Рішення № 116644239, 29.01.2024, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2024
Номер справи
640/5099/22
Номер документу
116644239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2024 року № 640/5099/22

Київський окружний адміністративний суд в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом:

- визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу щорічної допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів;

- зобов`язати Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) нарахувати та виплатити позивачу щорічну допомогу до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.02.2022 відкрито провадження у адміністративній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX Окружним адміністративним судом міста Києва справу №640/5099/21 скеровано за належністю до Київського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №640/5099/21 передано для розгляду судді Донцю В.А., відрядженого до Київського окружного адміністративного суду на підставі рішення Вищої ради правосуддя від 28.09.2023 №938/0/15-23.

Ухвалами Київського окружного адміністративного суду:

від 11.12.2023 прийнято до провадження справу №640/5099/22, постановлено здійснити судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);

від 11.12.2023 залучено до участі у справі Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в якості співвідповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому як особі з інвалідністю II групи всупереч рішенню Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 протиправно виплачено одноразову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі меншому восьми мінімальних пенсій за віком, який установлений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що до Департаменту не відноситься безпосередньо нарахування і виплата компенсацій і допомог, зокрема разової грошової допомоги до 5 травня. Вказано, що такими повноваженнями наділений Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат правом подання відзиву на позовну заяву не скористався. Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Позивачем 18.01.2024 направлено до суду заяву про збільшення позовних вимог:

- визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, за 2021 рік, за 2022 рік, як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів;

- зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) нарахувати та виплатити позивачу щорічну допомогу до 5 травня до 5 травня за 2020 рік, за 2021 рік, за 2022 рік, як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.

Відповідно до частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Згідно з частиною восьмою статті 47 КАС України У разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та копій доданих до неї документів іншим учасникам справи. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі.

Оскільки позивачем до поданої заяви не надано доказів направлення копії заяви про збільшення позовних вимог та доданих до неї документів відповідачам, суд не вбачає підстав для прийняття вказаної заяви до розгляду та повертає її без розгляду.

Дослідивши письмові докази, судом встановлено.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 03.12.2009.

За твердженням позивача, йому здійснено виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, передбачену Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 3906,00 грн.

У відповідь на звернення позивача, листом Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.02.2022 №051-К-1040-002-1 позивачу повідомлено, що на виконання Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" та згідно зі списком Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві разова грошова допомога до 5 травня в 2021 році нарахована та виплачена в розмірі 3906,00 грн., що відповідає встановленому законодавством розміру та передбаченим відповідним бюджетом асигнуванням, тому відсутні підстави для перерахунку та проведення доплати до виплаченого розміру разової грошової допомоги.

Вважаючи протиправною виплату разової грошової допомоги в меншому розмірі, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (у редакції Закону України від 28.12.2007 №107-VI) щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Рішенням Конституційного Суду України (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22.05.2008 №10-рп/2008 визнано неконституційними положення пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 №107-VI (зокрема підпункт "б" підпункту 2), яким статтю 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено в зазначеній редакції.

Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з попередньою редакцією частини п`ятої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи десять мінімальних пенсій за віком; II групи вісім мінімальних пенсій за віком; III групи сім мінімальних пенсій за віком.

На думку суду, враховуючи наведені рішення Конституційного Суду України, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня для інваліда війни ІІ групи становив вісім мінімальних пенсій за віком.

Подібне застосування Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 до правовідносин з виплати разової щорічної грошової допомоги до 5 травня в 2020 році в розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", висловлено Верховним Судом в постанові від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20.

Як уже вказувалось, відповідачем нарахування та виплату разової грошової допомоги здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 (набрала чинності 09.04.2021), якою затверджено "Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань" (Порядок), яким визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною" для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (бюджетні кошти).

Згідно з додатком до Порядку "Розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" розмір виплати разової грошової допомоги інвалідам війни ІІ групи у розмірі 3906 гривень.

Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України в разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 суперечить частині п`ятій статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008, яким визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 №107-VI та Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020, яким визнано неконституційними положення Бюджетного кодексу України, в частині надання Уряду України повноважень визначати розмір щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, застосуванню до спірних відносин підлягають положення частини п`ятої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до якої розмір допомоги визначається виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком та групи інвалідності.

З огляду на наведене правове регулювання, станом на час нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в 2021 році як інваліду ІІ групи внаслідок війни врегульовувався частиною п`ятою статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та становив вісім мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-IX установлювалось з 01.01.2021 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність 1769,00 грн.

Отже, разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік для позивача як інваліда ІІ групи становила 14152,00 грн. Тому з урахуванням виплаченої суми 3906,00 грн. позивачу недоплачено 10246,00 грн.

З огляду на викладене, з урахуванням висновків висловлених Верховним Судом в постанові від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в нарахуванні та виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Стосовно позовних вимог, звернутих до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), суд зауважує, що такі не підлягають задоволенню, оскільки до повноважень Департаменту не відноситься безпосередньо нарахування і виплата компенсацій і допомог, зокрема разової грошової допомоги до 5 травня. Такими повноваженнями наділено саме Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статі 5 Закону України "Про судовий збір" судові витрати присудженню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо відмови в нарахуванні та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (ідентифікаційний код 22886300, місцезнаходження: 03165 місто Київ, проспект Любомира Гузара, будинок 7).

Відповідач: Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (ідентифікаційний код 37441694, місцезнаходження: 03165, місто Київ, проспект Любомира Гузара, будинок 7)

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Донець В.А.