Єдиний державний реєстр судових рішень
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2024 року справа № 580/4893/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Звенигородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Звенигородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі Звенигородський РТЦСК та СП, відповідач), в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України в особі Звенигородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не розгляду у встановленому законом порядку заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_1 пасинка позивача ОСОБА_3 ;
- зобов`язати Міністерство оборони України в особі Звенигородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки розглянути письмову заяву позивача про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги встановлену Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, як вітчиму ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку з військовою агресією РФ.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що у зв`язку із загибеллю 22.03.2022 пасинка при обороні Києва позивач звернувся до Звенигородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця, однак Звенигородський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки заяву не розглянув. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та зазначає, що має право на отримання спірної грошової допомоги оскільки спільно проживав із загиблим, був пов`язаний спільним побутом та спільним бюджетом.
Ухвалою від 14.09.2023 суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.
Ухвалою від 23.10.2023 Черкаський окружний адміністративний суд залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 .
Відзив на позов від відповідача до суду не надходив.
Чергове підготовче засідання суд призначив на 09.11.2023.
09.11.2023 представник третьої особи ОСОБА_2 подав до суду пояснення, в якому просив залишити позов без задоволення, зазначивши, що матеріали позовної заяви не містять ані копії звернення позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги до ІНФОРМАЦІЯ_2 із вимогою, ані відмови останнього у прийнятті означеного звернення сторони позивача. Оскільки письмової заяви про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Звенигородському РТЦК та СП, у порядку, передбаченому п. 10 Порядку №975, не подавав, а відповідно Відповідач не відмовляв йому у прийнятті такої заяви, тому заявлені вимоги вважає необґрунтованими. Крім того, зазначив, що ОСОБА_1 визначає свій статус відносно ОСОБА_3 як вітчим. Проте апріорі він таким не є із дня розірвання шлюбу між ОСОБА_2 (третьою особою) і ОСОБА_1 (позивачем), що мало місце 21.01.2008 і підтверджується матеріалами позовної заяви. Адже статус вітчима, на відміну від батька, юридично припиняється внаслідок розірвання шлюбу між матір`ю дитини та її чоловіком, який не є біологічним батьком дитини, у зв`язку із чим зазначив, що позивач не є членом сім`ї ОСОБА_3
09.11.2023 учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, до суду не прибули. 09.11.2023 представник третьої особи подав до суду заяву про розгляд справи без їх участі. Позивач та відповідач про причини неявки суд не повідомили, у зв`язку із чим 09.11.2023 суд вирішив розгляд справи здійснити у порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів у відповідності до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає таке.
Із наявних у матеріалах справи доказів суд встановив, що у зв`язку із загибеллю 22.03.2022 пасинка позивача - військовослужбовця ОСОБА_3 при обороні Києва, позивач звернувся до Звенигородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із усним зверненням про прийняття рішення щодо призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця.
Листом від 06.04.2022 № 2/204 Звенигородський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача, що для формування пакету документів щодо призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця, позивачу необхідно надати рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджують факт перебування позивача на утриманні ОСОБА_3 .
Бездіяльність Міністерства оборони України в особі Звенигородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не розгляду у встановленому законом порядку заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця позивач вважає протиправною, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-XII.
Частиною першою статті 16 Закону № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога) - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з п. п. 1-3 ч. 2 ст. 16 Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
- загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби;
- смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби;
- загибелі (смерті) військовозобов`язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності врегульований Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі Порядок № 975).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається у разі:
1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби;
2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних із проходженням військової служби;
3) загибелі (смерті) військовозобов`язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до п. 10 Порядку № 975 члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
- заяву кожного повнолітнього члена сім`ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
- витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
- витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії:
- документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов`язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
- свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста;
- свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
- свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
- документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім`ї, з даними про прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
- свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
- документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
- рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста);
- рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім`ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);
- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Пунктом 13 Порядку № 975 визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання (абзац другий пункту 13 Порядку № 975).
Аналіз вказаних положень Порядку № 975 вказує на те що призначення та виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця здійснюється за відповідною заявою осіб, які мають на неї право, до якої додається перелік документів, вичерпний перелік який встановлений вищевказаним Порядком.
Суд зазначає, що у матеріалах справи відсутні жодні докази звернення позивача до Звенигородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця та відповідним переліком документів.
Суд врахував, що наданий до позову лист відповідача від 06.04.2022 № 2/204 наданий на усне звернення позивача щодо прийняття заяви про виплату ОГД та вже слугував підставою звернення позивача до суду у справі № 580/5193/22. Таким чином, вказаний лист відповідача не може слугувати доказом бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача про виплату спірної ОГД у межах цієї справи.
Позивач в обґрунтування бездіяльності відповідача вказує, що після прийняття рішення у справі № 580/5193/22, в січні 2023 року він повторно, вже письмово, звернувся до відповідача із вимогою прийняти заяву про виплату одноразової грошової допомоги та надав підтверджуючі докази щодо спільного проживання із загиблим ОСОБА_3 , однак дана заява близько шести місяців, лежить без розгляду.
Надавши оцінку вказаним посиланням суд зазначає, що у матеріалах справи відсутні жодні докази подання позивачем у січні 2023 року до Звенигородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та отримання ним заяви позивача про призначення та виплату спірної ОГД з відповідним переліком документів.
З урахуванням встановлених обставин суд за наслідками розгляду справи по суті не встановив ознак бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяви позивача про виплату ОГД, у зв`язку із чим позовні вимоги суд вважає необґрунтованими.
Суд також враховує інші аргументи сторін, зазначені у заявах по суті справи, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для прийняття рішення по суті спору.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких належить відмовити.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 );
2) відповідач Звенигородський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (20202, Черкаська область, м. Звенигородка, просп. Шевченка, 6, код ЄДРПОУ 09904476);
3) третя особа ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , 12.10.1970).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 26.01.2024.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК