Постанова № 11638616, 05.10.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2010
Номер справи
1641/10/2070
Номер документу
11638616
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

05 жовтня 2010 р. № 2-а- 1641/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чалого І,С.,

при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,

за участю сторін:

прокурор - Гребіник О.М.,

представника відповідача - Капустін В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Військового прокурора Харківського гарнізону в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Військовий радгосп "Благодатний", державного реєстратора Зміївської державної районної адміністрації Харківської області про скасування державної реєстрації ,

В С Т А Н О В И В:

Військовий прокурор Харківського гарнізону в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати недійсним реєстраційний запис державного реєстратора Зміївської районної державної адміністрації Харківської області №14581020000004594 від 25 квітня 2007 року та свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 №111151, скасувати (припинити) державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю "ВС Благодатний" (код ЄДРПОУ 34713214), недійсною, зобов'язати державного реєстратора Зміївської державної районної адміністрації Харківської області не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи ТОВ "ВС Благодатний" (код ЄДРПОУ 34713214) внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на ст.ст.22, 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", яким передбачено, що з підстав визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущених при створенні юридичної особи, які не можна усунути, суд може постановити рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.

В судовому засіданні прокурор підтримав вимоги адміністративного позову та просив його задовольнити.

Представник позивача - Державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області - в судовому засіданні зазначив, що відповідач вчасно та добросовісно звітує перед органами ДПІ, проходить перевірки ДПІ, права податкової інспекції відповідачем не порушувались та претензій до відповідача у державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області немає.

Представник відповідача проти позову заперечував зазначив, що реєстрація підприємства відповідача була проведена відповідно до вимог чинного законодавства, підприємство вчасно та повністю подає звітність до податкових органів. Ні чиїх прав та охоронювальних закон інтересів підприємство не порушувало, у зв'язку з чим, просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Відповідач - Державний реєстратор Зміївської державної районної адміністрації Харківської області, надав до суду заяву з проханням розглядати справу за його відсутністю, а також письмові заперечення, з яких вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що законом не передбачено повноважень державного реєстратора перевіряти документи, надані для державної реєстрації. Для реєстрації ТОВ "ВС Благодатний" був наданий нотаріально завірений Статут з підписами засновників, які підписали статут в присутності нотаріуса. Частиною 3 ст. 8 Закону встановлено, що відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Вважав всі реєстраційні дії, що проводились ним по реєстрації ТОВ "Військовий радгосп Благодатний", таким, що відповідають вимогам Закону України від 15 травня 2003 року №755-ІУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців"

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне:

З 01.07.2004 року набув чинності Закон України від 15.05.2003 року №755-ІУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції, що діяла на час реєстрації відповідача) і з цього часу всі питання, що пов'язані з проведенням будь-яких реєстраційних дій, вирішується згідно з вказаним Законом.

Будь-які реєстраційні дії, згідно Закону, проводяться за заявницьким принципом або за рішенням суду.

Згідно ст. 24 п.3 Закону одним із документів, які подаються державному реєстратору для проведення державної реєстрації юридичної особи є, зокрема, примірник оригіналу або нотаріально посвідчена копія рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених Законом установчі документи (установчий акт, статут або засновницьький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Крім того, ч.4 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції, що діяла на час реєстрації відповідача) встановлено, що у разі державної реєстрації юридичної особи для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду, крім документів, які передбачені частиною 1 цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду юридичної особи в розмірі, який встановлено законом.

В судовому засіданні встановлено, що для проведення державної реєстрації державному реєстратору був наданий оригінал квитанції №3 від 20 квітня 2007 року на суму 20 000 грн., в якій вказане призначення платежу - для формування статутного фонду ТОВ "ВС Благодатний".

У ч.2 ст. 52 Закону України "Про господарські товариства", яка діяла на час проведення державної реєстрації вказаного товариства, передбачено внесення до статутного фонду не менше 30% вкладу.

Відповідно до квитанції №3 до статутного фонду ТОВ "ВС Благодатний" було внесено директором цього товариства Ібрагімовим Ш.Н. не менше 30% від мінімального встановленого законодавством розміру статутного фонду.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закон України від 15.05.2003 року №755-ІУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції, що діяла на час реєстрації відповідача) підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:

невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;

порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:

наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;

невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;

використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Таким чином, державний реєстратор апарату Зміївської районної державної адміністрації діяв на підставі, у межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Також в судовому засіданні встановлено, у листопаді 2008 року колишні учасники ТОВ "ВС Благодатний" передали свої корпоративні права іншим особам, внаслідок чого повністю змінився склад учасника підприємства.

Із змісту відповіді ДП "Благодатне" від 18.06.2010 року №59 вбачається, що документ, на який посилається військовий прокурор в журналі реєстрації кореспонденції ДП "Благодатне" не обліковується. А тому посилання Військового прокурора на те, що відповідач відсутній за місцем реєстрації є безпідставними.

Крім того, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 27.04.2009 року в ЄДРПОУ зареєстроване Товариство з обмеженою відповідальністю "ВС Благодатний", за адресою: 63461, Харківська область, Зміївський район, селище Благодатне, вул. Жовтнева, будинок 16, в графі "дані про розмір статутного фонду, сплаченого капіталу та дата закінчення його формування" зазначено: 40000,00 грн., 20000,00 грн., 25.04.2008 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ст. 121 Конституції України визначено, що Прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються:

1) підтримання державного обвинувачення в суді;

2) представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;

3) нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

4) нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Проаналізувавши наведені вище норми закону, суд приходить до висновку, що при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Таким чином, законодавцем чітко встановлено, що до суду з позовом може звернутися особа виключно за захистом її порушеного права, свободи чи інтересу.

Всупереч зазначеним нормам закону Військовий прокурор Харківського гарнізону в судове засідання не надав докази того, що його права, законні інтереси порушені, не визнаються чи оспорюються, як не надав і доказів того, що порушуються не визнаються або оспорюються права ДПІ у Зміївському районі Харківської області, в особі якої військовий прокурор Харківського гарнізону звертається до суду, саме відповідачем ТОВ "ВС Благодатний" та Державним реєстратором апарату Зміївської районної державної адміністрації.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що позов необґрунтований, безпідставний та такий, що не підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Військового прокурора Харківського гарнізону в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Зміївському районі у Харківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Військовий радгосп "Благодатний", державного реєстратора Зміївської державної районної адміністрації Харківської області про скасування державної реєстрації - відмовити в повному обсязі. <Текст ><Сума задоволення ><Текст >

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 11 жовтня 2010 року.

Суддя І.С.Чалий