Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-1586/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Волков А.С. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" жовтня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Троян Н.М., Романчук О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2010 року у справі за позовом Дочірнього підприємства «Чорнобильське монтажне управління Відкритого акціонерного товариства «Південтеплоенергомонтаж»до Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и л а :
ДП «Чорнобильське монтажне управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж»звернулися до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Броварської ОДПІ Київської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 04.03.2009 №0000222301/0, від 14.04.2009 №0000222301/01, від 06.07.2009 №0000222301/2, від 22.09.2009 № 0000222301/3, згідно з якими визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 80761,00 грн., з яких: 53841,00 грн. - за основним платежем, 26920,00 грн. штрафні (фінансові) санкції.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2010 року позов задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення від 22.09.2009 № 0000222301/3. Оскільки попередні податкові повідомлення рішення у звязку із зміною строків сплати визначеного податкового зобовязання втрачали чинність, в частині вимог щодо їх скасування відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Броварська ОДПІ Київської області подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в позові.
В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення Київським окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Київський окружний адміністративний суд в своєму рішенні прийшов до висновку про необхідність задоволення позову.
Апеляційна інстанція не може погодитись з доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, у лютому 2009 року Броварською ОДПІ проведено планову виїзну документальну перевірку ДП «Чорнобильське монтажне управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007 по 30.09.2008, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 30.09.2008 (акт перевірки від 18.02.2009 № 79/23-2/04631938).
За результатами перевірки податковий орган дійшов висновку про порушення:
підпункту 7.3.1 пункту 7.3, підпункту 7.7.7 пункту 7.7, пункту 7.8 статті 7 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість»; пунктів 1.2, 3.1 Положення про порядок застосування законодавства з питань пільгового оподаткування виконавців робіт, послуг на митній території України, які виконуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, що надається на безоплатній та безповоротній основі на період підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття»на екологічно безпечну систему, або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду «Укриття», затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Державної податкової адміністрації України від 07.10.2003 №276/477, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.10.2003 за №973/8294; порядку заповнення Додатка № 5 «Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок»до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом від 30.05.1997 № 166 Державної податкової адміністрації України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 за № 250/2054.
В результаті вказаних порушень, ДП «Чорнобильське монтажне управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж»занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 53841,00 грн., у тому числі: 9941,00 грн. - за червень 2007 року, 43900,00 грн. - за липень 2007 року.
За наслідками перевірки Броварською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.03.2009 № 0000222301/0, згідно з яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 80761,00 грн., з яких: 53841,00 грн. - за основним платежем, 26920,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
ДП «Чорнобильське монтажне управління ВАТ «Південтеплоенергомонтаж», не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, оскаржили його до вищестоящих податкових органів в порядку апеляційного узгодження, проте, за результатами розгляду скарг податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги без задоволення.
Задовольняючи позов, Київський окружний адміністративний суд посилався на те, що Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість жодних вимог відносно заповнення рядків 20-26 декларації не містить. Крім того, по-факту, не залежно від того правильно чи з помилками позивач заповнив уточнюючі розрахунки з податку на додану вартість, державний бюджет втрат не зазнав.
При цьому, судом першої інстанції не повно зясовано всі обставини справи, з огляду на наступне:
Перевіркою з питання повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.01.2007 року по 30.09.2008 року встановлено їх заниження всього у сумі 53 841,00 грн., у тому числі: за червень 2007 року у сумі 9 941,00 грн., за липень 2007 року у сумі 43 900,00 грн.
Зокрема, в акті 18.02.09 №79/232/04631938 зазначено, що перевіркою відображеного показника за липень 2007 року в сумі (-125 531,00 грн.), за серпень 2008 року в сумі (-200 536,00 грн.) на підставі первинних документів (703 «Дохід від реалізації робіт та послуг», 702 «Дохід від реалізації товарів», актів виконаних робіт ДП «ЧМУ ВАТ ПТЕМ», 64.1.5 «ПДВ», реєстрів виданих податкових накладних, довідок-підтвердження, виданих підприємству Міністерством економіки України, про звільнення організації-виконавця від податку на додану вартість та податку на прибуток, отриманий за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги, яка надається на безоплатній основі, або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду «Укриття»для реалізації міжнародної програми - Плану здійснення заходів на об'єкті «Укриття»відповідно до положень Рамкової угоди між Україною та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку, для подальшої експлуатації, підготовки до зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації, перетворення об'єкта «Укриття»на екологічно безпечну систему та забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС, встановлено завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 08 декларацій «Коригування на основі попередніх звітних періодів»податку на додану вартість за липень 2007 року на суму 43 900,00 грн.
В порушення пп.7.3.1 п.7.3, п.п.7.8.1. п.7.8 ст.7 Закону №168/97-ВР, п.1.2, п.3.1 Положення, підприємство провело коригування (зменшення) податкового зобов'язання в липні 2007 року на суму 43 900,00 грн. на підставі довідки - підтвердження встановленого зразка, виданої Міністерством економіки України від 10.08.2007 року № 117/079-п/1 про звільнення організації-виконавця від податку на додану вартість та податку на прибуток, отриманий за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги, яка надається на безоплатній основі, або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду «Укриття»для реалізації міжнародної програми - Плану здійснення заходів на об'єкті «Укриття»відповідно до положень Рамкової угоди між Україною та Европейським Банком Реконструкції та Розвитку, для подальшої експлуатації, підготовки до зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації, перетворення об'єкта «Укриття»на екологічно безпечну систему та забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС.
Проведеною перевіркою встановлено, що в бухгалтерському обліку дана операція ДП «Чорнобильське МУ»ВАТ ПТМ відображена в липні 2007 року відповідною проводкою на суму 43 900,00 грн. На підставі п.п. 7.3.1 п.7.3, п.п.7.8.1. п.7.8 ст.7 Закону № 168/97-ВР підприємство повинно було провести коригування (зменшити) податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 43 900,00 грн. в серпні 2007 року на підставі довідки - підтвердження, виданої даному підприємству Міністерством економіки України від 10.08.2007 року № 117/079-п/1.
Відповідно до п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону №168/97-ВР, датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: - або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; - або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Згідно п.п.7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону №168/97-ВР, податковим періодом є один календарний місяць.
Відповідно до п.1.2 Положення, документами, що підтверджують право на пільгове оподаткування, є довідки-підтвердження встановленого зразка, які видаються Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України для подання в органи державної податкової служби України.
У п.3.1 даного Положення зазначено, що відповідно до наданих довідок-підтверджень платники податків, зазначені в п.1.4 цього Положення, визначають податкові зобов'язання з ПДВ за нульовою ставкою за операціями з продажу товарів (сировини, матеріалів, устаткування та обладнання), виконання робіт та надання послуг і виписують податкову накладну щодо застосування нульової ставки за вказаними операціями в порядку, встановленому чинним законодавством.
Проведеною перевіркою встановлено порушення п.п.7.7.1 п.7.7, п.п.7.8.1. п.7.8 ст.7 Закону №168/97-ВР, Порядку заповнення Додатка № 5 «Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок», який затверджений наказом ДПА України від 30 травня 1997 року N 166 (у редакції наказу від 15 червня 2005 року N213), а саме:
11.12.2008 року та 12.12.2008 року (до початку перевірки) підприємство надали до Броварської ОДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за період квітень 2007 року - травень 2008 року, в яких виправили показники податкового зобов'язання та податкового кредиту за вказані періоди. При цьому, в розділі 6 «Уточнення показників рядків 20-26 декларації»кожного уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за кожний звітний період підприємство не вказало виправлені показники рядків 20-26 декларації, що призвело до заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного періоду (рядок 27 Податкової декларації з податку на додану вартість) за червень 2007 року на суму 9941 грн.
На підставі п.п.7.3.1 п.7.3, п.п.7.8.1. п.7.8 ст.7 Закону 168/97-ВР ДП «Чорнобильське МУ»ВАТ ПТМ повинні були провести коригування (зменшити) податкове зобов'язання в серпні 2007 року на суму 43 900,00 грн. на підставі довідки-підтвердження, яка видана даному підприємству Міністерством економіки України від 10.08.07 №117/079-п/1, в результаті чого занижено суму податкового зобов'язання у розмірі 53 841.00 грн., у тому числі: за червень 2007 року у сумі 9 941,00 грн.; за липень 2007 року у сумі 43 900,00 грн.; а також встановлено завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 Декларації з врахуванням зменшення (коригування в рядку 8 Декларації) податкового зобов'язання з ПДВ на суму 43900 грн. за березень 2007 року в серпні 2007 року на підставі довідки-підтвердження, виданою підприємству Міністерством економіки України від 10.08.2007 року № 117/079-п/І) за травень 2007 року на суму 265,00 грн., за лютий 2008 року на суму 135939,00 грн., за березень 2008 року на суму 140 264 грн., за квітень 2008 року на суму 117 968,00 грн.. за травень 2008 року на суму 58 674,00 грн., за червень 2008 року на суму 28 875,00 грн., за липень 2008 року на суму 28 875,00 грн., за серпень 2008 року на суму 28 875,00 грн., за вересень 2008 року на суму 28875.00 грн.
В результаті вказаних порушень занижено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 Декларації з врахуванням зменшення (коригування в рядку 8 Декларації) податкового зобов'язання з ПДВ на суму 43 900,00 грн. за березень 2007 року в серпні 2007 року на підставі Довідки-підтвердження, виданою підприємству Міністерством економіки України від 10.08.2007 року № 117/079-п/1) за вересень 2007 року на суму 49201,00 грн., за жовтень 2007 року на суму 43 353,00 грн., за листопад 2007 року на суму 40 144.00 грн., за грудень 2007 року на суму 36 997,00 грн., за січень 2008 року на суму 36 997,00 грн.
Підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00 №2181-111 (із змінами та доповненнями) визначено, що у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у п.п.4.2.2"б" ст.4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати(заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору(обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що судом першої інстанції зроблено неправильний висновок про законність та обґрунтованість позовних вимог, встановивши правові обставини для скасування рішення суду першої інстанції та постановлення нового про відмову в позові.
Згідно зі ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування постанови Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2010 року та постановлення нової про відмову в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 99, 100,101, 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2010 року скасувати.
Постановити нову, якою в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 06.10.2010 року.