Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.14
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 травня 2010 року Справа № 2а-2249/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Захарової О.В.,
при секретарі: Шабаліній О.С.,
за участю:
представника позивача: Шпуганич В.І.(дов. від 10.02.2010 № 07/06-521),
представника відповідача: Марченкової Ю.О.(дов. від 08.01.2010 № 27-04/09-09/9),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Краснолуцького міського центру зайнятості до закритого акціонерного товариства «Янівське» про стягнення недоїмки зі страхових внесків на випадок безробіття, -
ВСТАНОВИВ:
26 березня 2010 року позивач Краснолуцький міський центр зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до закритого акціонерного товариства «Янівське» про стягнення недоїмки зі страхових внесків на випадок безробіття за період з 01.01.2009 по 31.01.2010 у розмірі 10703,58 грн. та пеню у розмірі 913,93 грн., всього 11617,51 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що в порушення вимог ч.3 ст.17 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» ЗАТ «Янівське» страхові внески до Фонду сплачуються несвоєчасно та не в повному розмірі. Внаслідок порушення вищевказаних норм, відповідно до акту перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття №41 від 26.02.2010, станом на 01.02.2010 має недоїмку зі страхових внесків у розмірі 10703,58 грн.
За несвоєчасну і не повну сплату страхових внесків була нарахована пеня в розмірі 913,93 грн.
Зазначені суми недоїмки та пені по теперішній час відповідачем не сплачені.
У звязку з чим позивач просив стягнути з відповідача недоїмку зі страхових внесків на випадок безробіття за період з 01.01.2009 по 31.01.2010 у розмірі 10703,58 грн. та пеню у розмірі 913,93 грн., всього 11617,51 грн.
У судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд стягнути відповідача недоїмку зі страхових внесків на випадок безробіття за період з 01.01.2009 по 31.01.2010 у розмірі 10523,58 грн. та пеню у розмірі 898,56 грн., всього 11422,14 грн. Зазначену заяву обґрунтував тим, що відповідно до виписки з банківського рахунку Краснолуцького міського центру зайнятості, 26.03.2010 ЗАТ «Янівське» було перераховано 180,00 грн. недоїмки та 15,37 грн. - пені, на підтвердження зазначеного долучив до матеріалів справи виписку по рахунку за 29.03.2010, в якій часткова сплачена заборгованість на суму 195,37 грн.
Відповідно до ст.51 КАС України позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Представник відповідача у судовому засіданні надав клопотання, в якому зазначив, що визнає уточненні позивачем позовні вимоги та просить суд розстрочити недоїмку зі страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 11422,14 грн. на 6 місяців, тобто щомісячний платіж буде становити 1903,69 грн. В обґрунтування наданого клопотання зазначив, що на теперішній час підприємство через стан фінансової кризи в країни опинилося у дуже скрутному становищі, але не вбачаючи на всі труднощі ЗАТ «Янівське» вживає всіх необхідних заходів з метою збереження робочих місць, підтримання економічного сектору держави. Так, станом на 01.04.2010 розміри боргу складають: дебіторська заборгованість 119,0 тис. грн.., кредиторська заборгованість -141,7 тис. грн., заборгованість перед бюджетом 854047,75 грн., заборгованість по заробітній платі на 01.05.2010 446774,49 грн.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Як вбачається з ч.2 ст.12 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ ( далі ЗУ №1533) Краснолуцький міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в звязку з чим виконує покладені на нього функції, серед яких здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судах та інших органах.
Краснолуцький міський центр зайнятості як орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів та юридичних осіб щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття, є публічно правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».
В судовому засіданні встановлено, що в Краснолуцькому міському центрі зайнятості як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зареєстроване закрите акціонерне товариство «Янівське».
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.2 ст.34 ЗУ № 1533 Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Згідно із п.2 ст.35 Закону України № №1533 , роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п.1,2,4 ч.1 ст. 38 вищезазначеного Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно із ч.2 ст.38 ЗУ №1533, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків регулюється вказаним Законом та Інструкцією про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Інструкція) затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 16.01.2001 за №30/5221.
Відповідно до п.п.5.6,5.7 Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
У разі нестачі коштів на рахунку платника на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі, видача коштів на оплату праці і перерахування страхових внесків до Фонду проводяться у пропорційних сумах.
Підпунктом 7.1 пункту 7 Інструкції зазначено, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
Згідно п.п.7.4. п.7 за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
Згідно акту № 41 від 26.02.2010 планової перевірки ( а.с.4-5) додатку до №1 до акту (а.с.6) розрахунку пені за результатами перевірки ( а.с.7) відповідачу за порушення вимог ЗУ №1533 та Інструкції належить перерахувати в 30- денний термін до Фонду недоїмку у розмірі 10703,58 грн. та пеню у розмірі 913,93 грн.
Рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, приймається керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником за місцезнаходженням (місцем проживанням) платника страхових внесків на підставі акта перевірки.( абз. 5 п.п.7.4. п.7 Інструкції).
26 лютого 2010 року директором Краснолуцького міського центру зайнятості було прийнято рішення №5 про стягнення з ЗАТ «Янівське» простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 10703,58 грн. та пені в розмірі 913,93 грн.( а.с.8).
Відповідно до п.п.7.5.п.7 Інструкції у разі коли роботодавець не згоден з розрахунком суми недоїмки, пені та штрафу, зазначених у рішенні, він має право протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання рішення, звернутися до центру зайнятості, який його прийняв, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які роботодавець уважає за потрібне надати.
Відповідач рішення №5 від 26.02.2010 не оскаржив, суму заборгованості сплатив частково, в рахунок погашення заборгованості було перераховано 180,00 грн. недоїмки та 15,37 грн. пені.
Таким чином, на час розгляду справи сума заборгованості відповідача зі сплати страхових внесків на випадок безробіття за період з 01.01.2009 по 31.01.2010 становить: недоїмка -10523,58 грн., пеню - 898,56 грн., всього 11422,14 грн.
З абз.1 п.9.7 Інструкції вбачається, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 39 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533 спори , що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття (недоїмки) та пені на загальну суму 11411,14 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Дії представника відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Згідно довідки ЗАТ «Янівське» ( а.с.23) станом на 01.04.2010 розміри боргу підприємства складають: дебіторська заборгованість 119,0 тис. грн.., кредиторська заборгованість -141,7 тис. грн., заборгованість перед бюджетом 854047,75 грн., заборгованість по заробітній платі на 01.05.2010 446774,49 грн.
Суд, враховуючи тяжке фінансове становище ЗАТ «Янівське», вважає, що клопотання представника відповідача, щодо розстрочення сплати заборгованості по страховим внескам на випадок безробіття за період з 11422,14 грн. на 6 місяців, проти якого представник позивача у судовому засіданні не заперечував, підлягає задоволенню.
Органи Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття відповідно до п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» звільнені від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Краснолуцького міського центру зайнятості до закритого акціонерного товариства «Янівське» про стягнення недоїмки зі страхових внесків на випадок безробіття задовольнити .
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Янівське» ( і.к.32895302) на користь Краснолуцького міського центру зайнятості ( 94518, Луганська обл., м.Красний Луч, мікрорайон,4,будинок 9 «А», УДК м.Красний Луч, код 24046797, банк ГУДК м.Луганськ, МФО 804013, р/р 37174974900039, код 50040400, код ЄДРПОУ 13391968)за період з 01.01.2009 по 31.01.2010 недоїмку зі страхових внесків на випадок безробіття у розмірі 10523,58 грн.(десять тисяч пятсот двадцять три гривні пятдесят вісім копійок) та пеню у розмірі 898,56 грн.(вісімсот девяносто вісім гривень пятдесят шість копійок).
Встановити спосіб, строк і порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення виконання судового рішення про стягнення з закритого акціонерного товариства «Янівське» за період з 01.01.2009 по 31.01.2010 недоїмки із страхових внесків на випадок безробіття у розмірі 10523,58 грн. та пені у розмірі 898,56 грн., загальна сума 11422,14 грн. на 6 місяців, з щомісячною сумою платежу 1903,69 грн.
Зобовязати Краснолуцький міський центр зайнятості внести відповідні зміни у картки особових рахунків ЗАТ «Янівське».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяО.В. Захарова