду, квитанцію про сплату судового збору від 04.09.2023 №8034-0846-3855-6247 на суму 2147,20 грн та уточнену позовну заяву, у якій позовні вимоги викладено наступним чином:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.12.2019 відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023 № 33/24/С-10290, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області»;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, які виявились в не нарахуванні та не виплати з 26.01.2023 доплати до пенсії ОСОБА_1 згіднопостанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»у сумі 2000 грн.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.12.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023№ 33/24/С-10290, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області», з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 з 26.01.2023 щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»у сумі 2000 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем протиправно зменшено відсотковий розмір від грошового забезпечення до 70%, оскільки позивач зберігає право на відсотковий розмір пенсії, який було визначено при призначенні пенсії, і таке право не може бути звужено; протиправно відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023, оскільки позивач у разі збільшення складових грошового забезпечення має право на перерахунок пенсії відповідно до закону; протиправно не виплачувалась доплата до пенсії у розмірі 2000 грн, встановлена постановою Кабінету Міністрів України № 713, оскільки пенсія позивача після 01.03.2018 не переглядалася і не перераховувалася.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 поновлено позивачеві пропущений строк звернення до суду з позовною заявою до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій щодо зменшення з 01.12.2019 відсоткового значення розміру пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення та зобов`язання здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум; прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено строк для надання відзиву, витребувано докази.
Копію зазначеної ухвали 02.10.2023 направлено позивачу засобами телекомунікаційного зв`язку на електронну адресу, зазначену в позовній заяві. За даними КП «ДСС» копію ухвали про відкриття провадження та копію уточненого адміністративного позову за допомогою підсистеми «Електронний суд» надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в його електронний кабінет 27.09.2023 та 03.10.2023 відповідно, що підтверджується матеріалами справи. Тобто, строк на подання відзиву з урахування положень ч.6 ст.120 КАС України до 16.10.2023.
13.10.2023 через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, у якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні з огляду на те, що на виконання Постанови № 103 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 за чинною на цю дату редакцію Закону № 2262, а саме за умовами статті 13, якими розмір призначених пенсії за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення зі служби. На підставі наданої ліквідаційною комісією довідки про розмір грошового забезпечення 9672,42 грн здійснено перерахунок пенсії, основний розмір пенсії 70% складає 6770,83 грн. Відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого Постановою № 103, у разі коли внаслідок перерахунку пенсій розміри пенсій є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, на підставі чого до пенсії нарахована доплата у розмірі 1475,59 грн. Після скасування положень Постанови № 103 та на час розгляду справи Урядом не приймалось рішень про зміну складових грошового забезпечення, його розмір не збільшено.
За правилами ст.263 КАС України розгляд адміністративної справи мав відбутись до 18.10.2023, проте головуючий суддя Юхно І.В. у період з 16.10.2023 по 20.10.2023 перебувала у відпустці, суд на підстави положень ч.6 ст.120 КАС України розглядає справу по суті в перший робочий день з урахуванням вихідних днів 23.10.2023.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримає пенсію за 39 років вислуги відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII.
Пенсія позивачеві призначена на підставі подання про призначення пенсії від 01.06.2010 № 83/32126, згідно із яким вислуга років станом на 06.05.2010 для призначення пенсії складає у пільговому обчисленні 39 років 9 місяців 28 днів.
Згідно з протоколом за пенсійною справою 0403006007 (МВС) від 07.05.2010 грошове забезпечення для обчислення пенсії 8865,19 грн, основний розмір пенсії 90% грошовогозабезпечення (вислуга років 39) у розмірі 7978,67 грн, пенсія призначена згідно з Законом України № 2262-ХІІ, загальний розмір пенсії щомісячно з 07.05.2010 довічно 7978,67 грн.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років, дата розрахунку 01.01.2016, сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 9672,61 грн, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 39) у розмірі 6770,83 грн, доплата до попереднього розміру пенсії (пост. КМУ 103 від 21.02.2018) 1475,59 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 8246,42 грн.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років, дата розрахунку 01.07.2021, сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 9672,61 грн, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 39) у розмірі 6770,83 грн, з урахуванням доплати 7295,24 грн, щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (від ОСНП 6770,83 на 01.03.2018) 524,41 грн, доплата до попереднього розміру пенсії (пост. КМУ 103 від 21.02.2018) 1475,59 грн, підсумок пенсії (з надбавками) 8770,83 грн.
