Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2010 р. справа № 2а-21607/10/0570
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Михайлик А.С.
розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом прокурора м. Горлівки
в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія
«Укренерго» в особі відокремленого підрозділу
«Держенергонагляд в Донбаському регіоні»
доКомунального підприємства «Центральний»
про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн. за Постановою
Держенергонагляду № Д-113 від 28 липня 2010 року
Прокурор міста Горлівки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держненергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Центральний» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн. за Постановою Держенергонагляду № Д-113 від 28 липня 2010 року. Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що 25 січня 2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису № 2-05-03-64029/П/ПП/591 від 24 грудня 2008 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику Комунального підприємства «Центральний», за наслідками якої був складений акт № 02/19-0030 від 25 січня 2010 року. На підставі висновків, викладених в акті перевірки № 02/19-0030 та статті 27 Закону України «Про електроенергетику» Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області було прийнято постанову № Д-113 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 5100,00 грн. У звязку із несплатою зазначеної суми штрафу у передбачений законодавством 30-денний строк, позивач звернувся до суду із вимогами про стягнення суми штрафу в судовому порядку.
Ухвалою Донецького окружного суду від 10 вересня 2010 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 2а-21607/10/0570 за позовом прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держненергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Центральний» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн. за Постановою Держенергонагляду № Д-113 від 28 липня 2010 року.
Відповідач, Комунальне підприємство «Центральний», відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. справи 30) 16.09.2010 року отримав ухвалу суду від 10.09.2010 року про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі № 2а-21607/10/0570, проте у встановлені судом строки заперечень та необхідних документів або заяви про визнання позову до канцелярії суду не надав.
Відповідно до частини 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, надані позивачем, суд дійшов висновку про достатність повідомлених позивачем обставин та про можливість розгляду справи в порядку скороченого провадження.
Пунктом 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку скороченого не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
За таких обставин, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Центральний» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 30534479), що підтверджується Довідкою Донецького обласного управління статистики № 7-23-460 від 19.07.2001 року (арк. справи 15).
24 грудня 2008 року Горлівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області був винесений припис № 2-05-03-64029/П/ПП/591, яким керівнику відповідача було приписано здійснити заходи, направлені на усунення порушень виявлених при перевірці виконання вимог припису ДГ 232 № 404 від 08.09.2008 року. За вимогами зазначеного припису план заходів щодо усунення виявлених порушень мав бути наданий до 10 січня 2009 року, про виконання Припису в цілому повідомити до 18 квітня 2009 року (арк. справи 11-12).
25 січня 2010 року представниками Горлівського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області було проведено перевірку виконання вимог припису № 2-05-03-64029/П/ПП/591 від 24 грудня 2008 року. Відповідно до висновків, викладених в Акті перевірки № 02/19-0030 від 25 січня 2010 року вимоги припису № 2-05-03-64029/П/ПП/591 від 24 грудня 2008 року були виконанні відповідачем не в повному обсязі. На підставі зазначених висновків про невиконання вимог припису, 28 липня 2010 року було прийнято Постанову № Д-113, якою на підставі висновків Акту № 02/19-0030 та статті 27 Закону України «Про електроенергетику» було винесено постанову про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5100,00 грн. (арк. справи 16).
Зазначена постанова № Д-113 від 28 липня 2010 року була направлена на адресу відповідача 29 липня 2010 року та отримана ним 02 серпня 2010 року, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 17-18).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 4 статті 4 цього закону виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені Законом України «Про електроенергетику». Згідно зі статтею 2 цього закону ним врегульовані відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії. Відповідач, є споживачем електричної енергії у розумінні статті 1 Закону України «Про електроенергетику», права та обовязки якого визначені статтями 25, 26 Закону України «Про електроенергетику». Відповідно до приписів статті 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач електроенергії зобовязаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; забезпечити безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан.
Законом України "Про електроенергетику" (стаття 9) встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року. Відповідно до пункту 1 цього Порядку державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії; дотриманням споживачами електричної енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії.
До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Держенергонагляд очолює Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду. Керівники Держенергонагляду у відповідних регіонах є заступниками головного державного інспектора України з енергетичного нагляду у відповідному регіоні. Керівники структурних підрозділів інспекції, їх заступники, начальники секторів, керівники територіально відокремлених підрозділів інспекцій є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду. Інші спеціалісти, що виконують функції державного енергетичного нагляду, є державними інспекторами (старшими державними інспекторами) з енергетичного нагляду.
Підпунктом 4 пункту 13 Положення передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.
Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (пункт 15 Положення).
Відповідно до пункту 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Як вбачається з наведеного вище, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є органом, якому положеннями Закону України «Про електроенергетику» надані повноваження здійснення державного нагляду у сфері електроенергетиці. В порядку здійснення планових заходів з державного нагляду посадовою особою державної інспекції з енергетичного нагляду було виявлено порушення відповідачем Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14 лютого 2007 року N 71, внаслідок чого посадовою особою інспекції держнагляду був складений припис № 2-05-03-64029/П/ПП/591 від 24 грудня 2008 року року із приписанням відповідачу вчинити заходи, направлені на усунення виявлених порушень.
Зазначений припис є актом реагування органом здійснення державного нагляду на виявлені порушення та є обовязковим до виконання. В матеріалах справи відсутні такі документи, які підтверджували би оскарження Комунальним підприємством «Центральний» Припису № 2-05-03-64029/П/ПП/591 від 24 грудня 2008 року, яким відповідачу було приписано усунути виявлені порушення в строк до 18 квітня 2009 року. Будь-які заяви чи клопотання щодо продовження строків виконання припису не заявлялися.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Зазначене вище свідчить про наявність правових підстав для здійснення 06 січня 2010 року органом державного нагляду позапланового заходу у вигляді здійснення перевірки виконання відповідачем винесеного припису.
Щодо прийняття постанови про застосування штрафних санкцій суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, у тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Норма аналогічного змісту міститься у пункті 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року. Пунктом 3 цього положення державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії уповноважені накладати штрафи.
Пунктами 7-11 цього положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою Держенергонагляду.
Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення (пункт 10 Положення, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року).
Частиною 2 пункту 10 Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року передбачено, що у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку по те, що Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № Д-113 від 28 липня 2010 року є обовязковою до виконання. Зазначена постанова не оскаржувалася відповідачем в судовому порядку, сума застосованого штрафу не була сплачена в строки, передбачені чинним законодавством України, з огляду на що, нарахована сума штрафу в сумі 5100,00 грн. підлягає стягненню в судовому порядку за прямою вказівкою пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року.
З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог про стягнення суми штрафної санкції за постановою Держенергонагляду № Д-113 від 28 липня 2010 року.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 9, 27 Закону України «Про електроенергетику», статтями 4, 5, 6, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07 серпня 1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, статтями 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держненергонагляд у Донбаському регіоні» Комунального підприємства «Центральний» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн. за Постановою Держенергонагляду № Д-113 від 28 липня 2010 року.
Стягнути з Комунального підприємства «Центральний» (84601, Донецька область, м. Горлівка, пр. Леніна, 21, ЄДРПОУ 31534479) суму штрафу у розмірі 5100,00 грн. (пять тисяч сто гривень 00 копійок) за постановою Держенергонагляду № Д-113 від 28 липня 2010 року до Державного бюджету України (п/р 31117106700018 УДК у м. Горлівка ГУДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686448, отримувач: Державний бюджет м. Горлівки).
Повний текст постанови складений 29 вересня 2010 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Михайлик А.С.