Рішення № 11641583, 25.08.2010, Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
25.08.2010
Номер справи
2-2088
Номер документу
11641583
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2 - 2088/2010

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 серпня 2010 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Аршук Т.М.

при секретарі Кучер Л.П.

розглянувши матеріали цивільної справи за позовом Конотопського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в м. Конотопі про визнання протиправними дій та зобов”язання провести перерахунок та виплату додаткової пенсії

В С Т А Н О В И В:

Позивач Конотопський міжрайонний прокурор в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним позовом та уточнивши позовні вимоги , прохає суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі, щодо відмови провести перерахунок ОСОБА_2 додаткової пенсії на підставі Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за періоди з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 25 серпня 2010 року та зобов”язати провести йому перерахунок і виплату додаткової пенсії за періоди з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 25 серпня 2010року , виходячи з розміру , встановленого ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “. Свої вимоги обгрунтовує тим, що ОСОБА_2 є особою, яка евакуйована у 1986 році із зони відчуження ( 2 категорія), внаслідок Чорнобильської катастрофи . На підставі ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” йому була призначена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну його здоров”ю в розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , в той час, коли Законом передбачено виплату додаткової пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком .Таким чином, додаткова пенсія виплачується йому не в повному розмірі.

Прокурор Слободюк Л.В., в судовому засіданні, уточнені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Позивач ОСОБА_2, в судовому засіданні , уточнені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача Шульга Ю.В. в судовому засіданніуточнені позовні вимоги не визнає, мотивуючи тим, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Конотопі та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст. ст. 24,30 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058, як евакуйований з зони відчуження у 1986 році ( має 2 категорію) та щомісячну додаткову пенсію на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-ХІІ . Виплата додаткової пенсії ОСОБА_2 здійснювалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002р. “ Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних витрат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” та постанови Кабінету Міністрів України № 1293 від 27.12.2005 року “ Про підвищення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення статті 67 розділу І. пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12, пункту 35, пунктів 36-100 розділу П ?несення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту 3 розділу Ш ?рикінцевих положень” Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Крім того посилання позивача на ст. 87 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 р. № 1788 є безпідставними в зв”язку з тим, що пенсію позивачу призначено згідно Закону № 1058 . Таким чином, виплата додаткової пенсії позивачу у 2007-2010 роках проводилася відповідно до вимог чинного законодавства.

Вислухавши пояснення прокурора Слободюк Л.В., позивача ОСОБА_2, представника відповідача Шульги Ю.В., вивчивши матеріали справи , суд вважає , що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню .

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є особою, яка евакуйована у 1986 році із зони відчуження ( категорія 2) внаслідок Чорнобильської катастрофи , має право на пільги і компенсації , встановлені Законом України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с. 16).

ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Конотопі як одержувач щомісячної додаткової пенсії на підставі Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Дані факти сторонами не оспорюються.

Статтею 49 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що особам, віднесеним до ІІ категорії встановлюється додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції, що діяла до 01.01.2008 року та з 22.05.2008 року з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 10 рн/2008 від 22.05.2008 року) передбачено , що особам віднесеним до 2 категорії щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров”ю , призначається у розмірі 30%

Згідно частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» дію ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було зупинено. Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року за № 6-рп/2007 рік, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (неконституційності) положень ст. 29, 36 ч.2, 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян), визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).

Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 51, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано неконституційними.

Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому відповідач з 09 липня 2007 року під час обчислення пенсії та додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, повинен був керуватися статтями 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. та статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно статті 58 Закону України від 28.12.2007 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня -481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та 22 травня по 25 серпня 2010 року включно відповідачем було порушено право позивача на перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 30 %мінімальної пенсії за віком.

Наявність вказаного права у позивачки є визначальною для вирішення питання щодо вказаного спору, крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та п. 15 Положення «Про Пенсійний фонд України», затв. постановою КМУ від 24.10.07 № 1261 Пенсійний фонд України реалізує свої повноваження через створені у встановленому порядку територіальні управління; рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, рішення про перерахунок додаткової пенсії позивачу покладено на управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі за місцем проживання позивача.

Суд вважає, що з метою захисту прав позивача слід зобов”язати управління ПФУ в м. Конотопі провести перерахунок додаткової пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України ?ро загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, з 22 травня 2009 року по 25 серпня 2010 року включно , з урахуванням виплачених йому за цей період виплат.

Крім того з відповідача підлягають стягненню витрати на інформаційно- технічне забезпечення розгляду цивільної справи пропорційно сумі задоволених вимог, у розмірі 31, 70 грн., оскільки від їх сплати відповідач не звільняється.

Керуючись ст. ст. 6, 19, 46, 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. 61, 69 Закону України ?ро Конституційний Суд України”. ст. ст. 51, 67 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 28 Закону України ?ро загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп,2008 рік, п. 15 Положення ?ро Пенсійний фонд України”, затв. постановою КМУ від 24 жовтня 2007 року № 1261, ст.ст. 10, 57, 60, 212 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Конотопського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі щодо нарахування і виплати додаткової пенсії ОСОБА_2 як евакуйованому у 1986 році із зони відчуження ( категорія 2 ) внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірах менших , ніж передбачено ст. 51 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за періоди з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 25 серпня 2010 року.

Зобов”язати управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі здійснити ОСОБА_2 перерахунок додаткової пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсій за віком , виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України ?ро загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” за періоди з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 25 серпня 2010 року , з урахуванням здійснених ОСОБА_2 виплат за вказані періоди.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 31,70 грн. для зарахування платежів до спеціального фонду Державного бюджету ( КЕКД 22050000, ОКПО 23635072, р/р 31219259700008, банк ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013), призначення платежу ІТЗ розгляду цивільної справи № 2- 2088 /10 в Конотопському міськрайонному суді.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржена до апеляційного суду Сумської області через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення , а особи , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя :