Постанова № 11619745, 24.09.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2010
Номер справи
1757/10/2170
Номер документу
11619745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2010 р. Справа № 2-а-1757/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді: Морської Г.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області до Комунального підприємства "Комунгоспсервіс" про стягнення податкового боргу,

встановив:

Державна податкова інспекція у м. Нова Каховка Херсонської області звернулась до суду із позовом до Комунального підприємства "Комунгоспсервіс" про стягнення податкового боргу із податку на додану вартість у сумі 119208,87 грн., збору за забруднення навколишнього природного середовища – 90918,23 грн., земельного податку з юридичних осіб – 3023,70 грн.

Від позивача та відповідача надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутність.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зазначені суми податкового боргу підтверджуються податковими деклараціями із податку на додану вартість за січень – грудень 2009 р., податковими розрахунками зі збору за забруднення навколишнього природного середовища від 10.08.2009р., 04.11.2009р., 13.01.2010р., податковими розрахунками земельного податку від 10.08.2009р., наданими відповідачем до податкового органу, корінцями податкових повідомлень-рішень про нарахування штрафних санкцій за несплату узгоджених податкових зобов’язань.

У запереченнях на позовну заяву відповідач визнав позовні вимоги частково, заперечивши лише проти застосування штрафних санкцій у розмірі 13727,58 грн. за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов’язання із податку на додану вартість. Заперечення обґрунтовані тим, що підприємство своєчасно сплачувало задекларовані суми податку на додану вартість за відповідні періоди, що підтверджується платіжними дорученнями із зазначенням спрямування платежу. Проте, ДПІ у м. Нова Каховка відповідні суми податку на додану вартість за 2008 – 2009 роки враховувало в погашення заборгованості за 2007 рік.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до довідки про стан заборгованості від 22 березня 2010 р. КП «Комунгоспсервіс» має податкову заборгованість:

Із податку на додану вартість - у сумі 119208,87 грн., у тому числі: основний платіж – 96906 грн., штрафні санкції – 13727,58 грн., пеня – 8575,29 грн.;

із збору за забруднення навколишнього природного середовища – у сумі 90918,23грн., у тому числі: основний платіж – 90794,63 грн., пеня – 123,6 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб – 3023,70 грн. у тому числі: основний платіж – 2506,83 грн., штрафні санкції – 358,46 грн., пеня – 158,41 грн.

Основний платіж зобов’язання по ПДВ самостійно узгоджене платником податку шляхом подачі податкових декларацій із ПДВ. Штрафні санкції нараховані відповідно до податкових повідомлень-рішень від 17.02.2009р. № 0002601502/0, 19.05.2009р. № 0003111502/0, 20.07.2009р. № 0003421502/0, що не були оскаржені відповідачем.

Основний платіж зобов’язання по земельному податку самостійно узгоджене платником податку шляхом подачі розрахунку податку. Штрафні санкції нараховані відповідно до податкових повідомлень-рішень від 11.11.2009р. № 0003651501/0, 13.10.2009р. № 0003331501/0, що не були оскаржені відповідачем.

Зобов’язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища також були самостійно узгоджені платником податку шляхом подачі до податкового органу відповідних розрахунків.

За таких обставин, суд приймає визнання позивачем позовних вимог по стягненню податкового боргу по податку на додану вартість - основний платіж – 96906 грн., пеня – 8575,29 грн.; збору за забруднення навколишнього природного середовища – у сумі 90918,23грн., у тому числі: основний платіж – 90794,63 грн., пеня – 123,6 грн.; земельного податку з юридичних осіб – 3023,70 грн. у тому числі: основний платіж – 2506,83 грн., штрафні санкції – 358,46 грн., пеня – 158,41 грн.

Щодо нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну оплату ПДВ, необхідно зазначити наступне.

Відповідно до платіжних доручень, що містяться у матеріалах справи, відповідач проводив наступні платежі: платіжне доручення № 139 від 27.05.2009р. на суму 3000 грн. призначення платежу – погашення ПДВ за квітень 2009р.; платіжне доручення № 139 від 25.05.2009р. на суму 1800 грн. призначення платежу – погашення розстрочки по рішенню суду ПДВ за квітень 2009р.; платіжне доручення № 118 від 27.04.2009р. на суму 1800 грн. призначення платежу – погашення ПДВ за березень 2009р.; платіжне доручення № 121 від 29.04.2009р. на суму 3000 грн. призначення платежу – погашення ПДВ за березень 2009р.

Відповідно до банківської виписки із особового рахунку КП "Комунгоспсервіс" було перераховано 26.06.2009р. платіжним дорученням № 167 сума 1800 грн. із призначенням платежу погашення розстрочки по рішенню суду ПДВ за травень 2009р.; платіжним дорученням № 168 сума 3000 грн. із призначенням платежу погашення ПДВ за травень 2009р.

Відповідно до копії зворотнього боку облікової картки платника ПДВ, дані суми були зараховані у погашення платежів минулих років.

Суд не погоджується із позицією позивача про те, що наявність податкового боргу по попередніх звітних періодах дає право ДПІ у м. Нова Каховка змінювати цільове призначення і строк сплати платежу позивачем, оскільки Закон № 2181-III не наділяє податковий орган такими повноваженнями.

Пункт 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 N 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за N 377/89/76, вказує на те, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками. Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону ЗУ № 2181-III, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним. Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.

Таким чином, належне спрямування платежів із ПДВ за призначенням, вказаним у платіжному дорученні, унеможливило б нарахування штрафних санкцій.

Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 122, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області до Комунального підприємства "Комунгоспсервіс" про стягнення податкового боргу задовольнити частково.

Стягнути із Комунального підприємства "Комунгоспсервіс" (74900, м. Нова Каховка, м. Таврійськ, вул. 40 років Перемоги, б. 5, код ЄДРПОУ 33582440) податкову заборгованість, а саме:

- із податку на додану вартість в розмірі 105481, 29 грн. (сто п'ять тисяч чотириста вісімдесят одна грн. 29 коп.) в доход державного бюджету на р/р 31119029700012 в ГУДКУ у Херсонській області, код ЗКПО 24103977, МФО 852010, код призначення платежу 14010100;

- за збори за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 90918, 23 грн. (дев'яносто тисяч дев'ятсот вісімнадцять грн. 23 коп.) в доход місцевого бюджету м. Таврійськ на р/р 33116329700014 в ГУДКУ у Херсонській області, код ЗКПО 24103977, МФО 852010, код призначення платежу 50080200;

- із земельного податку в розмірі 3023, 7 грн. (три тисячі двадцять три грн. сімдесят коп.) в доход місцевого бюджету м. Таврійськ на рахунок 33215811700014 в ГУДКУ у Херсонській області, код ЗКПО 24103977, МФО 852010, код призначення платежу 13050100.

Відмовити Державній податковій інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області у задоволенні позовних вимог щодо стягнення з Комунального підприємства "Комунгоспсервіс" штрафних санкцій за несвоєчасну сплату заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 13727, 58 грн. (тринадцять тисяч сімсот двадцять сім грн. п'ятдесят вісім коп.).                               

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Морська Г.М.

кат. 6.6.4