Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 січня 2024 року справа № 580/5778/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Мошнівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
06.07.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до виконавчого комітету Мошнівської сільської ради (далі відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, і покриття витрат на доставку;
стягнути з відповідача на користь позивача компенсації по догляду за хворою матір`ю в розмірі 52224,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації і отримує компенсацію за надання соціальних послуг на непрофесійній основі по догляду за матір`ю. Нарахування компенсації здійснено вказаним управлінням, а її виплату покладено на Мошнівську сільську раду, однак за період 01.01.2020 до 31.12.2022 виплата компенсації здійснювалась не в повному обсязі, у зв`язку з чим утворилась заборгованість в сумі 52224,00 грн., яку позивач просить стягнути на його користь
Ухвалою суду від 11.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) правилами спрощеного позовного провадження.
27.07.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому частково заперечує проти позовних вимог та визнає їх на суму 31954,00 грн. Стверджує, що виконавчий комітет Мошнівської сільської ради профінансував оплату компенсації позивачу з 01.01.2022 до 31.12.2022 на суму 27084,00 грн. Також, у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму та перерахунком відповідач має доплатити позивачу за 2022 рік 1632,00 грн. Сума боргу до виплати за 2021 рік становить 26268,00 грн. Одночасно, при розгляді питання виплати позивачу компенсації за період з 21.10.2020 до 19.11.2020 та нарахування компенсації з 01.01.2020 до 30.09.2020 у розмірі 2027,00 грн щомісячно, необхідно врахувати, що кошти в сумі 20270,00 грн. прямі боргові зобов`язання Управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації, оскільки Мошнівська ОТГ утворена та зареєстрована лише із 19.11.2020.
Ухвалами від 18.08.2023 суд витребував: у Виконавчого комітету Мошнівської сільської ради завірені належним чином копії документів, що стосуються нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсаційних виплат як особі, яка надає соціальні послуги з догляду за хворою матір`ю за 2020-2023 роки (бухгалтерські документи, платіжні інструкції, банківські виписки тощо); в Управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації належним чином завірені копії усіх рішень про призначення ОСОБА_1 компенсаційних виплат як особі, яка надає соціальні послуги з догляду за хворою матір`ю за 2020-2023 роки, - та зупинив провадження у справі до часу отримання витребовуваних документів.
Ухвалою від 05.01.2024 суд поновив провадження у справі.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
Рішенням Управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації від 26.11.2020 позивачу призначено компенсацію виплати, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 з 21.10.2020 до 20.10.2021.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09.05.2022 у справі №580/8003/21 з урахуванням ухвали про виправлення описки від 18.08.2022 зобов`язано Управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 компенсаційні виплати як особі, яка надає соціальні послуги з догляду за ОСОБА_2 на непрофесійній основі з 1 січня 2020 року по 30 вересня 2020 року.
Рішенням Управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації від 09.11.2021 позивачу призначено компенсацію виплати, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 на непрофесійній основі з 01.10.2021 до 30.09.2022 в розмірі 2189,00 грн.
Рішенням Управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації від 15.07.2022 позивачу призначено компенсацію виплати, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 на непрофесійній основі з 01.01.2021 до 31.12.2021 в розмірі 2189,00 грн.
Рішенням Управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації від 15.07.2022 позивачу призначено компенсацію виплати, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 на непрофесійній основі з 01.01.2022 до 31.12.2022 в розмірі 2393,00 грн.
Згідно з довідкою виконавчого комітету Мошнівської сільської ради від 26.05.2023 №3/11-14 позивач перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації як отримувач компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з 21.10.2021 до 20.10.2021, з 01.10.2021 до 31.12.2021, з 01.01.2022 до 30.09.2022, з 01.01.2022 до 31.12.2022.
У червні 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Листом від 12.05.2022 Мошнівська сільська рада повідомила позивача, що для виплати компенсації необхідно надіслати рішення Черкаського окружного адміністративного суду.
Таку відмову позивач вважає протиправною, а тому за захистом своїх прав, свобод та інтересів звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України Про соціальні послуги від 17 січня 2019 року № 2671-VIII (далі Закон № 2671-VIII).
Відповідно до пункту 17 статті 1 Закону № 2671-VIII соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім`ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України
Частинами 6 та 7 статті 13 вказаного Закону визначено, що фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.
Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.
Розмір компенсації за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на непрофесійній основі, незалежно від кількості осіб, за якими здійснюється догляд, розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, встановленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи - надавача соціальної послуги за попередніх шість місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги. Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи - надавача соціальної послуги обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім`ї на кількість членів сім`ї, які включаються до її складу. Методика обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 (далі Порядок) компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчим органом міської (міста обласного значення), районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади (далі - структурний підрозділ) за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
У разі відсутності в об`єднаній територіальній громаді структурного підрозділу призначення і виплата компенсації можуть здійснюватися структурним підрозділом згідно з договором про співробітництво територіальних громад відповідно до Закону України Про співробітництво територіальних громад.
Розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України Про соціальні послуги обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за попередні шість місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Фізична особа, яка надає соціальні послуги, отримує тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.
Відповідно до пунктів 10-12 Порядку компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.
