Рішення № 11651412, 04.10.2010, Гощанський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
04.10.2010
Номер справи
2-414
Номер документу
11651412
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія Справа № 2-414/2010

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

„04” жовтня 2010 року смт. Гоща

Гощанський районний суд в особі :

Судді Чорноус Л.І.

при секретарі: Суконнік С.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те , що він має статус громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії і інваліда 3 групи, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку і отримує пенсію в УПФУ в Гощанському районі Рівненської області по інвалідності з 23.05.2002 р. Однак розмір виплачуваної йому пенсії не відповідає розміру пенсії, встановленому Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. При встановленні нового розміру прожиткового мінімуму, відповідач повинен провести перерахунок призначеної йому пенсії і виплачувати щомісячно пенсію виходячи з шести мінімальних пенсій за віком, розмір якої дорівнює прожитковому мінімуму, а також додаткову пенсію. Однак відповідач нараховував та виплачував пенсію не у відповідності з Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а на підставі постанов Кабінету Міністрів України, що не відповідає чинному законодавству. Просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області з 23.05.2002 року по даний час по виплаті позивачу пенсії як інваліду 3 групи в меншому розмірі, ніж це встановлено чинними законодавством протиправними та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком за період з 23.05.2002 р. по даний час та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Позивач ОСОБА_1, в судове засідання не зявився , але направив до суду заяву про розгляд справи за його відсутності і про підтримання позову у повному обсязі.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області в судове засідання не зявився, надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги не визнає в повному обсязі , з мотивів викладених у запереченнях, де зазначає, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії інвалідом 3 групи, у зв'язку з чим знаходиться на обліку в УПФУ в Гощанському районі Рівненської області та з 23.05.2002 року отримує пенсію по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС та виходячи з розміру 19 гривень 91 коп., встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 віднесений до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 02.07.2002 р. та згідно експертного заключення МСЕК №7706 від 23.05.2002 року визнаний інвалідом 3 групи у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з ліквідацією наслідків на ЧАЕС.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Гощанському районі Рівненської області та повинен отримувати пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС згідно з ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року. Звернувшись з заявою про перерахунок пенсії до УПФУ в Гощанському районі Рівненської області, отримав відповідь, що розмір його пенсії у 2002-2010 р. розраховувався відповідно до вимог діючого пенсійного законодавства і перегляду не підлягає.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ст. 49 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3 та 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 50 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю, незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 28 розділу П Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким внесені зміни до статей 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, після прийняття рішення Конституційним судом України відповідач повинен був здійснювати виплату пенсії позивачу, виходячи з положень статей 50,54 зазначеного Закону у попередній редакції.

Виходячи зі змісту ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, у тому числі є обовязковим до врахування усіма судами України при вирішенні спорів. В пункті 2 Рішення Конституційного Суду України №15-рп/2000 від 14.12.2000 року міститься розяснення стосовно того, що закони та інші правові акти або їх окремі положення, визнані рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішення Конституційного Суду України у даній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Згідно ст.16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Згідно ст.22 Конституції України - конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.

Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії" передбачено, що тільки законами України встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3, ч.2 ст.6,статтею 8, ч.2 ст.19, статтями 22, 23, ч.1 ст.24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України.

Крім того, з урахуванням положень пункту 3 частини 1 статті 268 ЦК України, частини 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд приходить до висновку про необхідність захисту прав позивача та зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за період з 23 травня 2002 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року оскільки у відповідності з вимогами вказаних нормативних актів позовна давність не розповсюджується на вимоги страховика (застрахованої особи) до страхувальника про здійснення страхового відшкодування. Цією нормою ЦК України також передбачено, що законом можуть бути встановлені інші вимоги, на які не розповсюджується позовна давність. З цього приводу слід зазначити, що за вказаний період перерахунок пенсії позивачу не проводився з вини відповідача, який діяв в порушення вимог закону, на підставі ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата не нарахованих сум пенсії за минулий час, які були не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, здійснюється без обмеження будь-яким строком. Враховуючи наведені доводи суд вважає, що до вимог позивача про перерахунок пенсії не застосовується позовна давність.

П роте період з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року підлягає виключенню, оскільки управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі , здійснивши у зазначений період, нарахування та виплату державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, у розмірах, встановлених Законом України «Про Держаний бюджет України на 2008 року», правомірно діяли, на підставі у межах повноважень та у спосіб, що визначено діючим законодавством України. Отже, з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі не мало повноважень здійснювати зазначені виплати державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії у розмірах встановлених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки протягом цього часу положення базового закону не діяли.

Застосування законодавства України у такий спосіб, ґрунтується на висновках Конституційного Суду України, наведених в мотивувальній частині рішення від 03.10.1997 року №4-зп, який у п.3 зазначив наступне: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».

Виходячи з наведеного, не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо покладення на органи Пенсійного фонду обовязку здійснити перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, особам, які отримали таку пенсію в період з 01.01.2008р. по 21.05.2008р., у розмірах , встановлених Законами України „ Про державний бюджет ”на відповідний рік. Протягом цього часу органи Пенсійного фонду діяли у відповідності з приписами діючого законодавства.

Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при розмірі пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанови Кабінету Міністрів України № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету»від 03.01.2002 року.

Також суд враховує, що положення ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування мінімальної пенсії за віком для розрахунку інших, повязаних з нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 даної статті.

Аналогічної позиції притримується і Верховний Суд України в ухвалах від 18.08.2010 року та 16.08.2010 року.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 в період з 23.05.2002 р. по 31.12.2007р. та з 22.05.2008 по даний час є неправомірними, а тому необхідно зобов'язати відповідача провести йому перерахування та виплату пенсії в розмірі основної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб та додаткової пенсії з розрахунку 50% від мінімальної пенсії за віком за період з 23.05.2002 р. по 31.12.2007 р., та з 22.05.2008 р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 212- 215 ЦПК України, в силу ст. 268 ЦК України, ст.ст. 49, 50,54 , 67 , 70, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" , ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області щодо відмови у проведенні перерахунку основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 за період з 23.05.2002 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по день ухвалення рішення протиправними .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області (35400, вул. Незалежності, 35, смт. Гоща, Гощанського району, Рівненської області, код ЄДРПОУ 22553001) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду , завдану здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком за періоди з 23.05.2002 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по день ухвалення рішення , як інваліду третьої групи внаслідок аварії на ЧАЕС, у відповідності до ст.ст. 50, ч. 4 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ч.3 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком, встановлених ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням передбаченого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, за виключенням сум фактично проведеної виплати.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області на користь ОСОБА_1 37 ( тридцять сім ) гривень понесених ним витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області на користь держави судовий збір в розмірі 3 ( три ) гривні 40 копійок .

В задоволенні решти позовних вимог позивачу відмовити.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Рівненської області через Гощанський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами , які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання ними копії рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано , набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: підпис

Згідно з оригіналом

Суддя Гощанського

районного суду Л.І.Чорноус