Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.01.2024м. ХарківСправа № 922/4463/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Наталинської сільської ради (Україна, 63343, Харківська область, Красноградський район, село Наталине, вулиця І. Сенченка, будинок 89, ідентифікаційний код особи 24288081) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (Україна, 61165, Харківська область, місто Харків, вулиця Космічна, будинок 21, поверх 8-9, ідентифікаційний код особи 39792822) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «МРІЯ» (Україна, 63340, Харківська область, Красноградський район, село Петрівка,, ідентифікаційний код особи 30378024) про зобов`язання скасувати державну реєстрацію за участю представників:
позивача не з`явився
відповідача Чернявський А. В.
третьої особи не з`явився
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Харківської області звернулося Наталинська сільська рада з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та просить суд:
1. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, площею 0,05601 га та скасувати присвоєний цій земельній ділянці кадастровий номер 6323385001:00:003:0083.
2. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, площею 0,0336 га та скасувати присвоєний цій земельній ділянці кадастровий номер 6323385001:00:003:0084.
Ухвалою суду від 23.10.2023 подану позовну заяву було залишено без руху, відповідно до ст. 174 ГПК України надано позивачу час на усунення недоліків.
30.10.2023 до Господарського суду Харківської області від позивача надійшли докази направлення позовної заяви іншим учасникам справи (вх. № 29488).
Ухвалою суду від 31.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання по справі призначено на 27.11.2023 о 10:00, встановлено сторонам строк на подання заяв по суті справи.
16.11.2023 за вх. 31413 до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому Головне управління Держгеокадастру у Харківській області просить суд відмовити в задоволенні позову та проводити судове засідання без участі його представника.
24.11.2023 за вх. 32271 від позивача надійшла відповідь на відзив, за якою позивач підтримує заявлені позовні вимоги та просить проводити судове засідання без участі його представника.
Підготовче засідання у справі відкладалося з 27.11.2023 по 18.12.2023.
Ухвалою від 18.12.2023 було закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 08.01.2024 р. о 10:30. Засідання відкладалося з 08.01.2024 по 15.01.2024.
У судовому засіданні 15.01.2024 представник відповідача підтримав заперечення проти позовних вимог Наталинської сільської ради та просив суд відмовити у задоволенні позову.
Позивач та третя особа своїх представників у судове засідання не направили, про розгляд справи були повідомленні належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідки АТ«Укрпошта» та відмітки на зворотній частині ухвал суду про їх направлення учасникам справи.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених ст. 202 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази та викладені доводи, судом встановлено наступне.
Рішенням від 23 квітня 2010 року № 807 Петрівської сільської ради (XLI сесія V скликання) надано СТОВ «МРІЯ» дозвіл на складання проекту відводу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, за рахунок земель запасу загальна площа яких складає 1.975 га в межах населених пунктів для оформлення права користування на умовах оренди з правом викупу, на яких розташовані нежитлові господарські будівлі
28 липня 2023 року до Наталинської сільської ради звернулось Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «МРІЯ» з пропозицією використовувати земельні ділянки з кадастровими номерами 6323385001:00:003:0083 та 6323385001:00:003:0084 у зв`язку з тим, що територія не використовується підприємством для обслуговування господарських будівель та не планує використовувати у зв`язку з відсутністю виробничої необхідності.
Зважаючи на викладене в листі Позивач та проаналізувавши обставини справи Позивач виявив підстави для скасування земельних ділянок за вказаними вище кадастровими номерами. 28 липня 2023 року Позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з заявою (№ 02-25/3006) про вжиття дій по скасуванню державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 6323385001:00:003:0083 та 6323385001:00:003:0084.
25.08.2023 року листом № 18-20-9,1-4265/0/19-23 Відповідачем відмовлено в скасуванні державної реєстрації земельних ділянок за кадастровими номерами 6323385001:00:003:0083 та 6323385001:00:003:0084 у зв`язку з тим, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області не може встановити вину СТОВ «МРІЯ».
Позивач вважає порушення його прав протиправними у зв`язку з тим, що відповідно до вимог частини десятої статті 24 «Про Державний земельний кадастр» якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника, державна реєстрація земельної ділянки скасовуються. Згідно з частиною першою статті 30 Закону для державних кадастрових реєстраторів інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв`язку із здійсненням ними повноважень, визначених цим Законом, надається в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до цього реєстру відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Положення нормативних актів однозначно свідчать про те, що державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та реєстрація речового права на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно повинні здійснюватися за відповідними заявами, а саме Сільськогосподарського товариство з обмеженою відповідальністю "МРІЯ, як правонабувача речового права, а речовим правом, яке підлягало реєстрації протягом встановленого законом строку, є не право комунальної власності, а право оренди Сільськогосподарського товариство з обмеженою відповідальністю "МРІЯ" на таку земельну ділянку.
Враховуючи викладені обставини, позивач просив суд зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, площею 0,05601 га та скасувати присвоєний цій земельній ділянці кадастровий номер 6323385001:00:003:0083 та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, площею 0,0336 га та скасувати присвоєний цій земельній ділянці кадастровий номер 6323385001:00:003:0084.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач вказував, що скасування державної реєстрації земельної ділянки здійснюється у випадку, коли речове право на земельну ділянку не зареєстровано з вини заявника, тобто особи, за заявою якої проводилася державна реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Тобто підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі є наявність вини з боку особи, за заявою якої вносилися відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Водночас, за твердженням відповідача, матеріалами справи не містять інформації, що третьою особою після держаної реєстрації земельної ділянки вчинялися або ж не вчинялися дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку. Враховуючи вищезазначене, а також те що пунктом 6 Порядку визначені повноваження державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів (у тому числі таких, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні, в м. Києві та Севастополі), до яких не належить визначення з чиєї вини не відбулася реєстрація речових прав на земельну ділянку, а також того, що відмова Головного управління у скасуванні державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки зумовлена відсутністю підстав, передбачених ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», на думку відповідача, позовні вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог і викладених сторонами доводів та заперечень, суд виходить з наступного.
Правовідносини регулюються Законом України «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон), постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» (далі - Порядок).
За визначенням в Законі, кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.16 вказаного Закону земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Згідно з ч.3 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:
- особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;
- власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;
- органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
Для державної реєстрації земельної ділянки, згідно положень частини 4 вказаної статті Закону, Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
- заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
- документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Згідно з ч.6 ст.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Відповідно до ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
- поділу чи об`єднання земельних ділянок;
- якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Згідно з п.114 Порядку державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
1) поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання;
2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.
Отже, скасування державної реєстрації земельної ділянки здійснюється у випадку, коли речове право на земельну ділянку не зареєстровано з вини заявника, тобто особи, за заявою якої проводилася державна реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Тобто підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі є наявність вини з боку особи, за заявою якої вносилися відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
З наданих до матеріалів справи документів судом встановлено, що звертаючись із заявою до відповідача про скасування державної реєстрації земельних ділянок Наталинська сільська рада повідомляла відповідача, що речові права на спірні земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровані (останнє речення першого абзацу заяви № 02-25/3006 від 28.07.2023). Також, до заяви позивачем було додано лист СТОВ «МРІЯ» (№ 697 від 28.07.2023), в якому останнє визнає, що ним не були зареєстровані речові права на зазначені земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Тобто СТОВ «МРІЯ» саме визнало невчинення ним дій щодо державної реєстрації речових прав на земельну ділянку (наявність вини заявника). Також, факт відсутності реєстрації встановлюється на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.
Таким чином, права на земельні ділянки не були зареєстровані з 2014 року, тобто більше ніж 1 рік з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки, факт відсутності реєстрації встановлюється відповідачем на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру, а вина СТОВ «МРІЯ» визнана самим СТОВ «МРІЯ» в листі від 28.07.2023 № 697, який було надано позивачем до заяви про скасування державної реєстрації земельних ділянок (заява № 02-25/3006 від 28.07.2023).
Враховуючи зазначене, в даному випадку судом встановлено наявність визначених законодавством підстав для виникнення у відповідача обов`язку щодо скасування державної реєстрації спірних земельних ділянок у Державному земельному кадастрі та скасування присвоєних цим земельним ділянкам кадастрових номерів.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Наталинської сільської ради.
З урахуванням приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 73, 74, 80, 86, 129, 165, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позовні вимоги Наталинської сільської ради.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, площею 0,05601 га та скасувати присвоєний цій земельній ділянці кадастровий номер 6323385001:00:003:0083.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, площею 0,0336 га та скасувати присвоєний цій земельній ділянці кадастровий номер 6323385001:00:003:0084.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (Україна, 61165, Харківська область, місто Харків, вулиця Космічна, будинок 21, поверх 8-9, ідентифікаційний код особи 39792822) на користь Наталинської сільської ради (Україна, 63343, Харківська область, Красноградський район, село Наталине, вулиця І. Сенченка, будинок 89, ідентифікаційний код особи 24288081) 2 684,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено "18" січня 2024 р.
СуддяЛ.С. Лаврова