Рішення № 116325286, 16.01.2024, Сколівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
16.01.2024
Номер справи
453/2013/23
Номер документу
116325286
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 453/2013/23

№ провадження 2/453/149/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2024 року Сколівський районний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Брони А.Л.,

секретаря судового засідання Корнути Т.Б.,

без учасників справи,

розглянувши у залі суду у місті Сколе Львівської області за порядком спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

01.12.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в особі заступника начальника відділу представництва інтересів в судах та інших органах №2 юридичного управління О. Вандзьо звернулося до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої пенсії в сумі 22 540 (двадцять дві тисячі п`ятсот сорок) грн. 00 коп.

Ухвалою судді Сколівського районного суду Львівської області Брони А.Л. від 06.12.2023 року було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у справі.

Розгляд справи відбувся 16.01.2024 року без учасників справи.

В обгрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідачка перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - Головне управління) та отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №1058 (період встановлення інвалідності з 05.09.2019 року по 30.09.2022 року) на підставі довідки МСЕК серії 12 ААБ № 317575 від 05.09.2019 року.

Згідно ч.1 ст. Закону №1058, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії по інвалідності визначені у ст. 32 Закону №1058.

Згідно ч.1 ст.32 Закону №1058 особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення з пенсією.

Відповідно до ст. 34 Закону №1058 пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.

Абзацом третім ч.1 ст. 35 Закону № 1058 встановлено, що у разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд, здоровою, пенсія виплачується до кінця місяці, по який встановлено інвалідність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», встановлено з 12.03.2020 року до 22.05.2020 року на всій території України карантин.

Відповідно до Закону України від 30.03.2020 року №540 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 доповнено новим пунктом 14-6, яким передбачено, що у випадку пропуску, в період здійснення заходів щодо запобігання виникнення та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю, виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.

Постановами Кабінету Міністрів України дію карантину неодноразово було продовжено.

Як вбачається із матеріалів пенсійної справи відповідача, особою з інвалідністю така була визначена у період з 05.09.2019 року по 30.09.2022 року згідно виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ №317575.

На виконання пункту 14-6 Закону №1058 відповідачу було продовжено виплату пенсії з 01.10.2022 року по 30.06.2023 року.

06.06.2023 року відповідач подала заяву до сервісного центру Головного управління, в якій повідомила про те, що переогляд у МСЕК проходити не буде та просила припинити виплату пенсії.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім`ї, зміну місця проживання та інші обставини, що можуть вплинути на пенсійне забезпечення, пенсіонер зобов`язаний своєчасно повідомити органи, що призначають та виплачують пенсію.

Несвоєчасне повідомлення відповідача про непроходження нею чергового огляду у МСЕК спричинило виникнення переплати пенсійної виплати за період з 01.10.2022 року по 30.06.2023 року в сумі 22 540 грн. 00 коп.

Відповідно до ст. 50 Закону №1058 суми пенсії, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонерам добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

З метою досудового врегулювання спору Головним управлінням було надіслано відповідачці лист від 07.08.2023 року №1300-5207-8/114491 для вирішення питання погашення переплати пенсії. Однак у добровільному порядку відповідач заборгованість по переплаті пенсійної виплати не сплатила.

Відповідно до п.3 Порядку повернення суми пенсій, виплачених надміру, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 №6-4 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2014 №25-3, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.05.2005 за №374/7695) суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонерам добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України в судовому порядку, відповідно до ст. 50 Закону №1058.

Згідно із ч.2 ст. 50 Закону №1058, відрахування пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Згідно ст. 387 ЦК України, власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Відповідно до положень ч.1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно із ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Аналіз вище вказаної норми закону свідчить про те, що не підлягає поверненню, крім іншого, безпідставно набута пенсія надана фізичній особі як засіб до існування, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. Також, ця стаття передбачає виключення із загального правила, тобто виплата таких сум має бути проведена за відсутності недобросовісності з боку набувача.

Позивач вважає, що несвоєчасне повідомлення відповідача про непроходження нею чергового огляду у МСЕК є недобросовісною поведінкою з його сторони, що спричинило виникнення переплати пенсійної виплати за період з 01.10.2022 року по 30.06.2023 року в сумі 22 540 грн. 00 коп.

22.12.2023 року на адресу суду за вх. №7120 надійшов відзив відповідачки ОСОБА_1 на позовну заяву, в якій вона вважає позовні вимогиГоловного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не обгрунтованими та безпідставними, виходячи з наступного.

Відповідачка зазначає, що лист від 07.08.2023 року за №1300-5207-8/114491, який ГУ ПФУ у Львівській області надає в підтвердження досудового вирішення питання погашення переплат пенсії, відповідачка не отримувала. Про лист від 10.04.2023 року за №1300-5207-8/50783 з вимогою прибути у відділ обслуговування громадян №4 (сервісний центр) для уточнення інформації про повторне проходження інвалідності їй стало відомо лише після ознайомлення з додатками до позовної заяви.

Відповідно до ч.1 ст. 32 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон №1058), особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, зокрема, залежно від групи інвалідності.

Статтею 34 Закону №1058 визначено, що пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.

Згідно зі ст. 35 Закону №1058, у разі якщо особа не з`явилася в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому вона мала з`явитися на повторний огляд.

Органи медико-соціальної експертизи зобов`язані повідомити територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез`явлення цих осіб на зазначений огляд

Відповідно до ст. 45 Закону №1058, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Пунктом 14-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 визначено, що у випадку пропуску, в період здійснення заходів щодо запобігання виникнення та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю, виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.

За вимогами постанови КМУ №651 від 27.06.2023 року «Про відміну на всій території України карантину», встановленого з метою запобігання поширенню на територію України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», карантин діяв до кінця дня 30.06.2023 року.

Враховуючи вищевказане, органи Пенсійного фонду самостійно контролюють період, на який установлено інвалідність, та приймають відповідні рішення щодо виплат сум пенсії або ж зупинення. А обов`язок повідомляти відповідну інформацію про огляд осіб, яким призначена пенсія по інвалідності чи про їхню неявку на огляд, покладено на самі ж органи МСЕК і аж ніяк не на осіб, які отримують пенсію (це вже їх право, щоб у подальшому отримувати пенсію надати необхідний пакет документів, в т.ч. висновок МСЕК), а тим більше, не у формі з висловленим бажанням щодо встановлення групи інвалідності.

Відповідачка зазначає, що якщо такий обов`язок покладено на органи МСЕК, твердження позивача про несвоєчасність повідомлення зі сторони відповідача є неправомірними. Більше того, норми пенсійного законодавства не містять відповідних термінів в розумінні своєчасності чи несвоєчасності повідомлення про проходження чергового огляду МСЕК. Сам же позивач також не зазначає термінів, які б вважалися своєчасними для повідомлення про переогляд особи з інвалідністю та водночас вказує на його несвоєчасність.

З наведених у позові обставин вбачається, що позивач за відсутності даних про переогляд особи з інвалідністю та при закінченні терміну, на який встановлено інвалідність, самостійно прийняв рішення про продовження виплати пенсії відповідачу з 01.10.2022 року по 30.06.2023 року, керуючись вимогами Закону №1058, а саме п.14-6 розділу XV «Прикінцеві положення». Таке рішення свідчить про добровільність дій щодо пенсійних виплат зі сторони ГУ ПФУ у Львівській області. І, як наслідок, така поведінка не може бути в подальшому тягарем для особи з інвалідністю, тим більше у вигляді вимог про сплату надмірно виплачених пенсійних виплат. Крім цього, заява відповідача до органу ПФУ подана в період дії норми про карантин (період коли для осіб з інвалідністю дозволявся пропуск строку переогляду на законодавчому рівні і виплати пенсії не зупинялася) та заява не містила жодних часових рамок непродовження групи інвалідності, що не виключало можливості такого переогляду в подальшому.

Відповідачка зазначає, що строк продовження нею повторного огляду припав на дію двох режимів з особливими умовами виплат пенсії та проходження МСЕК. Такі особливі умови були встановлені на період дії карантинних заходів, а також запроваджені на період дії воєнного стану на території України.

Під час дії воєнного стану (продовжений до 14.02.2024 року) особам з інвалідністю не потрібно повторно проходити медико-соціальну експертизу, щоб продовжити довідку про інвалідність. Якщо термін інвалідності закінчився під час дії воєнного стану, інвалідність продовжується автоматично без перекомісії до кінця дії воєнного стану та 6 місяців після його припинення/скасування.

