Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2010 р. Справа № 2-а-43206/09/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ємельянової В.І.
Суддів: Шевцової Н.В. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Карнаух А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Богодухівське бюро технічної інвентаризації" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.01.2010р. по справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма "Сінтал-Д" <Список ><Текст >
до Комунального підприємства "Богодухівське бюро технічної інвентаризації" <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про зобов"язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому після зміни позовних вимог просив суд зобовязати КП "Богодухівське БТІ":
- зареєструвати право власності НВФ «СІНТАЛД»-ТОВ на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №27 загальною довжиною 744,0 м, корисною довжиною 693,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що примикає до стрілочної ділянки № 28-32 стрілкою №30, та розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а;
- зареєструвати право власності НВФ «СІНТАЛД»-ТОВ на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №28 загальною довжиною 155,0 м, корисною довжиною 119,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що примикає стрілкою № 34 до підїзної залізничної колії №27, та розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а;
- провести технічну інвентаризацію підїзної залізничної колії №27 загальною довжиною 744,0 м, корисною довжиною 693,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що примикає до стрілочної ділянки №28-32 стрілкою №30, та розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а;
- провести технічну інвентаризацію підїзної залізничної колії №28 загальною довжиною 155,0 м, корисною довжиною 119,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що примикає стрілкою № 34 до підїзної залізничної колії №27, та розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а;
- видати свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №27 загальною довжиною 744,0 м, корисною довжиною 693,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що примикає до стрілочної ділянки № 28-32 стрілкою №30, та розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а;
- видати свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №28 загальною довжиною 155,0 м, корисною довжиною 119,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що примикає стрілкою № 34 до підїзної залізничної колії №27, та розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а;
- видати витяг про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №27 загальною довжиною 744,0 м, корисною довжиною 693,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що примикає до стрілочної ділянки № 28-32 стрілкою №30, та розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а;
- видати витяг про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №28 загальною довжиною 155,0 м, корисною довжиною 119,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що примикає стрілкою № 34 до підїзної залізничної колії №27, та розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на договір купівлі-продажу, укладений із Відкритим акціонерним товариством «Пархомівський цукровий завод» 02.03.2004р., відповідно до якого позивач придбав майнові активи, зокрема, підїзні залізничні колії № 27 та № 28 по станції Губарівка Південної залізниці. Проте, відповідачем було неправомірно відмовлено у проведенні дій, повязаних із реєстрацію права власності позивача. Позивач вважає, що відповідачем було порушено його права, дії відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідач проти позову заперечував, вказавши, що на теперішній час відсутні будь-які нормативні документи, які б регламентували порядок проведення технічної інвентаризації залізничних колій. Також відповідачем зазначено, що згідно Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого Наказом Держстандарту від 17.08.2000р., залічничні колії відносяться до інженерних споруд та з огляду на положення ст. 191 ЦК України та Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, не підлягають державній реєстрації окремо від цілісного майного комплексу.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 12 січня 2010 року позов задоволено у повному обсязі.
Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти ухвалу про закриття провадження у справі. В обгрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що він не є субєктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, отже цей позов не може розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Позивач надав заперечення на апеляційну скаргу, в яких стверджує, що постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального і процесуального права, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши постанову суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про необхідність виходу за межі апеляційної скарги відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України та скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 02березня2004року між Відкритим акціонерним товариством «Пархомівський цукровий завод» та позивачем був укладений договір купівлі-продажу майнових активів. Договір посвідчений приватним нотаріусом Краснокутського районного нотаріального округу Харківської області Піднебенною І.М. 02.03.2004р., реєстровий №404.
Відповідно до умов договору ВАТ «Пархомівський цукровий завод» продав, а позивач купив майнові активи, зокрема залізничний шлях (ст. Губарівка), який зазначений у Договорі як інші майнові активи 1 групи. У2005 році ВАТ «Сумський промпроект» на замовлення позивача був розроблений технічний паспорт на залізничні колії по станції Губарівка.
На звернення позивача до КП "Богодухівське БТІ" із заявою про реєстрацію права власності на зазначені залізничні колії, йому було відмовлено з огляду на те, що чинним законодавством не передбачено реєстрацію прав власності на інженерні споруди, до яких відносяться залізничні колії, як окремих нерухомих обєктів.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що залізний шлях є обєктом нерухомого майна відповідно до статті 181 Цивільного кодексу України, тому право власності на них підлягає обовязковій державній реєстрації згідно Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що вони не відповідають вимогам чинного законодавства, а також зроблені при неповному дослідженні обставин справи виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Порядок проведення державної реєстрації обєктів нерухомовго майна визначений у статті 17 цього Закону, зокрема, відповідно до частини 2 якої державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться за наявності кадастрового плану земельної ділянки та даних технічної інвентаризації інших об'єктів нерухомого майна, речові права стосовно яких підлягають державній реєстрації.
Отже, наявність даних технічної інвентаризації нерухомого майна є обовязковою умовою для прийняття державним реєстратором відповідної заяви.
При цьому, згідно пункту Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Накозом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5, реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.
Порядок проведення технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна визначений Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 р. № 127.
Аналізуючи наведені нормативно-правові акти, колегія суддів дійшла висновку, що чинним законодавством встановлено перелік вимог, виконання яких має передувати проведенню технічної інвентаризації обєкта нерухомого майна.
