Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2024 року № 320/8621/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом (з урахуванням уточнених позовних вимог від 25.12.2023):
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в нарахуванні з 01.10.2022 у повному розмірі доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити з 01.10.2022 позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до розпорядження керівника апарату суду та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №320/8621/23 передано для розгляду судді Донцю В.А.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2023 адміністративну справу №320/8621/23 прийнято до провадження, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). З урахуванням подання відзиву відповідачем, судом не встановлювався новий строк для подання заяви по суті. Судом запропоновано сторонам подати клопотання чи заяви в разі необхідності однак таких до суду не надходило.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 встановлено позивачу десять днів, з дня наступного за днем отримання даної ухвали, для подання до суду письмових пояснень з обґрунтуванням причин пропуску шестимісячного строку звернення до суду з вимогами щодо здійснення перерахунку та виплати з 01.07.2021 позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з наданням відповідних доказів на підтвердження таких обставин.
Позивачем 25.12.2023 на виконання вимог ухвали суду від 18.12.2023 подано уточнену позовну заяву.
Підставами позову визначено: протиправність невиплати позивачу доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (Постанова №713) як пенсіонеру, якому перерахунок пенсії здійснювався на підставі рішення суду; право позивача на отримання з 01.07.2021 доплати до пенсії в повному розмірі 2000,00 грн. відповідно до вказаної постанови, оскільки після ухвалення Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Урядом України не змінювались складові грошового забезпечення військовослужбовців чи поліцейських; наявність правових висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, які підтверджують доводи позивача.
Представником відповідача подано відзив про невизнання позову. У відзиві вказано, що позивачу здійснювався перерахунок пенсії на виконання рішення суду від 03.12.2021 у справі №320/10174/21, унаслідок чого розмір пенсії змінився з 5194,66 грн. до 9445,51 грн., тобто збільшився на 4250,85 грн. За твердженням представника, оскільки розмір пенсії позивача після перерахунку в 2021 році на підставі рішення суду збільшився понад 2000,00 грн., тому він не має право на доплату в розмірі 2000,00 грн., позаяк відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" надбавка не встановлюється в разі, коли пенсія переглядалась після 01.01.2018 і розмір такої пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн.
Дослідивши письмові докази, судом установлено.
Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 виданого 18.02.2009 (термін дії - довічно) серії ААД №422489 ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, йому призначено пенсію за вислугу років.
Як убачається зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 09.02.2023 №1000-0203-8/18863, у відповідь на заяву позивача від 23.01.2023 про встановлення з 01.07.2021 надбавки у розмірі 2000,00 грн., ОСОБА_1 перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У листі зазначено, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2021 у справі 320/10174/21 позивачу проведено перерахунок пенсії, внаслідок чого розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн., тому з урахуванням пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" для виплати підвищення відсутні правові підстави.
До позову додано розрахунки пенсії позивача в пенсійній справі №10030003119, згідно з якими пенсія за вислугу років призначена з 16.01.2009, до перерахунку пенсія позивача становила 4809,33 грн, після перерахунку 9445,51 грн.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (Закон №2262-ХІІ) визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.
Судом установлено, що позивач є пенсіонером МВС та отримує пенсію на підставі Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ:
перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (частина третя);
усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта).
Тобто для перерахунку пенсії за цими положеннями Закону №2262-ХІІ необхідною умовою є ухвалення Урядом України рішення про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (набрала чинності 02.12.2015, Постанова №988), якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Пунктом 7 Постанови №988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Міністерством внутрішніх справ України відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (Закон №580-VIII) та на підставі постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських ухвалено наказ від 06.04.2016 №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" (набрав чинності 27.05.2016, Порядок №260). Водночас пунктом 2 Порядку №260 встановлено, що визначено, що він застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07.11.2015.
Пунктом 3 розділу І Порядку №260 передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункти 1-5).
Розділом ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону№ 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову постанови від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (набрала чинності 24.02.2018, Постанова №103), абзацом першим пункту 3 якої встановлювався перерахунок з 01.01.2016 пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988.