Виплата компенсації припиняється у разі: зміни місця проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, чи фізичної особи, яка надає соціальні послуги та отримує компенсацію; смерті особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі; смерті фізичної особи, яка надавала соціальні послуги та отримувала компенсацію; перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, на повному державному утриманні або отримання соціальних послуг стаціонарного догляду, паліативного догляду в умовах стаціонару за плату.
Виплата компенсації тимчасово зупиняється у разі: перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 10 календарних днів; перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, на стаціонарному лікуванні протягом повного календарного місяця.
Порядок надання відомостей стосовно фізичних осіб, які надають соціальні послуги, які в період отримання компенсації перетинали державний кордон України або перебували за межами України, визначається законодавством.
Якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, перебувала поза межами України менше ніж 10 календарних днів, на стаціонарному або санаторно-курортному лікуванні менше ніж протягом одного календарного місяця, виплата компенсації тимчасово припиняється та відновлюється з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, заяви про продовження надання соціальних послуг з догляду без подання пакета документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку.
У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється догляд, фізична особа, яка надає соціальні послуги та отримує компенсацію, зобов`язана в десятиденний строк письмово повідомити про це структурним підрозділам, що здійснюють її виплату. Виплата компенсації припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.
Пунктом 15 Порядку визначено, що компенсація виплачується щомісяця за вибором фізичної особи, яка надає соціальні послуги та якій призначена компенсація, через АТ Укрпошта або через уповноважені банки, визначені в установленому законодавством порядку.
Виплата компенсації та покриття витрат на її доставку здійснюються відповідно до підпункту а пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Відповідно до підпункту а пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення притулки для дітей, центри соціально-психологічної реабілітації дітей та соціальні гуртожитки для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (якщо не менше 70 відсотків кількості дітей, які перебувають у цих закладах, припадає на територію відповідної територіальної громади), малі групові будинки; територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг); центри соціальної реабілітації дітей з інвалідністю; центри професійної реабілітації осіб з інвалідністю, дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім`ї; компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги;
Як установлено судом, позивачу призначено компенсацію виплати, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 за 2020-2022 роки. Розмір такої компенсації у 2020 році становив 2027,00 грн., у 2021 році 2189,00, у 2022 році 2393,00 грн.
Отже, за 2020-2022 роки позивачу мали бути виплачені кошти в сумі 79308,00 грн.
Суд встановив, що відповідно до наданих відповідачем списків нарахування компенсації особам, які надають соціальні послуги, та платіжних доручень про перерахунок коштів, у 2022 році позивачу виплачено 27084,00 грн.
Отже сума недоплаченої компенсації позивачу за 2020-2022 роки, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, складає 52224,00 грн.
Доводи відповідача, що позовні вимоги за період до з 01.01.2020 до 19.11.2020 заявлені до неналежного відповідача, оскільки Мошнівська ОТГ у складі 6 сільських рад утворена з 19.11.2020, суд вважає необґрунтованими.
Так, відповідно до п.2 рішення відповідача від 19.11.2020 № 1-13/VIІI «Про початок реорганізації Байбузівської, Яснозірської, Тубільцівської, Софіївської, Кумейківської сільських рад шляхом приєднання до Мошнівської сільської ради» Мошнівська сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Байбузівської, Яснозірської, Тубільцівської, Софіївської, Кумейківської сільських рад.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України від 05.02.2015 № 157-VIII «Про добровільне об`єднання територіальних громад» повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.
На підставі частини 3 ст.8 цього Закону об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою. У разі об`єднання всіх територіальних громад одного району в одну об`єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади, а пов`язані з таким майном права та обов`язки належать об`єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
Оскільки позивач проживає в с. Шелепухи, що було підпорядковане Софіївській сільській раді, з огляду на викладене, суд дійшов висновку, що її повноваження припинились, а повноваження щодо виплати компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги, у т.ч. виплати заборгованості, перейшли до відповідача.
Суд звертає увагу, що Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що посилання на відсутність коштів на проведення виплат порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі Кечко проти України від 08.11.2005).
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.
Суд врахував, що ухвалою від 11.07.2023 суд відстрочив ОСОБА_1 сплату судового збору до прийняття рішення за наслідками вирішення спору.
Так, пунктом 3 ч.2 ст.4 Закону №3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір справляється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року розміром 2684 грн.
Отже, ставкою судового збору за подання цього позову є 1073,60 грн.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки ставкою судового збору за подання цього позову є 1073,60 грн., зважаючи, що вказана сума підлягає поверненню позивачу за наслідками вирішення спору, однак не була сплачена під час подання позову, суд вирішив стягнути вказану суму судового збору з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету України на спеціальні рахунки Черкаського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Мошнівської сільської ради щодо виплати ОСОБА_1 компенсації, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 , в розмірі 52224,00 грн.
Стягнути з виконавчого комітету Мошнівської сільської ради (19615, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Мошни, вул. М. Преснякова, буд.13, код ЄДРПОУ 04408809) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) компенсацію як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 , в розмірі 52224,00 грн. (п`ятдесят дві тисячі двісті двадцять чотири гривні 00 коп.).
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Мошнівської сільської ради (19615, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Мошни, вул. М. Преснякова, буд.13, код ЄДРПОУ 04408809) до спеціального фонду Державного бюджету України на спеціальні рахунки Черкаського окружного адміністративного суду витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