Проте, позивачем не надано суду жодних належних доказів того, що він навіть звертався до відповідача із заявою про проведення технічної інвентаризації. При цьому, колегія суддів не бере до уваги лист позивача № 204 від 09.06.2009р. (а.с. 55), в якому він просить відповідача підтвердити наявність залізничної колії на станції Губарівка, оскільки цей лист не можна вважати заявою про проведення інвентаризації.
Крім того, згідно пункту 1.7 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 р. № 127, для проведення інвентаризаційних робіт з юридичними особами укладаються договори.
При укладенні такого договору мають бути визначені умови його виконання, у тому числі й розміри та порядок оплати проведених робіт, оскільки пунктом 1.4 вказаної Інструкції встановлено, що інвентаризаційні роботи проводяться за рахунок замовників.
Колегія суддів звертає увагу на те, що в листі з проханням підтвердити наявність залізничної колії на станції Губарівка позивач вказує, що зазначена залізнична колія відноситься до майнового комплексу цукрового заводу, що знаходиться за адресою: с. Пархомівка, вул. Кооперативна, 14, Краснокутський район, Харківська область.
Проте, колегія суддів встановила, що це посилання позивача не відповідає дійсності, оскільки згідно Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно № 25911808 від 20.04.2010р., виданого Комунальним підприємством "Краснокутське БТІ", вказаний майновий комплекс не включає в себе будь-яких залізничних колій, отже позивачем було надано недостовірну інформацію.
Виходячи з викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що позов в частині зобовязання відповідача провести технічну інвентаризацію обєктів нерухомого майна не підлягає задоволенню.
Стосовно вимог позивача зареєструвати право власності на обєкти нерухомого майна, оформити свідоцтво про право власності та видати витяг з реєстру, колегія суддів вважає, що підстави для задоволення цих вимог також відсутні виходячи з наступного.
Порядок проведення державної реєстрації обєктів нерухомого майна визначений у статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень". Також цією статтею встановлено обовязкову наявність певних документів, складення яких повинно передувати зверненню із заявою про державну реєстрацію, зокрема наявність кадастрового плану земельної ділянки та даних технічної інвентаризації.
Детальний опис процедури проведення державної реєстрації із зазначенням необхідного пакету документів для відповідного звернення, а також умови її проведення закріплені у Тимчасовому положенні про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженому Накозом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5.
При цьому, здійснення державної реєстрації прав власності на нерухомість або ж прийняття рішення про відмову в такій реєстрації віднесено до виключної компетенції державного реєстратора частиною 2 статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".
Виходячи з викладених норм чинного законодавства колегія суддів дійшла висновку, що проведення державної реєстрації обєктів нерухомого майна, а також прийняття рішення про відмову у такій реєстрації є прерогативою місцевого органу державної реєстрації прав та суд при вирішенні спору не може перебирати на себе не властиві йому функції, зокрема, зобовязання відповідача провести технічну інвентаризацію, зареєструвати право власності тощо, оскільки прийняттю такого рішення має передувати вчинення відповідних дій, які суд також не має права вчиняти.
Такий висновок кореспондується з вимогами частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що у даному випадку суд може лише визнати дії відповідача неправомірними.
Проте, у даному випадку підстави для прийняття такого рішення також відсутні, оскільки, по-перше, позивач не виконав всі вимоги діючого законодавства, які мав виконати перед зверненням до державного реєстратора, по-друге, надав державному реєстратору недостовірну інформацію, отже колегія суддів вважає, що КП "Богодухівське БТІ" правомірно відмовило у проведенні державної реєстрації.
Виходячи з викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, а також при прийнятті постанови судом було порушено норми матеріального права.
Відповідно до пунктів 3, 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п.п. 3, 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства Богодухівське бюро технічної інвентаризації задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.01.2010р. скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма "Сінтал-Д" до Комунального підприємства Богодухівське бюро технічної інвентаризації про зобовязання:
- зареєструвати право власності НВФ «СІНТАЛД»-ТОВ на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №27 загальною довжиною 744,0 м, корисною довжиною 693,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а;
- зареєструвати право власності НВФ «СІНТАЛД»-ТОВ на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №28 загальною довжиною 155,0 м, корисною довжиною 119,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці, що розташована на земельній ділянці, яка знаходиться в с.Губарівка, Богодухівського району, Харківської області, вулиця Гутянська, № 107а;
- провести технічну інвентаризацію підїзної залізничної колії №27 загальною довжиною 744,0 м, корисною довжиною 693,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці;
- провести технічну інвентаризацію підїзної залізничної колії №28 загальною довжиною 155,0 м, корисною довжиною 119,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці;
- оформити свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №27 загальною довжиною 744,0 м, корисною довжиною 693,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці;
- оформити свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №28 загальною довжиною 155,0 м, корисною довжиною 119,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці;
- видати витяг про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №27 загальною довжиною 744,0 м, корисною довжиною 693,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці;
- видати витяг про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна: підїзну залізничну колію №28 загальною довжиною 155,0 м, корисною довжиною 119,0 м, по станції Губарівка Південної залізниці.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя(підпис)Ємельянова В.І.
Судді(підпис)
(підпис)Шевцова Н.В. Макаренко Я.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Ємельянова В.І. Повний текст постанови виготовлений 24.06.2010 р.