Єдиний державний реєстр судових рішень Дата документу 12.01.2024Справа № 554/11390/23 Провадження № 3/554/140/2024
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«12» січня 2024 року м. Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Сметаніна А.В., розглянувши об`єднані адміністративні матеріали, які надійшли з УПП в Полтавській області ДПП у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Олексіївка, Одеської області, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ст. 124, ч.1 ст. 130 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
26 листопада 2023 року о 16 годині 10 хвилин, ОСОБА_1 , в м. Полтава на перехресті вул. Київське Шосе та вул. Європейська, керував транспортним засобом Volkswagen Golf, д/н НОМЕР_2 , рухаючись зі сторони вул. Харківське Шосе, не врахував дорожню обстановку, не дотримався безпечного інтервалу та здійснив зіткнення з транспортним засобом Mazda CX-3, д/н НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_2 , після цього продовжив рух та здійснив зіткнення з транспортним засобом Mitsubishi Pajero, д/н НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_3 , внаслідок чого останнього відкинуло на транспортний засіб Audi A7, д/н НОМЕР_5 , під керуванням водія ОСОБА_4 , чим порушив вимоги п. 13.1 ПДР України. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, завдані матеріальні збитки.
Крім цього, 26 листопада 2023 року о 16 годині 10 хвилин, ОСОБА_1 , в м. Полтава на перехресті вул. Київське Шосе та вул. Європейська, керував транспортним засобом Volkswagen Golf, д/н НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку із застосуванням приладу Alcotest Drager 7510 ARLM-0451, в присутності двох свідків, результат огляду «виміряне значення концентрації перевищує вимірювальний діапазон» приладу Alcotest Drager 7510, який становить від 0,00 до 3,00 мг/л, чим порушив вимоги п.2.9А ПДР України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 провину у скоєних правопорушеннях визнав повністю.
Згідно зі статтею 1 КУпАПзавданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержанняКонституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їхньої компетенції відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 251 КупАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність об`єднання адміністративних матеріалів № 554/11390/23 (провадження № 3/554/140/2024) та № 554/11422/23 (провадження № 3/554/141/2024) у відношенні ОСОБА_1 в одне провадження з присвоєнням єдиного номеру № 554/11390/23 (провадження №3/554/140/2024) та розглядати вказані справи одночасно.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 КУпАП та ч.1 ст. 130 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 26.11.2023 року сері ААД №505540; актом огляду на стан сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння, результат тесту - «виміряне значення концентрації перевищує вимірювальний діапазон» приладу Alcotest Drager 7510, який становить від 0,00 до 3,00 мг/л; роздруківкою тесту приладу Drager Alkotest 7510, прилад ARLM-0451, результат - «виміряне значення концентрації перевищує вимірювальний діапазон»; письмовими поясненнями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_3 ; копією технічних даних приладу Alcotest Drager 7510; відеозаписом події; протоколом про адміністративне правопорушення від 26.11.2024 року ААД №628371; схемою місця ДТП; письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 .
З аналізунаданих досправи доказіввбачається,що огляд ОСОБА_1 проведено з дотриманням вимог ст. 266 КУпАП, Інструкції пропорядок виявленняу водіївтранспортних засобівознак алкогольного,наркотичного чиіншого сп`янінняабо перебуванняпід впливомлікарських препаратів,що знижуютьувагу ташвидкість реакції,затвердженої наказамиМіністерства внутрішніхсправ Українита Міністерстваохорони здоров`яУкраїни №1452/735від 09.11.2015року таПорядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього рухуправил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, а також ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортнимизасобами особамив станіалкогольного сп`яніння.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самими правопорушником, такі і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, які пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Крім того, відповідно до ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов`язкова до застосування судами як джерело права.
У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
З оглядуна характервчиненого правопорушеннята суспільнунебезпечність вчиненого,а такожтой факт,що керуваннятранспортним засобому станіалкогольного сп`янінняє грубимпорушенням тамає підвищенусуспільну небезпеку,враховуючи особуправопорушника,інші обставинив справі,вважаю занеобхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення,у рамкахсанкції,встановленої забільш серйознеправопорушення зчисла скоєних,у виглядіштрафу зпозбавленням права керування транспортними засобами.
Крім того, відповідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно наданої в судовому засіданні для огляду копії посвідчення, ОСОБА_1 є учасником бойових дій.
Відповідно доп.13ч.1ст.5Закону України«Про судовийзбір»,від сплатисудового зборупід часрозгляду справив усіхсудових інстанціяхзвільняються: учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
В даному випадку, суд не вбачає підстав для звільнення останнього від сплати судового збору за ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, оскільки справа про адміністративне правопорушення за притягнення останнього до адміністративної відповідальності не є справою, пов?язаною з порушенням прав ОСОБА_1 , як учасника бойових дій.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір справляється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розмір прожиткового мінімумудля працездатнихосібвстановлюється Законом України «Про державний бюджет» на відповідний календарний рік та станом на 01 січня 2024 року згідно Закону України «Про державний бюджет на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028 грн.
Таким чином, із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст.1,7,9,23,33,36,40-1,124,ч.1ст.130,245,251,252,280283,284,294Кодексу Українипро адміністративніправопорушення, Законом України «Про судовий збір», -
П О С Т А Н О В И В:
Об`єднати адміністративні матеріали № 554/11390/23 (провадження № 3/554/140/2024) та № 554/11422/23 (провадження № 3/554/141/2024) у відношенні ОСОБА_1 в одне провадження з присвоєнням єдиного унікального номеру № 554/11390/23 (провадження № 3/554/140/2024).
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 /сімнадцять тисяч/ гривень 00 копійок в дохід держави (отримувач: ГУК Полтавської області/ 21081300; код ЄДРПОУ: 37959255; Банк отримувача: Казначейство України «ЕАП»;номеррахунок (IBAN): UA048999980313050149000016001; кодкласифікації доходів бюджету: 21081300) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 /один/ рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьдержави судовийзбір всумі 605(шістсотп`ять)гривень 60копійок (отримувачкоштів:ГУК уПолт.обл/Шевченків.р-н//22030101,код отримувача:37959255,банк отримувача:Казначейство України(ЕАП);рахунок отримувачаUA528999980313191206000016722, код класифікації доходів бюджету: 22030101).
Строк пред`явлення постанови до виконання до 12 квітня 2024 року.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Октябрського районного
суду м. Полтави: А.В. Сметаніна