Єдиний державний реєстр судових рішень
У Х В А Л А
30 січня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/184/13-г (927/1625/23)
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» про поновлення процесуального строку на подання відзиву на позовну заяву по справі за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» (Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: арбітражний керуючий Лященко Павло Володимирович) про стягнення 9 732 354 грн 87 коп., поданої в межах справи за заявоюКРЕДИТОРА: фізичної особи - підприємця Коленченка Олександра Олександровича АДРЕСА_1 БОРЖНИК: Товариство з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» 16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Глібова, 1про порушення справи про банкрутство
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2013 порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі».
Постановою Господарського суду Чернігівської області від 12.07.2021 боржника визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру, виконуючим обов`язки ліквідатора банкрута призначено арбітражного керуючого Лященка П.В.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 04.11.2021 постанову Господарського суду Чернігівської області від 12.07.2021 скасовано, справу передано для продовження розгляду до місцевого господарського суду.
На підставі розпорядження від 04.05.2022 № 02-01/76/22 керівника апарату Господарського суду Чернігівської області «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 927/184/13-г» був призначений повторний автоматичний розподіл справи № 927/184/13-г, внаслідок якого для її розгляду визначено суддю А.С.Сидоренка.
30.11.2023, в межах даної справи про банкрутство, до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява від 29.11.2023 № 6295/5/25-01-13-04-04 Головного управління ДПС у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» про стягнення 9 732 354,87 грн (присвоєно єдиний унікальний номер 927/184/13-г (927/1625/23).
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 05.12.2023 постановлено:
прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 927/184/13-г (927/1625/23);
розгляд позовної заяви здійснювати в межах справи № 927/184/13-г про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;
залучити арбітражного керуючого Лященка Павла Володимировича до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача;
встановити процесуальний строк для подання відповідачем (Товариством з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі») відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.
Згідно п. 1, 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, цей Кодекс введений в дію з 21.10.2019. З дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Статтею 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні визначені ст. 251 Господарського процесуального кодексу України, частиною 1 якої передбачено, що відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвала суду від 05.12.2023 була направлена відповідачу до його електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» та згідно довідки про доставку електронного листа, роздрукованої з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду», доставлена до електронного кабінету 05.12.2023 22:01.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Враховуючи вищенаведені положення ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 05.12.2023 є такою, що отримана відповідачем 06.12.2023; як наслідок - останнім днем встановленого судом процесуального строку на подання відзиву на позову заяву є 21.12.2023.
У встановлений судом процесуальний строк відповідачем заява по суті справи до Господарського суду Чернігівської області подана не була.
Натомість 25.01.2024 на електронну пошту Господарського суду Чернігівської області надійшла заява від 24.01.2024 про поновлення процесуального строку, якою відповідач просить поновити встановлений судом процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву.
В обгрунтування даної заяви відповідач зазначає, що вказана вище ухвала суду від 05.12.2023 не була направлена судом на офіційну електронну адресу товариства та не направлялась в паперовій формі засобами поштового зв`язку, через електронний кабінет процесуальний документ в межах встановленого строку для подання відзиву на позовну заяву не відображалась; про існування відповідного судового рішення відповідачу стало відомо 23.01.2024 під час спілкування з повноважною особою податкового органу.
При цьому, відповідач вказує, що має заперечення щодо суми заявленого до стягнення боргу, а, отже, і до нарахованих штрафних (фінансових) санкцій; наслідоком такої ситуації є позбавлення товариства можливості скористатись своїм процесуальним правом на подання заяви по суті справи з метою повного та всебічного з`ясування всіх обставин справи.
За змістом ст. 118, 119 Господарського процесуального кодексу України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку, встановленого законом, розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, без повідомлення учасників справи. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк. Пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов`язку вчинити відповідну процесуальну дію.
Оскільки одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку відповідачем не була вчинена відповідна процесуальна дія (не поданий відзиву на позовну заяву), стосовно якої пропущено строк, питання його поновлення судом не розглядається.
Щодо зауважень товариства на неправлення судом ухвали від 05.12.2023 на офіційну електронну адресу відповідача та в паперовій формі засобами поштового зв`язку суд зазначає наступне:
за змістом ст. 6 Господарського процесуального кодексу України, суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Як вже було вказано вище, з огляду на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» має зареєстрований Електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд», ухвала суду від 05.12.2023 була направлена до електронного кабінету відповідача в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» та згідно довідки про доставку електронного листа, роздрукованої з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду», доставлена до електронного кабінету 05.12.2023 22:01.
Наведене вище свідчить про те, що дії суду щодо направлення учасникам справи, зокрема відповідачу відповідного процесуального документу узгоджуються з приписами Господарського процесуального кодексу України, які регулюють відповідне питання.
Окремо суд звертає увагу відповідача на наступне:
як вже було вказано вище, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 05.12.2023, серед іншого, постановлено розгляд позовної заяви здійснювати в межах справи № 927/184/13-г про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
За змістом ч. 1 ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, крім випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.
Частиною 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Отже, враховуючи наведені вище приписи діючого законодавства України, останнім днем розгляду даної позовної заяви є 05.02.2024 (з урахуванням правил обчислення процесуальних строків).
При цьому, одним з основних засад (принципів) господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом (ст. 2 Господарського процесуального кодексу України).
Керуючись ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 118, 119, 233, 234, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Заяву від 24.01.2024 Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» про поновлення процесуального строку на подання відзиву на позовну заяву залишити без розгляду.
Копії цієї ухвали надіслати Головному управлінню ДПС у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, 11 (ch.official@tax.gov.ua)), Товариству з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» (16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Глібова, 1 (ІНФОРМАЦІЯ_2)) та арбітражному керуючому Лященку П.В. (АДРЕСА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1 )).
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Дата набрання ухвалою законної сили - 30.01.2024.
Суддя А.С.Сидоренко
Судове рішення № 116638998, Господарський суд Чернігівської області було прийнято 30.01.2024. Форма судочинства - Господарське, форма рішення - Ухвала суду. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити необхідні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 927/184/13-г. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: