Постанова № 11636737, 22.09.2010, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2010
Номер справи
2-а-2709/10/1970
Номер документу
11636737
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-2709/10/1970

"22" вересня 2010 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бабюка П.М.

при секретарях Михайловській Н.В., Твердохліб Н.В.,

за участю: представника позивача - Мартинович С.Б.,

представника відповідача Федорів С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області до Бучацького районного відділу ГУ МНСУ в Тернопільській області про стягнення коштів,

в с т а н о в и в:

Контрольно-ревізійне управління в Тернопільській області звернулося до суду з позовом до Бучацького районного відділу ГУ МНСУ в Тернопільській області (далі Бучацький РВ) про стягнення у дохід Державного бюджету України кошти в сумі 41096,78грн.

В обґрунтування заявлених вимог представник позивача в судовому засіданні суду пояснила, що контрольно-ревізійним управлінням в Тернопільській області проведено планову ревізію використання бюджетних коштів про що складено Акт ревізії від 26.03.2010 року № 20-22/29. Ревізією встановлено покриття за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку на суму 41096,78 грн. Обовязкову до виконання вимогу позивача від 09.04.2010 року №19-20-13-14/238 (а саме п.4 - щодо усунення вказаних порушень) відповідач не виконав та не оскаржив у встановленому порядку, тому просить позов задовольнити.

Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позову, суду пояснив, що у відповідності до наказу ГУ МНС України в Тернопільській області від 29.09.2005 року №767 «про оперативне підпорядкування складів майна ЦО-2-ї групи»з січня 2006 року по березень 2008 року Бучацький РВ ГУ МНС України в Тернопільській області здійснював фінансування та утримання майна складів цивільної оборони (далі ЦО) 2-ї групи.

Наведення аргументації щодо незаконності дій відповідача по нарахуванню та виплаті заробітної плати є помилковою, оскільки позивачем не взято до уваги те що наказом ГУ МНСУ в Тернопільській області від 10.01.2008 року №3 «про скорочення працівників складів майна ЦО 2-ї групи»проведено скорочення штатних посад працівників складів майна ЦО 2-ї груп з 01.01. 2008 року. Вказаний Наказ про скорочення працівників складів майна ЦО і визначена ним дата скорочення не є наказом про їх звільнення та датою звільнення. Відповідач як роботодавець проводив процедуру скорочення в порядку і строки, визначені пунктом 2 цього Наказу та ст.. ст..40 49-2 КЗпП України.

А тому, впродовж січня березня 2008 року продовжувалось нарахування і виплата заробітної плати шістьом працівникам, а з січня по червень та січня по липень 2008 року по одному працівнику до повного їх звільнення, всього на загальну суму 41096 грн. 78 коп.

Судом за клопотанням відповідача до участі у справі залучено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Головне управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області.

Представник третіх осіб проти задоволення позовних вимог заперечив та вказав, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки позивачем не взято до уваги, що процедура скорочення працівників складів майна ЦО 2-ї групи проведена відповідачем у відповідності до положень п.2 наказу Головного управління від 10.01.2008 року №3 та ст.ст.40,49-2 КЗпП України, тому висновок позивача щодо незаконності дій відповідача по нарахуванню та виплаті заробітної плати восьми працівникам, які нібито не включені до штатного розпису Бучацького районного відділу є безпідставним.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини:

Наказом МНС України від 11 грудня 2007 року №856 припинено фінансове забезпечення складів майна цивільної оборони 2-ї групи.

На підставі цього наказу Головним управлінням МНС України в Тернопільській області видано наказ №3 від 10.01.2008 року відповідно до якого:

- З 01.01.2008 року скорочено посади штатного розпису складів майна ЦО 2-ї групи (в тому числі посади 8-ми працівників які забезпечували охорону складів ІІ групи с.Трибухівці).

- Заступнику начальника Головного управління (Терлецькому Р.Я.) запропонувати всім працівникам, що скорочуються, переведення за їх згодою на вакантні посади відповідно до освітньо-кваліфікаційних вимог. При відмові від переведення або відсутності вакантних посад підготувати документи для скорочення відповідних працівників по п.1 ст.40 КЗпП України.

Видатки на виплату заробітної плати та нарахування на заробітну плату в період з 01.01.2008 року по 01.07.2008 року вісьмом працівникам, що забезпечували охорону складів ІІ групи с. Трибухівці (посади яких скорочено з 01.01.2008 року) проводились Бучацьким РВ відповідно до затвердженого кошторису на 2008 рік Це підтверджується матеріалами справи та не заперечувалось сторонами в судовому засіданні.

З 26.02.2010 року по 26.03.2010 року контрольно-ревізійним управлінням в Тернопільській області проведено планову ревізію використання бюджетних коштів виділених відповідачу за період з 01.01.2008 року по 31.01.2010 року, про що складено Акт ревізії від 26.03.2010 року № 20-22/29.

Відповідно до вказаного акту ревізією встановлено наступне:

- Бучацьким РВ в період з 01.01.2008 по 01.07.2008 років проводились видатки на виплату заробітної плати та нарахування на заробітну плату вісьмом працівникам, які не включені до штатного розпису Бучацького РВ. Вказані працівники забезпечували охорону складів ІІ групи с. Трибухівці, які за даними бухгалтерського обліку на балансі Бучацького РВ не рахуються, а рахуються на балансі Управління з питань надзвичайних ситуацій та справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської ОДА.

- Відповідачем порушено п.1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 №996, п.20 «Порядку складання, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. N 228 (далі - Порядок) протягом січня липня 2008 року Бучацьким РВ проведено витрати по виплаті заробітної плати вказаним працівникам по КЕКВ 1111 «Заробітна плата»в сумі 30234,04 грн. та нараховано внесків до державних цільових фондів по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату»в сумі 10862,74грн.

- Дане порушення призвело до покриття за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку та до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 41096,78 грн.

09.04.2010 року позивачем на адресу Бучацького РВ надіслані вимоги за №19-20-13-14/238 про усунення недоліків та порушень законодавства з фінансових питань, встановлених ревізією. Відповідно до п.4 вказаних вимог відповідача зобовязано:

«Домогтися відшкодування витрат, понесених на оплату праці працівників, що забезпечували охорону складів II групи с.Трибухівці на загальну суму 41096.78 гривень, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування коштів. Перерахувати в доход Державного бюджету України на рахунок №31119090700076, відкритий в УДК Бучацького району, МФО 838012, ідентифікаційний код №23588195, код класифікації доходу бюджету 21080500 „Інші надходження" кошти в сумі 41096.78 гривень. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб, кошти в сумі 41096,78 грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.»

Вказану вимогу відповідачем не виконано про що не заперечував представник відповідача в судовому засіданні та підтверджується листом Бучацького РВ від 03.06.2010 року №1304.

Відомостей щодо оскарження вимог позивача від 09.04.2010 року №19-20-13-14/238 відповідачем не представлено а судом не здобуто.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ (далі Закон 2939-ХІІ) Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів; звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно ч. 5, ч. 6 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Будь-які зобовязання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом, не вважаються бюджетними зобовязаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобовязань (не бюджетної кредиторської заборгованості), не можуть здійснюватися.

Відповідно до п. 5 Порядку установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності кошторисів. Установи мають право брати бюджетні зобовязання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами.

Відповідно до п. 47 «Порядку складання, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ»зміни до кошторису вносяться у разі:

·потреби у перерозподілі асигнувань розпорядника;

·прийняття нормативного акта про передачу повноважень і бюджетних асигнувань одного розпорядника іншому.

У звязку з прийняттям МНС України наказу від 11 грудня 2007 року №856 (щодо припинення з 01.01.2008 року фінансового забезпечення складів майна цивільної оборони 2-ї групи) відповідачем і Головним управлінням Міністерства з питань надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області не внесено відповідних змін в кошторис на 2008 рік, що призвело до покриття Бучацьким РВ за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб при відсутності дебіторської заборгованості в обліку та до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 41096,78 грн.

У позовних вимогах позивач просить стягнути з Бучацького РВ кошти в сумі 41096,78грн. у дохід Державного бюджету.

Відповідно до п.10 ст.10 Закону 2939-ХІІ позивачу надається право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до п.4 вимог Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області від 09.04.2010 року №19-20-13-14/238 відповідача зобовязано:

«Домогтися відшкодування витрат, понесених на оплату праці працівників, що забезпечували охорону складів II групи с.Трибухівці на загальну суму 41096.78 гривень, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування коштів. Перерахувати в доход Державного бюджету України на рахунок №31119090700076, відкритий в УДК Бучацького району, МФО 838012, ідентифікаційний код №23588195, код класифікації доходу бюджету 21080500 „Інші надходження" кошти в сумі 41096.78 гривень. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб, кошти в сумі 41096,78 грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.»

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи наведене, суд вважає, що для повного захисту інтересів Держави в даному випадку належним способом захисту є зобовязання відповідача забезпечити виконання п.4 вимог Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області від 09.04.2010 року №19-20-13-14/238.

Керуючись ст.ст.11,153,160-163,167 КАС України, Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Зобовязати Бучацький районний відділ ГУ МНСУ в Тернопільській області забезпечити виконання п.4 вимог Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області від 09.04.2010 року №19-20-13-14/238.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядок і строки передбачені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

В повному обсязі постанова виготовлена 27.09.2010р.

Головуючий суддяБаб'юк П.М.

копія вірна

СуддяБаб'юк П.М.