копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2010 р. Справа № 2а-6701/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання-Чикалової М.С.,
представників позивача - Веклич Л.В., Смілянської З.П.,
представника відповідача - Сенченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного центру зайнятості до дочірнього підприємства "БС-Висотник" товариства з обмеженою відповідальністю "БС-СУМ" про стягнення штрафу у розмірі 14880 грн. ,-
В С Т А Н О В И В:
Сумський обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до дочірнього підприємства "БС-Висотник" ТОВ "БС-СУМ" та уточнивши позовні вимоги просив стягнути штраф у розмірі 14880 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що позивачем була проведена перевірка ДП "БС-Висотник" ТОВ "БС-СУМ" в результаті якої було виявлено, що відповідачем, всупереч законодавству, без дозволу на працевлаштування був прийнятий на роботу ОСОБА_4, громадянин Азербайджану. За результатами перевірки був складений акт та запропоновано порушнику сплатити штраф у 10-денний термін. Штраф сплачений не був, тому позивач просить стягнути вказану суму штрафу в судовому порядку.
Від представника відповідача надійшло заперечення в якому він зазначав, що позовні вимоги Сумського обласного центру зайнятості визнає частково, в частині стягнення з ДП «БС-Висотник» ТОВ «БС-СУМ» штрафу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян - 850 грн., в іншій частині позовних вимог просить відмовити мотивуючи тим, що правопорушення щодо використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості має формальний склад і є закінченим в момент працевлаштування на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців 04 червня 2008 року. За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мале місце. Відповідно до статті 8 Закону України (803-12) «Про зайнятість населення», який діяв на час скоєння правопорушення відповідачем (в редакції Закону № 665/97 - ВР від 21 листопада 1997 року, із змінами, внесеними згідно із Законом № 1807-ІІ від 08 червня 2000 року), у разі використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості з підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у п'ятдесятикратному розмірі неоподаткованого мінімуму доходів громадян, що складає 50 * 17 грн. = 850 грн.
В судовому засіданні представники позивача вищевказані позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у запереченні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Сумським обласним центром зайнятості 10 березня 2010 року було проведено перевірку ДП "БС-Висотник" ТОВ "БС-СУМ" за результатами якої було складено акт № 4 від 10 березня 2010 року (а.с.5).
З вказаного акту перевірки вбачається, що ДП "БС-Висотник" ТОВ "БС-СУМ" порушило вимоги ст. 8 Закон України "Про зайнятість населення" працевлаштувавши без дозволу державної служби зайнятості іноземного громадянина ОСОБА_4.
Відповідно до наказу № 2-К від 04 червня 2008 року (а.с.6) ОСОБА_4 був прийнятий на посаду директора з економічних питань на 0,5 ставки за сумісництвом з неповним робочим днем з оплатою згідно штатного розкладу з 04 червня 2008 року.
Відповідно до наказу № 16-К від 11 грудня 2009 року ОСОБА_4 було звільнено за власним бажанням з посади директора з економічних питань за сумісництвом з 11 грудня 2009 року.
Представник відповідача визнає працевлаштування відповідачем без дозволу державної служби зайнятості іноземного громадянина ОСОБА_4, проте зазначає, що штрафна санкція за вказане правопорушення повинна розраховуватися відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», який діяв на час скоєння правопорушення відповідачем, тобто в редакції Закону № 665/97 - ВР від 21 листопада 1997 року, із змінами, внесеними згідно із Законом № 1807-ІІ від 08 червня 2000 року, відповідно якого штраф за вказане правопорушення стягується у пятдесятикратному розмірі неоподаткованого мінімуму доходів громадян. Тому представник відповідача вважає, що з ДП "БС-Висотник" ТОВ "БС-СУМ" необхідно стягнути 850 грн. (50 * 17 грн.).
З матеріалів справи вбачається, що вказане правопорушення, а саме: використання роботодавцем праці іноземців на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців тривало з 04 червня 2008 року, тобто з моменту прийняття на роботу іноземного громадянина, по 11 грудня 2009 року, тобто до часу звільнення його з посади.
Застосовуючи штрафну санкцію, позивач вважав за доцільне застосувати штрафну санкцію відповідно до законодавства, яке діяло на момент звільнення іноземного громадянина.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення" від 25 грудня 2008 року № 799-VI, частина 4 ст. 8 Закон України від 01 березня 1991 року № 803-XII "Про зайнятість населення" була викладена в такій редакції: «у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики».
Таким чином, за вчинене правопорушення до відповідача було застосовано штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а саме: 14880 грн. (744 грн.*20).
Суд вважає безпідставним доводи представника відповідача, щодо застосування до ДП "БС-Висотник" ТОВ "БС-СУМ" вищевказаної штрафної санкції відповідно до норм закону, які на момент звільнення іноземного громадянина та проведення перевірки позивачем втратили чинність, оскільки вказане правопорушення є триваючим. Крім того позивач, як суб'єкт владних повноважень, повинен діяти на підставах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з ДП "БС-Висотник" ТОВ "БС-СУМ" штрафу у розмірі 14880 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного центру зайнятості до дочірнього підприємства "БС-Висотник" товариства з обмеженою відповідальністю "БС-СУМ" про стягнення штрафу у розмірі 14880 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з дочірнього підприємства "БС-Висотник" товариства з обмеженою відповідальністю "БС-СУМ" (і.к.35906945) на користь Державного бюджету м. Суми (р/р37177975900002, банк - ГУДКУ в Сумській області, МФО - 837013, код - 236635, отримувач - Державний бюджет м. Суми) 14880 грн. штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
<Список ><Дата >
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 05 жовтня 2010 року