Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2010 р. м. Львів№ 2а-2549/10/1370
17 год. 55 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Шийки Н.П., представника позивача Остимчук О.О., відповідача-1 Голода І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія" , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача товариство з обмеженою відповідальністю «Західенергробуд»,
до Державна податкова інспекція у м.Львові , державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова
пропро скасування податкового повідомлення-рішення ,
ВСТАНОВИВ:
19 березня 2010 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява дочірнього підприємства «Західукргеологія»Національної акціонерної компанії «Надра України»до державної податкової інспекції у м. Львові. З урахуванням останніх уточнень позовних вимог від 27.09.2010 року просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 28.07.2009 р. № 12568, від 14.10.2009 р. № 12568/1/, від 31.12.2009 р. № 12568/2/22783 та від 22.03.2010 р. № 12568/3/22783, в частині визначення податкового зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин на суму 22392,18 грн., з яких 14713,50 грн. основний платіж, 7678,68 грн. штрафні (фінансові) санкції.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити з наступних мотивів. ДП «Західукргеологія»НАК «Надра України»є власником спеціального дозволу на користування надрами та є учасником укладеного з ТОВ «Західенергробуд»договору про спільну інвестиційну діяльність (простого товариства) з геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки надр. Умовами цього договору серед іншого передбачено, що облік та складання податкової звітності результатів спільної діяльності, а також розрахунки з бюджетом веде оператор відповідно до вимог чинного законодавства України. Відтак, оператор на виконання умов договору та нормативно-правових актів вчасно подав до органів ДПС розрахунок плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (в тому числі супутнього при видобутку нафти), титанової та титано-цирконієвої руди, підземних вод (термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей та мулу за перший квартал 2008 року (в т.ч. спірний збір). Натомість, ДПІ у м. Львові зробила безпідставний висновок про заниження позивачем сум плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу та винесла спірне податкове повідомлення-рішення від 28.07.2009 р. № 12568, яким позивачу визначено податкове зобовязання по цьому платежу на суму 22594,44 грн. Згадане рішення позивач оскаржував в адміністративному порядку, однак позиція податкового органу залишилась без змін, а за наслідками поетапного розгляду скарг позивача винесено решту спірних податкових повідомлень-рішень від 14.10.2009 р. № 12568/1/, від 31.12.2009 р. № 12568/2/22783 та від 22.03.2010 р. № 12568/3/22783.
Позивач наполягає, що плата за користування надрами для видобутку нафти в сумі 14713,50 грн. за 2008 рік сплачена до державного бюджету у повному обсязі оператором договору про спільну діяльність, на підтвердження чого долучив розрахунки та докази сплатити відповідних платежів. Спірними рішеннями податковий орган фактично зобовязав ДП «Західукргеологія»повторно сплати до бюджету основний розмір збору в сумі 14848,34 грн., а також незаконно нарахував фінансові санкції. Щодо нарахованої органом державної податкової служби плати за видобутий нафторозчинений (попутний) газ в сумі 134,80 грн., позивач в цій частині спірних рішень не оспорює.
Суд залучив до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача його контрагента - оператора за договором про спільну діяльність ТОВ «Західенергробуд». ТОВ «Західенергобуд»підтримує позовні вимоги з підстав, викладених у письмових поясненнях від 08.07.2010 р. (а.с. 199-201). Зазначило, що як оператор за договором простого товариства від 17.11.2006 р. № 680/06 нарахувало та повністю сплатило плату за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (в тому числі супутнього при видобутку нафти), титанової та титано-цирконієвої руди, підземних вод (термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей та мулу за перший квартал 2008 року в сумі 14713,50 грн. Подало клопотання від 19.07.2010 року (вх. № 27014 від 21.07.2010 року) про розгляд справи без участі його представника.
Представник ДПІ у м. Львові позов заперечив повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях від 13.05.2010 р. № 8903/10-010/164 (а.с. 181-183) та в додаткових поясненнях від 16.09.2010 року № 17829/10-010/723 (а.с. 233-234). Відповідач вважає, що згідно Закону України «Про нафту і газ» користування нафтогазоносними надрами здійснюється лише за умови наявності спеціального дозволу саме у користувача цими надрами. Власник такого спеціального дозволу не може будь яким чином передавати чи відчужувати надані йому права, в тому числі передавати до майна спільної діяльності. Щодо податкових зобовязань, повязаних з використанням природних ресурсів надр, то відповідач стверджує, що їх повинні виконувати власники спеціальних дозволів на право користування нафтогазоносними надрами, а результати господарської діяльності з видобування нафти, природного газу та газового конденсату повинні оподатковуватися не на підставі п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а в загальному порядку. Таким чином контролюючий орган зробив цілком правомірний висновок про те, що позивач як власник спеціального дозволу не нарахував та не сплатив плату за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (в тому числі супутнього при видобутку нафти), титанової та титано-цирконієвої руди, підземних вод (термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей та мулу за перший квартал 2008 року в сумі 14848,34 грн. по договору простого товариства про спільну інвестиційну діяльність на геологічне вивчення, в т.ч. дослідно-промислову розробку, комерційну (промислову) експлуатацію ділянки надр, внаслідок чого занижено податкове зобовязання на загальну суму 14848,34 грн.
На вимогу суду відповідач 1 надав також додаткові пояснення стосовно зазначеної у спірних податкових повідомленнях-рішеннях суми податкового зобовязання. Зазначив, що вказана у них сума 14848,34 грн. це плата за користування надрами на Страшевицькому родовищі та складається з плати за видобутий природний газ за перший та другий квартал 2008 року в сумі 98,70 грн. та 36,14 грн. відповідно, та з плати за видобуту нафту за перший квартал 2008 р. в сумі 14713,50 грн. Стосовно визначення вартості видобутого природного газу, відповідач 1 надав копію акта № 23нг/09 обстеження та інвентаризації свердловини на Страшевицькій ліцензійній ділянці та визначення видобуту нафторозчиненого газу при його обробці від 11.06.2009 року, у якому зокрема зазначено про методику та критерії розрахунку обсягів видобутку нафторозчиненого газу з нафти, а також сам розрахунок, вже на підставі якого визначено розмір плати за газ.
В судовому засіданні 21.06.2010 року суд задовольнив клопотання позивача від 14.06.2010 р. № 13-845/13 (вх. № 20988) та залучив до участі у справі як другого відповідача ДПІ у Галицькому районі м. Львова. Адже позивач в процесі адміністративного оскарження податкових рішень перейшов на облік в ДПІ у Галицькому районі м. Львова, і саме ця інспекція видала спірне податкове повідомлення-рішення від 22.03.2010 р. № 12568/3/22783. ДПІ у Галицькому районі м. Львова тричі не забезпечив участі свого представника в судовому засіданні. Про час та дату проведення судових засідань відповідач повідомлявся належним чином, що підтверджується розписками про вручення судових повісток-викликів, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на позов не подав. Суд на підставі ст.ст. 35, 71, 128 КАС України ухвалив розглянути справу без участі відповідача-2 на підставі наявних у ній доказів.
В судовому засіданні суд на підставі частини 3 статті 160 КАС України оголосив вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови виготовлено 04 жовтня 2010 року.
Заслухавши пояснення уосіб, що беруть участь у справі, повно та всебічно дослідивши долучені до матеріалів справи докази, оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини справи.
Державна податкова інспекція у м. Львові на підставі направлень від 30.04.2009 р. №38/23-2 та від 02.06.2009 р. №48/23-2 провела виїзну планову документальну перевірку дочірнього підприємства «Західукргеологія» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року. За наслідками перевірки складено Акт перевірки № 242/23-2/01432606 від 14.07.2009 року (далі - Акт), згідно з висновків якого позивач в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Закону України «Про нафту і газ»не нарахував та не сплатив плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу, що зумовило заниження ДП «Західукргеологія»податкових зобов'язань по платі за користування надрами на Страшевицькому родовищі (Старосамбірський район) для видобування зокрема природного (попутного) газу: за перший квартал 2008 р. у розмірі 98,70 грн., за другий квартал 2008 р. на суму 36,14 грн.; розмір плати за користування надрами для видобутку нафти на Страшевицькому родовищі у першому кварталі 2008 року за даними перевірки становить 14713,50 грн.
На підставі висновків Акта відповідач-1 прийняв податкове повідомлення-рішення №12568 від 28.07.2009 року (а.с. 14), яким визначив позивачу податкове зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 22594,44 грн., з яких основний платіж 14848,34 грн., штрафні (фінансові) санкції 7746,10 грн.
Не погодившись з таким рішенням контролюючого органу, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Зокрема, подав скаргу від 06.08.2009 р. № 22/311. Згідно рішення ДПІ у м. Львові №17153/10/25-005/258-272 від 08.10.2009 року згадана скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін. На підставі рішення від 08.10.2009 р. ДПІ у м. Львові прийняла податкове повідомлення-рішення від 14.10.2009 року №12568/1/17457 (а.с. 17). Позивач подав наступну скаргу від 22.10.2009 р. до ДПА у Львівській області. За наслідками її розгляду ДПА у Львівській області прийняла рішення №28515/10/25-005/1197 від 25.12.2009 р., згідно якого вищезгадані податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга позивача без задоволення. Відтак, ДПІ у м. Львові винесла податкове повідомлення-рішення № 12568/2/22783 від 31.12.2009 року (а.с 18). В подальшому позивач звернувся зі скаргою від 31.12.2009 року № 22/579 до ДПА України. За наслідками її розгляду ДПА України прийняла рішення № 2229/6/25-0215 від 05.03.2010 року, згідно з яким згадані вище податкові повідомлення-рішення залишено без змін. На підставі цього рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова (у якій станом на березень 2010 року позивач перебував на обліку як платник податків) винесла податкове повідомлення-рішення від 22.03.2010 року №12568/3/22783 (а.с. 172).
З огляду на те, що з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями відповідачів позивач не погоджується, а процедура адміністративного оскарження завершилась, він звернувся за захистом своїх прав до суду. Як уже згадувалось вище, під час судового розгляду справи позивач свої вимоги уточнив і оскаржує спірні податкові повідомлення-рішення тільки в частині зобовязання внести плату за видобуток нафти у сумі 14713,50 грн. (основний платіж), та донараховані за його несвоєчасну сплату штрафні (фінансові) санкції у сумі 7678,68 грн.
ДП «Західукргеологія» є власником спеціального дозволу на користування надрами від 14.05.2002 року № 1891 на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку Страшевицького родовища з метою геологічного вивчення, пошуку та розвідки нафтогазових покладів (а.с. 143).
17.11.2006 року ДП «Західукргеологія»та ТОВ «Західенергобуд»уклали Договір простого товариства №680/06 для спільної інвестиційної і виробничої діяльності з приводу організації й здійснення геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Страшевицького родовища (а.с. 124-140). Договір взято на облік за місцем реєстрації ТОВ «Західенергобуд»ДПІ у Франківському районі м. Львова 20.12.2006 р. за №2889, що підтверджується довідкою від 20.12.2006 р. за № 2889 (а.с. 142). Згідно з умовами п. 3.4.5 цього договору Оператор (ТОВ «Західенергобуд») відповідає за ведення бухгалтерського обліку та встановленої звітності спільної діяльності згідно чинного законодавства.
На виконання взятих на себе зобовязань ТОВ «Західенергобуд»як оператор за договором про спільну діяльність подав до ДПІ у Старосамбірському районі розрахунок плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (в тому числі супутнього при видобутку нафти), титанової та титано-цирконієвої руди, підземних вод (термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей та мулу за перший квартал 2008 року на суму 14713,50 грн. (далі Розрахунок плати) (а.с. 59). Згідно з банківськими виписками з особового рахунку, копії яких є в матеріалах справи (а.с. 60-61) ТОВ «Західенергобуд»повністю вніс до бюджету нараховану ним плату за користування надрами.
Згаданий Розрахунок плати по договору про спільну діяльність прийнято без зауважень з боку податкової інспекції, відтак і будь-яких заперечень стосовно її сплати саме операторам у неї також не виникло.
Загальні положення про спільну діяльність, а також щодо простого товариства наведено у главі 77 Цивільного кодексу України. Згідно з вимогами ст.ст. 1130, 1135 цього Кодексу, за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися па основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників. Під час ведення спільних справ кожний учасник має право діяти від імені всіх учасників, якщо договором простого товариства не встановлено, що ведення справ здійснюється окремими учасниками або спільно всіма учасниками договору простого товариства.
Згідно з ч. 2 ст. 1134 ЦК України, ведення бухгалтерського обліку спільного майна учасників може бути доручено ними одному з учасників. В даному випадку такий обовязок покладено на оператора по договору про спільну діяльність, залученого до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача. Відтак, усі дії, в т.ч. сплату збору, уповноважений учасник здійснив від імені і в інтересах усіх учасників спільної діяльності.
Гірничі відносини в Україні врегульовано Конституцією України, Кодексом України «Про надра», Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
Згідно із Преамбулою Закону України «Про нафту і газ»від 12.07.2001 року № 2665 зі змінами та доповненнями (далі Закон № 2665), такий визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності нафтогазової галузі України та регулює відносини, пов'язані з особливостями користування нафтогазоносними надрами, видобутком, транспортуванням, зберіганням та використанням нафти, газу та продуктів їх переробки з метою забезпечення енергетичної безпеки України, розвитку конкурентних відносин у нафтогазовій галузі, захисту прав усіх суб'єктів відносин, що виникають у зв'язку з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, переробкою нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки, споживачів нафти і газу та працівників галузі.
Згідно зі ст. 1, ч. 4 ст. 14 Закону № 2665 користувач нафтогазоносними надрами це юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами з метою пошуку та розвідки родовищ нафти і газу, видобутку нафти і газу або їх зберігання, повернення (захоронення) супутніх і стічних вод, інших відходів, що видобуваються в процесі розвідки і розробки родовищ нафти і газу. Власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами не може дарувати, продавати або будь-яким чином відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, будь-якій іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних фондів створюваних з його участю суб'єктів господарської діяльності, а також до майна спільної діяльності.
У разі, якщо діяльність, пов'язана з користуванням нафтогазоносними надрами, здійснюється на умовах договору про спільну інвестиційну діяльність, спільне виробництво, виробничу кооперацію, один із учасників цього договору зобов'язаний мати відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами (ст. 49 Закону № 2665).
Відповідно до вимог п. 7.7.1, 7.7.2. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94 (далі Закон № 334), спільна діяльність без створення юридичної особи провадиться на підставі договору про спільну діяльність, що передбачає обєднання коштів або майна учасників для досягнення спільної мети. Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.
Згідно з п 1.16 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», затвердженого Наказом ДПА України від 19.02.1998 № 80 (далі Наказ № 80) уповноважена особа - учасник договору (контракту) про спільну діяльність, що передбачає об'єднання коштів або майна учасників для досягнення спільної господарської мети (далі - договір про спільну діяльність), - юридична особа, зареєстрована в Україні відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", або її філія, яка є платником податку на прибуток і уповноважена вести облік результатів спільної діяльності іншими сторонами згідно з умовами договору. Місцем обліку платників податків є відповідний орган державної податкової служби за зареєстрованим місцезнаходженням юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи), якщо інше не передбачене цим Порядком (п. 3.5 Порядку). Відповідно до вимог п. 4.12 затвердженого Наказом № 80 Порядку взяття на облік договору про спільну діяльність здійснює уповноважена особа за своїм місцем обліку в органі державної податкової служби шляхом подання необхідних документів.
Згідно з п. 4.12.3 Наказу № 80 взяттю на облік в органах державної податкової служби підлягають договори, оподаткування спільної діяльності яких здійснюється відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
На виконання вимог п. 7.7.7. п. 7.7 ст. 7 Закону № 334 розроблено Порядок ведення обліку податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, затверджений наказом ДПА України від 30.09.2004 року за № 571 (далі Наказ № 571). Цим же наказом затверджено форми Звіту про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, порядок його складання та порядок ведення податкового обліку результатів спільної діяльності. Згідно з п. 2, 3, 8 Наказу № 571, цей порядок застосовується особою, яка уповноважена іншими сторонами згідно з умовами договору про спільну діяльність вести облік результатів спільної діяльності (далі - уповноважений платник), та учасниками такого договору. Облік результатів спільної діяльності ведеться уповноваженим платником окремо від обліку результатів іншої господарської діяльності такого платника. Уповноважений платник несе відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку, який було обчислено від спільної діяльності. Уповноважений платник подає до податкового органу за своїм місцем реєстрації Звіт про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи.
Відповідно до вимог затвердженого Наказом № 571 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», укладений позивачем договір про спільну діяльність №680/06 від 17.11.2006р. було зареєстровано та взято на облік в державній податковій інспекції по місцю обліку уповноваженої особи оператора за цим договором, що підтверджується довідкою №2889 від 20.12.2006 року.
Порядок обчислення і справляння збору за геологорозвідувальні роботи встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 115 від 29.01.99 «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння»та «Інструкцією про порядок справляння зборів за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету», затвердженою наказом Комітету України з питань геології та використання надр, ДПА України № 105/309 від 23.06.1999 року.
Зі змісту згаданого вище Договору про спільну діяльність вбачається, що його умови не передбачають передачі права користувача надрами, яке належить ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія», іншому учаснику договору.