Листом від 15.06.2023 № 33/24-1944 Сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи«Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» на адвокатський запит від 09.05.2023 підготував на ім`я позивача довідку про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023 № 33/24/С-10290, відповідно до якої за листопад 2019 року згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського «Начальник відділу поліції / Відділу (відділення) поліції» становив:
-посадовий оклад 3600 грн;
-оклад за спеціальне звання, полковник поліції, 2400 грн;
-надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання), 50%, 3000 грн;
-надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне званням та надбавки за стаж служби), 79,84%, 7185,60 грн;
-надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу), 15%, 540 грн;
-премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення), 62,58%, 10466,88 грн;
-разом 27192,48 грн.
На запит від 29.06.2023 з питання пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Дніпропетровській області листом від 04.07.2023 № 0400-010202-8/97495 повідомило про таке:
-на виконання Постанови № 103 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262, а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70%відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби;
-на підставі довідки, яка надана ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу 3600 грн, окладу за спеціальним званням 2400 грн, 50% надбавки за стаж служби 3000 грн, 1,39% премії, всього грошове забезпечення 9672,42 грн. Основний розмір пенсії 70% складає 6770,83 грн;
-відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого Постановою № 103, у разі коли внаслідок перерахунку пенсій розміри пенсій є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. На підставі цього до пенсії нарахована доплата у розмірі 1475,59 грн, з урахуванням якої загальний розмір пенсії склад 8246,42 грн;
-таким чином, пенсія ОСОБА_2 була перерахована, але це не призвело до збільшення загального розміру пенсії;
-з огляду на викладене, доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 внаслідок перерахунку відповідно до Постанови № 103 не формувалась;
-враховуючи зазначені норми, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 15.06.2023 за № 33-24/С-10290, яка надана Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області», немає законних підстав.
Не погоджуючись з діями протиправними діями відповідача щодо зменшення з 01.12.2019 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, щодо відмови у проведенні з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023 № 33/24/С-10290, та стосовно ненарахування та невиплати з 26.01.2023 доплати до пенсії згідноз постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» у сумі 2000 грн, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Спірним питанням у цій справі є правомірність обмеження розміру пенсії позивача 70% від суми грошового забезпечення, а не 90%, що були визначені під час призначення позивачу пенсії.
Вирішуючи спір в цій частині, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
08.07.2011 прийнято Закон № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VI та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII не зазнала.
Статтею 63 Закону № 2262-XII, у редакції, чинній з 01.01.2017, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-XII у зв`язку із прийняттям Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, яка застосовується саме при призначенні пенсії.
Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Такий правовий висновок сформовано Верховним Судом у постановах від 14.03.2023 у справі 300/7785/21, від 14.11.2022 у справі № 380/22040/21, від 28.11.2022 у справі №340/5306/21, від 02.03.2023 справах № 300/5520/21 та № 300/5477/21.
Отже, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку, у зв`язку із чим суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо протиправності зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення та правильним способом захисту порушеного права відповідно до частини 2 статті 9 КАС України в межах заявлених позовних вимог є зобов`язання відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення.
Надаючи оцінку доводам сторін щодо перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпеченнявід 15.06.2023 № 33/24/С-10290, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області», суд виходить із наступного.
Законом № 2262-ХІІ визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Перерахунок раніше призначених пенсій визначений статтею 63 Закону № 2262-XII. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.
При цьому, обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону № 2262-XII, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру, як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону.
Абзац 3 статті 1-1 Закону України № 2262-XII містить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».Аналогічне висвітлено у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 (ЄДРСР 85678754).
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015, статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено частиною третьою щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також, Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII доповнено пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацом другим такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб».
Отже, з метою забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей законодавцем поширено на них пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом України «Про Національну поліцію» для поліцейських, членів їх сімей, а також запроваджено механізм перерахунку пенсій в залежності від грошового забезпечення поліцейських.
Зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до Додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
На державний орган, з якого особу було звільнено зі служби, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 (ЄДРСР 38963288) та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а (ЄДРСР 84855477).
11.11.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено «Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Порядок № 260).
Оскільки пункт 3 Постанови № 103, який стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано протиправним рішенням суду у справі № 826/12704/18, що набрало законної сили 19.11.2019 року, з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, визначених Постановою № 988 і Порядком № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Разом із цим, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд зазначає, що втрата чинності пунктом 3 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, внесених Постановою № 103 від 21.02.2018, має наслідком виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків суб`єктів правовідносин до яких застосовуються (застосовувалися) зазначені положення нормативно-правових актів, які визнані нечинними, а тому такі правовідносини безпосередньо пов`язуються з дією таких нормативно-правових актів. Отже, після відновлення попередньої редакції пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, фактично відбулась зміна по відношенню до позивача розміру грошового забезпечення (складових грошового забезпечення), які враховуються при видачі довідки для проведення перерахунку пенсії.
Оскільки попередній перерахунок пенсії заявника було проведено з урахуванням запроваджених Постановою № 103 обмежень, втрата чинності нормативно-правового акту у відповідній частині зумовлює припинення існування перепон (перешкод) у перерахунку пенсії за усіма складовими грошового забезпечення, які фактично отримує діючий на відповідній посаді поліцейський.
Відтак, саме з 19.11.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно із Постановою № 988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлена Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» довідка 15.06.2023 № 33/24/С-10290, що складена з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі від 14.05.2019 року №826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019) та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19.
Таким чином, відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023 № 33/24/С-10290, мав обов`язок здійснення перерахунку пенсії позивачеві, однак протиправно відмовив у здійсненні такого перерахунку, у зв`язку із чим заявлені позовні вимоги у розглянутій частині підлягають задоволенню.
Вирішуючи спір в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо не нарахування та не виплати доплати до пенсії позивача згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»у сумі 2000 грн та зобов`язання відповідача перерахунок, нарахування та виплату з 26.01.2023 такої щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, суд зазначає наступне.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-XII до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Суд звертає увагу на те, що підстави перерахунку пенсій визначені Законом № 2262-XII.
З матеріалів справи вбачається, що при перерахунку пенсії з 01.01.2016 вчиненого у березні 2018 року та у розрахунку пенсії з 01.07.2021 розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії складав 9672,61 грн, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 39) складав 6770,83 грн. Таким чином, після 01.03.2018 пенсія позивачу не переглядалася (не перераховувалася).
Перерахунок пенсії, право на яке позивач набув з отриманням та наданням відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023 № 33/24/С-10290, зумовлений не підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій осіб на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, а є наслідком визнання судом протиправними та не чинними окремих положень Постанови № 103, у зв`язку із дією яких додаткові види грошового забезпечення не були враховані при перерахунку пенсії позивача раніше. Відтак, набуття права на перерахунок пенсії за цих обставин є наслідком втрати чинності положень Постанови № 103, та усунення в судовому порядку порушеного права позивача на належний розмір пенсії.
Отже, позивач має право на доплату у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713.
Аналогічна правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а.
Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Суд також враховує, що відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
Крім того, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
Згідно з Рішенням ЄСПЛ по справі «Рисовський проти України» (Rysovskyy v. Ukraine) від 20.10.2011 року (заява № 29979/04), принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважує на його ефективність з точки зору статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» та враховує положення «Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень», прийняті Комітетом Міністрів 11.03.1980, а саме суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Фактично, необхідною передумовою застосування частини 2 статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.
Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Приписами статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-IV передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
В силу приписів ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Отже, поновленню піддягають порушені права позивача в межах заявлених ним позовних вимог.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, скоригувавши їх відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, а саме:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.12.2019 відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023 № 33/24/С-10290, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023№ 33/24/С-10290, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області», з урахуванням раніше виплачених сум.
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 26.01.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 26.01.2023 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина 1 статті 139 КАС України).
Таким чином, судовий збір у розмірі 3220,80 грн., сплачений позивачем при поданні адміністративного позову до суду відповідно до квитанцій від 26.07.2023 №32528798800007403411 та від 04.09.2023 8034-0846-3855-6247, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 73-77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код 21910427)про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.12.2019 відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023 № 33/24/С-10290, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2023№ 33/24/С-10290, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області», з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 26.01.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 26.01.2023 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 3220,80 грн (три тисячі двісті двадцять гривень 80 копійок).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На підставі положень статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Юхно