Також особливості виплат пенсії по інвалідності за час дії воєнного стану передбачені і пунктом 14-6.1 розділу розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058. Зокрема, для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв`язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану - не менш як на весь строк їх військової служби). Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду.

Аналіз вищевказаних норм чинного законодавства свідчить про те, що відповідач досі має право на отримання виплати пенсії в силу продовження строку дії інвалідності на весь термін дії воєнного стану на території України (і мала таке право водночас у зв`язку з дією карантинних заходів аж до 01.07.2023 року, що підтверджує безпосередньо позивач, нараховуючи пенсійні виплати з посиланням на Закон). Передбачена відстрочка з приводу повторного огляду особи з інвалідністю, не обмежує таку особу термінами проходження огляду та охоплює весь період дії воєнного стану. Розмір пенсії переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду, а не коли закінчився строк дії інвалідності. Проте, ГУ ПФУ у Львівській області залишає поза увагою вищенаведене і вимагає результатів переогляду або ж підстав для зупинення виплат пенсії по інвалідності (у формі письмової заяви). За таких умов, а також, враховуючи її життєві обставини (народження дитини, перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), задля усунення проблем у відносинах з органами ПФУ та з метою виключення будь-яких зловживань з її сторони, а також тягаря зайвих витрат для органів ПФУ у формі пенсійних виплат на невизначений термін, вона подала заяву від 06.06.2023 року про припинення виплати пенсії без визначення конкретного терміну проходження переогляду. Зі змісту зазначених норм Закону №1058-IV та Порядку №6-4 вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних. Позивач посилається в позові на ці ж норми законодавства та вимагає стягнення надміру виплаченої пенсії внаслідок недобросовісної поведінки відповідача. При цьому, належних доказів таких фактів не надає, в т.ч. щодо вчинення зловживань особою, яка отримувала пенсію. Водночас, підтверджує факт добровільної виплати пенсії по інвалідності зі сторони самого ж органу ПФУ. Недобросовісність позивач вбачає тільки в діях відповідача при подачі заяви від 06.06.2023 року та тлумаченням її змісту на свою користь, залишаючи поза увагою вимоги норм законодавства, які врегульовують дані відносини.

На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України справа слухається у відсутність сторін без фіксування судового процесу технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до наступного висновку.

Згідно з ч.1 ст.4, ч.1 ст.5 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

В силу положень ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Виходячи із наведених вище процесуальних норм та роз`яснень, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 9 Закону № 1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Як встановлено під час розгляду справи, ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - Головне управління) з 04.06.2020 року та отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №1058.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», встановлено з 12.03.2020 року до 22.05.2020 року на всій території України карантин.

Відповідно до Закону України від 30.03.2020 року №540 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 доповнено новим пунктом 14-6, яким передбачено, що у разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.

Постановами Кабінету Міністрів України дію карантину неодноразово було продовжено.

Відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ № 317575, ОСОБА_1 було встановлено третю групу інвалідності захворювання з дитинства з 05.09.2019 року до 01.10.2022 року та визначено дату чергового переогляду - 05.09.2022 року.

На виконання пункту 14-6 Закону №1058 відповідачці було продовжено виплату пенсії з 01.10.2022 року по 30.06.2023 року.

Згідно перерахунку пенсії рішення № 913240134750 від 07.06.2023 року, 15.09.2022 року, 26.12.2022 року, 25.04.2023 року ОСОБА_1 було призначено згідно Закону України пенсію щомісячно з 01.09.2022 року по 30.09.2022 року в сумі 2 300 грн.; з 01.10.2022 року по 30.11.2022 року в сумі 2 300 грн.; з 01.01.2023 року по 30.04.2023 року в сумі 2 300 грн.; з 01.03.2023 року по 30.04.2023 року в сумі 2 760 грн.; з 01.05.2023 року по 20.11.2023 року в сумі 2 760 грн.

Відповідно до індивідуального перерахунку, за період з вересня 2022 року по червень 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідачці було здійснено виплату пенсії в розмірі 22 540 грн. 00 коп.

Встановлено, що відповідачка 06.06.2023 року звернулася до сервісного центру Головного управління із заявою, в якій повідомила про те, що переогляд у МСЕК проходити не буде та просила припинити виплату пенсії.