Наведені положення пункту 3 Постанови №103 дають підстави для висновку, що перерахунок пенсії відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом №2262-ХІІ з 01.01.2016 пов`язувався зі складовими грошового забезпечення поліцейського, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувались поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов`язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року (постанова Верховного Суду від 08.11.2022 справа №420/2473/22).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, в адміністративній справі №826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
Як уже вказувалось судом, перерахунок пенсії позивача у 2021 році здійснено на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2021 у справі №320/10174/21, в якій позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови в перерахунку з 01.12.2019 та виплати пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області" від 13.05.2021 №99, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; зобов`язано здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалюючи рішення в справі №320/10174/21, Київським окружним адміністративним судом ураховано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1-3 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
З урахуванням, зокрема, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, Постанови №988 та Положення №260, Київський окружний адміністративний суд дійшов висновку про право ОСОБА_1 на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №988, статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ станом на 19.11.2019.
Отже, перерахунок пенсії позивачу у 2021 році здійснений відповідачем з 01.12.2019 на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2021 у справі №320/10174/21.
Надаючи тлумачення статті 43, 63 Закону №2262-ХІІ Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію, за якою законодавець делегував Уряду України повноваження зі встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. При цьому під "умовами" потрібно розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії, а під "порядком" - Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. При цьому величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною під час перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення "розміру" перерахунку пенсій, однак він не уповноважений змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону №2262-XII. До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України (постанова Верховного Суду від 08.11.2022 справа №420/2473/22).
У цій постанові Верховний Суд наголосив, що частина третя статті 1-1 Закону №2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.
Наведе свідчить про суперечність положень пункту 3 Постанови №103 нормам Закону №2262-ХІІ, про що також, було зазначено й у висновках судів у справі №826/12704/18, наслідком чого було визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 справа №913/204/18, від 10.03.2020 справа №160/1088/19).
З огляду на вказаний висновок Верховного суди у період чинності пункту 3 Постанови №103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, повинні застосовувати Закон №2262-ХІІ, хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі Постанови №988.
Враховуючи наведене, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону №2262-ХІІ та в повному розмірі.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, Кабінет Міністрів України ухвалив Постанова №713, відповідно до пункту 1 (в первинній редакції) якого:
установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (абзац перший);
особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту (абзац другий);
у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (абзац третій);
щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом №2262-ХІІ, починаючи з 01.07.2021.
Постановою Кабінет Міністрів України від 10.05.2022 №578 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо виплати пенсій і грошової допомоги особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесено зміни, зокрема, до абазу третього пункту 1 Постанови №713, відповідно до яких обмеження щодо виплати доплати особам, яким пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, не поширюється на осіб, яким пенсія перераховувалась на виконання Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо пенсій в разі втрати годувальника" від 24.03.2022 №2146-IX.
Згідно з пояснювальною запискою до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії. Прийняття Постанови №713 зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Верховний Суд у постанові від 08.11.2022 справа №420/2473/22 дійшов висновку, що внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду України з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 було встановлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 Постанови №713, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, мети прийняття Кабінетом Міністром України Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
На підставі зазначених висновків, Верховний Суд вказав, що в спорі про право на отримання доплати в розмірі 2000,00 грн. за обставин, коли перерахунок пенсії проведено на виконання рішення суду здійснено з метою відновлення порушеного права особи, не є перерахунком пенсії в зв`язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тому особа має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 та яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
У розглядуваній справі позивачу пенсія призначена до 01.03.2018, що підтверджується зазначеними судом розрахунками пенсії позивача в пенсійній справі №10030003119, де вказано про призначення пенсії за вислугу років з 16.01.2009, перерахунок пенсії позивача здійснювався на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2021 у справі №320/10174/21, яким Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов`язано здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Київській області" від 13.05.2021 №99 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. При цьому підставами цього рішення суду зазначено, зокрема, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1-3 Постанови №103, а також статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988 та Положення №260, якими визначалися види та розмір складових грошового забезпечення відповідних категорій службовців.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у нарахуванні та виплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", тому для ефективного захисту права позивача, з урахуванням висновків Верховного суду, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести з 01.10.2022 перерахунок та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо строків звернення до суду, то суд вважає, що позивачем не пропущено шестимісячний строк звернення до суду, оскільки позов до суду подано в 28.03.2023, а вимоги щодо перерахунку та виплати щомісячної доплати заявлені з 01.10.2022 (з урахуванням дати, яка визначена позивачем в уточнених позовних вимогах).
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн. (фіскальний чек від 27.03.2023). Оскільки позов задоволено повністю, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нездійснення виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.10.2022 доплату в розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень) до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний номер 22933548, юридична адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вулиця Саєнка Андрія, 10, поштова адреса: 08001, Київська область, смт Макарів, вулиця Варшавська, 3-Б).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Донець В.А.