З огляду на те, що за домовленістю сторін відповідальним за сплату податків та зборів спільної діяльності є оператор договору спільної діяльності, ТОВ «Західенергобуд»подав за місцем реєстрації договору інформацію про видобуток вуглеводневої сировини та Розрахунок плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (в тому числі супутнього при видобутку нафти), титанової та титано-цирконієвої руди, підземних вод (термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей та мулу на Страшевицькому нафтовому родовищі за перший квартал 2008 року. Вказані у Розрахунку плати за перший квартал 2008 року 14713,50 грн. за користування надрами для видобутку нафти ТОВ «Західенергобуд»сплатило до бюджету повністю, що підтверджується долученими до матеріалів справи виписками з особового рахунку.
Щодо плати за видобуток супутнього природного газу, який згідно з актом перевірки становить 134,86 грн. (за перший та другий квартал 2008 року), то висновок податкового органу про не нарахування цієї суми та пропорційної суми санкцій позивачем не оспорюється.
Згідно з підп. 4.4.1 п. 4.4. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Згідно з п.п. г, д підп. 4.4.2 п. 4.4 ст 4 цього ж Закону, податкові розяснення - це розяснення окремих положень податкового законодавства, що надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.
В Листі ДПА України від 31.05.2007р. № 550/3/15-0311 щодо тлумачення ст. 49 Закону № 2665 зазначено, що спільна діяльність в надрокористуванні є чи не єдиним механізмом залучення інвестицій у нафтогазовидобувну сферу. Відтак, у разі, якщо діяльність, повязана з користуванням нафтогазоносними надрами здійснюється на умовах договору про спільну діяльність, один із учасників цього договору повинен мати спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами. Оскільки вказана стаття допускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платника податків, то відповідно до вимог п.п.4.4.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є підставою для прийняття рішення на користь платника податків.
Листом Державної податкової адміністрації України, адресованого НАК «Надра України»від 12.06.2007 р. №5631/6/15-0316 підтверджено, що у разі якщо платник податку, що приймає участь у надрокористуванні на умовах спільної діяльності сплачує (нараховує) рентні платежі, то такі платежі відображаються Оператором спільної діяльності у складі валових витрат у відповідних рядках додатку Р1 до рядка 04.4 Звіту про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи.
Отже, дії сторін договору про спільну діяльність узгоджуються з наданими розясненнями податкового органу. З огляду на наведене саме оператор за договором про спільну діяльність відповідає перед державою за належне декларування та повноту сплати плати за користування надрами спільної діяльності як платника податків. Як і вимагалось оператор за договором про спільну діяльність ТОВ «Західенергробуд», задекларував та вніс плату за користування надрами для видобування нафти на Страшевицькому нафтовому родовищі за перший квартал 2008 року в сумі 14713,50 грн. Тому немає підстав стверджувати, що дії позивача зумовили ненадходження до бюджету плати за користування надрами на суму, визначену в спірних податкових повідомленнях - рішеннях.
Висновок органу ДПС про те, що ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України»в порушення вимог ч. 3 ст. 14 Закону України «Про нафту і газ»не нарахувало та не сплатило плати за користування надрами для видобування нафти (за перший квартал 2008 року) по Договору про спільну інвестиційну діяльність, внаслідок чого занижено податкове зобовязання по платі за користування надрами для видобутку нафти на суму 14713,50 грн., є безпідставним та ґрунтується на невірному тлумаченні Закону. Враховуючи безпідставність та незаконність визначення контролюючим органом основного зобовязання по сплаті збору, суд констатує безпідставність нарахування відповідачем на підставі ст. 17 Закону України N 2181-III штрафних санкцій по такому зобовязанню в сумі 7678,68 грн.
З огляду на це прийняті на підставі хибних висновків спірні податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Львові та ДПІ у Галицькому районі м. Львова в цій частині є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо судових витрат, вони відповідно до вимог ст. 94 КАС України присуджують позивачу з державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Львові від 28.07.2009 р. № 12568, від 14.10.2009 р. № 12568/1/17457 та від 31.12.2009 р. № 12568/2/22783 в частині визначення податкового зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин на суму 22392,18 грн., з яких 14713,50 грн. основний платіж, 7678,68 грн. штрафні (фінансові) санкції.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова від 22.03.2010 р. № 12568/3/22783 в частині визначення податкового зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин на суму 22392,18 грн., з яких 14713,50 грн. основний платіж, 7678,68 грн. штрафні (фінансові) санкції.
Стягнути з державного бюджету України на користь дочірнього підприємства «Західукргеологія»(м. Львів, пл. Міцкевича, 8) судові витрати у сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Москаль Р.М.