Як зазначає позивач з посиланням на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), несвоєчасне повідомлення відповідачки про непроходження нею чергового огляду у МСЕК спричинило виникнення переплати пенсійної виплати за період з 01.10.2022 по 30.06.2023 в сумі 22 540 грн. 00 коп.

Відповідно до ст. 50 Закону №1058 суми пенсії, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонерам добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

З метою досудового врегулювання спору, Головним управлінням було надіслано відповідачці лист від 07.08.2023 року №1300-5207-8/114491 для вирішення питання погашення переплати пенсії. Однак у добровільному порядку відповідачка заборгованість по переплаті пенсійної виплати не сплатила.

Суд не погоджується з такими твердженнями позивача, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 30 Закону № 1058, пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Відповідно до 31 Закону № 1058 залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Згідно зі ст. 34 Закону № 1058 пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.

У ст. 35 Закону № 1058 визначені строки виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності, зокрема, у разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд здоровою, пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.

Органи медико-соціальної експертизи зобов`язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез`явлення цих осіб на зазначений огляд (ч. 3 ст. 35 Закону № 1058).

Отже, законодавець покладає обов`язок саме на органи медико-соціальної експертизи повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про результати повторного огляду осіб.

Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону № 1058 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-4.

Відповідно до п. 4 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2014 № 25-3 «Про затвердження Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплати, що є безнадійними до стягнення», яким передбачено, що суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, або у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.

У разі припинення виплати пенсії, внаслідок відновлення здоров`я тощо, до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.

Аналіз зазначених норм закону свідчить, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані позивачем за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсіонери зобов`язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

Як встановлено, відповідачка 06.06.2023 року звернулася до сервісного центру Головного управління з заявою, в якій повідомила про те, що переогляд у МСЕК проходити не буде та просила припинити виплату пенсії. Тобто така виконала обов`язок щодо повідомлення органу, що призначає виплати пенсії про припинення їй виплати у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Крім цього, органи Пенсійного фонду самостійно контролюють період, на який установлено інвалідність, та приймають відповідні рішення щодо виплат сум пенсії або ж зупинення. Позивач не зазначає термінів, які б вважалися своєчасними для повідомлення про переогляд особи з інвалідністю та водночас вказує на його несвоєчасність.

Як зазначено вище, обов`язок повідомляти відповідну інформацію про огляд осіб, яким призначена пенсія по інвалідності чи про їхню неявку на огляд, покладено на самі ж органи МСЕК, а отже твердження позивача про несвоєчасність повідомлення про припинення виплати пенсії зі сторони відповідачки є безпідставним.

З наведених у позові обставин вбачається, що позивач самостійно прийняв рішення про продовження виплати пенсії відповідачу з 01.10.2022 року по 30.06.2023 року, керуючись вимогами Закону №1058, а саме п.14-6 розділу XV «Прикінцеві положення», що свідчить про добровільність дій щодо пенсійних виплат зі сторони ГУ ПФУ у Львівській області. Також слід звернути увагу, що заява відповідачки до органу ПФУ подана в період дії норми про карантин та не містила жодних часових рамок непродовження групи інвалідності, що не виключало можливості такого переогляду в подальшому.

Відповідачка зазначає, що строк продовження нею повторного огляду припав на дію двох режимів з особливими умовами виплат пенсії та проходження МСЕК. Такі особливі умови були встановлені на період дії карантинних заходів, а також запроваджені на період дії воєнного стану на території України.

Так, дійсно згідно з пунктом 14-6.1 розділу розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058, для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв`язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану - не менш як на весь строк їх військової служби). Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду.

Тобто наведене вище свідчить про те, що відповідачка на даний час має право на отримання виплати пенсії в силу продовження строку дії інвалідності на весь термін дії воєнного стану на території України і мала таке право водночас у зв`язку з дією карантинних заходів аж до 01.07.2023 року, що не заперечує позивач, нараховуючи пенсійні виплати з посиланням на Закон.

Із норм Закону №1058-IV та Порядку №6-4 вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних. Однак, належних доказів щодо вчинення зловживань особою, яка отримувала пенсію, позивач суду не надав.

Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

За змістом ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених чим кодексом.

Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Керуючись ст. 4, 5, 12, 76-81, 83, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 274-279 ЦПК України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд,-

в и р і ш и в :

У задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Учасники справи:

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, адреса місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885.

Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя