Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/5960/21
24 січня 2024 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Дерех Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву державного виконавця про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Управління соціальної політики Тернопільської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, зобов`язано Управління соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Вказане рішення набрало законної сили 18.11.2023.
На адресу суду надійшла заява старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення способу і порядку виконання рішення в даній адміністративній справі. В даній заяві заявник просить встановити спосіб і порядок виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду №500/5960/21 від 06.12.2021, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом про зобов`язання Управління соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги шляхом стягнення з Управління соціальної політики Тернопільської міської ради перерахованої, але не виплаченої суми грошової допомоги у розмірі 10246,00 грн. Дану заяву мотивував тим, що Управління соціальної політики Тернопільської міської ради самостійно не є розпорядником коштів, неможливо виконати рішення суду до надання судом відповідного роз`яснення чи встановлення способу або порядку виконання рішення суду. Вважає, що єдиним можливим способом, який забезпечить виконання рішення є звернення державного виконавця із заявою про встановлення способу і порядку виконання рішення суду шляхом стягнення коштів, визначених резолютивною частиною виконавчого документа згідно ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень.
Ухвалою суду від 18.12.2023 заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень і Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення способу і порядку виконання рішення залишено без руху, надавши державному виконавцю строк для усунення вказаних недоліків шляхом сплати судового збору у розмірі 805,20 грн на належний рахунок та подання до суду належних доказів такої сплати або подання документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору згідно закону та відповідного клопотання.
Державним виконавцем усунені недоліки заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, яку ухвалою суду залишено без руху.
Відповідно до частини другої ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Оскільки розгляд адміністративної справи №500/5960/21 здійснювався в порядку письмового провадження, суд вважає за можливе розглянути заяву державного виконавця про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши подану заяву, зазначає наступне.
Відповідно до частин першої, третьої ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відтак, поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке стосується виконавчого провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій виконавцем відповідно до Закону України Про виконавче провадження. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон №1404-VIII) за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до пункту 33 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного і місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2021 №845, у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб`єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника. У разі встановлення боржнику відповідних бюджетних асигнувань після передачі до Казначейства документів та відомостей орган Казначейства здійснює заходи, спрямовані на безспірне списання коштів з рахунків боржника, визначені цим Порядком.
Норми цього пункту не застосовуються до безспірного списання з боржника за видатками, які фінансуються з місцевих бюджетів відповідно до Бюджетного кодексу України, та у разі, коли стягувачами є особи, визначені у частині другій статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Судом встановлено, що 28.01.2022 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Герелевич О.М. розглянута заява про примусове виконання виконавчого листа №500/5960/21, виданого 06.12.2021 про зобов`язання Управління соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Як слідує зі змісту листа Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 08.02.2022 за №321/13-01/4, на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду №500/5960/21 від 18.10.2021, Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, проведено перерахунок разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року з врахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 нараховано 10246,00 грн. Повідомлено, що Управління не може виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з врахуванням попередньо виплаченої допомоги, через поважні причини, які не залежать від Управління соціальноїполітики Тернопільської міської ради - у зв`язку з відсутністю бюджетних призначень на дані цілі. Зазначено, що у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 №902 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році», Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, проводить виплату разової грошової допомоги до 5 травня пільговикам, в межах наданих йому асигнувань, в порядку черговості.
Отже, суд вважає, що Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради не заперечується право позивача отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в сумі 10246,00 грн., однак повідомлено про те, що виплату разової грошової допомоги до 5 травня пільговикам буде здійснено в межах наданих йому асигнувань, в порядку черговості.
У той же час частиною 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно із п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженого 03.08.2011 № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.23 та ст.116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України, є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, у будь-якому випадку виконання рішень суду щодо виплат з державного бюджету виконується у порядку черговості, у тому числі відносно виконання рішень зобов`язального характеру щодо виплат з бюджету, які повинен здійснити боржник - Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради.
Отже, суд вважає що обраний державним виконавцем спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення з Управління соціальної політики Тернопільської міської ради перерахованої, але не виплаченої суми грошової допомоги у розмірі 10246,00 грн. не узгоджується зі змістом статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, призведе до порушення черговості проведення вказаних виплат та надасть штучну перевагу позивачу перед іншими стягувачами, що не відповідає справедливому та неупередженому розгляду справи (стадія виконання рішення суду є стадією процесу розгляду справи).
За таких умов суд дійшов висновку, що підстави для встановлення способу і порядку виконання судового рішення по справі №500/5960/21 в порядку ст.378 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 378 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення способу і порядку виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи та державному виконавцю.
Повний текст ухвали складено та підписано 24.01.2024.
Головуюча суддяДерех Н.В.